Háčkujeme online: vzor 41

6.2.2022

V online vysílání jsme si společně ukázali, jak háčkovat vzor z knížky z roku 1971. Pojďte mrknout.

Publikaci Pleteme a háčkujeme na zimu i na léto od paní Ludmily Peškové jsem pořídila nedávno v antikvariátu. Kniha byla vydána v roce 1971 a obsahuje čtyři části. Každá část se věnuje vzorům pletení a háčkování (i tuniské) na danou sezónu, tj. jaro, léto, podzim a zima. Vzory mají psaný text a černobílou fotografii výsledku. U pletení nákresy jsou, avšak u háčkování nikoliv. Rozhodla jsem se, že  ke psaným vzorům, které mě zaujmou, zpracuji grafické nákresy a především ukončování a začátky řad. Vzory si společně uháčkujeme online v dalších vysíláních, a pak je zpětně doplním v lepší video kvalitě.

V Povídání u klubíčka 27 jsme si uháčkovali vzoreček č. 41 z uvedené knihy. Vyzkoušela jsem Alize Baby Best a háček č. 5 (pořídíte na MojeGalanterka.cz) a dále Himalaya Himagurumi a háček č. 3 (pořídíte na PrimaPrize.cz). Vzoreček je plastický, při háčkování po řadách tam a zpět vytváří 3D efekt. Zvládne ho začátečník. Hodí se na jarní svetříky, čepičky, deky, plédy, šátky či ponča. Pro začátek vzoru potřebujeme počet ok dělitelný 4+1 + očka na otočení. Zvolíme přízi a k ní vhodný háček podle vlastního utahování. Nákres naleznete pod textem.

Použité sloupky:
ŘO – řetízkové očko
DS – dlouhý sloupek
2NPRDS – dvakrát nahazovaný přední reliéfní dlouhý sloupek

VZOR č. 41
1. řada: 16 řetízkových oček + 1 + 3 očka na otočení = náhrada místo prvního DS. Pokud budete začínat klasický projekt, doporučuji pružný řetízek.
2. řada: háček vedeme do čtvrtého očka od háčku a uháčkujeme +DS, dále DS do dalšího očka, DS do dalšího očka, ŘO a očko přeskočíme+. Vzor mezi znaménky opakujeme. Na konci řady háčkujeme DS do posledního očka. Otočíme.

3. řada: 3 ŘO jako náhrada místo prvního DS, 2 ŘO do vzoru. +Pod ŘO vedeme háček a uháčkujeme 2 DS a 2NPRDS, který vedeme doprava kolem prvního sloupku z trojice z předchozí řady, ŘO, přeskočíme 3 DS z předchozí řady+. Opakujeme vzor. Na konci řady háčkujeme ŘO a DS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.
4. řada: 3 ŘO jako náhrada místo prvního DS. +Pod ŘO vedeme háček a uháčkujeme 3 DS, ŘO a přeskočíme skupinku sloupků z předchozí řady+. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme 3 DS pod 2 krajová ŘO, ŘO a DS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

5. řada: opakujeme řadu 3
6. řada: opakujeme řadu 4

Ať se vzoreček podaří.

Pohodový den všem

Katka

Vzor 41 VIDEO POSTUP

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..