Kulíšek pro miminko s norským vzorem. S návodem

25.12.2016

Norský vzorek je evergreen. Nikdy neomrzí a je nadčasový. Už dlouho jsem si říkala, jak by mohl vypadat v háčkovaném provedení a protože mám teď v oblibě žinylkové příze a navíc, je ta zima, vyšetřila jsem si štědrovečerní chvilku na trochu háčko experimentu.

Nejdříve jsem si vzoreček namalovala na čtverečkovaný papír, aby se mi to dobře počítalo. Upřímně, asi to může fungovat, u mne to však nezabralo. Kulíšek je háčkovaný krátkými sloupky a asi jak je žinylka taková huňatá a KS nebyly nad sebou, vůbec mi to nevycházelo. Takže nastoupila improvizace. Kulíšek je háčkovaný klasicky od vrchu, což znamenalo, že jsou stromečky vyháčkovány jakoby vzhůru nohama. I to je pro mne velký počin. Běžně si musím totiž automapu otočit klidně i vzhůru nohama, jen abych měla to co je napravo i v mapě vpravo. Asi mi v hlavě sepla nevím která hemisféra, že to prostě šlo samo. Vzhledem k tomu, že setík měl v zahraničí i v místních facebookových háčko skupinkách velký úspěch, rozhodla jsem se, že se o návod podělím. V podstatě je velmi jednoduchý jen než začnete, přečtěte si odstaveček užitečných tipů. Bylo by fajn, Ti, co návod zkusí, aby mi napsali své postřehy, abych mohla tuto pasáž aktualizovat.

Odzkoušeno – užitečné tipy:

 • bílá mi trochu prosvítá za modrou. Jsou pasáže, kde vyloženě ne a jsou místa, kde je to vidět. Sice to umocňuje atmosféru norského vzoru, ale zatím se mi nepovedlo vymyslet, jak se tomu u žinylky vyhnout, třeba na to někdo přijde.
 • Část se stromečky je o něco pevnější než ostatní část kulíšku. Je to tak i v pletené verzi. U háčkování je potřeba na to myslet a moc neutahovat, i když to k tomu svádí, aby příze, vedená a zaháčkovaná za prací byla co nejméně vidět a člověk tak nějak podvědomě utahuje.
 • V tomto případě, když bylo moc utaženo, jsem háčkovala jen za přední nitku a vzorečku to nijak neublížilo. Když tak nad tím přemýšlím, možná by bylo fajn vyháčkovávat kontrastní barvou vždy za přední nitku, mohlo by to trošku nejen opticky, ale i plasticky vystoupit.
 • Krátký sloupek bílou barvou jsem nedokončila, ale při protažení nabrala modrou barvu. Vypadá to lépe a vzorek dělá jakoby véčka.
 • Vzoreček je napočítaný na 45 KS, což ovšem znamená, že v místě započetí a ukončení není jeden velký stromek, ale jsou tam dva malé vedle sebe.
 • ve žrabování je ubrané jedno očko, tj. je tam 44 oček a lem je háčkovaný o číslo menším háčkem, aby to nepovolilo.
 • Bílé jakoby tečky v horní části kulíšku jsou háčkovány jak se mi to líbilo, většinou každý buď osmý nebo devátý KS. Pravidelnost v tom ale nehledejte :).

Tak jdeme na to.

Kulíšek pro miminko s norským vzorem
Velikost: 36-37 cm, 0-2 měsíce
Příze: Himalaya Baby Dolphin tmavě modrá (80321) a Himalaya Baby Dolphin bílá (80301) zakoupíte zde .
Bambuli vyrobíte z Alize Decofur zakoupíte zde nebo Kartopu Tavsan Simli zakoupíte zde. Jak na háčkovanou bambulku jsme si ukázali zde. Můžete pořídit i bambulku hotovou třeba zde.
Háček: číslo 6 a číslo 5 (ale hodně utahuji, klidně vezměte menší)
Knoflíček
Jehla a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO = KS 2 ŘO = PDS a končíme PO. V návodu dále neuvádím. Na označovač a háčkování dokola jsem si osobně při tomto typu netroufla.

Tmavě modrá (háček číslo 6)
1. řada: 9 KS do magického kroužku
2. řada: 2 KS do každého KS z předchozí řady (18 KS)
3. řada: háčkujeme podle schématu 2 KS a 1 KS (27 KS)
Ke čtvrté řadě přibereme bílou a vedeme ji za prací a jakoby zaháčkováváme do čepičky. Mrkněte do galerie na obrázek. Každý 8 KS děláme bílou barvou.
4. řada: háčkujeme podle schématu 2 KS, 1 KS, 1 KS (36 KS)
V páté řadě děláme bílou každý 9 KS a začínáme od pátého KS.
5. řada: háčkujeme podle schématu 2 KS, 1 KS, 1 KS, 1 KS (45 KS)
V šesté řadě děláme bílou každý 9 KS a začínáme od třetího KS
6. řada: háčkujeme KS dokola čepičky (45 KS)
7. řada: háčkujeme KS dokola čepičky POUZE MODROU (45 KS)
V osmé řadě přibíráme opět bílou a vedeme ji za prací a začínáme se vzorem:
8. řada: každý 10-tý KS je bílý, ostatní KS jsou modré (45 KS)
9. řada: každý 9-tý a 10-tý KS je bílý, ostatní KS jsou modré (45)
10. řada: 3 KS modrá, 1 KS bílá, 3 KS modrá, 3 KS bílá, opakujeme dokola (45 KS)
11. řada: 2 KS modrá, 2 KS bílá. Odtud opakujeme 3 KS modrá, 2 KS bílá dokola (45 KS)
12. řada: 1 KS modrá, 3 KS bílá. Odtud opakujeme 3 KS modrá, 1 KS bílá, 3 KS modrá, 3 KS bílá dokola (45 KS)

Háček číslo 5, pouze bílá barva.
13. řada: náhrada za první ZRPDS. Opakujeme 1 PRPDS a 1 ZRPDS. POZOR jen 44!
14.-16 řada: náhrada za první ZRPDS. Opakujeme 1 PRPDS a 1 ZRPDS (44)

Uháčkujeme bambulku, případně koupíme a přišijeme hotovou, přišijeme knoflíček a zapravíme přízi.

TIP: U Dolphinky odstraníme cca 5 cm žinylky. Vykouknou dvě nitky. Ty rozpojíme a jednu provlékneme vedlejším očičkem a uděláme dva suky.

A to je celé. Ať se kulíšek líbí a dělá parádu. Určitě se pochlubte svými kousky pro inspiraci pro ostatní. Fotečky můžete vkládat do komentářů nebo na FB stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení. Zde také můžete nejaktuálněji sledovat mé háčko projekty. Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu.

Mnohokrát děkuji za podporu.

Katka

You Might Also Like

5 Comments

 • Reply Alice Lawrence 9.1.2017 at 19:39

  I love this pattern but I am disappointed the gloves and boots pattern are not included. Will they be added later and in English? I am most interested in these. Thanks. Love your work.

  • Reply Krampolinka 11.1.2017 at 13:39

   Booties and mitts are a paid pattern only in Czech language. Hopefully I will translate and offer either through this web or through ravelry page.

 • Reply Háčkovaný kulich Passion - www.krampolinka.cz 10.1.2022 at 13:34

  […] Kulich je háčkovaný od magického kroužku. Podle tohoto návodu si můžete uháčkovat dospěláckou verzi pro obvod 55-56 cm nebo dětskou 51-54 cm, viz video návod na dětskou verzi pod textem. Budeme háčkovat obyčejné krátké sloupky a ukážeme si, jak kombinovat dvě barvy tak, aby vznikl obrázek. Nejprve natrénujeme puntíky, ve spodní části kulicha máme háčkované stromečky. Spodní lem tvoří krátké zadní reliéfní sloupky, čímž u takto silné příze vznikne zajímavý praktický okraj. Podobný návod jsem zpracovala v roce 2017 z žinylky – kulíšek pro miminko, mrkněte sem. […]

 • Reply Monika Kučerová 17.8.2023 at 5:00

  Dobrý den,měla bych zájem o háčkovanou tm.modrou čepici,rukavice,botičky s norským vzorem vel.0-2měsíce. Monika Kučerová

  • Reply Krampolinka 19.8.2023 at 14:43

   Dobrý den, zakázkovou výrobu již neprovozuji. Hezký den Katka

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..