Větrníková deka Dolce

29.9.2021

Do chladné sezóny se hodí žinylkové deky pro miminka. My si dnes uháčkujeme jednu netradiční z příze YarnArt Dolce.

YarnArt Dolce se prodává v klubíčku 100g s návinem 120m. Jedná se o klasickou žinylkovou přízi, tj. 100% mikropolyester. YarnArt Dolce má atest TZÚ a je vhodná pro děti do tří let. Pokud však máte “kousavé” dítko, zvolte raději klasickou hladkou přízi bez chloupků. Žinylkové příze tohoto návinu se hodí na vesty, hračky, homedekor, capáčky případně čepice. Žinylka je velice oblíbená a YarnArt ji nabízí v poměrně široké škále barev.

Přízi YarnArt Dolce nám věnovalo BezvaPleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt a zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk.

Co se týče deky, je háčkovaná ze spodního cípu a v polovině čtverce jsem vystřídala barvu. Celý čtverec jsem obháčkovala krátkými sloupky, což je praktické z důvodu následného sháčkování jednotlivých čtverců. Dvojbarevné čtverce poskládáme tak, aby nám vznikl ve středu větrník. Deku jsem obháčkovala a přidala obloučkový okraj. Řekla bych, že se hodí jak pro chlapce, tak pro dívky a bude parádní ozdobou postýlky či kočárku. Zajímavá kombinace vznikne, pokud zkusíte jednobarevnou a melírovanou verzi Dolce.

Ve videu si ukážeme, jak zapravit volné žinylkové konce u deky. Když na mém YT kanále u tohoto videa rozkliknete text, je zde tzv. časové razítko. Stačí kliknout na časový úsek a video se automaticky přesune na požadovanou část.

Až budete mít větrníkovou deku hotovou, prosím přidávejte svá dílka do tohoto příspěvku na FB. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a pomáháte si navzájem.

Tuto deku jsem věnovala jedné malé holčičce ve středoafrickém utečeneckém táboře. V období dešťů klesá teplota pod patnáct stupňů. Věřím, že ji tato deka udělala radost.

Větrníková deka Dolce
Příze: YarnArt Dolce, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 5 x bílá č. 741 a 4 x ostře fialová č. 788
Háček: 7 mm, případně větší/menší podle vlastního utahování
Rozměry:  98×98 cm, váha cca 800g
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: 12 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
MK – magický kroužek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek sháčkovaný na dvakrát

Deka je háčkovaná ze čtyřech čtverců. Začínáme od spodního cípu od magického kroužku směrem k hornímu cípu. Nejdříve rozšiřujeme. Po vystřídání barvy ubíráme. Řada začíná 2/3 ŘO místo prvního DS a končí  dvakrát nahazovaným dlouhým sloupkem, který sháčkujeme na dvakrát.  Olem háčkujeme KS. Řadu začínáme náhradou N, tj. 1 ŘO místo prvního KS a končíme PO.

Deka, bílá, háček 7 mm
1. řada: Do MK  háčkujeme 2 ŘO jako N za DS, ŘO, 3 DS, ŘO, 2NDS, otočíme. Pod ŘO si vložíme označovače.
2. řada: 2 ŘO jako N za DS, ŘO, 3 DS pod ŘO (máme zde označovač), 3 DS pod ŘO (máme zde označovač), ŘO, 2NDS do druhého očka náhrady, otočíme.
3.  řada: 2 ŘO jako N za DS, ŘO, 3 DS pod ŘO, 3 DS mezi sloupce, 3 DS pod ŘO, ŘO, 2NDS do druhého očka náhrady, otočíme.
4. – 16. řada: háčkujeme stejně jako řadu 3, háčkujeme vždy 3 DS pod ŘO na začátku a konci řady, jinak háčkujeme 3 DS mezi sloupce. V každé nám počet narůstá o jeden sloupec DS.

Deka, fialová, háček 7 mm
17. řada: 3 ŘO jako náhrada za DS, první ŘO přeskočíme a háčkujeme 3 DS mezi sloupce. Na konci řady pod ŘO již 3 DS neháčkujeme a končíme 2NDS do druhého očka náhrady, otočíme.
18. -31. řada: háčkujeme stejně jako řadu 17. Háčkujeme 3 DS pouze mezi sloupce. Řada začíná 3 ŘO jako náhrada za DS a končí 2NDS do druhého očka náhrady, otočíme.
32. řada: 2 ŘO místo prvního DS a 2NDS do druhého očka náhrady. Přízi ukončíme.

Tímto způsobem uháčkujeme 4 čtverce.

Olem čtverce, bílá a fialová, háček 7 mm
1. řada: navážeme fialovou přízi ve fialovém rohu.  1 ŘO místo prvního KS. V prvním rohu háčkujeme N+2KS, dále 2 KS na jeden čtvereček. V druhém rohu háčkujeme 5 KS fialovou barvou. Jakmile doháčkujeme do rohu, kde dále navazuje bílá část čtverce, navážeme bílou přízi a pokračujeme v háčkování bílou. V rohu háčkujeme 2 KS, KS do MK, 2 KS a pokračujeme v háčkování bílou na další straně. Končíme PO do prvního očka náhrady. Přízi ukončíme.  Vypneme hrany. Tímto způsobem obháčkujeme všechny 4 čtverce.

Pozn. Pokud se Vám čtverec kroutí, vezměte větší háček. Pokud se čtverec vlní, vezměte menší číslo háčku.

Sháčkování čtverců, bílá, 7 mm nebo větší háček podle vlastního utahování
Čtverce poskládáme podle obrázku do tvaru větrníku. V rubové části provedeme sháčkování pomocí volných pevných ok za přední a zadní nitku obháčkovaných čtverců. Dáváme si pozor, abychom sháčkovali stejný počet ok na obou čtvercích. Začínáme ze středové části směrem ven.

Olem deky, bílá, 7 mm
1. řada: bílou přízi navážeme v rohu deky (bílý roh). V prvním rohu háčkujeme 2 ŘO jako N za první DS, dále 2 DS do stejného očka. Vzor – očko vynechat, 2 DS do následujícího očka. Háčkujeme vzor po celé dlouhé straně až do rohu. V rohu budeme háčkovat 3 DS do posledního bílého, 2 ŘO a 3 DS do prvního fialového očka. Dále háčkujeme vzor – očko vynechat, 2 DS do následujícího očka. V dalším rohu budeme háčkovat 3 DS do posledního, 2 ŘO a 3 DS do prvního očka. Dále háčkujeme vzor – očko vynechat, 2 DS do následujícího očka.  V posledním rohu se budeme spojovat tak, abychom zůstali ve středu obloučku, tj. ŘO a DS do druhého očka náhrady.

2. – 4. řada: 2 ŘO místo prvního DS, dále 2 DS pod DS. Vzor 2 DS mezi DS z předchozí řady. V rohu háčkujeme 3 DS-2ŘO-3DS. V posledním rohu háčkujeme 3 DS, ŘO a DS do druhého očka náhrady.

Olem deky, fialová, 7 mm
5. řada: v rohu připojíme fialovou přízi. 2 ŘO místo DS, dále 6 DS v rohu. Vzor – do následující mezery háčkujeme KS, do následující mezery háčkujeme 5 DS. Opakujeme vzor na všech stranách deky, v rohu háčkujeme 7 DS. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.