Háčkované boa nebo šála Breeze

28.1.2020

Chystáte se na ples nebo jinou slavnostní událost a nemáte nic slavnostního na krk ke kabátu nebo šatům? Není nic jednoduššího než si uháčkovat toto možná krapet extravagantní boa z efektní příze YarnArt Breeze.

YarnArt Breeze je 100% mikropolyester. Vlákno má mírný chloupek a střídá se klasické vlákno s lesklým, takže příze se jakoby mírně třpytí. Ve 100 gramovém klubíčku máme 220 metrů a na boa potřebujeme dvě klubíčka a kousek. Jedná se o háčkovaný pruh o třech řadách, na který jsou naháčkovány smyčky z řetízkových oček. Čím více smyček do jednoho očka, tím hutnější boa máme. Při háčkování provádíme zákrut pruhu jedním směrem (uháčkujeme tři smyčky a otočíme pruh buď směrem od sebe nebo k sobě, jak komu vyhovuje), takže šála se smyčkami se stáčí do spirály. Princip smyčkové spirálové šály lze využít s jakoukoliv efektní přízí, například YarnArt Tecno (nádherně nadýchaná a jemná příze), YarnArt Rumba nebo Samba.

Přízi YarnArt Breeze nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí značky YarnArt do České republiky.

Háčkované boa/šála Breeze
Příze: YarnArt Breeze, barva 13 zlatohnědá, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: dvě a půl klubíčka
Háček: 8 mm
Rozměry: základní pruh 160 cm délka, celková délka hotové boa 220 cm
Jehla s velkým ouškem
Časový rozpočet: cca 10 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
První tři řady háčkujeme dokola kolem základního řetízku, končíme PO, začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO za DS. Základy háčkování zde.

Boa/šála, Breeze, háček 8 mm
1. řada: uháčkujeme základní řetízek o délce 150 ŘO + 2 ŘO (N) na otočení.

2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme DS, dále do každého očka DS, na konci řetízku háčkujeme 3 DS (do prostředního vložíme označovač) a háčkujeme DS do mezer na druhé straně řetízku (háčkovat do mezer je jednodušší než do oček), na konci řady háčkujeme 1 DS k náhradě, PO.

3. řada: N za DS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme DS, dále zdvojíme následující DS a ještě jedno další očko, dále do každého očka jeden DS. Na konci pruhu zdvojíme DS dvakrát dvě očka před označovačem, dále 2 DS s označovačem a zdvojíme dvakrát dvě očka po označovači, dále pokračujeme po jednom DS do očka a zdvojíme předposlední a poslední DS v řadě, končíme PO. Máme základní pruh šály o délce cca 160 cm.

SMYČKY a spirálování, Breeze, háček 8 mm
Doporučuji shlédnout video. Rozprostřeme pruh před sebou. Připravíme si označovač, který vložíme do cca středu šály na spodní okraj (směrem k sobě), háček máme v očku na horním kraji pruhu, tam kde jsme skončili řadu tři. Uháčkujeme řetízek o 15-ti ŘO a pomocí PO ukotvíme do očka. Zopakujeme ještě dvakrát, tj. v jednom očku máme 3 smyčky o 15-ti ŘO. (Pokud máte hustou přízi nebo nechcete tak hutné boa, stačí háčkovat 2 smyčky do očka). Pruh se smyčkou otočíme k sobě nebo od sebe (vybereme si, co se nám dělá lépe a tento směr dodržujeme po celou dobu háčkování), a háček vedeme do protilehlého očka. (V prvním případě do sousedního, v dalších vždy jakoby do protilehlého očka). Uháčkujeme 3 smyčky.

Pruh otočíme ve směru, který jsme si zvolili, a uháčkujeme do protilehlého očka opět 3 smyčky. Takto háčkujeme o otáčíme pruh šály ve spirále do úplného dokončení.

Dokončení
Volné konce zapošijeme.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné smyčkování a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Háčkovaná vesta z efektní příze - www.krampolinka.cz 24.9.2022 at 7:56

    […] dovozce přízí YarnArt do České republiky (moc děkuji). Při háčkování šály/boa, návod zde, mě napadlo zhmotnit i nápad na vestu. Z celého balíku jsem uháčkovala jak šálu, tak […]

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 20.12.2022 at 9:07

    […] YarnArt Breeze – co třeba efektní vestu nebo šálu/boa […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..