Klobouček Diva – Léto nenechám se překvapit

29.3.2017

Jaro, co mi to děláš. Ještě jsem pro Tebe neuháčkovala všechny nápady a Ty mi už dáváš vale.

Skoro léto mi ťuká na dveře a já rychle vyměňuji tloušťku háčku a přízi, abych mu mohla směle otevřít. Teda já – spíš naše mrně. Takže háčkuji jak šílená, ať mi mrňous po venku běhá tak nějak stylově.

Nevím jak u Vás, ale já mám pocit, že co vezmu jinou přízi do rukou, to v podstatě tvořím nový návod. Po neúspěšném testu tohoto kloboučku z bambusové příze (neboj Bamboo, přijde na Tebe s jiným vzorkem), jsem sáhla po zaručené klasice a jen jsem si trošičku původní návod na duhový klobouček Diva poupravila na velikost pro naši malou. Takže se dnes podělím o návody dva.

UŽITEČNÉ TIPY – vyzkoušela jsem za Vás

  • mám ráda čepičky, které tak nějak vzorují hned od začátku, tedy od místa, kde to nejdříve jde (tedy pokud to není záměr mít vzoreček až od poloviny čepule), proto zde u tohoto kloboučku je „rychlý“ start – přidává se v prvních třech řadách, co to jde. Vlnění se nebojte, zkuste roztáhnout prstíky, příze pruží, pokud je to ještě OK, tak je to v pořádku, pokud ne, chce to další řadu
  • pro větší čepičku zkuste použít větší háček (první řady se Vám budou ale hodně vlnit, proto zkuste přidat řadu čtvrtou), případně ve čtvrté řadě zkuste vějířky více natěsno a třeba jen vějířky, které se skládají ze 3 DS a v každé následující řadě přidávejte jeden DS do vějířku, až se dostanete na číslo 7 DS/vějířek, nebo zkuste přidat jeden DS do poslední řady vějířků (tj. přidávejte, až dosáhnete čísla 8 DS/vějířek a poté pokračujte)

 

  • pro velikost 42-43 cm jsem měla ve čtvrté řadě 12 vějířků, pro velikost 44-45 cm jsem měla ve čtvrté řadě 13 vějířků, čistě teoreticky by to mohlo fungovat i dále, tj. pro velikost 46-47 cm/14 vějířků, pro 48-49 cm/15 vějířků, ale nemám vyzkoušeno – pokud budete zkoušet, prosím písněte sem do komentáře pro ostatní, ať „páře“ jedna, ne všechny 🙂
  • pokud použijete mašličku, je dobré její konce zatavit nad svíčkou, aby se netřepily…jen pozor, ať Vám to neblafne 🙂

Pokud budu dělat i menší velikost kloboučku, tento návod doplním.

 

Klobouček Diva duhový, obvod 42-43 cm, délka 14,5 cm
Příze: Alize Diva batik (4538) (100% mikrovlákno Akryl, 100g/350m), koupíte na www.mojegalanterka.cz
Jehla a nit
Knoflíček
Označovač nebo kousek příze
Časový rozpočet: 2-3 hodiny
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek

První tři řady jsem ukončovala pevným okem, dále jsem pokračovala dokola. Pokud si na to netroufáte, ukončujte řady PO. V jedné řadě Vám to vyjde tak, že uděláte PO a začnete háčkovat vějířek, v následující řadě se musíte dostat pevnými očky doprostřed vějířku, kde začnete náhradou za KS a pokračujete vějířkem.

Řadu začínám tzv. náhradou, tj. místo prvního KS = 1 ŘO, místo prvního PDS – 1 volné ŘO, místo prvního DS = 2 ŘO.

Klobouček Diva Duhový, háček 4 mm
1. řada: 12 PDS do MK
2. řada: 2 PDS do PDS z předchozí řady (24 PDS)
3. řada: 2 PDS do PDS z předchozí řady (48 PDS) – bude se to lehce vlnit, zkuste roztáhnout prstíky, je to akryl, tj. je to pružné, pokud by to bylo moc, tak v této řadě háčkujte podle schématu 2 PDS – 1 PDS, dostanete se na počet 36 PDS a uháčkujte ještě řadu následující podle schématu 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – jen zde musíte počítat, abyste se dostali na počet 48 PDS

4. řada: začínáme náhradou za první KS, do druhého očka od náhrady uháčkujeme první vějířek, který se skládá ze 4 DS. Do druhého očka od vějířku uháčkujeme KS. Opakujeme. Dostaneme placku, která vypadá jak podkafíčko 🙂 každopádně budeme mít 12 vějířků po 4 DS.
5. řada: do KS z předchozí řady uděláme vějířek, který se skládá z 5 DS. Doprostřed vějířku z předchozí řady uděláme KS. Opakujeme.
6. řada: do KS z předchozí řady uděláme vějířek, který se skládá z 6 DS. Doprostřed vějířku z předchozí řady uděláme KS.
7. řada: do do KS z předchozí řady uděláme vějířek, který se skládá z 7 DS. Doprostřed vějířku z předchozí řady uděláme KS.
8. – 15. řada: střídáme KS doprostřed vějířku z předchozí řady a vějířek (ze 7 DS) do KS z předchozí řady. Zde změříme. Pokud máme tělo kloboučku krátké, tak přidáme řadu nebo dvě

Zvlněná krempa, háček číslo 2 mm
16. řada: tato řada je důležitá, abychom dosáhli zvlněného okraje. Háčkem číslo 2 mm (pokud utahujete méně, klidně zvolte 1,5mm) děláme vějířky, které se skládají z 9-ti DS, a to jak do KS z předchozí řady, tak doprostřed vějířku z předchozí řady.
17. řada: háčkem č. 2, děláme vějířek ze 7DS do mezery mezi vějířky a střídáme s KS doprostřed vějířku z předchozí řady.
18.-20. řada: zde pokračujeme háčkem číslo 2 mm, ale ve stejném schématu jako u řady 8-15, tj. děláme vějířek ze 7-mi DS, a to do KS z předchozí řady, doprostřed vějířku z předchozí řady děláme opět jen KS.

Kytička, háček číslo 4
1. řada: 70 ŘO, do 6 ŘO od háčku, uháčkujeme DS. Dále háčkujeme jedno ŘO, jedno ŘO v řetízku vynecháme, píchneme do následujícího a uděláme DS. Vzniknou nám čtverečky.
2. řada: Do každého čtverečku uháčkujeme lísteček, který se skládá z 1 ŘO, 2 PDS, 3 DS, 2 PDS, 1 KS. Opakujeme. Celý proužek s lístky se nám bude vlnit. Na konci přízi NEODSTŘIHNEME, ale necháme volný konec cca 40 cm. Kytičku stočíme jakoby do ruličky. Volný konec příze navlečeme do jehly, kytičku otočíme a zespodu ji prošijeme a zafixujeme. Doprostřed kytičky přišijeme knoflíček nebo perličku a takto celou kytičku přišijeme na klobouček. Prošívejte všechny lístečky, ať Vám kytička neodstává.

Klobouček Diva smetanový, obvod 44-45 cm, délka 16 cm
Příze: Alize Diva smetanová (450) (100% mikrovlákno Akryl, 100g/350m), koupíte www.mojegalanterka.cz
Háček: 4 mm a 2 mm
Jehla a nit
Mašlička a knoflíček
Označovač nebo kousek příze
Časový rozpočet: 3 hodiny
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

První tři řady jsem ukončovala pevným okem, dále jsem pokračovala dokola. Pokud si na to netroufáte, ukončujte řady PO. V jedné řadě Vám to vyjde tak, že uděláte PO a začnete háčkovat vějířek, v následující řadě se musíte dostat pevnými očky doprostřed vějířku, kde začnete náhradou za KS a pokračujete v řadě.

Řadu začínám tzv. náhradou, tj. místo prvního KS = 1 ŘO, místo prvního PDS – 1 volné ŘO, místo prvního DS = 2 ŘO.

Klobouček Diva, háček 4 mm
1. řada: 12 DS do MK
2. řada: 2 DS do DS z předchozí řady (24 DS)
3. řada: 2 DS do DS z předchozí řady (48 DS) – bude se to lehce vlnit, zkuste roztáhnout prstíky, je to akryl, tj. je to pružné, pokud by to bylo moc, tak v této řadě háčkujte podle schématu 2 DS – 1 DS, dostanete se na počet 36 DS a uháčkujte ještě řadu následující podle schématu 2 DS – 1 DS – 1 DS – jen zde musíte počítat, abyste se dostali na počet 48 DS
4. řada: začínáme náhradou za první KS, do druhého očka od náhrady uháčkujeme první vějířek, který se skládá ze 4 DS. Do druhého očka od vějířku uháčkujeme KS. Opakujeme 10x. Po té háčkujeme KS a hned do následujícího očka vějířek a jedno očko vynecháme, takto třikrát. Za každou cenu musíte do této řady vmáčknout 13 vějířků 🙂

5. řada: do KS z předchozí řady uděláme vějířek, který se skládá z 5 DS. Doprostřed vějířku z předchozí řady uděláme KS. Opakujeme.
6. řada: do KS z předchozí řady uděláme vějířek, který se skládá z 6 DS. Doprostřed vějířku z předchozí řady uděláme KS.
7. řada: do do KS z předchozí řady uděláme vějířek, který se skládá z 7 DS. Doprostřed vějířku z předchozí řady uděláme KS.
8. – 18. řada: střídáme KS doprostřed vějířku z předchozí řady a vějířek (ze 7 DS) do KS z předchozí řady. Zde změříme. Pokud máme tělo kloboučku krátké, tak přidáme řadu nebo dvě, případně řadu odpářeme.

Zvlněná krempa, háček číslo 2 mm
19. řada: tato řada je důležitá, abychom dosáhli zvlněného okraje. Háčkem číslo 2 mm (pokud utahujete méně, klidně zvolte 1,5mm) děláme vějířky, které se skládají z 9-ti DS, a to jak do KS z předchozí řady, tak doprostřed vějířku z předchozí řady.
20. řada: háčkem č2, děláme vějířek ze 7DS do mezery mezi vějířky a střídáme s KS doprostřed vějířku z předchozí řady.
21. – až např. 23. řada: zde pokračujeme háčkem číslo 2 mm, ale ve stejném schématu jako u řady 8-18, tj. děláme vějířek ze 7-mi DS, a to do KS z předchozí řady, doprostřed vějířku z předchozí řady děláme opět jen KS.

Kytička, háček číslo 4 – kytička je menší, jelikož je podložená mašličkou
1. řada: 50 ŘO, do 6 ŘO od háčku, uháčkujeme DS. Dále háčkujeme jedno ŘO, jedno ŘO v řetízku vynecháme, píchneme do následujícího a uděláme DS. Vzniknou nám čtverečky.
2. řada: Do každého čtverečku uháčkujeme lísteček, který se skládá z 1 ŘO, 2 PDS, 3 DS, 2 PDS, 1 KS. Opakujeme. Celý proužek s lístky se nám bude vlnit. Na konci přízi NEODSTŘIHNEME, ale necháme volný konec cca 40 cm. Kytičku stočíme jakoby do ruličky. Volný konec příze navlečeme do jehly, kytičku otočíme a zespodu ji prošijeme a zafixujeme. Doprostřed kytičky přišijeme knoflíček nebo perličku. Ze stuhy vyrobíme mašličku a kytičku připevníme na mašličku, a to celé přišijeme na klobouček.

Přeji všem hodně krásného kloboučkového tvoření.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..