Top Havana

27.8.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme top, tuniku nebo šaty z příze Stenli Havana.

Stenli Havana je klubíčko bulharského výrobce 100g/270m. Jedná se o směs 75% bavlny a 25% viskózy. Přízi tvoří jakoby pletená tenká šňůrka, která při háčkování klouže po háčku. Díky viskóze má příze vysoký lesk a hodí se na projekty od jara do teplého podzimu. Viskóza i bavlna nošením povolí, takže se výrobek váhou a nošením prodlouží a změkne. Klubíčka Stenli Havana pořídíte u Propleta.cz. Původně z této příze měl vzniknout jiný typ šátko svetru. Slavnostní ráz Havany mne ale přivedl na myšlenku topu. Jelikož jsem měla pět klubíček, zkusila jsem háčkovat do úplného spotřebování. Nakonec z toho vznikla tunika nebo opravdu minišaty velikost 42 na výšku postavy 168 cm. Na top stačí čtyři klubíčka. Na tuniku pět a na šaty na tuto výšku by to chtělo šest klubíček.

Přízi Stenli Havana jsme si rozbalili v Povídání u klubíčka č. 58 a článek si můžete přečíst zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče střihu, budeme háčkovat dva stejné horní díly. Abyste správně trefili délku, doporučuji se změřit od spodního okraje podprsenky směrem přes prsa, přes ramena na záda k zadnímu spodnímu lemu podprsenky. Pozor – při háčkování do pružného řetízku se velikost postupně zmenšuje, takže je potřeba s tím kalkulovat. Délka řetízku musí být tedy delší než naměřená délka. Co se týče šíře pruhu, měl by tvořit 1/4 obvodu hrudníku pod prsy. V mém případě jsem potřebovala délku pruhu 63 cm a šířku 20-21 cm. Šířku pruhu můžete v dekoltu “dohnat” jeho olemováním. Pokud máte větší poprsí, doporučuji širší pruhy, a pak šňůrku nebo knoflík.  Jakmile máme uháčkované dva pruhy, část, kterou budeme v zádové části sháčkovávat nejdříve srovnáme. Vějířkový vzor totiž směřuje do dekoltu a při jeho sháčkování na zádech bez úprav vznikne hrb. Po srovnání vějříkového vzoru v zádové části do jedné třetiny sháčkujeme oba díly na zádech pomocí pevných ok. Tělo topu, tuniky nebo šatů tvarujeme postupným rozšiřováním na vlastní postavu. U tohoto modelu jsem rozšiřovala na šesti místech, z toho jedno rozšiřování bylo v části vějířkového vzoru, který běží od horní části až po spodní lem topu. Další rozšiřování jsem prováděla ve stejném místě. Věnujte pozornost způsobu rozšiřování ve videonávodu. Tímto způsobem rozšiřování vzniknou jakoby “sámky”. Tělo topu, tuniky a šatů jsem háčkovala tzv. dokola bez ukončení řady. Spodní lem tvoří stejný vzor, který jsme použili na horní části topu. Pokud bych háčkovala šaty, pokračovala bych stejným vzorem do spotřebování šestého klubíčka. Zvláštností je háčkovaná hranatá šňůrka na dvou háčcích. Určitě na tuto pasáž mrkněte ve videu a háčkované šňůrce dejte šanci. Vypadá skvěle.
  • Co se týče vzoru, vystačíte si s dlouhým sloupkem, krátkým sloupkem a řetízkovými oky. Horní díly háčkujeme po řadách tam a zpět. Vzor tvoří dvě řady, které se opakují. Řada vějířků a řada řetízkových ok a krátkých sloupků. Lem výstřihu a lem rukávů tvoří krátké zadní nebo přední reliéfní sloupky. Lem se tímto způsobem pouze zvýrazní. Tělo topu jsem háčkovala dlouhými sloupky. V přední pravé části vede vějířkový vzor. Přidáváním sloupků jsem v prvních řadách top rozšiřovala. Jakmile jsem dosáhla plného vzhledu vzoru, rozšířila jsem tělo topu na šesti místech v oblasti žeber. Druhé rozšiřování proběhlo v úrovni pasu. Dále jsem háčkovala rovně. Při naháčkování spodního lemu vějířkovým vzorem dojde k mírnému rozšíření spodní části tuniky/šatů.
  • Co se týče úpravy velikosti šatů, pro delší pruhy horní části háčkujeme více ok pružného řetízku. Zde potřebujeme počet oček dělitelný šesti plus jedno oko. Pro širší pruhy horní části šatů háčkujeme více řad. Co se týče celkové délky topu, tuniky nebo šatů, tu upravíme háčkováním více řad spodního lemu.

TIPY PRO VÁS:
Výstřih je poměrně hluboký. Přední část výstřihu je nutné buď srovnat a sháčkovat nebo přidat háčkovanou tkaničku či šňůrku. Pozor – váhou výrobku i materiálem horní část topu povolí a celkově se délka tuniky-šatů prodlouží cca od 5+ cm.

Ať se Vám top, tunika nebo šaty podaří. Věřím, že tento střih je celoroční záležitost a výrobek unosíte nejen v létě, ale v tmavších decentních tónech i na oslavy v průběhu roku. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním těchto šatů? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #tophavana, #tunikahavana, #satyhavana.

Top, tunika nebo šaty Havana
Příze: Stenli Havana, barva 06, pořízeno na Propleta.cz nebo PrimaPrize.cz
Spotřeba: na top 4 klubíčka, na tuniku 5 klubíček, na šaty 6 klubíček
Háček: 3 mm, 2 x 4 mm na šňůrku
Rozměry: celková přední délka 80 cm, šířka pod prsy 40 cm
Velikost: 42, výška 168 cm, obvod hrudníku 96 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 30 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
3DS – tři sháčkované DS, tj. háčkujeme 3xDS do 1/2, poté s nahozením sháčkujeme do jednoho oka

Horní díl topu, háčkujeme 2x stejným způsobem, háček 2.5 mm
1. řada: 114 ok pružného řetízku
2. řada: ŘO a KS do prvního oka pružného řetízku, +dvě očka přeskočíme, do třetího oka uháčkujeme vějířek, který tvoří 9 DS, 2 očka přeskočíme a do šestého očka uháčkujeme KS+ Vzor mezi znaménky plus opakujeme. Na konci řady končíme KS do posledního očka řetízku, otočíme. Máme základ pro 19 sloupců vzoru.

Top horní díl, háček 3 mm
3. řada: 3 ŘO místo DS, háček vedeme do stejného očka, uháčkujeme 1/2 DS, háček vedeme do stejného očka a uháčkujeme 1/2 DS, s nahozením sháčkujeme do jednoho oka. +4ŘO, KS do pátého DS ve vějířku, 4 ŘO, 3DS, které háčkujeme do KS+ Vzor mezi znaménky plus opakujeme. Řadu končíme na 3DS, otočíme.

4. řada: ŘO a KS do prvního oka. +Háčkujeme vějířek z 9-ti DS do KS z předchozí řady, KS do 3DS+ Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme na KS do 3DS, otočíme.
5. – 20. řada: opakujeme řady 3 a 4. Končíme řadou vějířků. Přízi neukončíme. Horní díl by měl mít délku 63 cm a šířku 20-21 cm na obvod 96 cm.

Uháčkujeme druhý stejný díl horní části topu.

Sháčkování dílů na zádech, háček 3 mm
Oba díly položíme k sobě vějířkovým krajem k sobě rubovou částí směrem k nám. Vějířkový kraj bude tvořit dekolt. Pruhy přeložíme na polovinu. V zádové části v rubu top sháčkujeme cca do jedné třetiny, tj. pět sloupců vzoru. Před sháčkováním ale musíme obloučkový kraj srovnat, tj. háčkujeme 2 ŘO místo DS, jeden DS ve vějířku přeskočíme, dále háčkujeme 7 KS do následujících 7 DS ve vějířku, jeden DS na konci přeskočíme, DS do KS. Na konci řady háčkujeme DS do KS, očko přeskočíme a PO. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně. POZOR! Přízi navážeme v pátém sloupci a háčkujeme směrem k okraji! Při háčkování druhé části přízi neukončíme a pomocí pevných ok oba zádové díly sháčkujeme dohromady přičemž nabíráme zadní nitku prvního dílu a přední nitku druhého dílu. Při háčkování tímto způsobem vznikne plošší šev. Přízi ukončíme.

Sháčkování bočních dílů, háček 3 mm
Boční díly sháčkujeme v rubové straně pomocí pevných ok do potřebné výše. Já jsem sháčkovala  do výše 4 sloupců vzoru Výše průramku určuje šíře našich paží tak, aby byl otvor akorát a netáhl. Pokud budeme mít top jako šatovku doporučuji větší prostor pro ruce, tj. abychom pod šatovku mohli nosit třeba tričko s dlouhým rukávem nebo rolák. Přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování lemu rukávu.

Lem rukávu, háček 4 mm
1. řada: háčkujeme v lícové straně, ŘO místo KS. Dále háčkujeme KS do oček pružného řetízku. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS. Dále háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO.
Zopakujeme na druhé straně topu.

Lem výstřihu, háček 4 mm
1. řada: Navážeme v přední části výstřihu. 2ŘO místo PDS. Dále háčkujeme v rubové části PRKS kolem DS ve vějířku a KS do KS. Na konci řady přízi ukončíme.

Tělo topu, háček 4 mm
1. řada: Přízi navážeme v podpaždí ve švu horního dílu. Uháčkujeme ŘO místo prvního KS. Háčkujeme 2 KS na vodorovnou řadu, která končí 3DS a KS na vodorovnou řadu, která končí KS. V přední části háčkujeme KS přes oba díly a pokračujeme v háčkování stejného schématu 2KS-KS. Do další řady přecházíme vzorem, tj. budeme háčkovat tzv. dokola bez ukončení řady.

Tělo topu, háček 3 mm

2. řada: KS za zadní nitku, dále PDS za zadní nitku a dále DSZN. Pokud budeme háčkovat boční ozdobný vějířkový vzor, tak v místě, kde budeme vzor začínat háčkujeme ŘO, očko přeskočit, DSZN, ŘO, očko přeskočit a pokračujeme DSZN.
3. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme DS-2ŘO-DS do DS.
4. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 3DS pod ŘO.
5. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 4 DS do prostředního DS.

6. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 5 DS do mezery mezi druhý a třetí DS.
7. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 6 DS do prostředního DS.
8. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 7 DS do mezery mezi třetí a čtvrtý DS.
9. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 8 DS do prostředního DS. V této řadě rozšiřujeme, tj. háčkujeme 2 DS do jednoho DS. Rozšíříme každý 24-tý sloupec.
10. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 9 DS do mezery mezi čtvrtý a pátý DS. V této řadě rozšiřujeme ve stejném místě, tj. háčkujeme 2 DS do mezery mezi dva DS z předchozí řady.

11. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme  4 ŘO, KS do prostředního DS, 4 ŘO. V této řadě rozšiřujeme ve stejném místě. POZOR: háčkujeme 2 DS do mezery mezi dva DS z předchozí řady a navíc uháčkujeme DS do druhého DS z rozšíření z předchozí řady.
12. řada: háčkujeme DS do DS. V místě vzoru háčkujeme 9 DS do KS. V této řadě rozšiřujeme ve stejném místě. POZOR: háčkujeme DS do prvního DS z rozšíření z předchozí řady a 2 DS do mezery mezi dva DS z předchozí řady. DOPORUČUJI shlédnout video.
13. – 17. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11 a 12, a to včetně rozšiřování.

18. řada: háčkujeme stejně jako řadu 12 a v místě rozšíření háčkujeme 2 DS do mezery mezi dva DS z předchozí řady.
19. – 26. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11 a 12.
27. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11 a 12. V této řadě rozšíříme, tj. do každého 31 DS háčkujeme 2 DS do jednoho DS.
28. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11 a 12. V této řadě rozšíříme, tj. háčkujeme 2 DS do mezery mezi dva DS z předchozí řady.

29. – 32. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11 a 12, a to včetně rozšiřování.
33. –  40. řada: háčkujeme stejně jako řadu 11 a 12. Na konci řady uháčkujeme 3DS 4ŘO a KS do prostředního DS ve vějířku. Do další řady pokračujeme vzorem.

Vějířkový vzor na těle topu, háček 3 mm
41. řada: 3DS, 4 ŘO, dvě oka přeskočit, KS do třetího očka, 4 ŘO, dvě oka přeskočit, 3DS. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme KS. Do další řady pokračujeme vzorem
42. řada: vějířek 9 DS do KS, KS do 3DS. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme 3DS do KS. Do další řady pokračujeme vzorem.
43. – 50. řada: opakujeme řady 41 a 42. Končíme řadou vějířků.

Spodní lem, háček 3 mm
51. řada: háčkujeme ZRKS kolem všech DS ve vějířku včetně KS. Řadu končíme PO.

Horní lem – přechod mezi výstřihem a tělem topu, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme v oblasti švu za zadní nitku. Háčkujeme ŘO místo KS, očko přeskočíme, 5 DS za zadní nitku, očko přeskočíme, KS za zadní nitku. Řadu končíme PO. Pokud lem táhne, upravíme schéma, tj. háčkujeme KS za zadní nitku, 5 DS za zadní nitku, očko přeskočíme, KS za zadní nitku.

Šňůrka, DVA háčky 4 mm, ideálně každý jiné barvy
Uháčkujeme magický kroužek a řetízkové očko prvním háčkem. Druhý háček vložíme do magického kroužku a stáhneme. Oba háčky držíme v ruce a vždy jedním nabereme přízi a uháčkujeme řetízkové očko. V jednom směru háčky v ruce přetočíme. Při přetočení nabereme přízi a druhým háčkem uháčkujeme řetízkové očko. Vždy je jedno očko pohyblivé (to jsme uháčkovali naposled) a jedno očko je pevné (to musíme uháčkovat). Uháčkujeme řetízek v délce cca 80 cm. DOPORUČUJI shlédnout video.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Pončo dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.