Háčkovaná šála Flowers

5.4.2020

Duhová klubíčka nás v posledních letech doslova zavalily svou krásou. Můžeme si vybrat z nepřeberných značek, složení či barevných kombinací. Duhovky jsou zkrátka velmi povedená záležitost na klubíčkovém trhu. Nejoblíbenější jsou na šátky. My si však uháčkujeme jednoduchou šálu z příze YarnArt Flowers.

YarnArt Flowers je 250 gramové klubíčko s návinem 1000 metrů ve složení 55% bavlna a 45% polyakryl. Flowers má český atest TZÚ a je tedy vhodná pro děti do tří let. Je to jedna z velmi povedených duhovek v překrásné barevné škále. Flowers má 14 barevných přechodů. Duhovku začínáme od středu, kde je umístěný lísteček „start“. Přechody na výrobcích budou tedy od středové barvy k okraji – to je potřeba brát na zřetel, až budete plánovat svůj projekt.

Přízi YarnArt Flowers nám věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce přízí YarnArt do České republiky. Moc děkuji. Na rozbalování balíčku s Flowers, případně její kolegyní Flowers Moonlight se třpytivou nitkou naleznete zde.

Pokud budete chtít jednobarevný okraj, můžete Flowers zkombinovat s YarnArt Cotton Soft (doporučení dovozce). Duhovku umístíme ideálně do misky na klubíčka (mrkněte třeba na stránku U nitky a háčku na FB, kde si můžete misku doslova „vychytat“). Postupným odebíráním středu se může klubíčko tzv. bortit a nedej bože zamotat. Já jsem háčkovala až do nějakého jedenáctého barevného přechodu a bylo vše v pořádku, pak jsem musela být více opatrná a střed více hlídat.

Co se týče šály, šála je háčkovaná po řadách tam a zpět a vzor se opakuje po třech/šesti řadách. Střídáním reliéfních sloupků vznikne jakoby kostkovaný vzhled. Použila jsem netradičně spíše větší háček (6mm), takže moje šála je krásně nadýchaná. Z jednoho klubíčka vytvoříte šálu o délce téměř dva metry a šířce 28 cm. Šířku si upravíte podle vlastní libosti tím, že uháčkujete delší počáteční řetízek. Jen myslete na to, aby Vám vzor začínal a končil stejným způsobem na začátku i konci řady (vypadá to lépe).

A teď vlastní zkušenosti. Flowers bylo moje druhé setkání s duhovkou. První nedopadlo a možná někde rozháčkované cosi, které jsem začala před dvěma lety, najdu dobře založené v krabici. Ono se to nezdá, ale 1000 metrů je poměrně fuška. Super je, že Flowers je krásný materiál a když jsem na konci háčkování zjistila, že se opakuje 14 přechodů, možná by mi háčkování ani tak dlouho netrvalo. Jeden barevný přechod mi totiž trval cca 90 minut, což jsem zjistila asi u posledních dvou opakování. První část byla podpořena nadšením, u zbývajících částí mi pomalu docházela trpělivost, takže jsem šálu háčkovala po chvilkách téměř čtvrt roku. Věřím, že další bude rychlovka. Pomáhal mi vaječný koňak, čokoláda, káva (hodně kávy), dobrý film a v krizových momentech rum a pralinky. Dobrá zpráva – přežila jsem a šála je na světě.

No a kdo má chuť na dobrodrůžo (v tomto případě jsou Vánoce za rohem), může se směle pustit do práce.

Šála Flowers
Příze: YarnArt Flowers, barva 280, zakoupíte na www.pletemesi.cz a www.pletiemesi.sk
Spotřeba: jedno klubíčko
Háček: 6 mm a 4 mm
Rozměry: s olemem 28 cm šířka a 2 metry délka
Jehla s velkým ouškem
Časový rozpočet: cca 24 hodin
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
pikotka – 3 ŘO a PO
KS – krátký sloupek

Menším háčkem uháčkujeme pružný řetízek a první řadu, dále pokračujeme větším háčkem. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhrada „N“ za první sloupek v řadě jsou 2 ŘO za DS. Okrajové sloupky nejsou součástí vzoru. Základy háčkování, včetně postupu na pružný řetízek zde.

ŠÁLA, Flowers, háček 4 mm
1. řada: 53 oček pružného řetízku + 2 ŘO jako „N“ za první sloupek v následující řadě
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS, dále háčkujeme DS, DS, DS, 2 ŘO vynecháme a uháčkujeme 2 ŘO, +dále háčkujeme DS, DS, DS, DS, 2 očka vynechat, 2 ŘO+, vzor mezi znaménkem plus opakujeme, poslední DS háčkujeme do prvního očka náhrady, máme základ pro 9 sloupců.

Flowers, háček 6 mm, háčkujeme vzor, který se opakuje vždy po šesti řadách
3. řada: N za DS, 4x ZRDS, 2 ŘO, 4xPRDS, 2ŘO, opakujeme, poslední DS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme.
4. řada: N za DS, 4x PRDS, 2 ŘO, 4xZRDS, 2ŘO, opakujeme, poslední DS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme.
5. řada: N za DS, 4x ZRDS, 2 ŘO, 4xPRDS, 2ŘO, opakujeme, poslední DS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme.

6. řada: N za DS, 4x ZRDS, 2 ŘO, 4xPRDS, 2ŘO, opakujeme, poslední DS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme.
7. řada: N za DS, 4x PRDS, 2 ŘO, 4xZRDS, 2ŘO, opakujeme, poslední DS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme.
8. řada: N za DS, 4x ZRDS, 2 ŘO, 4xPRDS, 2ŘO, opakujeme, poslední DS háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady, otočíme.

9. – řada xy: vzorek 3. – 8. řada opakujeme do „vypotřebování“ 12 barevných přechodů. Poslední dva barevné přechody si necháme na olem šály.

LEM, Flowers (poslední dvě barvy)
1. řada:

  • dlouhá strana – 6 mm háček – N za DS, dále 4 DS do stejného očka (roh), dále pokračujeme DS do jednoho okénka, končíme v rohu, kde uháčkujeme 5 DS
  • krátká strana – 4 mm háček – háčkujeme DS do každého očka
  • dlouhá strana – 6 mm háček – v rohu háčkujeme 5 DS, pokračujeme DS do jednoho okénka, končíme v rohu, kde uháčkujeme 5 DS
  • krátká strana – 4 mm háček – háčkujeme DS do každého očka, končíme PO.

LEM, Flowers, 6 mm
2. řada:

  • dlouhá strana – očko vynech, N za DS, 2 DS do jednoho očka, pikotka, tj. 3 ŘO a PO, dále 2 DS do stejného očka – vznikne vějířek, který má jakoby špičku, +očko vynech, KS, očko vynech, 3 DS do jednoho očka, pikotka, 2 DS do stejného očka+, opakujeme vzor mezi znaménky plus.
  • krátká strana – +očko vynech, KS, 2 očka vynech, 3 DS do jednoho očka, pikotka, 2 DS do stejného očka+, opakujeme vzor mezi znaménky plus, končíme PO.

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku. Šálu nežehlíme.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..