Crop top Cotton Queen

26.6.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme dětský letní crop top z příze Performance Yarn Cotton Queen.

Performance Yarn Cotton Queen a Cotton Queen Multi je krásné lesklé klubíčko, 50g/125m, 100% mercerovaná česaná bavlna. Klubíčko se hodí na svetříky, čepičky, kloboučky nebo hračky. Je krapet jemnější než naše česká Vlna Hep Camilla, ale i tu můžete úplně klidně použít. Po vyprání materiál ještě krásně změkne. Ze stejné příze jsme si vyrobili TOP COTTON QUEEN v dospělácké velikosti, který lze nosit i jako vestičku, takže se jedná o celoroční kousek.

Klubíčka můžete pořídit přímo u bulharského výrobce Performance Yarn. Poštovné za dvě kila příze je po celé Evropě 4 eura, což je velmi přijatelná cena. Dodání je cca týden – deset dnů a platba je kartou. Pokud chcete tvořit dříve, skočte na web U nezbezdných klubíček, kde si můžete tuto přízi a další klubíčka Performance Yarn objednat.  Více v článku s rozbalováním klubíček zde. Co jsme si ještě uháčkovali z Performance Yarn kromě topíku?

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče crop svetříku, háčkujeme přední a zadní díl zvlášť. Začínáme pružným řetízkem, na který vystavíme klasický tzv. granny vzor. Výhodou je, že si můžeme tímto způsobem určovat délku „crop“, tedy zkrácení. Čím více řad, tím delší svetřík bude. Čím delší řetízek, tím širší svetřík bude. Větším háčkem docílíme měkčího výrobku. Kouzlo dodává varianta Multi – tedy melírovaná.
  • Co se týče vzoru, háčkujeme dlouhé sloupky a řetízková očka. Díly sháčkujeme pomocí pevných ok nebo krátkých sloupků v rubu svetříku. Na spodním lemu háčkujeme dvakrát nahazované dlouhé sloupky, které v protisměru vzoru vytvoří vzor kytiček.
  • Co se týče úpravy velikosti, tento topík je pro dětskou velikost 140, 7-8 let. Pokud chcete velikost pro dospělého, udělejte buď vzoreček 10×10 cm a spočítejte, kolik ok pružného řetízku potřebujete na polovinu obvodu hrudníku (např. obvod hrudníku je 96 cm, tj. řetízek potřebuji minimálně 48 cm), NEBO stačí uháčkovat řetízek a ten přiměřovat k oblíbenému svetříku v naší velikosti. Háčkováním se řetízek mírně „srazí“. Crop svetřík se háčkuje spíše volnější. Co se týče rukávů, ve videu postupně rukávy zužuji. Délku rukávů určuje počet řad. Lze vyrobit i 3/4 rukáv. Na tuto velikost jsem spotřebovala cca 250g/5 klubíček barva 10456/01.

TIPY PRO VÁS:
Crop svetřík je krásný na nátělníku s krátkým rukávem nebo na šatičky na chladnější letní rána.

Ať se Vám Crop top Cotton Queen podaří. Dětem se tento styl hodně líbí. Věřím, že uděláte děvčatům radost. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním crop topu Cotton Queen? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #croptopcottonqueen.

Crop Top Cotton Queen
Příze: Performance Yarn Cotton Queen, pořídíte U nezbedných klubíček
Spotřeba: 5 klubíček
Háček: 3 mm na pružný řetízek, 4 mm na svetřík, 5 mm na lemy
Rozměry: 42 cm šířka, 22 cm přední délka, délka rukáv
Velikost: 140
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 10 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Zadní díl, háček 3 mm
1. řada: 57+1 očko pružného řetízku
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS, háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a háčkujeme 3 DS. Dvě očka přeskočíme a do třetího háčkujeme 4 DS. Háčkujeme do konce řady. Poslední 4 DS háčkujeme do posledního očka pružného řetízku. Otočíme. V této řadě máme 20 plných sloupců vzoru.

Zadní díl, háček 4 mm
3. řada: 2 ŘO místo prvního DS, do stejného očka k náhradě uháčkujeme 1 DS. Dále háček vedeme do mezery mezi sloupce a uháčkujeme 4 DS. Na konci řady háčkujeme do posledního sloupku 2 DS. Otočíme. V této řadě máme 19 plných sloupců vzoru.

4. řada: 2 ŘO místo prvního DS, dále 3 DS do mezery mezi sloupce. Dále háčkujeme 4 DS mezi sloupce z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme 3 DS do poslední mezery a DS do očka náhrady. Otočíme. V této řadě máme 20 sloupců vzoru.
5. – 21. řada: opakujeme řady 3 a 4. Otočíme. Pro vyšší dívky doporučuji více řad.

Tvarování výstřihu zadního dílu, háček 4 mm
22. řada: 2 ŘO místo DS, 3 DS do první mezery. Dále háčkujeme 4 DS do následujících pěti mezer, tj. polovina výstřihu zadního dílu tvoří šest sloupců vzoru. Poslední sloupek v řadě háčkujeme do DS. Přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Odpočítáme 8 mezer mezi sloupci pro výstřih a navážeme novou přízi do DS. 2 ŘO místo prvního DS, dále 3 DS do mezery. Dále háčkujeme 4 DS do následujících pěti mezer a doháčkujeme druhou polovinu výstřihu. Končíme DS do očka náhrady. Přízi ukončíme.

Přední díl, háček 3 mm
1. řada: 57+1 očko pružného řetízku
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS, háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a háčkujeme 3 DS. Dvě očka přeskočíme a do třetího háčkujeme 4 DS. Háčkujeme do konce řady. Poslední 4 DS háčkujeme do posledního očka pružného řetízku. Otočíme. V této řadě máme 20 plných sloupců vzoru.

Přední díl, háček 4 mm
3. řada: 2 ŘO místo prvního DS, do stejného očka k náhradě uháčkujeme 1 DS. Dále háček vedeme do mezery mezi sloupce a uháčkujeme 4 DS. Na konci řady háčkujeme do posledního sloupku 2 DS. Otočíme. V této řadě máme 19 plných sloupců vzoru.

4. řada: 2 ŘO místo prvního DS, dále 3 DS do mezery mezi sloupce. Dále háčkujeme 4 DS mezi sloupce z předchozí řady. Na konci řady háčkujeme 3 DS do poslední mezery a DS do očka náhrady. Otočíme. V této řadě máme 20 sloupců vzoru.
5. – 17. řada: opakujeme řady 3 a 4. Otočíme. Pro vyšší dívky doporučuji více řad.

Tvarování výstřihu předního dílu, háček 4 mm
18. řada: musíme háčkovat stejnou řadu jako jsme háčkovali na zadním díle a začínáme na začátku řady, tj. 2 ŘO místo DS, 3 DS do první mezery. Dále háčkujeme 4 DS do následujících pěti mezer, tj. polovina výstřihu zadního dílu tvoří šest sloupců vzoru. Poslední sloupek v řadě háčkujeme do DS.  Otočíme.

19. řada: 2 ŘO místo DS, DS do očka k náhradě. Háček vedeme do následující mezery. Uháčkujeme 4 DS a dále 4 DS do čtyř dalších mezer. Končíme 2 DS do očka náhrady.
20. – 22. řada: opakujeme řady 18 a 19. V poslední řadě přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti.

Druhou polovinu předního dílu začínáme ve výstřihové části. Odpočítáme 8 mezer mezi sloupci pro výstřih a navážeme novou přízi do DS. Háčkujeme stejně jako řady 18-22. Přízi neukončíme.

Sháčkování ramenou, háček 4 mm
Oba díly položíme na sebe lícovou stranou. Doporučuji se orientovat podle vzhledu pružného řetízku. Háček vedeme do očka náhrady na druhém díle a spojíme pomocí pevného oka. Háčkujeme pevná oka za nitky, tj. za zadní nitku prvního dílu a přední nitku druhého dílu. Háčkujeme volná pevná oka. Pokud utahujeme, vezmeme větší háček. Postup zopakujeme na druhém rameni. Přes ručník švy přežehlíme.

Sháčkování bočního dílu, háček 4 mm
Svetřík přetočíme do rubové části. Boční švy sháčkujeme v rubu. Háček vedeme do očka ve spodní části svetříku a háčkujeme směrem k průramku. Výše průramku se může lišit podle síly paže dítěte. Já jsem sháčkovala do výše 8 řad (vč pružného řetízku. Háčkujeme krátké sloupky, co řada to dva krátké sloupky. Přízi neukončíme a pokračujeme v lícové straně svetříku v háčkování rukávů.

Rukávy, háček 4 mm
1. řada: 2 ŘO místo prvního DS, PDS a 2 DS za první krajní DS. Řadu přeskočíme a za další krajní DS háčkujeme 4 DS. Jakmile doháčkujeme k ramenímu švu, přeskočíme na další díl a vzniklou mezeru při zapošívání mírně stáhneme. Sloupky před a za ramenním švem hodně utáhneme. Jakmile doháčkujeme do konce řady, tj. 4 DS za krajní sloupek, řadu vynecháme, první řadu neukončíme a pokračujeme v háčkování druhé řady tzv. dokola. POZOR vzhled tohoto vzoru při háčkování tzv. dokola bude krapet jiný.

2. – 3. řada: na začátku druhé řady háčkujeme KS, PDS, 2 DS do mezery mezi sloupce, dále háčkujeme 4 DS do mezery.
4. řada: zužování – na začátku řady v podpaždí háčkujeme 3 DS do mezery, dále 4 DS do mezer. Na konci řady háčkujeme 3 DS do mezery.

5. řada: zužování – háčkujeme 4 DS do mezery, ale do mezery mezi tři a tři DS z předchozí řady háčkujeme pouze 2 DS.
6. řada: zužování – háčkujeme 4 DS do mezery, ale nad dva DS z předchozí řady sháčkujeme dva a dva DS dohromady, čímž ubereme jednu mezeru a dokončíme zúžení.

7. – 8. řada: háčkujeme 4 DS do mezer.
9. – 11. řada: stejná jako 4-6 řada.
12. – 31. řada: háčkujeme 4 DS do mezer. Pokud potřebujeme, znovu aplikujeme způsob sháčkování.

Pozn. Pro delší ručky doporučuji spíše 33 řad.

Lem rukáv, háček 4 mm
32. – 33. řada: háčkujeme 3 DS do mezer.
34. – 35. řada: háčkujeme 2 DS do mezer. V poslední řadě do poslední mezery háčkujeme PDS a KS.

Lem rukáv, háček 4-5 mm
36. řada: KS do DS, 2 KS do DS.
37. řada: ZRKS do konce řady. Řadu končíme PO.

Lem výstřih, háček 5 mm
1. řada: Přízi  navážeme v zadní části topíku. ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do každého očka. Při háčkování předního dílu háčkujeme 2 KS na vodorovnou řadu. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO.
3. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO.

Lem kraj topu, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme ve švu. Háček vedeme do očka pružného řetízku. 3 ŘO jako náhrada za 2NDS. Háčkujeme 3NDS do očka k náhradě. Dále háčkujeme 4NDS do stejných oček, ve kterých máme 4 DS. Vzniknou kytičky. Řadu končíme PO.

Lem kraj topu, háček 4-5 mm
2. – 3. řada: ŘO místo KS. Dále háčkujeme KS do oček. Řadu končíme PO.
4. řada: ŘO místo KS. Dále háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Svetřík můžeme dozdobit štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..