Háčkovaná kapuce Ocean

5.10.2019

Háčkovaná kapuce se mi v letošním roce objevovala průběžně jak na Instagramu, tak na Pinterestu už od ledna a zaujalo mne dospělácké provedení. Elegantní dáma v kapuci, se slunečními brýlemi a háčkovanou taškou a na pozadí zasněžené vrcholky hor. Och.

Zvolila jsem měkoučkou přízi YarnArt Ocean, což je 20% vlna, 80% akryl a prodává se ve 100 gramovém klubíčku se 180 metry. Příze je v provedení tzv. pepř a sůl a vytváří zajímavý melírovo-prskaný efekt. Vloni jsem z ní háčkovala homelesku, návod zde, a byla velice příjemná, hřejivá a super od podzimu až do jara. Háčkovaná kapuce je určená pro ty z nás, které nemají rády kapuci přímo na bundě, ale přeci jenom něco mezi nákrčníkem a čepicí by to za větru a chladu chtělo.

Co se týče střihu, je to v podstatě velice jednoduché. Kapuce se skládá ze dvou dílů. Dlouhý pruh se vzorem, na jedné straně olemovaný reliéfními sloupky a na druhé straně sháčkovaný do tvaru kapuce. To celé je obháčkováno v části krku s mírným rozšířením. Kapuci jsem vyzkoušela na své dcerce 3.5 let (obvod hlavy 50 cm) a klidně ji může nosit, jelikož nákrčníková část ji sahá krásně přes ramínka, takže k vestičce nebo softšelce to bude super. Pod kapuci se pohodlně schová i další čepice. A malá neprotestovala, což znamená, že ji materiál nekousal.

Co se týče vzoru, použila jsem véčka ze zdvojených dlouhých sloupků, které v konečném efektu vytváří vzor kytičky a kupodivu v materiálu vzor nezanikl. Lem kapuce jsou reliéfní sloupky, které jsem použila i na začátku nákrčníkové části, aby tudy nefoukalo. Navíc lemem kapuce lze provléci šňůrku a kolem obličeje kapuci stáhnout. Díky střídání háčků jsem nemusel složitě upravovat a sháčkovávat očka.

Rozměr si můžete upravit sami. Stačí změřit „hloubku“ hlavy, akorát měříte od čelistní kosti přes vrchol hlavy ke druhé čelistní kosti. Když tuto délku rozpůlíte, získáte šíři požadovaného pruhu. Ten se dá navíc nastavit reliéfním okrajem, takže nezoufejte, pokud máte hlavu širší, nebo máte objemnější účes nebo culík. Celková délka kapuce záleží na způsobu nošení. Delší volnější je spíše na oblečení, kratší pod okraj bundy.

Pod návodem naleznete foto, jak měřit, nákres vzorku a videonávod.

Kapuce Ocean, 4-100 let
Příze: YarnArt Ocean, 2 klubíčka tiptop, kousek šnůrky 3 mm Macrame Cord (Milla, Bobbiny, Kordy, Prima Šnůry), zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 8 – 10 – 12 mm
Rozměry: 54-56 délka pruhu, 27 šíře pruhu, 5 cm reliéfní okraj, 5 cm reliéfní část nákrčníku, 50 cm celková délka
Jehla s velkým ouškem, dva knoflíky/korálky na konce šňůrek, cedulka/knoflík
Označovač nebo kousek příze
Časový rozpočet: 4 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
DS2 – dva sháčkované DS do jednoho očka
KS – krátký sloupek

Začínáme pružným řetízkem, video zde. Kapuce je háčkovaná po řadách tam a zpět, nákrčníková část je háčkovaná dokola, řada končí PO a začíná náhradou N, tj. ŘO za KS, 2 ŘO za PDS, 3 ŘO za DS.

Kapuce, Ocean, háček 10mm
1. řada: 22 oček pružného řetízku a 2 (3) ŘO na otočení
2. řada: DS2 do druhého očka pružného řetízku, 2 ŘO, dále véčka, která tvoří 2 DS2 sháčkované do jednoho očka, přičemž první DS2 začíná ve druhém očku pružného řetízku a následující DS2 začíná ve čtvrtém očku pružného řetízku, s nahozením sháčkujeme všechny nitky, 2 ŘO, opakujeme. Končíme DS2 a DS do posledního očka pružného řetízku. Otočíme. Kolem DS umístíme označovač. V řadě máme 9 celých véček a začínáme a končíme půlkou véčka.
3. řada: 3 ŘO, háček vedeme do DS z předchozí řady a zde uháčkujeme DS2, dále vedeme háček do spojovacího očka véčka z předešlé řady, zde uháčkujeme DS2 s nahozením spojíme do očka, 2 ŘO, opakujeme, véčka háčkujeme do spojovacích oček véček z předešlé řady, řadu končíme ŘO a DS do N, otočíme. V této řadě máme 10 celých véček.
4. řada: 3 ŘO, DS2 do spojovacího očka véčka z předešlé řady, 2 ŘO, dále véčko z DS2 do spojovacích oček, končíme DS2 a DS do N, otočíme. Máme 9 véček a začínáme a končíme půlkou véčka.
5. – 26. řada: opakujeme řadu 3 a 4, přízi v poslední řadě neukončíme, pokračujeme ve sháčkování kapuce.

Sháčkování kapuce, háček 10 mm
Pruh přeložíme napůl a sháčkujeme do tvaru kapuce pomocí KS. Převrátíme tak, aby šev byl uvnitř kapuce, přízi ukončíme.

Olemování kapuce, Ocean, háček 8 mm
1. řada: N za PDS, na jednu řadu kytiček háčkujeme 3 PDS, pokud se lem vlní, střídáme 3 PDS a 2 PDS, otočíme.
2. – 6. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, otočíme, v poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování nákrčníkové části.

Nákrčníková část, Ocean, háček 8 mm
Přeložíme reliéfní část kapuce tak, aby byla vně kapuce a vytvořila tunýlek pro šňůrku. Přiháčkujeme ke kapuci pomocí PO.
1. řada: N za PDS, dále 6 PDS k okraji kapuce, 3 – 5 ŘO pod bradou, ŘO připojíme pomocí PDS k protilehlé straně, zde máme také přeloženou reliéfní část kapuce, kterou pomocí PDS přiháčkujeme ke kapuci, hlídáme si, abychom na obou stranách kapuce měli stejný počet PDS (22 PDS – 1 PDS spoj – 22 PDS + ŘO pod bradou), dále háčkujeme PDS a řadu končíme PO.
2. – 6. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS, otočíme, v poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování nákrčníkové části.

Nákrčníková část, Ocean, háček 12 mm
Háčkujeme stejný véčko-kytičkový vzorek, jako na kapuci s tím rozdílem, že řadu začínáme 3 ŘO, následuje véčko ze dvou DS2, 2 ŘO a mezi véčky vynecháváme v první řadě 2 očka. POZOR – každou řadu si přepočítejte. U tohoto vzorku je tendence poslední véčko neprovádět a tím by se nákrčník místo rozšíření zužoval (párala jsem :)). Je potřeba končit véčkem a 1 ŘO, dále PO do N.
1. – 6. řada: háčkujeme véčko-kytičky, které se skládají ze 2 DS2 a 2 ŘO.

Spodní lem nákrčníkové části, Ocean, háček 12 mm
1. řada: N za KS, do spojovacího očka véčka háčkujeme vějířek, který se skládá z 5-ti DS, pod ŘO háčkujeme KS, střídáme dokola nákrčníku, přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Olemování kapuce přišijeme ke kapuci a tunýlkem protáhneme šňůrku, kterou ukončíme podlouhlými knoflíky nebo korálky. Našijeme cedulku nebo knoflík.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 18.12.2022 at 8:40

    […] YarnArt Ocean – co třeba parádní homeleska nebo háčkovaná kapuce […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..