Šátko svetr Squishy

29.4.2023

Přízi Performance Cake Squishy  jsme si rozbalili přímo od výrobce Performance Yarn. Příze se hodí na svetříky, deky, šátky, plédy, topíky či vesty od jara do podzimu.

Performance Cake Squishy je klubíčko 200g/600 m a jedná se o směs 50% bavlna a 50% akryl. Příze je krásně seskaná a přesto zůstává měkoučká. Na háčkování jsem zvolila háček 4 mm. Cake Squishy se vyrábí v několika melírovaných kombinacích a hodí se na svetříky, vestičky, deky do kočárku i homedekor. Co se týče sezóny, tak směs bavlna-akryl je super na jaro a podzim.

Performance Cake Squishy jsme si rozbalili v balíčku přímo od bulharského výrobce Performance Yarn. Video z rozbalování si můžete prohlédnout zde a článek s užitečnými informacemi, jak objednat na PerformanceYarn.com si můžete přečíst zde. Příze byla poměrně rychle u výrobce vyprodaná, ale seženete ji ještě U nezbedných klubíček zde. Přízi nahradíte směsovou přízí bavlna a akryl typu Jeans.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče šátko svetříku, jedná se o jednoduchý střih, který jsem si již dlouho chtěla vyzkoušet. V podstatě hned, co jsem uháčkovala šátek skoromech jsem si říkala, jak by to báječně vypadalo jako kardigan či svetřík. Jedná se o to, že si uháčkujeme dostatečně velký trojúhleníkový šátek (háčkovaný ze středu). Potřebujeme minimálně 900m Squishy nebo 1200 m třínitky jen na základní šátek. Jakmile máme uháčkováno, spojíme v oblasti lokte přední a zadní cíp a doháčkujeme rukávy. Dále obháčkujeme přední díl podobným nebo reliéfním vzorem a máme hotovo. Čím více řad předního lemu, tím lépe.
  • Co se týče vzoru, zvolila jsem jednoduchý vzor, kterému se říká granny, tj. 3 dlouhé sloupky a řetízkové očko. Jednak vzor rychle přibývá a jednak se parádně hodí k melírovaným přízím. Vzorek zvládne i začátečník. Stejným vzorem jsem lemovala i přední část. Jen rukávy tvoří reliéfní sloupky. Na vnější lem šátku jsem zvolila jemnou borduru, ale můžete nahradit třeba třásněmi (doporučuji třásně prošít v ruce nebo na stroji, ať je při praní „nepoztrácíte“ v pračce).
  • Co se týče úpravy velikosti, z jednoho klubíčka Squishy (200g) uháčkujete tento typ svetříku pro velikost 122 (5-6 let). Jinak čím více řad šátku, tím větší velikost. Na 40-42 jsem spotřebovala 2 klubíčka Squishy tip top, tj. 1200 m/400g. Ze třínitky bychom potřebovali cca 1800-2000m.

TIPY PRO VÁS:
Bez ohledu na počet řad, držte se výšky středu šátku. Pokud jste vyšší postavy než já (mám 168 cm), budete potřebovat ke své postavě úměrně větší šátek. I na mou výšku bych mohla mít střed šátku cca o 3-4 cm větší.

Ať se Vám svetřík podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním svetříku Squishy? Pro fotečky, rady, tipy a triky skočte do FB skupinky do chlubícího vlákna Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #satkosvetrsquishy

Šátko svetr Squishy
Příze: Performance Cake Squishy, barva  pořídíte na U nezbedných klubíček zde. Lze nahradit přízí s návinem 100g/300m, ideálně směs bavlna/akryl.
Spotřeba: 2 klubíčka Squishy
Háček: 4 mm
Rozměry: 80 cm šířka a 66 cm přední délka
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, ozdobná spona
Časový rozpočet: cca 25 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek, ale háčkovaný ve dvou krocích

Háčkovaný šátek, háček 4 mm
1. řada: 3 ŘO místo DS, 2 ŘO do vzoru, střed 3DS-3ŘO-3DS, 2 ŘO a 2NDS. Otočíme.
2. řada: 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO do vzoru. 3 DS pod ŘO, ŘO. Střed: 3DS-3ŘO-3DS. ŘO, 3DS pod ŘO, 2 ŘO a 2NDS. Otočíme.
3. řada: 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO do vzoru. Dále háčkujeme 3 DS pod ŘO, ŘO. 3 DS mezi sloupce, ŘO. Střed: 3DS-3ŘO-3DS. ŘO, 3DS mezi sloupce, ŘO, 3DS pod ŘO, 2 ŘO a 2NDS. Otočíme.

4. řada: 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO do vzoru. Pokračujeme 3 DS pod ŘO, ŘO. 3 DS mezi sloupce, ŘO, 3 DS mezi sloupce, ŘO. Střed: 3DS-3ŘO-3DS. ŘO, 3DS mezi sloupce, ŘO, 3DS mezi sloupce, ŘO, 3DS pod ŘO, 2 ŘO a 2NDS. Otočíme.
5. – 49. řada: háčkujeme jako řadu 4. Vždy na začátku řady přiskočí jeden sloupec vzoru.

Pozn. Háčkujeme buď na počet řad nebo na výšku středu 75-82 cm pro postavu 168 cm

Sháčkování dílů, háček 4 mm
50. řada: Jakmile uháčkujeme šátek o délce 160 cm x 78 cm výše středu, přeložíme cípy podél středu. Ve vzdálenosti předloktí sháčkujeme přední a zadní díl a vytvoříme rukáv. Do 17-tého okénka od spodní strany  šátku umístíme označovače. Odpočítáme 12 okének pro rukáv a třinácté okénko spojíme označovačem. Počet okének pro rukáv je volitelný podle síly paže. Rukáv končí v předloktí, takže otvor musí být tak velký, aby Vás to neškrtilo. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Dále háčkujeme pouze k označovači, poté přeskočíme rukávovou část a háčkujeme jakoby zádový cíp šátkosvetru. Doháčkujeme k protilehlému označovači, přeskočíme na přední díl a doháčkujeme do konce řady. Přízi NEUKONČÍME a navážeme háčkováním lemu. Doporučuji pro tuto pasáž shlédnout video.

Přední díl, háček 4 mm
1. řada: Doháčkovali jsme do předního spodního cípu šátko svetru. Teď budeme háčkovat po nejdelší straně šátko svetru po řadách tam a zpět. 2 ŘO místo DS, pod 2NDS háčkujeme 3 DS, ŘO, jedno okénko přeskočíme. Dále háčkujeme vzor 4 DS na jednu vodorovnou řadu, ŘO a jedno okénko přeskočíme. Jakmile doháčkujeme do středu šátku, tam kde máme magický kroužek, uháčkujeme 4 DS do MK a dále pokračujeme ve vzoru, tj. ŘO, okénko přeskočíme a 4 DS. Na konci řady háčkujeme 3 DS do posledního okénka a DS do očka náhrady. Otočíme.

2. řada: 2 ŘO místo DS, DS do očka k náhradě, ŘO a háček vedeme pod ŘO z předchozí řady, kde uháčkujeme 4 DS a ŘO a pokračujeme pod další ŘO, kde uháčkujeme 4 DS, ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řada končí 2 DS do očka náhrady. Otočíme.

3. řada: 2 ŘO místo DS, 3 DS pod první ŘO. Dále háčkujeme vzor 4 DS, ŘO do konce řady. Na konci řady háčkujeme 3 DS pod poslední ŘO a DS do očka náhrady. Otočíme.

4. – 12. řada: Opakujeme řady 2 a 3. Počet řad tvoří přední šířku lemu. Čím více řad, tím širší přední díl bude. Počet řad přizpůsobíme postavě a obvodu hrudníku. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme ozdobným lemem.

Pozn. Přední díl má šířku minimálně 10 cm a více.

Ozdobný spodní lem šátku, háček 4 mm
1. řada: v oblasti předního lemu háčkujeme ŘO místo KS, 4 ŘO, kytička ze 4 ŘO a háček vedeme do pátého očka od háčku a uháčkujeme PO,  dále 4 ŘO a do stejného místa uháčkujeme PO, 4 ŘO a do stejného místa uháčkujeme PO. Pokračujeme 4 ŘO, řadu vynechat a KS pod ŘO. Jakmile doháčkujeme na hranu šátku, háčkujeme stejný vzor, akorát KS neháčkujeme pod ŘO, ale do prostředního ze tří DS. Ve středu šátku (spodní zadní cíp) háčkujeme celý vzor, tj. KS-4ŘO-kytička-4ŘO-KS pod tři ŘO a opět navážeme háčkováním, kdy KS háčkujeme do prostředního z DS. Na konci háčkování lemu opět přejdeme na schéma háčkování jako na začátku řady, tj. KS háčkujeme pod ŘO.  Na konci řady háčkujeme KS do očka náhrady, přízi neukončíme a lemujeme přední díl šátku.

Lem přední díl, háček 4-5mm podle utahování
1. řada: Jakmile jsme doháčkovali spodní ozdobný lem s kytičkami, bez ukončení příze obháčkujeme i přední díl pomocí krátký reliéfních sloupků, čímž se přední hrana pěkně zpevní. Volíme háček podle vlastního utahování buď 4 mm volně nebo 5 mm. ŘO místo KS. V této řadě háčkujem 4 ZRKS a ŘO po celé délce přední strany. Na konci řady končíme KS a přízi ukončíme.

Rukáv, háček 4 mm
1. řada: přízi navážeme v podpaždí šátko svetru za krajový sloupek. 2 ŘO místo DS, dále DS do každého DS. Řadu končíme PO.
2. řada: 2 ŘO místo DS, dále střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PRDS a PO.
3. – 8. řada: 2 ŘO místo DS, háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme a postup zopakujeme na druhé straně.

Pozn. Paten rukávu má minimálně 8 cm.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem. Můžeme pořídit i ozdobnou sponu.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaný crop top Cotton Queen - www.krampolinka.cz 26.6.2023 at 18:19

    […] Šátko svetr Squishy […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..