Kreativ Ostrava 2023: Jaké to bylo?

13.11.2023

Letošní ročník výstavy Kreativ probíhal ve dvou a půl patrech našlapaných inspirací a jako bonus v přízemí byla nádherná výstava krajek. Co si tvořivá duše může více přát?

Černá louka v Ostravě o víkendu 10. – 11. listopadu 2023 praskala ve švech. Na každém kroku tvořivá dílna a kreativita sršela ze všech stran. Můžu s klidným svědomím říct, že letošní ročník překonal všechny další. Rozmanitostí vystavovatelů, vloženými a podpůrnými akcemi a workshopy či množstvím návštěvníků. Novinkou byl herní koutek s deskovými hrami, fotokoutek s maskotem dinosaurem Artíkem v přízemí, prodej tvořivých boxů s návody, podle kterých si Artíka může uháčkovat i začátečník. Nechybělo bistro, šatna, dětský koutek či relaxační zóna ve druhém patře. Sešla se známá parta prodejců přízí a klubíček a k tomu všemu tvořivé dílny všeho druhu pro všechny bez rozdílu věku či pohlaví. Kdo na třináctý ročník nepřišel nebo nepřijel, tak ať si určitě rezervuje datum v kalendáři na příští rok, protože Kreativ Ostrava je akce, kterou zkrátka všichni musíme kvůli té jedinečné atmosféře minimálně jednou zažít na vlastní kůži. Něco jako vidět Řím.

Celou PREMIÉRU REPORTÁŽE pro Vás mám přichystanou na tuto neděli 19. listopadu 2023 v 10:00 hodin na mém YouTube kanále v podcastu Povídání u klubíčka #77. Určitě si tu krásu nenechejte ujít. Provedu Vás všemi patry a pokocháme se společně alespoň přes obrazovku.

Na výstavu jsme vyrazily tentorkát s dcerou a dovezly jsme dva stojany svetrů, šatů, topíků, vestiček a sukýnek z vlastní tvorby. Na ukázku pro kolemjdoucí nebo pro ty, co mne znají a měli chuť si výrobky naživo prohlédnout, osahat nebo vyzkoušet. Často jsem zaslechla, že je to „naživo úplně jiný“. Letos jsem modely vytunila o cedulky, aby se Vám video návody lépe na našem webu hledaly. Dále byl pro Vás nachystaný stůl s kulichy, čelenkami, čepicemi a šátky a další stůl s kalendáři se dvanácti návody by Krampolinka pro YarnArt od PletemeSi. Ty byl pro návštěvníky jako překvapení dostupné zdarma.

Pro Kreativ jsem nachystala workshop a minikurz háčkování. Vyráběli jsme háčkovaný věneček z YarnArt Macrame Cotton a háčkovanou vánoční kouli z příze Vlna Hep Patty. Na oba video návody se můžete těšit v adventním kalendáři. Účastníci workshopu tak měli možnost návody vyzkoušet a vyrobit si vánoční drobnost, nebo natrénovat sloupky pro výrobu háčkovaného dinosaura Artíka. Minikurz absolvovala více než dvacítka zájemců a omlouvám se všem začátečníkům, které jsem musela přímo na výstavě odmítnout. I tak se k nám ale přidali kolemjdoucí, kteří si chtěli háčkování jen osvěžit nebo vyrobit  Artíka – zápich do květináče s bambulí.

Děkuji panu Janu Královi za profi fotečky z workshopu.

Největší zážitek z výstavy pro moje dítko (7) byly zaplétané copánky od JaDoLi. Vieruška naprosto zabodovala a jestli se s JaDoLi na trzích kdekoliv potkáte, určitě si nechejte zaplést do vlásků pravou ovčí vlnu. Můžete ji totiž po použití uschovat a příště dovézt a použít znovu a znovu a znovu. Novinková klubíčka a ručně barvená přadena od JaDoLi naleznete zde. Dále jsem se nechala unést klubíčky od Chlupaté Lamy. Směs alpaky a hedvábí a pravá vlna z alpaky v košíku na osahání, ručně barvená přadena Katia Pandora nebo exklusivní Malabrigo Yarn. Mrkněte do galerie na tu krásu. Ve stánku Hunor.cz jsem obdivovala novinkové sady polo, ručně barvená přadena BioSocks nebo duhová klubíčka z hedvábí a merina.

Na své si přišli i příznivci špagátů a šňůr od Kafanty nebo jste mohli obdivovat novinky Vlna Hep Nevada či Papataya Angora u MojeGalanterka. Z homedekoru mne uchvátily výrobky Tamadi. Těch domečků a úložných boxů (na klubíčk?), to byla paráda.

Nejkrásnější však byla výstava krajek Něžná krása s vůní škrobu. Výstava původně probíhala od 21. dubna do 2. července 2023 v Ostravském muzeu. Návštěvníci výstavy Kreativ měli znovu unikátní možnost znovu si prohlédnout jednotlivé exponáty. Musím přiznat, že takovou krásu jsem dlouho neviděla. Představte si, že některé krajky jsou datovány až do roku 1840.

Děkuji všem, kteří se zastavili, stihli jsme povykládat nebo se jen tak pousmát. Omlouvám se holčičce v šatičkách Star, které jsem omylem trošku šlápla na nožku, když jsem hopsala kolem workshopu. A současně omluva všem, se kterými jsem nestihla prohodit ani slůvko, protože jsem se věnovala účastníkům mini kurzu háčkování. Pokud máte ale chuť, tak v termínu 24. – 25. listopadu 2023 bude probíhat v Kroměříži na Starém pivovaru háčkovací maraton. Tam se budu pohybovat celý den a odpoledne budu háčkomaratónovat skoro až do večera. Takže kdo bude mít chuť si popovídat, zastavit se nebo se přidat a háčkovat s námi přihlášenými „závodníky“, tak Vás určitě ráda uvidím.

Pohodový den a krásné tvoření

Katka

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Radka 23.11.2023 at 22:58

  Dobry den Katko,

  Letos jsem opět navštívila Kreativ, vzpomínala když jste me ucila kytičku a díky Vám už dva roky hackuji 🙏🙏 nyní jsem se tedy už neucila, ale chtěla bych Vás požádat o radu 🤔 koupila jsem si úžasnou vlnu Malabrigo Noventa glazed carrot na nakrcnik. Chtěla jsem ho plést, ale už dva vzory jsem zavrhla, tak teď hledám inspiraci u Vás … vlna je krásná, vzdušná, tak ji nechci zabit …

  Děkuji Radka

  • Reply Krampolinka 26.11.2023 at 18:23

   Dobrý den, přízi neznám, ale zkuste opravdu velký háček a ten poslední vzor na kulichu justbig,nebo zkuste camel hair, nebo ušanka merino soft. Ať se povede

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..