Tunel Nevada Color

15.1.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme netradiční tunel na jedno omotání. Použila jsem novinku Vlna Hep Nevada Color.

Vlna Hep Nevada Color je klubíčko 150g a 375 metrů 100% akryl. Jedná se o novinku zimní sezóny a klubíčko se hodí na projekty od podzimu do jara. Tunel Nevada má po přepočítání ve 100g cca 250 m. Běžně bych použila háček 5-6 mm. Z tohoto klubíčka jsme si vyrobili čepici Nevada kočka s kočičíma ušima. Tentokrát jsem klubíčko použila na háčkovaný tunel na jedno omotání.

Přízi Vlna Hep Classic Merino koupíte v oblíbeném e-shopu. Klubíčka a celou barevnou škálu jsme si představili v podcastu Povídání u klubíčka #68 a dále v článku zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče tunelu, jedná se o velmi zajímavý projekt. Budeme háčkovat tzv. z rohu do rohu a jakmile dosáhneme potřebné šířky tunelu, na jedné straně přestaneme přidávat a tím nám začne vznikat tvar šály/obdélníku. Jakmile máme potřebnou délku, prudce sháčkujeme obě strany a tím vytvarujeme protilehlou rovnou stránu šály. Poté stačí oba konce šály sešít tzv. do uzlu a nákrčník máme hotový. Díky této háčkovací technice a samovzorování klubíčka nám budou vznikat diagonální pruhy. Oproti doporučenému háčku (5 mm) jsem zvolila velký háček 10 mm. Tunel je krásně nadýchaný. Na dětský tunel by stačilo jedno klubíčko, ale na dospělácký tunel potřebujeme i část ze druhého klubíčka. Klubíčko může být klidně kontrastní. Barevné varianty Nevady Color jsou krásné a při napojení klubíčka vzniká zajímavý efekt.
  • Ačkoliv se tunel tváří jako jednoduchý projekt, doporučila bych háčkování mírně pokročilejším.  V každé řadě doporučuji počítat, ať se Vám “neztrácejí” sloupky. Narušila by se rovnost stran pruhu.
  • Co se týče vzoru, háčkovala jsem polodlouhý sloupek za zadní nitku. Tunel háčkujeme po řadách tam a zpět a tento vzor vytváří vzhled pleteného vzoru. Při háčkování doporučuji používat na začátku a konci řady označovače. Při háčkování základu tunelu přidáváme na obou koncích v jedné řadě jeden sloupek a v druhé řadě po dvou sloupcích. Bude vznikat trojúhelník. Při háčkování rovného pruhu v každé řadě na jedné straně sloupek přeskakujeme, na konci řady zachováme přidávání jednoho sloupku v každé druhé řadě. Rovný pruh začneme háčkovat v řadě, ve které jsme nepřidávali sloupky. V těchto řadách počítáme sloupky v každé řadě. Jakmile máme dostatečnou délku tunelu, budeme prudce sháčkovávat. Při ujímání v první řadě sháčkování sháčkujeme dva sloupky na začátku řady na obou stranách. V dalších řadách ujímání vždy sháčkujeme dvakrát dva sloupky na začátku i na konci řady. Tím docílíme rychlého sháčkování a zarovnání protilehlého konce pruhu. Při sešití tunelu do uzlu doporučuji shlédnout video.
  • Co se týče úpravy velikosti, šířku pruhu určuje počet rozšiřování, tj. délka strany vznikajícího trojúhelníku. Pokud budeme háčkovat méně řad, bude tunel užší. Co se týče délky tunelu, ten určuje počet řad do doby ujímání. Délku tunelu určuje délka pruhu před zahájením ujímání. Můj pruh před sháčkováním měl 143 cm délku a 36 cm šířku.

TIPY PRO VÁS:
Při oblékání tunelu postupujeme tak, že si ke krku přitáhneme část tunelu, kde máme ozdobný uzel. Za krkem tunel překřížíme a přehodíme smyčku dopředu. Upravíme vzhled tunelu tak, aby byl uzel hezky vidět.

Ať se Vám tunel Nevada Color podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou tunelu Nevada Color? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #tunelnevadacolor.

TUNEL NEVADA COLOR
Příze: Vlna Hep Nevada Color, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba:  jedno klubíčko barva 6305 a necelé klubíčko barva 6304
Rozměry: délka po sháčkování, šířka 36 cm
Háček: 10 cm
Jehla a nit v barvě příze, označovač, štítek
Časový rozpočet: cca 10 hodin
Pro mírně pokročilé

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
PDSZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku
MK – magický kroužek

DS – dlouhý sloupek

Základ tunelu, háček 10 mm
1. řada: do MK háčkujeme 2 ŘO místo DS, PDS, PDS, DS. Otočíme.
2. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, 2 PDS do první mezery, PDSZN, PDSZN, 2 PDS do poslední mezery, DS do očka náhrady, otočíme. (8)
3. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, PDS k náhradě, dále PDSZN, DS do očka náhrady, otočíme. Spočítáme, že máme v řadě 10 sloupků včetně náhrady. Otočíme.
4. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, 2 PDS do první mezery, 8 x PDSZN, 2 PDS do poslední mezery, DS do očka náhrady, otočíme. (14)
5. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, PDS k náhradě, dále 13 x PDSZN, DS do očka náhrady, otočíme. (16)
6. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, 2 PDS do první mezery, 14 x PDSZN, 2 PDS do poslední mezery, DS do očka náhrady, otočíme. (20)
7. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, PDS k náhradě, dále 19 x PDSZN, DS do očka náhrady, otočíme. (22)
8. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, 2 PDS do první mezery, 18 x PDSZN, 2 PDS do poslední mezery, DS do očka náhrady, otočíme. (26)
9. – 20. řada: háčkujeme jako řady 6 a 7. V každé řadě přepčítáme počet sloupků. (62) V této řadě mám šířku 36 cm.

Pozn. Háčkujeme na potřebný rozměr. Pokud máte stejný materiál a háček, ale neutahujeme stejně, a máte jiný rozměr, je potřeba přizpůsobit počet řad.

Rovná část tunelu, háček 10 mm
21. řada: 3 ŘO, přeskočíme sloupek v řadě, dále háčkujeme PDSZN. Řadu končíme DS do očka náhrady, otočíme. (60 nebo 62)
22. řada: 2 ŘO místo DS, 2 PDS do první mezery, dále PDSZN. Na konci řady sloupek přeskočíme a háčkujeme DS do očka náhrady, otočíme. (60 nebo 62)
23. – 86. řada: háčkujeme stejně jako řady 21 a 23. V každé řadě přepočítáme počet sloupků. Musíme mít stále stejné číslo.

Ujímání tunelu, háček 10 mm
87. řada: 3 ŘO místo DS, sháčkujeme 2 PDS do jednoho očka. PDSZN. Na konci řady sháčkujeme 2 PDS do jednoho očka. DS do očka náhrady, otočíme.
88. řada: 2 ŘO místo DS, sháčkujeme 2 x 2 PDS na začátku řady, PDSZN, sháčkujeme 2 x 2 PDS na konci řady, DS do očka náhrady, otočíme.
89. řada: 3 ŘO místo DS, sháčkujeme 2 x 2 PDS na začátku řady, PDSZN, sháčkujeme 2 x 2 PDS na konci řady, DS do očka náhrady, otočíme.
90. – 97. řada: háčkujeme stejně jako řady 88 a 89.
98. řada: 2 ŘO místo DS, sháčkujeme dva PDS na začátku řady, dále PDSZN a dva PDS na konci řady, DS do očka náhrady, otočíme.

99. řada: 2 ŘO místo DS a všechna očka sháčkujeme do jednoho očka, otočíme, uháčkujeme PO a přízi ukončíme. Necháme si dostatečně dlouhý volný konec na sešití rovný krátkých stran pruhu do tzv. uzlu.

Pozn. Ujímání a zarovnání horní strany musí proběhnout velice prudce, proto v první řadě ujímání sháčkujeme jen jednou na začátku a konci řady a u dalších řad vždy dvakrát na začátku a dvakrát na konci řady. Dokončení cípu záleží na tom, kolik sloupků nám zůstane. Pokud máme 5 sloupků a méně, sháčkujeme všechny najednou do jednoho očka.

Dokončení
Volným koncem sešijeme konce krátkých stran pruhu do uzlu, viz video. Zapošijeme druhý volný konec. Našijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.