Svetřík Alpine Angora

16.1.2021

Do pořádné zimy v teplém oversize svetru z YarnArt Alpine Angora. Na dětskou velikost postačí tři klubíčka.

YarnArt Alpine Angora se prodává ve 150 gramovém klubíčku s návinem 150 metrů. Co do složení je to 20% vlna a 80% akryl. Příze parádně hřeje, je atestována českým TZÚ pro děti do tří let a má pěknou škálu barev. Háže jakoby odlesk. Příze má chloupek a párání je s opatrností možné.

Klubíčka Alpine Angora nám věnoval velkoobchod www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Klubíčka zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek zde.

Alpine Angora je „rodina“ s ostatními zimními přízemi značky YarnArt. Nejbližší kombinovatelná příze je YarnArt Alpine Angora Melange v melírovém provedení (150g/150m, 20% vlna a 80% akryl). Dále je k dostání YarnArt Alpine (150g/103m, 45% vlna a 55% akryl), YarnArt Alpine Maxi (250g/105m, 40% vlna a 60% akryl) – z té máme zde na webu video návod na ušanku a dětskou vestu, a YarnArt Alpine Alpaca (150g/120m, 30% alpaka, 10% vlna a 60% akryl) – z té máme na webu video návod na dětskou vestu. Všechna tato klubíčka jsou vyloženě zimní a zahřejí.

Co se týče svetru, návod je zpracován pro dětskou velikost 116-122, 4-6 let. Háčkovala jsem od pružného řetízku od sedla. Sedlo háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou a končí pevným okem. Otvor sedla je pro velikost do 53 cm obvod hlavy. Tělo svetru háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Šířku svetru určuje počet oček, kterými spojíme v podpaždí přední a zadní díl. Co se týče vzoru, háčkovala jsem véčka z dlouhých sloupků a na olemu véčka z krátkých sloupků. Díky tomu je vzor i svetr kompaktní. Přízi jsem testovala na svém dítěti – Alpine Angora nekouše, ale chloupky mohou citlivá dítka lechtat. Pro jistotu jsem háčkovala svetřík s kulatým výstřihem.

Délku sedla i rukávů si upravíme podle výšky dítěte, případně podle mikiny či svetru. Na svetřík jsem spotřebovala přesně tři klubíčka. Použila jsem háčky 8 a 9 na svetřík a 6 mm na lemy, aby se hezky stáhly. Díky síle příze jde práce krásně od háčku a svetr rychle přibývá. Pod článkem naleznete i nákres sedla. Tak se do něj pustíme, ať ho letos na zimu, případně na jaro/podzim pod vestu děti hezky unosí.

Svetřík Alpine Angora
Příze: YarnArt Alpine Angora růžová č. 339, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: tři klubíčka od barvy
Háček: 6 mm, 8 mm, 9 mm
Rozměry: velikost 116-122, šířka podpaždí 41 cm, výška sedla 18-20 cm, přední délka 48 cm, délka rukávů 43 od krku
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, označovač
Časový rozpočet: 8 – 10 hodin
Pro mírně pokročilé s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – polodlouhý sloupek
KS véčko – dva KS sháčkované do jednoho očka a ŘO

PDS véčko – dva PDS sháčkované do jednoho očka a ŘO
DS véčko – dva DS sháčkované do jednoho očka a ŘO
PO véčko – dvě PO sháčkované do jednoho očka a ŘO

Svetřík háčkujeme od sedla po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS. Tělo svetříku háčkujeme tzv. dokola, tj. bez ukončení řad. Poslední očka v řadách před ukončením příze tvoří véčka ze dvou sháčkovaných pevných ok. Náhrada není součástí součtu ok. Jak na pružný řetízek naleznete zde.

Svetřík, sedlo, růžová, háček 8 mm
1. řada: 40 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme roh sedla DS – ŘO – DS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 6 DS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla DS – ŘO – DS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, 12 DS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla DS – ŘO – DS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme druhý rukáv: ŘO, 6 DS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla DS – ŘO – DS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme zadní díl ŘO, 12 DS, ŘO, PO.

3. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za DS, v rohu háčkujeme DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 3 DS véčka (nahodíme, háček vedeme do mezery mezi sloupky, vytáhneme přízi na háček, s nahozením sháčkujeme dvě očka, nahodíme, háček vedeme do sousední mezery, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme dvě očka, s nahozením sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO) a 1 DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS- ŘO- DS pod ŘO.

Dále háčkujeme přední díl: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 6 DS véček, DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 3 DS véčka a 1 DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 6 DS véček, DS pod ŘO, ŘO a PO.

Svetřík, sedlo, růžová, háček 9 mm
4. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za DS, v rohu háčkujeme DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, dále 3 DS véčka (nahodíme, háček vedeme pod ŘO před véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, s nahozením zpracujeme dvě očka, nahodíme, háček vedeme pod ŘO za véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, s nahozením zpracujeme dvě očka, nahodíme a sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO), na konci řady háčkujeme DS do DS, DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS- ŘO- DS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, dále 6 DS véček, DS do DS, DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS-ŘO-DS pod ŘO.

Dále háčkujeme rukáv: ŘO, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, dále 3 DS véčka, DS do DS, DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, dále 6 DS véčka, DS do DS, DS pod ŘO, ŘO a PO.

Pozn. Abychom mohli v sedle vytvořit další véčko, potřebujeme mít na začátku řady DS pod ŘO a DS do DS+ŘO. Díky tomu si v další řadě vytvoříme na začátku a konci řady po jednom novém DS véčku. Na začátku řady po DS, po kterém následuje DS véčko, háčkujeme vždy ŘO. Toto ŘO využijeme v následující řadě pro začátek véčka.

5. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za DS, v rohu háčkujeme DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 5 DS véček (první DS véčko háčkujeme do dvou DS z předchozí řady, poslední DS véčko háčkujeme do dvou DS z předchozí řady), na konci řady háčkujeme DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS- ŘO- DS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 8 DS véček, DS pod ŘO, ŘO. Roh sedla DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 5 DS véček, DS pod ŘO a ŘO. Roh sedla DS-ŘO-DS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, DS pod ŘO a ŘO, dále 8 DS véčka, DS pod ŘO a ŘO a PO.

6. řada: stejná jako řada 4
7. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 7 DS véček, na předním/zadním díle 10 DS véček
8. řada: stejná jako řada 4

Svetřík, spojení sedla, růžová, háček 9 mm
9. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za DS. V rohu háčkujeme DS pod ŘO, dále 6 ŘO pružného řetízku a pomocí DS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem (už neháčkujeme oblast rukávů, ale přemostíme se pomocí řetízku ze zadního dílu na přední). Dále háčkujeme DS do DS v rohu, DS pod ŘO, ŘO, DS véčko do dvou DS z předchozí řady, dále DS véčka na předním díle, DS véčko do dvou DS z předchozí řady (12). Na konci řady předního dílu háčkujeme DS pod ŘO, poté DS do DS v rohu, DS pod ŘO, pružný řetízek 6 ŘO a pomocí DS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem. Zde háčkujeme DS do DS v rohu, DS pod ŘO, ŘO a DS véčka na zadním díle (12).

Na konci řady háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS (pozor, jde to hůř, je zde PO) a řadu končíme PO.

10. řada: náhrada za DS, DS do DS, DS do DS. Dále háčkujeme 6 DS do šesti oček pružného řetízku. Dále háčkujeme DS do DS, DS do DS, DS do DS, ŘO a pokračujeme DS véčky na předním díle. Končíme DS do DS, DS do DS, DS do DS a pokračujeme 6 DS do šesti oček pružného řetízku.

Na začátku řady zadního dílu háčkujeme DS do DS, DS do DS, DS do DS, ŘO, pokračujeme DS véčky na zadním díle, na konci řady háčkujeme DS do DS, DS do DS, nahodíme, háček vedeme do prostoru mezi náhradu a první DS a uháčkuji půlku DS, nahodím, ob mezeru vedu háček, vytáhnu přízi a s nahozením zpracuji druhou půlku DS, s nahozením sháčkuji všechna očka na háčku, ŘO. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola. Nezapomeneme sem vložit označovač.

11. řada: v podpaždí háčkujeme DS véčko přes dva DS z předchozí řady (4), DS véčko do dvou DS z předchozí řady a pokračujeme vzorem. Na konci předního dílu háčkujeme DS véčko do dvou DS z předchozí řady a pokračujeme DS véčka v podpaždí (4). Dále pokračujeme vzorem DS véčka.

Svetřík, tělo, růžová, háček 9 mm
12. – 21. řada: háčkujeme DS véčka dokola svetříku. Pro přechod na KS véčka háčkujeme poslední PDS véčko.

Svetřík, spodní lem, růžová, háček 9 mm
22. – 23. řada: háčkujeme KS véčka

Svetřík, spodní lem, růžová, háček 8 mm
25. řada: háčkujeme KS véčka, dvě véčka před koncem řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Svetřík, rukáv, růžová, háček 9 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetru. Provlečeme přízi, uděláme 2 ŘO. Zrcadlíme DS véčka tak, aby nám vzorek opticky navazoval na tělo svetříku. V podpaždí háčkujeme DS véčka tak, že jakoby překračujeme pružný řetízek.

2. řada: do další řady přejdeme pomocí DS véčka, tj. háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme DS véčko. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.
3. – 9. řada: háčkujeme 15 DS véček

Svetřík, rukáv, růžová, háček 9 mm
10. řada: háčkujeme 15 KS véček

Svetřík, rukáv, růžová, háček 6 mm
11. – 14. řada: háčkujeme KS véčka, dvě véčka před koncem poslední řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Druhý rukáv uháčkujeme stejně. Hlídáme si, abychom měli stejný počet véček.

Svetřík, lem u krku, růžová, háček 8 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetříku (je tam rozparek). Háčkujeme DS véčka a překračujeme řetízek. Navazujeme opticky na véčka dle sedla svetříku. Do další řady přejdeme pomocí KS véčka, tj. háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS véčko. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.

Svetřík, lem u krku, růžová, háček 6 mm nebo 8 mm, podle obvodu hlavy dítěte
2. – 4. řada: háčkujeme KS véčka, dvě véčka před koncem poslední řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..