Nákrčník Nordic

18.10.2020

Nákrčník do setu k homelesce Nordic nesmí chybět. Postačí necelé jedno klubíčko. Nákrčník bude na jedno omotání.

YarnArt Nordic je samovzorovací příze, která se prodává v klubíčku 150g/510m a ve složení 20% vlna a 80% akryl. Díky většímu háčku je příze nádherně nadýchaná a byť je tenčí, nákrčník na jedno omotání krásně hřeje.

Přízi Nordic věnoval e-shop www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce YarnArt do České republiky. Unboxing klubíček naleznete zde. Pozor! Příze Nordic je do konce října 2020 ve slevě a za akční cenu zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk.

Jak vypočíst správnou velikost nákrčníku? Osvědčil se mi vzorec 2 x obvod hlavy + 15-20 cm u nákrčníku na jedno omotání a 3 x obvod hlavy + 20-30 cm u nákrčníku na dvě omotání. Záleží ovšem na síle příze. U tenčích přidáváme méně cm u silnějších naopak více. Tento nákrčník Nordic měl délku před spojením 133 cm.

Co se týče vzoru, je to velmi jednoduché. Stejně jako u homelesky nebo svetříku háčkujeme PDS za zadní nitku. Hlavní část nákrčníku háčkujeme tzv. dokola bez ukončování řad, pružné lemy ukončujeme pevným okem a začínáme náhradou. Vzhledem k pružnému lemu je potřeba kalkulovat konečný počet ok dělitelný čtyřmi. Začínáme pružným řetízkem menším háčkem, dále vyměníme háček za větší. Pružné lemy háčkujeme větším háčkem, ať nákrčník lem moc nestáhne. Jedná se spíše o sjednocení do setu. No a my se do něho pustíme.

Nákrčník Nordic
Příze: YarnArt Nordic č. 655, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 150 g celkem na nákrčník na jedno omotání
Háček: 7 a 6 mm
Rozměry: 132 cm délka před spojením, 57 cm délka po spojení,
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 3-4 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PDS ZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku
PDS – polodlouhý sloupek

Nákrčník se háčkuje od pružného řetízku. Protilehlé konce spojujeme až ve druhé řadě pomocí KS. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Lem háčkujeme po řadách. Řada začíná tzv. náhradou, tj. počet řetízkových ok, které nahrazují první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za první PDS.  Řadu ukončíme PO. Náhrada je součástí vzorku. Jak na pružný řetízek naleznete v tomto videu zde.

Nákrčník Nordic, háček 6 mm
1. řada: 139 oček pružného řetízku a 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku od háčku a uháčkujeme PDS, dále háčkujeme PDS do každého očka (140). Na konci řady pruh narovnáme a háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS.
3. řada: háčkujeme PDS ZN

Nákrčník Nordic, háček 7 mm
4. – 22. řada: háčkujeme PDS ZN. V poslední řadě srovnáme řadu tak, že na konci uháčkujeme dva KS za zadní nitku a řadu ukončíme PO.

Horní lem nákrčníku, Nordic, háček 7 mm
1. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do každého očka, řadu končíme PO.
2. řada: N za PDS, háčkujeme dva PRPDS a dva ZRPDS, přičemž háček vedeme do oček nikoliv kolem sloupků. Řadu končíme PO.
3. – 7. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS z předchozí řady a ZRPDS do ZRPDS z předchozí řady, řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Spodní olem nákrčníku, Nordic, háček 7 mm
1. řada: N za PDS, střídáme 2 PRPDS a 2 ZRPDS, řadu končíme PO. Háček vedeme POUZE do oček v pružném řetízku!
2. – 6. řada: N za PDS, háčkujeme 2 PRPDS do PRPDS z předchozí řady a 2 ZRPDS do ZRPDS z předchozí řady, řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Měkoučký a hřejivý svetřík Nordic - www.krampolinka.cz 31.1.2022 at 7:38

    […] materiálem mě zachránil dovozce http://www.bezvapleteni.cz, děkuji moc, a díky tomu mohl vzniknout i nákrčník a homeleska do setu. Takže v zimě můžete parádně […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..