Šálo svetr je módní hitovka. Je to totiž šála, ze které pohodlně uděláte zavinovací svetřík a naopak ze svetříku šálu. Použila jsem přízi riflového vzhledu YarnArt s příznačným názvem Denim Washed.
YarnArt Denim Washed je klubíčko 50g s návinem 130 metrů. Je to směs 80% bavlny a 20% akrylu. Příze má mírný chloupek, ale párat s trochou šikovností jde a krom pestré škály barev opravdu připomíná riflovinu. Hodí se svým složením na jaro a podzimek. Hodí se na čepice, deky, tunely, šály, plédy či svetříky. Vloni jsem pro Vás v rámci prvního lockdownu připravila tři video návody na jarní čepice pro začátečníky. Můžete mrknout na Denim Washed a čepici z dlouhých sloupků zde, z polodlouhých sloupků zde a z krátkých sloupků zde.
YarnArt Denim Washed nám věnoval dovozce YarnArt, www.bezvapleteni.cz. Moc děkuji. Video z rozbalování balíčku můžete zkouknout zde.
Letos, jakoby k výročí, jsem pro Vás připravila šálo svetr ze stejné příze. Co se týče střihu, jedná se o dlouhý, hodně dlouhý pruh, který je na konci sháčkovaný dohromady a na obou koncích šály jsou háčkované rukávové patenty. Kus šály nad patenty je také sháčkovaný, aby dojem rukávů byl skutečný. Díky úzkému patentu a širokému pruhu vzniknou tzv. balónové rukávy. Střih šálo svetru jsem obkoukala na Aliexpressu. Na způsoby nošení můžete mrknout i sem.
Šálo svetr nosíme:
- jako šálu na třikrát omotanou kolem krku, kdy rukávy volně splývají, tj. není poznat, že se jedná o svetřík;
- jako šálu na třikrát omotanou kolem krku ale s tím, že máme ruce v rukávech, tj. kombinace šály a svetříku-boléka;
- jako wrap, tj. pruh šály roztáhneme na šířku a zahalíme se do něj, ruce máme v rukávech;
- jako svetřík-bolérko s tzv. vodou, tj. šálu máme jednou omotanou kolem krku, volný konec stažený dolů, ruce máme v rukávech.
Jak změřit základní pruh?
Šířka je od 40-50 cm, délka pruhu (bez patentů) cca 180 – 200 cm, podle toho, kolikrát chcete omotat šálu kolem krku a současně nosit jako svetřík. Pokud budete mít pruh kratší, můžete ho nastavit delšími patenty. I tak ale doporučuji vyzkoušet nejdříve variantu třikrát omotaná šála kolem krku a ruce v rukávech. Pokud Vás svetřík škrtí, chce to více řad. V tomto návodu jsem si délku upravila na svou výšku 168 cm a rozpětí rukou. Na třikrát omotanou šálu plus ruce v rukávech bych přidala oproti návodu cca 8 řad vzoru pruhu navíc. Tento způsob nošení se mi líbí nejvíc.
Co se týče vzoru, jednodušeji to nejde. Je to pouze kombinace krátkých sloupků a řetízkových oček, takže šálo svetřík zvládne i začátečník. Nejdůležitější je si hlídat začátek a konec řady. Občas přepočítejte počet sloupců vzoru (dva KS vedle sebe), zda-li máte stejný počet, ať omylem nezužujete/nerozšiřujete. Lemy tvoří véčka z polodlouhých sloupků a krátkých sloupků. Z jednoho klubíčka Denim Washed jsem uháčkovala cca 34 cm délku a šířku cca 40 cm. Podle tohoto si můžete orientačně spočítat vlastní spotřebu.
Pokud je to na Vás velká divočina, mrkněte na fotečky, jak vypadá Denim Washed bez patentů, tj. pouze klasická dlouhá šála. No a my se pustíme do tvoření.
Šálo svetr Denim
Příze: YarnArt Denim Washed č. 910, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 7 klubíček na uvedenou velikost tip top
Háček: 5 a 6 mm
Rozměry: velikost 38-42, délka pruhu bez patentů 187 cm, šířka pruhu 40-42 cm, celková délka včetně patentů 257 cm, šířka patentu 10 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, označovač
Časový rozpočet: 12 hodin
Pro začátečníky
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS véčko – dva sháčkované polodlouhé sloupky, ŘO
KS véčko – dva sháčkované krátké sloupky, ŘO
PO véčko – dvě PO sháčkované dohromady, ŘO
Šálo svetr háčkujeme od základního řetízku. Řada končí KS do druhého očka náhrady. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO místo prvního KS/PDS. Pro rovnost stran háčkujeme první KS pod ŘO z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme dva KS, a 1 ŘO a KS do druhého očka náhrady. Při naháčkování patentu háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Použijeme označovač. Do další řady přejdeme tak, že háček vedeme mezi náhradu a první véčko.
Šálo svetr, základní pruh, háček 5 mm
1. řada: 73 ŘO řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: do třetího očka od háčku uháčkujeme KS, do dalšího očka KS, 3 ŘO, dvě očka přeskočíme. Opakujeme vzorek. Na konci řady háčkujeme KS, KS, pouze 1 ŘO a poslední KS do prvního očka, otočíme.
Šálo svetr, základní pruh, háček 6 mm
3. řada: N za první KS, pod ŘO z předchozí řady háčkujeme první KS, 3 ŘO, pod ŘO háčkujeme dva KS. Vzorek opakujeme. Na konci řady háčkujeme dva KS pod ŘO, jedno ŘO a KS do druhého očka náhrady. Otočíme. Máme 17 sloupců KS (dva KS vedle sebe počítáme za jeden sloupec)
4. – 204. řada: opakujeme řadu 3
Pozn. Pokud chcete nosit šálo svetr jako svetřík s šálou na tři omotání, přidejte cca 8 řad nebo udělejte více řad patentu.
Patent, háček 5 mm
Pruh v poslední řadě přeložíme podélně na polovinu, protilehlé konce spojíme pomocí PO.
1. řada: N za PDS, ŘO, PDS véčko – nahodíme, háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi (5 oček na háčku), s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Pro další véčko vedeme háček do stejného místa, kde předchozí véčko končilo. Na konci řady pro poslední véčko nahodíme a háček vedeme mezi náhradu a první véčko, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi. S nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO a pokračujeme v háčkování další řady. Máme 19 sloupců véček.
2. – 17. řada: háčkujeme PDS véčka, véčko začínáme pod ŘO a končíme pod následujícím ŘO.
18. – 19. řada: háčkujeme KS véčka, pro KS véčko háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi (3 očka na háčku), s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. V poslední řadě, poslední dvě véčka háčkujeme jako dvě sháčkované PO, ŘO, dvě sháčkované PO, PO do spojovacího očka, PO do ŘO, přízi ukončíme.
Postup opakujeme na druhém rukávu. Začínáme spojením protilehlých stran (zkontrolujeme si, zda-li šála NENÍ přetočená!) pomocí PO. Dále pokračujeme dle návodu viz výše.
Dokončení
Šálo svetr převrátíme do rubové strany. Od patentu odpočítáme 9 okének vzoru na obou stranách rukávu, spojíme označovačem. Šev sháčkujeme pomocí KS. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Zapošijeme volné konce. Rukávy můžeme dozdobit štítkem nebo malými knoflíčky.
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!
Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:
- Facebooková stránka Krampolinka Háčkování Crochet (sdílení návodů)
- Facebooková skupinka Krampolinka Háčkování Crochet for Anyone (uzavřená skupinka)
- Instagramový účet Krampolinka Háčkování Crochet (tvoření)
- YouTubový kanál Krampolinka Háčkování Crochet (videa)
- Pinterestový profil Krampolinka1
- Ravelry Katy Ramil Krampolinka (návody v anglickém jazyce)
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.
Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.
Kačka
VIDEO
No Comments