Letní pončo Lily

21.7.2019

Znáte pletenou módu Esther Tg? Já asi cca do minulého týdne ne. Jenže pak mi jedno z jejích pletených ponč nabídl Pinterest a já se do něj zamilovala. A odtud byl jen krůček k vytvoření háčkované verze.

Pro vzdušnost a lehkost jsem zvolila přízi YarnArt Lily Melange. Jedná se o 50 gramové klubíčko 100% mercerované bavlny s návinem 225 metrů. Takže poměrně tenká záležitost sama o sobě. V kombinaci s osmičkou háčkem a obyčejnými dlouhými sloupky vznikla pavučinová síťovina a vzhledově to dopadlo přesně tak, jak jsem si letní pončo na nátělník nebo šaty představovala. Přízi YarnArt Lily Melange pro tento projekt věnovalo www.bezvapleteni.cz. Moc děkuji.

Varianty nošení ponča jsou dvě až tři. Buď cípem dopředu, tj. krátká rovná část je na zádech, nebo krátká rovná část je vepředu a cíp je v zadní části těla, nebo jako nařasený šátek kolem krku. Další výhodou je, že tuto módní nadčasovku zvládne opravdu každý začátečník. Pončo totiž tvoří pruh o požadované šířce, kdy největším úskalím je jeho sešití do správného tvaru. Pro tento případ mrkněte na foto papírového proužku v galerii.

Poslední vychytávkou je způsob olemování kolem krku. Pokud budete háčkovat 1 KS do každého okénka, získáte velmi pevný okraj, který se nošením v podstatě vůbec nehne. Pokud budete výstřih olemovávat schématem 1 KS – 2 KS, získáte velmi volný a pohodlný výstřih, který sice výhledově hrozí povytažením, ale zato bude pasovat na vícero velikostí.

Když už jsme u té velikostí. Šíři pruhu kvůli pohodlí doporučuji uháčkovat v délce od ramínka např. podprsenky po loketní jamku. Co se týče délky pruhu, je to obvod kolem ramen plus navíc cca 1/3 tohoto obvodu (já mám obvod kolem ramen 80 cm a délka mého pruhu byla 115 cm). A co se týče praní, doporučuji prát v ruce a nechat volně uschnout. V případě praní v pračce, doporučuji síťku na spodní prádlo. Velká oka se mohou totiž snad o cokoliv zachytnout.

Tak jdeme na to, ať tento kousek do léta ještě unosíme.

Letní pončo Lily, velikost 38-40, šíře 35 cm, délka 115 cm
Příze: YarnArt Lily Melange, 2 klubíčka, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Háček: 8 mm
Štítek nebo cedulka na dozdobení
Hodinový rozpočet: cca 4-5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek, od třetí řady háčkujeme DS do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky předchozí řady

Pončo je háčkované po řadách tam a zpět. Náhrada N za DS je v tomto případě 3 volná ŘO.
Základy háčkování naleznete zde.

Lily Melange, háček 8 mm
1. řada: pružný řetízek, DVOJMO (pouze tato řada), 39 oček plus 3 ŘO na otočení, odtud háčkujeme jednoduchou přízí
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS. Dále DS do každého očka. Celkem včetně N máme 40 DS.
3. řada: N za DS, háček vedeme mezi první DS z předchozí řady a háčkujeme DS do mezer. Poslední DS háčkujeme do N z předchozí řady. POZOR počítáme! Musíme mít stále 40 DS!
4. – 80. řada: N za DS, háček vedeme mezi první DS z předchozí řady, dále DS do mezer, poslední DS háčkujeme do očka N, celkem 40 DS včetně náhrady, přízi neukončíme, pokračujeme sháčkováním.

Sháčkování ponča, háček 8 mm
Vzniklý pruh poskládáme do tvaru ponča. Sháčkujeme pomocí KS od vnějšího okraje po výstřih. Zde pončo otočíme tak, aby sháčkovaná část byla v rubu.

Lem výstřihu, háček 8 mm
Pro pevný okraj pokračujeme v obháčkování ponča ve schématu 1 KS na jedno okénko.
Pro volnější okraj pokračujeme v obháčkování ponča ve schématu 2 KS – 1 KS.
Výstřih poté olemujeme ještě jednou řadou KS.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme knoflíkem, kytičkou, aplikací, cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..