Koberec Havana

4.4.2020

Po háčkovaném koberečku jsem pokukovala již dlouho. Šňůry a špagáty jsou krásné, ale obávala jsem se spotřeby a váhy koberečku. Když mi v balíčku doputovala YarnArt Havana, byla jsem původně rozhodnutá háčkovat svetřík, ale tato zesílená verze je přesně to, co jsem na dětský kobereček potřebovala. Jak materiálově, tak cenou, tak váhou.

YarnArt Havana je novinková záležitost. Havana se prodává v klubíčku 200g s návinem 215 metrů a ve složení 80% bavlna a 20% polyester. Když se mrknete na vzorník, Havana má velice zajímavé melírové kombinace. Ne, že by z ní kabátek nevypadal krásně, ale pro bytový a dekorační účel se rozhodně také hodí. Třeba polštáře a kobereček na válení pro děti je naprosto úžasná. Příze má jakoby natural vzhled a na první dojem je spíše jako drsnější bavlna. Háčkuje se z ní však báječně, věřím, že na pleteném úpletu bude ještě lepší.

Přízi YarnArt Havana nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky. Moc děkuji. Na rozbalování balíčku můžete mrknout sem. YarnArt Havana má i tenčí sestru – YarnArt Bali – uvidíte ve videu z rozbalování balíčku. Obě příze mají český atest TZÚ a jsou vhodné pro děti do tří let.

Co se týče koberečku, je háčkovaný od středu dvakrát nahazovanými  dlouhými sloupky (2DS). Práce krásně přibývá a kobereček rychle roste pod rukama. Návod je zpracovaný na háček 5 mm a mé utahování. Pokud by se někomu práce vlnila, je potřeba poslední řadu vypárat a buď snížit množství přidávaných sloupků nebo jednu řadu nepřidávat vůbec. Pokud se někomu tvoří kopeček, je to opačný problém. Je potřeba přidávat s četnější frekvencí. Pod článkem uvidíte foto, jak by kobereček vypadat neměl. V případě, že Vám návod na Vaše utahování nevychází, je potřeba si upravit systém přidávání podle Vás. Důležité je, že pokud kobereček od středu k okrajům vyhladíte rukama, tak bude ležet jako placka.

Na kobereček jsem spotřebovala 4 klubíčka a půlka posledního padlo na střapce. Ty jsou ve stylu boho módním hitem. Střapce udělají parády dost, proto kobereček nemá žádný vzor. Je zde ale prostor pro aplikaci, třeba spinkající očka, tlapky nebo, nezdá se Vám, že je tato barevná kombinace je taková jednorožčí?

Věřím, že si kobereček vystajlujete podle vlastní nálady.

Koberec Havana
Příze: YarnArt Havana, barva 2108, zakoupíte na www.pletemesi.cz a www.pletiemesi.sk
Spotřeba: čtyři klubíčka a půlka z pátého
Háček: 5 mm
Rozměry: průměr 110 cm bez střapců
Jehla s velkým ouškem
Časový rozpočet: cca 5 – 6 hodin
Pro začátečníky (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
2DS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

Háčkujeme do magického kroužku. Řada začíná tzv. náhradou „N“, tj. 4 ŘO místo prvního 2DS, 1 ŘO místo KS. Řada končí PO. Pokud se Vám MK nedaří, spojte čtyři ŘO pomocí PO do kroužku. Pro rovný šev háčkujeme jednou do stejného očka, jako je náhrada a ve druhé řadě do vedlejšího očka. Řadu tím pádem končíme v sousedním očku a v následující řadě háček vedeme jakoby do očka náhrady, ale z druhé strany, viz foto pod článkem. Základy háčkování, včetně postupu na magický kroužek zde.

Havana, háček 5 mm
1. řada: N za 2DS, 19x2DS do MK, PO
2. řada: N za 2DS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme 2DS, dále zdvojíme každé očko, končíme PO. (40)
3. řada: N za 2DS, zdvojíme každé druhé očko, končíme PO.
4. řada: N za 2DS, zdvojíme každé třetí očko, končíme PO.
5. řada: N za 2DS, zdvojíme každé čtvrté očko, končíme PO.

6. řada: N za 2DS, zdvojíme každé čtvrté očko, končíme PO.
7. řada: N za 2DS, háčkujeme 2DS do 2DS, opakujeme, nepřidáváme, končíme PO.
8. řada: N za 2DS, zdvojíme každé páté očko, končíme PO.
9. řada: N za 2DS, zdvojíme každé šesté očko, končíme PO.
10. řada: N za 2DS, zdvojíme každé sedmé očko, končíme PO.

11. řada: N za 2DS, háčkujeme 2DS do 2DS, opakujeme, nepřidáváme, končíme PO.
12. řada: N za 2DS, zdvojíme každé osmé očko, končíme PO.
13. řada: N za 2DS, háčkujeme 2DS do 2DS, opakujeme, nepřidáváme, končíme PO.
14. řada: N za 2DS, zdvojíme každé deváté očko, končíme PO.
15. řada: N za 2DS, háčkujeme 2DS do 2DS, opakujeme, nepřidáváme, končíme PO.

16. řada: N za 2DS, zdvojíme každé desáté očko, končíme PO.
17. řada: N za 2DS, zdvojíme každé desáté očko, končíme PO.
18. řada: N za 2DS, zdvojíme každé desáté očko, končíme PO.
19. řada: N za 2DS, zdvojíme každé desáté očko, končíme PO. V této řadě jsem navazovala čtvrté klubíčko a průměr koberce byl 94 cm.
20. řada: N za 2DS, háčkujeme 2DS do 2DS, opakujeme, nepřidáváme, končíme PO.

Pozn. Pravděpodobně by páté klubíčko vystačilo ještě na jednu řadu, ale nemám vyzkoušeno.

LEM, Havana, háček 5 mm
21. řada: N za KS, 3 ŘO, očko vynech, KS, opakujeme. Vzniknou obloučky, za které budeme přivazovat střapce.

STŘAPEC
Spočítáme si počet obloučků na koberečku. Střapce dáváme do každého třetího obloučku, tj. počet obloučků na koberci vydělíme číslem 3 a získáme číslo, kolik bude potřeba vytvořit střapců. Na střapec ustřihneme pruh příze o 80 cm, pruh přeložíme napůl, ještě jednou přeložíme napůl a liščí smyčkou připevníme k obloučku na koberečku. Střapec rozčešeme na vlákna. Použila jsem nejdříve hřeben na vyčesávání kočiček a pejsků (neměla jsem doma jiný) a poté dočesala hustým hřebínkem. Vyzkoušela jsem, že to jde i pouze hustým hřebínkem, takže první kartáč nepotřebujete.

Pokud budete kobereček prát, doporučuji každý střapec prošit jehlou a nití, aby se případně v pračce neuvolnil. Já zatím přišito nemám, malá si na koberečku normálně hraje a střapce se ani nehnou.

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku nebo aplikaci.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Na podzim či na jaro unosíme homelesku Bali - www.krampolinka.cz 6.9.2022 at 11:29

    […] YarnArt Bali se prodává ve 100 gramovém klubíčku v návinu 215 metrů. Co do složení je to 80% bavlna a 20% polyester a hodí se na jarní a podzimní tvoření plus hračky či homedekor. Její silnější „sestra“ YarnArt Havana je k dostání v úplně stejné barevné melírové škále, ale v jednom tak silnějším provedení, tj. 200 g/215 metrů. Tu bych doporučila vyloženě na homedekor. Z Havany jsem tvořila kobereček a je suprový, video návod zde . […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..