Mandalová deka krok za krokem

11.3.2017

„Dobrý den, na Vašich stránkách jsem našel práce, ze kterých je vidět a cítit cit pro detail, jemnost, krása. Proto bych rád využil Vašich služeb ohledně čepičky s mandalou (nic jiného mě nenapadlo, tak kdyby jste měla lepší nápad) pro malého ještě nenarozeného chlapečka. Bylo by to pro mé přátele, kteří žijí tímto způsobem života a chtěl bych jim tímto popřát co nejvíce štěstí a lásky.“

Taková zprávička mi dorazila od pana, budeme mu říkat třeba Pavel. Mandala, mandala…ahaa, takové ty krásné barevné obrázky, co znám z pastelkového tvoření. No a jak by taková čepička mohla vypadat? Háčkovaná z vrchu…to by nevynikla krása mandaly. Proužky na čepičce? No to už vůbec ne…ale co takhle vytvořit deku, uprostřed mandala a vloženou do čtverce? Odpověděla jsem skoro okamžitě, že čepička by byla asi náročná skrz detail a zpracování (přece jen má na výšku pouhých cca 13 cm), ale taková deka, to by mohlo být něco. A taky že ano. Dohodli jsme se na přírodním materiálu – upřímně mi k tomuto typu deky nic jiného ani nešlo a já se jala vyhledat, jakže se taková deka vlastně tvoří, a cože to vlastně ty barvy v mandale znamenají.

Naštěstí jsem v zahraniční skupince narazila na jednu paní, která zrovinka Mandalu, ovšem kulatou, vytvořila, tak jsem se zeptala, odkud prosím čerpala. A paní mi ihned odpověděla a poslala link na úžasný blog. Úžasný v tom, že když přichází jaro, tak po veškeré té šedi na mne z obrazovky vykoukly nejrozmanitější kombinace barev, o kterých se mi doslova ani nesnilo. Schválně jukněte taky, jestli to na Vás bude mít stejný efekt 🙂 ZootyOwl.

Pak jsem při listování internetem narazila ještě na tyto stránky Centrum Mandala, kde se dozvíte více o významu barev. No a už v podstatě zůstalo jen vybrat přízi. Jenže tam byl asi největší kámen úrazu. Sehnat všechny barvy na mandalu, na které jsme se s panem Pavlem dohodli, a to od jedné značky, byl celkem nadlidský úkon. Naštěstí mi moje zlatá zásobovací duše Verunka z MojeGalanterka.cz poslala odkaz na stránku, kde jsem mohla vybrat z krásné a nové příze Himalaya Delux Bambu a chybějící barvičky doplnit u Kartopu. No a mohla jsem začít.

Háčkování do kruhu mi připomnělo mé období háčkovaných deček. Vždy jsem u toho krásně odpočívala. A tak tomu bylo i tady jen jako bonus byly ty barvičky. Při háčkování mě napadlo, že by nebylo špatné, aby deka byla multifunkční. S technickou realizací pak přispěchal můj. „Jen mi řekni co, já to už vymyslím, jen tam udělej poutka asi cca 1.5 cm.“ Tak jo :-). Takže bych chtěla, aby deka byla zavinovací, ale nebyly tam zbytečné šňůrky, ani knoflíky, aby to miminko netlačilo. Pak bych chtěla, aby se z toho dal udělat přístřešek nebo stínidlo, když miminko bude ležet venku na trávě no a potom, až bude větší, tak bych chtěla, aby to mohlo být závěsné odkladiště hraček. Takže já doháčkovávám poslední řady a můj už netrpělivě měří konečnou délku deky, aby se také mohl pustit do práce.

Zavinovačka

  • Velkým knoflíkem provlečeme roztřepenou padákovou šňůrku, kterou vzápětí svážeme na pevný uzel (zatavíme) a na volném konci uděláme očko. Šňůrku provlečeme protilehlými poutky v rozích, zahákneme o knoflík a uvážeme namašličku.

Přístřešek/stínidlo

  • Uřežeme dva proutky o stejné délce jako jsou protilehlé strany deky a provlečeme poutky do kříže. Prostředkem deky provlečeme šňůrku s očkem, které zahákneme o knoflík a zavěsíme např. na větévku.

Závěs na hračky

  • Do rohů deky přivážeme čtyři šňůrky, které zavěsíme na skoby ke stropu. Tento typ je vhodný na míčky, balóny, plyšáky apod. lehké hračky.

A máme hotovo. Teda částečně, jelikož přeci jenom to chce tu čepičku. Tak alespoň s duhou, když ne s mandalou a pěkně v barvách deky, ať ten drobek ladí. A můžeme fotit a deku s čepičkou poslat do světa.

Mandalová deka, 72×72 cm
Příze: Himalaya Delux Bamboo, zakoupíte zde
Kartopu Bambu (žlutá, tmavě modrá, ostře červená), zakoupíte zde
Spotřeba: 9 klubíček různých barev, 2 celá klubka fialové, celá deka vč. čepičky háčkována dvojitě
Potřebujete znát pouze dvojité dlouhé sloupky, dlouhé sloupky, polodlouhé sloupky, krátké sloupky, pevná oka a s tím si vystačíte.
Háčkovala jsem podle tohoto návodu, byť jsem dělala některé úpravy, jelikož mi to nevycházelo jak barevně (sehnat trávovou zelenou v bambusu prostě nešlo, takže mám pistáciovou), tak tloušťka příze vs vzorek, ale nic, co by se nedalo upravit.
Doba: já háčkovala celou neděli podvečer, pondělí odpoledne a úterý, ale je pravda, že hodně času mi zbytečně sebralo dvojení příze z jednoho klubíčka.
Deka je háčkována háčkem 5 mm.

Návod na čepičku s duhou dám jako samostatný příspěvek, doufám, že brzy, jelikož je úplně jarně naladěná, tak ať ji stihnete vyrobit pro svá miminka.

No a já doufám, že se deka bude líbit, čepulka bude novému človíčkovi slušet a pan Pavel udělá rodince radost. Přeji hodně štěstí a ať má miminko šťastné vykročení do života.

Hezký den Vám všem
Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..