Šátek Viking

28.10.2021

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý šátek ze samovzorovací příze Himalaya Viking. Šátek unosíme od podzimu do jara.

Himalaya Everyday Viking je samovzorovací klubíčko 100g v návinu 250 metrů. Jedná se o 100% antipillingový akryl, tj. příze nežmolkuje. Samovzorovací znamená, že při háčkování nebo pletení různých vzorů vytváří opakující se sekvence. Čím hladší háčkovaný vzor, tím více připomíná norské pletené vzory. Příze se hodí od podzimu do jara od čepic, dek, homedkoru až po oblečení jako jsou svetříky, sukně, šatovky či ponča.  Video návod na sukýnku pro velikost  42+ háčkovanou reliéfními vzory naleznete zde a háčkovanou sukýnku ze stejného vzoru jako je šátek zde

Co se týče šátku, budeme háčkovat od spodního středového cípu směrem nahoru. Háčkujeme vzor a současně ozdobný olem. Šátek háčkujeme po řadách tam a zpět a pokud umíte řetízková očka a krátké sloupky, tak šátek zvládnete levou zadní.  Další výhodou je, že háčkujeme tak dlouho, kolik máme příze. Na menší šátek velikost pro dítě 5-10 let stačí jedno klubíčko. Větší šátek pro dospělého spotřebuje dvě až dvě a půl klubíčka. Při navazování barev doporučuji sladit barevnou sekvenci, tj. začínat stejnou barvou, jako předchozí klubíčko končí. Novou barvu navazujeme na začátku řady.  Z této příze se šátek háčkuje doslova sám a je raz dva hotový, takže do Vánoc jich vytvoříte minimálně pět.

Co se týče vzoru, připomíná tzv. mech (krátký sloupek a řetízkové očko). Zkusila jsem však krátký sloupek a dvě řetízková oka a přijde mi, že vzor je výraznější. Stejným vzorem jsem háčkovala i hladkou sukýnku Viking, odkaz výše a ještě pro Vás mám připravený baret Viking, klasický šátek z Kokonki a svetřík. Takže prostě super hitovkový vzor. Šátek jsem ozdobila střapci a horní nejdelší stranu olemovala stejným vzorem, jako jsou boční strany šátku. Ve videu si ukážeme průběžně míry z jednoho a ze dvou klubíček. Konečná velikost je ze dva a půl. Na celý set sukýnka velikost 42 – baret obvod 56-58 a tento šátek padlo pět klubíček Himalaya Viking.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se šátkem podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem. No a my se pustíme do práce, ať máme normu do Vánoc splněnou.

Video návod na baret Viking bude následovat.

Šátek Viking
Příze: Himalaya Everyday Viking, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 2,5 klubíčka, barva 70528 na šátek této velikosti
Háček: 6 mm, 5 mm
Rozměry: 103 cm x 103 cm x 153 cm
Jehla s velkým ouškem, příp. štítek na ozdobení, velká krabička od sirek na střapce, dva označovače
Časový rozpočet: cca  10-15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
ŘO – řetízkové oko
MK – magický kroužek

Šátek háčkujeme od spodního středového cípu po řadách tam a zpět. Řada začíná a končí ozdobným olemem. Otočíme, N za KS, tj. 1 ŘO, háček vedeme pod ŘO, uháčkujeme PO a začínáme vzorem.  Takto začínáme každou řadu. Na konci řady končíme KS pod ŘO.

Šátek, háček 6 mm
1. řada: do volného MK háčkujeme N za KS, tj. 1 ŘO, KS, 2 ŘO (pod ŘO si vložíme označovač), 2 KS, 2 ŘO (vložíme označovač), 2 KS. Stáhneme magický kroužek. Otočíme.

2. řada: ŘO, háček vedeme pod ŘO (máme zde označovač), PO.
Ozdobný lem na začátku řady: N za KS, KS-2 ŘO-2 KS vše pod ŘO s označovačem. Pod nové ŘO doporučuji označovač přemístit.
Vzor: 2 ŘO, KS do prvního KS, 2 ŘO
Ozdobný lem na konci řady: 2 KS-2ŘO-2 KS pod ŘO (máme zde označovač), otočíme. Označovač přemístíme pod nová ŘO. Otočíme.

3. řada: ŘO, háček vedeme pod ŘO (máme zde označovač), PO.
Ozdobný lem na začátku řady: N za KS, KS-2 ŘO-2 KS vše pod ŘO s označovačem. Pod nové ŘO doporučuji označovač přemístit.
Vzor: 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO
Ozdobný lem na konci řady: 2 KS-2ŘO-2 KS pod ŘO (máme zde označovač), otočíme. Označovač přemístíme pod nová ŘO. Otočíme.

Pozn. Pro začátečníky doporučuji pod ŘO v rámci vzoru ze začátku umístit také označovače pro lepší orientaci.

4. řada: ŘO, háček vedeme pod ŘO (máme zde označovač), PO.
Ozdobný lem na začátku řady: N za KS, KS-2 ŘO-2 KS vše pod ŘO s označovačem. Pod nové ŘO doporučuji označovač přemístit.
Vzor: 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO
Ozdobný lem na konci řady: 2 KS-2ŘO-2 KS pod ŘO (máme zde označovač), otočíme. Označovač přemístíme pod nová ŘO. Otočíme.

Pozn. Pro orientaci ve vzoru stačí počítat krátké sloupky. V každé řadě vzor začíná a končí 2 ŘO a počet krátkých sloupků nám narůstá o jedno

5. – 110. řada: háčkujeme stejně jako řadu 4

Z jednoho klubíčko má strana 60 cm, přepona má 97 cm.
Ze dvou klubíček má strana 80 cm, přepona 130 cm.

Šátek horní olem, háček 5 mm
111. řada: ŘO, PO pod ŘO. N za KS, KS-2ŘO-2KS.Pod první oblouček vedu háček, háčkujeme 2KS-2ŘO-2KS. Jeden oblouček přeskočíme a pod následující háčkujeme to stejné. Opakujeme do konce řady. Končíme 2KS-2ŘO-2KS pod poslední oblouček z ŘO.

Střapec
Vezmeme si velkou krabičku od zápalek. Postavíme ji na výšku a omotáme 30x.  Prostřihneme spodní část střapce a liščí smyčkou připevníme střapec na spodní a boční cípy šátku.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, šátek dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Novinky Himalaya a e-shop Prima Příze - www.krampolinka.cz 20.8.2023 at 7:25

    […] Šátek VIKING, video návod zde  […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..