Háčkovaná ušanka Merino Soft

10.11.2019

Praktická háčkovaná ušanka pro tří až pětileté dítko z kvalitní holandské příze – to je ušanka Merino Soft.

Scheepjes Merino Soft je nádherné měkoučké 50 gramové klubíčko s návinem 105 metrů, které se skládá z 50% merino vlny (úprava superwash, tj. zvládne pračku), 25% mikrovlákna a 25% akrylu. Merino Soft je k sehnání v úžasné paletě barev. Každá barvička má nejen vlastní číslo, ale její název je inspirovaný slavnými malířskými jmény. Manet, Cézanne, Gauguin…s takovými velikány, to se tvoří jedna báseň.

Díky své tloušťce je to příze, kterou můžete použít na podzim a jaro a ve zdvojeném provedení odchodí Vaše dítko i tuhou zimu. Navíc bych se ji vůbec nebála nabídnout i úplným miminkům, byť nemá český atest TZÚ. Příze se skvěle hodí i pro svetříky, šály, šátky, rukavice nebo deky do kočárku. Díky obsahu vlny je hřejivá. Krásně se s ní pracuje a při práci pěkně hladí Vaše ručky.

Tento skvost věnoval e-shop www.nemravka.cz a unboxing video naleznete zde.

Vzorek je velmi jednoduchý. Opakují se pouze dlouhé sloupky a pevná oka, což je výborná zpráva pro začátečníky. Pro rozšiřování i zpracování celé čepice jsem připravila i videonávod. Tak se do ní pustíme, letošní podzim je zatím spíše teplý a čepice se hodí od teplot od tří do cca 15 stupňů nad nulou.

Pro alternativní příze hledejte třeba DROPS Merino Extra Fine, VLNAP Merino, ALIZE Bucrum Batik, NAKO Color Matic a podobné příze (merino, směs s akrylem) s návinem 100g/210m nebo 50g/105m.

Ušanka Merino Soft, obvod 50-51 cm
Příze: Scheepjes Merino Soft, 2 klubíčka, zakoupíte na www.nemravka.cz
Háček: 5 mm a 4 mm
Rozměry: obvod 50-51 cm, 3-5 roků, délka 27 cm, šíře volně ložené čepice 21.5 cm
Jehla s velkým ouškem, cedulka/knoflík
Časový rozpočet: 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Začínáme magickým kroužkem, video zde. Ušanka je háčkovaná po řadách v prvních třech řadách a řada končí PO a začíná náhradou N, tj. 2 ŘO za DS, 1 ŘO za KS, od čtvrté řady háčkujeme tzv. dokola, tj. řadu neukončíme PO.

Ušanka, Merino Soft barva A, háček 5 mm
1. řada: N za DS, 11 DS do MK, PO (12)
2. řada: N za DS, háčkujeme DS a zdvojíme každý sloupek z předchozí řady, PO (24)
3. řada: N za DS, háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do jednoho očka z předchozí řady, PO (24 sloupců)
4. řada: N za DS, háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do jednoho očka s tím, že háček vedeme do DS z předchozí řady (háček vedeme do největšího očka), do další řady přejdeme háčkováním vzoru a háček vedeme do mezery k náhradě z předchozí řady. Sem vložíme označovač nebo protáhneme volný středový konec (24 sloupců)

5. řada: háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do DS z předchozí řady, rozšíření ve vzorku – háček vedeme do PO z předchozí řady, kde uháčkujeme DS a PO, schéma pro rozšíření v této řadě je 4+1, tj. do DS z předchozí řady háčkujeme DS+PO, DS+PO, DS+PO, DS+PO – rozšíření, tj. DS+PO do PO z předchozí řady (29 sloupců)
6. řada: háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do DS z předchozí řady, rozšíříme ve vzorku ve schématu 4 + 1 (stejně, jako v předchozí řadě)(36 sloupců)
7. řada: háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do DS z předchozí řady (36 sloupců)
8. řada: háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do DS z předchozí řady, rozšíříme ve vzorku ve schématu 4 + 1 (44 sloupců)
9. – 20. řada: háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do DS z předchozí řady (44 sloupců)

Ušanka, Merino Soft barva B, háček 5 mm
21. – 30. řada: háčkujeme vzorek, tj. DS a PO do DS z předchozí řady (44 sloupců), v poslední řadě místo posledního sloupce vzorku háčkujeme PO do DS a PO do PO, přízi ukončíme

Klapky, Merino Soft, barva B, háček 5 mm
Ušanku si rozdělíme na 9 sloupců (klapka) – 20 sloupců (čelo) – 9 sloupců (klapka) – 6 sloupců (zátylek)
1. řada: N za DS, PO do DS z předchozí řady, dále vzorek opakujeme 8x (tj. 9 sloupců), otočíme
2. řada: N za DS, PO do DS z předchozí řady, dále vzorek opakujeme 8x (tj. 9 sloupců), otočíme
3. řada: háček vedeme do sousedního DS z předchozí řady, N za DS, PO do DS z předchozí řady, dále vzorek opakujeme 6x (tj. 7 sloupců), otočíme

4. řada: N za DS, PO do DS z předchozí řady, dále vzorek opakujeme 6x (tj. 7 sloupců), otočíme
5. řada: háček vedeme do sousedního DS z předchozí řady, N za DS, PO do DS z předchozí řady, dále vzorek opakujeme 4x (tj. 5 sloupců), otočíme
6. řada: N za DS, PO do DS z předchozí řady, dále vzorek opakujeme 4x (tj. 5 sloupců), končíme PO, přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti (bude součástí copánku)

Odpočítáme 20 oček a stejně uháčkujeme druhou klapku (necháme si dostatečně dlouhý počáteční konec, který bude součástí copánku).

Olem, Merino Soft, barva B, háček 4 mm
Přízi v šesté řadě neukončíme, vyměníme háček a celou čepici obháčkujeme jednou řadou KS háčkem 4 mm. Pokud potřebujete větší hloubku, stačí přidat řadu KS.

Dokončení
Volné konce u klapek protáhneme pomocí jehly do spodního středu klapky. Ustřihneme cca 10 – 15 stejně dlouhých provázků příze, přepůlíme a prostrčíme středem klapky (cca v 5 řadě vzorku), přidáme volné konce, protáhneme liščí smyčkou a zapleteme do copánku. Zopakujeme na druhé straně. Zapošijeme ostatní volné konce. Čepici dozdobíme bambulí, knoflíkem, nebo přiháčkujeme uši. Jak uháčkovat uši naleznete v tomto videonávodu.

N

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..