Minibrože pro Nedoklubko

17.1.2020

„Kači, zvládla byste vytvořit návod na miniaturní čepičku na doma ve tvaru brože?“ „No to nebude problém.“ „A miniponožku?“ Uff. Tak u čepičky jsem měla představu hned, ale miniponožka? To bude výzva. Ale vše má dobrý konec a vy s dnešním videonávodem můžete opět podpořit organizaci Nedoklubko, která pomáhá předčasně narozeným dětem.

Na miniaturky jsem zvolila oblíbenou a atestovanou VlnaHep Camillu, která se prodává v 50 gramovém klubíčku s návinem 125 metrů. Jedná se o 100% bavlnu, která má český atest TZÚ, takže je vhodná pro děti do tří let. Z Camilly se vyrábí chobotničky pro předčasně narozená miminka (oficiální návod zde), takže pokud máte doma zbytečky „barev Nedoklubka“, což je purpurová Camilla č. 8048 nebo tzv. pampers barvička Camilla č. 8122, můžete je zužitkovat.

Pokud uvedené barvičky nevlastníte, můžete využít slevu na nákup na www.mojegalanterka.cz a při zadání kódu NEDOKLUBKO získáte slevu 10%. Brože jsou doplněny buď svíracím špendlíkem nebo tzv. můstkem 5x25mm, který lze na brož hezky přišít. Můstky zakoupíte i v uvedeném e-shopu. Camillu lze nahradit i přízí VlnaHep Perla. Velikost broží zůstane víceméně stejná. Jen poprosím na výrobu čepičky a ponožečky použít Perlu ve stejných odstínech, tj. purpurová 8048 a mint 8022.

A proč podpořit Nedoklubko? Nedoklubko je nezisková organizace, která podporuje předčasně narozená miminka a jejich rodiče již řádku let. Brože ve tvaru miničepičky a miniponožečky poputují rodičům předčasňátek jako vzpomínka na to, že to všechno zvládli.

Vyrobené brože prosím zasílejte koordinátorkám projektu. Seznam koordinátorek naleznete ve skupince na FB zde nebo na stránce www.nedoklubko.cz (hledejte interaktivní odkaz Požadavky nemocnic).

Brož miničepička a miniponožka
Příze: VlnaHep Camilla, č. 8048 nebo 8122, případně VlnaHep Perla 8048 a 8022, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz  Pozor – oblíbené barvy nejsou dlouhodobě skladem, je potřeba prohledat internet pro posledních pár klubíček.
Spotřeba: jedno klubíčko, ze kterého vyrobíte 3xminičepičku a 3xminiponožku
Háček: 2 mm
Rozměry: miničepička 5 cm šířka a 4.5 cm výška, miniponožka 6 cm délka a 4.5 cm výška po ohrnutí
Jehla s velkým ouškem, malý knoflíček, svírací špendlík nebo můstek 5x25mm
Pro začátečníky, ponožka s videem pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý slupek
DS – dlouhý sloupek

Čepičku i ponožku háčkujeme od MK po řadách. Řadu ukončíme PO a začínáme náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za DS/PDS, 1 ŘO za KS. Ponožka má náročnější technický postup, doporučuji shlédnout video. Základy háčkování zde. Pro rovný šev vedeme háček jednou přímo k náhradě a následující řadě do sousedního očka. Pokud budeme počítat sloupky, samo nás počítání navede, kam vést háček pro poslední sloupek.

MINIČEPIČKA, Camilla, háček 2 mm
1. řada: N za PDS, 9 PDS do MK, spojíme PO (10 PDS).
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko pomocí PDS, opakujeme, končíme PO (20 PDS).
3. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále háčkujeme PDS, dále háčkujeme PDS a od tohoto místa pokračujeme háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO (28 PDS).

4. – 11. řada: N za PDS, háček vedeme jednou k náhradě, jednou do sousedního očka (rovný šev), háčkujeme PDS do PDS, opakujeme, končíme PO (28 PDS).

UŠI, Camilla, háček 2 mm
Čepičku máme rozloženou před sebou. V místech první-druhé řady na horní hraně čepičky vedeme háček a pomocí ŘO napojíme přízi. Do sousedního očka (cca úroveň řady 2) uháčkujeme 6 DS do jednoho očka. Háček vedeme do sousedního očka (cca úroveň řady 3) a ukončíme pomocí PO. Přízi ukončíme. Zopakujeme na protilehlé straně s tím, že začínáme hraně čepičky na úrovni 2-3 řady a pomocí ŘO napojíme přízi, do sousedního očka (cca úroveň řady 2) uháčkujeme 6 DS do jednoho očka a háček vedeme do sousedního očka (úroveň řady 1-2) a končíme PO. Přízi ukončíme, vtáhneme dovnitř čepičky.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Přehneme lem čepičky, dozdobíme knoflíkem a na zadní stranu brože přišijeme můstek nebo doplníme svíracím špendlíkem.

MINIPONOŽKA, Camilla, háček 2 mm
1. řada: N za PDS, 8 PDS do MK, spojíme PO (9 PDS).
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko pomocí PDS, opakujeme, končíme PO (18 PDS).
3. – 6. řada: N za PDS, háček vedeme jednou k náhradě, jednou do sousedního očka, háčkujeme PDS do PDS, opakujeme, končíme PO (18 PDS).

PATA, Camilla, háček 2 mm
1. řada: N za KS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále KS do oček, celkem 9 KS včetně náhrady, otočíme a háčkujeme zpět.
2. – 5. řada: N za KS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme KS, dále KS do KS, končíme KS do náhrady z předchozí řady (spočítáme, že máme 9 KS včetně náhrady), otočíme a háčkujeme zpět.
6. řada: N za DS, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka, DS, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka, DS, 2 DS sháčkujeme do jednoho očka, máme 6 oček, otočíme a háčkujeme zpět.

HORNÍ ČÁST MINIPONOŽKY, Camilla, háček 2 mm
7. řada: N za KS, do třetího očka vedeme háček a uháčkujeme vějířek ze 3 DS (tj. 3 DS do jednoho očka) a končíme PO na konci řady, POZOR hned pokračujeme v háčkování dokola kolem celé ponožky, tj. začínáme N za PDS, 3 PDS a KS, tj. sloupek na jednu svislou řadu paty, vynecháme jedno očko v nártu, 8 KS v nártu, vynecháme jedno očko na konci nártu a háčkujeme do boku paty KS, 4 PDS, v zadní části paty háčkujeme 5 DS a končíme PO do náhrady za PDS (23 oček).

8. řada: N za PDS, 4 PDS, 8 KS v nártu, 5 PDS, 5 PDS v zadní části paty, končíme PO (23 oček).
9. řada: N za PDS, 4 PDS, 8 PDS v nártu, 5 PDS, 5 PDS v zadní části paty, končíme PO (23 oček).
10. – 15. řada: N za PDS, PDS do PDS, končíme PO (23 oček).

LEM MINIPONOŽKY, Camilla, háček 2 mm
16. řada: N za DS, 4 DS k náhradě, očko vynechat, KS, očko vynechat, vějířek z 5-ti DS, končíme PO.

Dokončení
Volné konce na miniponožce zašijeme, dozdobíme malým knoflíčkem a na zadní stranu brože přišijeme můstek nebo doplníme svíracím špendlíkem.

Výroba a prodej minibroží pro Nedoklubko dle tohoto návodu je možný bez omezení. Při šíření návodu prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

PS: Miničepička i miniponožka je roztomilou drobností pro jakoukoliv nastávající maminku, že? Navíc místo svíracího špendlíku lze tavnou pistolí přichytit magnet a máte ozdobu na ledničku nebo nástěnku v práci.

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..