Vesta Breeze

29.3.2020

Popíjíte laté, necháte se unášet proudem myšlenek a do toho Vám do kavárny vkráčí  paní v chlupaté vestě, roláku a úzkých džínách. A čáry máry, nápad na efektní háčkovanou vestu z příze YarnArt Breeze je na světe.

YarnArt Breeze je efektní příze s chloupkem a lesklým vláknem. Ve 100 gramovém klubíčku je 200 metrů. Breeze je 100% polyester, měkoučká, příjemná na omak a hřející záležitost. Měla jsem doma celý balík, tj. 5 klubíček, které mi věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky (moc děkuji). Při háčkování šály/boa, návod zde, mě napadlo zhmotnit i nápad na vestu. Z celého balíku jsem uháčkovala jak šálu, tak menší vestu.

Co se týče střihu, vesta je háčkována od kruhového sedla a návod je spočítaný na velikost cca 38-40. Pokud budete potřebovat velikost větší, určitě pořiďte o jedno až dvě klubíčka více. Při háčkování sedla budete muset do návodu vměstnat jedno přidávání. Co se týče vzorku, vystačíte si s řetízkovým okem a dlouhým sloupkem. Příze je efektní, spoustu věcí zamaskuje a na hledání oček hmatem se dá poměrně rychle zvyknout. Stačí počítat sloupky a máte vystaráno. Vesta je hřejivá a její sezónu bych viděla od podzimu do jara na zmiňovaný rolák nebo klasickou košili. Lesklá nitka dodává výrobku glanc.

No a my se do ní pustíme.

Vesta Breeze, velikost 38-40
Příze: YarnArt Breeze, barva 13 zlatohnědá, nebo tyrkysová 16, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: tři klubíčka na hnědou, 4 klubíčka na tyrkysovou
Háček: 8 a 7 mm
Rozměry: hnědá vesta: celková šířka 48 cm, celková výška 48 cm (bez límce); tyrkysová vesta: celková šířka 48 cm, celková výška 62 cm (včetně límce)
Jehla s velkým ouškem, označovače 4 ks, větší zajímavý knoflík
Časový rozpočet: cca 5-6 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
Sedlo háčkujeme od pružného řetízku po řadách tam a zpět, řadu začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO za DS a poslední DS vedeme do náhrady. Počítáme sloupky v řadě. Základy háčkování, včetně pružného řetízku zde.

SEDLO, Breeze, háček 8 mm
1. řada: uháčkujeme pružný řetízek o délce 65 ŘO + 2 ŘO (N) na otočení.
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS, dále DS do každého očka pružného řetízku, v řadě máme 66 DS, otočíme.
3. řada: N za DS, háček vedeme k náhradě do mezery a uháčkujeme DS, dále schéma 2 DS – 1 DS do mezery mezi sloupky, opakujeme, poslední zdvojení neprovedeme, v řadě máme 98 DS, otočíme.
4. – 12. řada: N za DS, háčkujeme DS do mezer mezi sloupky, v řadě máme 98 DS, otočíme. (výška 14 cm)

Tip: pro větší velikost zopakujte přidávání v páté nebo šesté řadě, schéma např. zdvojení každého šestého DS. Rozdělení kruhového sedla je pak nutné upravit!

VESTA, Breeze, háček 8 mm
Rozdělení kruhového sedla

Sedlo rozdělíme 14 DS přední díl – 18 DS rukáv (neháčkujeme) – 34 DS zadní díl – 18 DS rukáv (neháčkujeme) – 14 DS přední díl (98). Do oček umístíme označovače.

13. řada: N za DS, dále háčkujeme 13 DS do mezer mezi sloupky, dále pro otvor rukávu háčkujeme pružný řetízek z 10 ŘO, ten pomocí DS spojíme se zadním dílem, dále háčkujeme 33 DS do mezer mezi sloupky, pro otvor druhého rukávu háčkujeme pružný řetízek z 10 ŘO, ten pomocí DS spojíme s předním dílem a doháčkujeme 13 DS předního dílu.
14. řada: N za DS, háčkujeme 13 DS pro přední díl, 10 DS do pružného řetízku, 34 DS zadní díl, 10 DS do pružného řetízku, 14 DS pro přední díl, v řadě máme 82 DS, otočíme.
15. – 32. řada: N za DS, háčkujeme DS do mezer mezi sloupky, v řadě máme 82 DS, otočíme a háčkujeme zpátky. (82 DS)

Pokud máme tři klubíčka Breeze, tak v poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme lemem. Dále olemujeme rukávy a pokud nám zůstane příze, můžeme naháčkovat část límce.

Pokud máme 4 klubíčka Breeze, pokračujeme v háčkování až do délky 37. řad, a poté přízi ukončíme. Dále pokračujeme nejdříve olemováním rukávů, poté límcem a nakonec celou vestu obháčkujeme.

Tip: sloupky v řadě počítáme, ať máme stále stejný počet.

RUKÁV, Breeze, háček 7 mm
1. řada: N za DS, po celém obvodu rukávu háčkujeme DS, končíme PO.
2. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS, řadu končíme PO, přízi ukončíme.
3. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS, řadu končíme PO, přízi ukončíme. Zopakujeme na druhém rukávu.

LÍMEC, Breeze, háček 7 mm
1. řada: přízi navážeme v horním rohu vesty v oblasti límce, N za DS, háčkujeme DS do každé mezery, otočíme. (66)

2. – 15. řada: N za DS, háčkujeme PR DS a ZRDS, na konci řady otočíme. (66) V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme lemem.

LEM, Breeze, háček 7 mm
1. řada: N za DS, 2 DS do stejného místa, pro boční zapínací část háčkujeme DS na jednu vodorovnou řadu, ve spodním rohu háčkujeme 3 DS, na spodním lemu háčkujeme vzor, tj. PRDS a ZRDS, ve spodním rohu háčkujeme 3 DS, pro boční zapínací část háčkujeme DS na jednu vodorovnou řadu, v rohu límce háčkujeme 3 DS a na vrchní hraně límce pokračujeme vzorem, tj. PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS, řadu končíme PO.
2. – 3. řada: N za DS, 2 DS do stejného místa a po celém obvodu vesty háčkujeme PRDS a ZRDS. V rozích vesty háčkujeme vždy 3 DS do prostředního DS z předchozí řady, řadu končíme PO. V místech knoflíkové dírky vynecháme jeden sloupek, který nahradíme ŘO. V následující řadě pod ŘO uháčkujeme DS.

Tip: Pokud nám zůstane tyrkysová příze, můžeme uháčkovat lem širší.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Našijeme ozdobný knoflík, případně štítek.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 17.12.2022 at 12:07

    […] Breeze – co třeba efektní vestu nebo […]

  • Reply YarnArt klubka z outletu za super cenu - www.krampolinka.cz 22.2.2023 at 18:32

    […] Breeze – co třeba efektní vestu nebo […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.