Ušanka Alpine Maxi

2.12.2018

Ať už na mráz nebo zimní focení – ušanka Alpine Maxi splní oba účely. Zahřeje, je efektní a na fotečkách krásně vynikne. Přitom jsou to obyčejné krátké sloupky.

Z jednoho klubíčka oobr velké YarnArt Alpine Maxi uháčkujete ušanky pro velikost 48-50 cm dva. Pokud budete háčkovat vestu Alpine Maxi pro dvou až tříleťačku, potřebujete dvě klubíčka a tato ušanka je vyrobena ze zbytku toho druhého, takže vesta a ušanka – dva v jednom, jak říkáme lidově. Čepičky z této maxi příze ale doporučuji háčkovat až od obvodu cca 45 cm. Jedna řada krátkých sloupků jsou necelé dva centimetry a malá miminka by se v čepičce asi ztratila.

Každopádně mám radost – Alpine Maxi je totiž 40% vlna a 60 % akryl, je krásná, měkká, nekouše a hlavně hřeje. Jediná nevýhoda snad je, že nemá antipeelingovou úpravu, takže se lehce ošouchává, ale díky tomuto efektu dostává takový chloupkový nadýchaný ráz, což k zimě patří. Ve 250 gramovém klubíčku naleznete 105 metrů a řekla bych, že je to široko daleko nejsilnější vlněno-akrylová příze, kterou vůbec můžete sehnat. Použila jsem háček 15 mm na čepičku a 12 mm na olem.

Bambulka je háčkovaná z příze Kartopu Simli Tavsan. Ta se však již nevyrábí, ale můžete nahradit buď YarnArt Rumba/Samba nebo Techno.

Takže se na ni vrhneme, je to poměrně rychlovka.

Ušanka Alpine Maxi, velikost 48-50cm, cca 2.5-3 roky, hloubka od ucha k uchu 39 cm.
Příze: YarnArt Alpine Maxi (na obrázku barva 673), spotřeba půl jednoho klubíčka, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz nebo velkoobchod www.bezvapleteni.cz 
Háček: 15 mm a 12 mm

Na dozdobení knoflík, štítek a bambule
Hodinový rozpočet: cca 1,5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PO – pevné oko
Náhrada N jedno volné ŘO za PDS a 1 ŘO za KS. Od druhé řady je ušanka háčkovaná dokola.

Alpine Maxi, háček 15 mm
1. řada: 8 PDS do MK, PO
2. řada: N za KS, zdvojíme každý PDS, tj. 16 KS, do posledního očka vložíme označovač nebo kousek příze a háčkujeme dokola
3. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, tj. 22 KS
4. řada: háčkujeme KS do KS, tj. 22 KS
5. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS – 1 KS, tj. 28 KS
6. řada: zdvojíme desátý a dvacátý KS, tj. 30 KS
7. – 11. řada: háčkujeme KS do KS, tj. 30 KS, v poslední řadě končíme PO, přízi neukončíme a pokračujeme klapičkou

KLAPIČKA, háček 15 mm
Máme 30 oček, které vydělíme 5-ti. V čelní části vynecháme 12 oček, které budou tvořit rozestup mezi klapičkami. Šíře jedné klapičky bude 6 KS. Na zátylku vynecháme 6 KS, tj. mezera vzadu mezi klapičkami.

1. řada: 6 KS, otočíme
2. řada: háček vedeme do druhého očka, v této řadě uháčkujeme 5 KS, otočíme
3. řada: háček vedeme do druhého očka, v této řadě uháčkujeme 4 KS, otočíme
4. řada: háček vedeme do druhého očka, zde uháčkujeme 2 KS do jednoho očka, dále 2 KS do následujícího očka, končíme PO do klapičky. Přízi ustřihneme tak dlouhou, jako bude copánek (volný konec totiž zapleteme)

Navážeme přízi a postup zopakujeme u druhé klapičky. Při navázání příze si necháme konec tak dlouhý, jako bude délka copánku (volný konec háčkem provlečte do středu klapičky a zapleťte do copánku). Při ukončení druhé klapičky přízi neukončujeme a pokračujeme olemem.

OLEM, háček 12 mm
Celou čepičku obháčkujeme pomocí KS. Ve špičce/dolním středu klapičky děláme 2 KS do jednoho očka. Po dokončení si necháme volný konec v délce copánku (také zapleteme).

Dokončení
Pro copánky si ustřihneme 5 stejně dlouhých kousků příze, provlečeme liščí smyčkou v dolním středu klapičky a zapleteme do pletýnky. Zopakujeme na druhé straně. Nezapomene připlést i volné konce (vyhneme se zapošívání). Zapošijeme volný konec od magického kroužku, dozdobíme cedulkou/knoflíkem, našijeme bambulku.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu!!!! Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Dětský teplý oversize háčkovaný svetřík - www.krampolinka.cz 23.9.2022 at 6:14

    […] Alpine Maxi (250g/105m, 40% vlna a 60% akryl) – z té máme zde na webu video návod na ušanku a dětskou vestu, a YarnArt Alpine Alpaca (150g/120m, 30% alpaka, 10% vlna a 60% akryl) – z […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..