Svetr Brigita

14.2.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý svetr s kruhovým sedlem z příze Vlnika Brigita.

Vlnika Brigita je klubíčko 100 gramů s návinem 200 metrů. Co do složení je to 100% akryl.  Příze je melírovaná a vytváří zajímavé zbarvení. Brigita je jedna z mála přízí, která má barvu v maskáčovém provedení, což určitě ocení pánové myslivci, rybáři či příslušníci ozbrojených a záchranných složek. Brigita se hodí na háčkované svetry, vesty, deky či homedekor od podzimu do jara. Příze je měkká a je k dostání v zajímavé barevné škále.

Klubíčka Vlnika Brigita jsme si rozbalili v balíčku firmy Vlnika. Video s klubíčky si můžete prohlédnout zde a článek si můžete přečíst zde. A co jsme si už vyrobili z přízí značky Vlnika? Co třeba top, tuniku či letní šaty Rainbow Spago, video návod zde, zimní sněhulky pro miminko Dája, video návod zde.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče svetru, jedná se o jednoduchý střih i provedení.  Háčkujeme kruhové sedlo tzv. dokola bez ukončení řad. Základní řetízek musí být tak dlouhý, abychom jím prostrčili pohodlně hlavu. Jakmile máme dostatečnou hloubku sedla, vydělíme počet ok číslem 5. Toto číslo (plus mínus sloupek) tvoří počet ok pro otvor pro rukáv. Podle tohoto čísla vypočítáme kolik ok nám bude tvořit přední a zadní díl. Mrkněte na video návod, kde to více popisuji. Pro vyzkoušení velikosti si připravíme dva svírací špendlíky, kterými přichytíme v podpaždí přední a zadní díl. Pokud nám sedlo sedí a je pohodlné, nikde netáhne, pustíme se do sháčkování. Pokud je příliš těsné, nejdříve povolíme část u rukávů. Pokud je i tak stále těsné, přidáme další řadu. Pokud je sedlo volné, vypářeme řadu – dvě. Vypozorovala jsem, že u tohoto vzoru a typu sedla musí být poslední přidávání/rozšiřování sedla nejpozději ve třetí řadě od sháčkování v podpaždí.
 • V podpaždí použijeme 12 oka pružného řetízku pro spojení průramků. Pokračujeme v háčkování buď rukávů nebo těla svetříku – to záleží, kolik máme materiálu. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Od oblasti lokte sháčkujeme ve spodní části rukávu dva sloupky do jednoho očka, a to v každé šesté řadě. Tělo svetříku dále také háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Spodní lem a lemy na rukávech háčkujeme po řadách, tj. řada začíná náhradou a končí pevným okem. Lem kolem krku tvoří pouze krátké sloupky. Na svetr velikost 40-42 spíše do pasu jsem spotřebovala 7 klubíček Vlnika Brigita, z toho na oba rukávy jsem spotřebovala dvě a čtvrt klubíčka.
 • Co se týče vzoru, budeme začínat pružným řetízkem, na který vystavíme vzor.  Háčkujeme propichované dlouhé sloupky. Pro tento druh sloupku doporučuji shlédnout video. Jedná se o jednoduchý typ sloupku, který vytváří vzhled tuniského vzoru nebo pleteniny. Hodí se jak pro jednobarevné, tak pro melírované vzory, případně ponožkové příze. Propichovaný dlouhý sloupek háčkujeme jak na sedle svetříku, těle svetříku či rukávech. Vzor se bude háčkováním dokola mírně stáčet. Vzhled vzoru funguje pouze při háčkování tzv. dokola, nikoliv po řadách tam a zpět. Lemy svetru tvoří přední a zadní reliéfní dlouhé sloupky. Stejný typ vzoru jsme použili na háčkované čepici Sonja z roku 2020, video návod zde. Doposud jsem jinde tento vzor nevypozorovala. Výrobek je krásně měkký a současně hutný, tj. hřejivý. Vzoru nevadí ani větší háček.
 • U sedla svetříku si hlídáme postupné rozšiřování. Sedlo se nesmí vlnit (moc sloupků) ani se nesmí stáčet do misky (málo sloupků). Přidáváme podle toho, jak se práce jeví bez ohledu na návod. Tento typ sloupků je náchylný na jiný typ utahování, takže lze těžko odahdnou, zda-li budete přidávat při rozšiřování sedla ve stejných řadách jako já. Pokud sedlo leží jako ubrus, je vše v pořádku a pokračujeme v háčkování.
 • Co se týče úpravy velikosti, podle vlastního  utahování doporučuji provést kontrolní měření, tj. kolik sloupků se vejde do 10 cm, např. 10 sloupků. Poté se změřte přes prsa, např. máte 90 cm. Podle tohoto měření zjistíte, kolik musíte mít sloupků v poslední řadě sedla pro tělo svetříku, tj. 90 : 10 = 9 x 10 sloupků =  cca 90 sloupků. K tomuto číslu je potřeba přičíst počet ok pro rukávy. Pro větší svetřík přidáme více řad sedla. Pro menší velikost háčkujeme zpravidla méně řad sedla svetru a upravíme počet ok rozšiřování, tj. rozšiřujeme méně. Pokud budete potřebovat rozšiřovat v oblasti těla svetru, doporučuji rozšiřovat v oblasti spodní části žeber. Délku svetru a délku rukávů uzpůsobíme výšce postavy, tj. háčkujeme více nebo méně řad podle vlastní výšky. Více řad bude mít vliv na větší spotřebu.

TIPY PRO VÁS:
Doporučuji sedlo zkoušet několikrát na postavě. Lépe vypárat dvě řady sedla, než pak svetřík vůbec nenosit, protože by neseděl na Vaší postavě. Při sháčkování sedla si v přední části pro hrudník necháme více ok, než v zadní části.

Ať se Vám svetřík Brigita podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním tohoto svetříku Brigita? Pro fotečky a rady skočte do FB skupinky do chlubícího vlákna Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetrbrigita

Svetr Brigita
Příze: Vlnika Brigita, barva 207, pořídíte na Vlnika.cz
Spotřeba: 7 x klubíčko Brigita
Háček: 6 a 7 mm
Rozměry: šířka přes prsa 50 cm, přední délka 59 cm, délka rukáv od podpaždí 47 cm, šířka rukávu v podpaždí 17 cm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 18 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PropDS – propichovaný dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
N – náhrada za první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO místo DS

Kruhové sedlo, háček 6 mm
1. řada: 44 ok pružného řetízku, otočíme
2. řada: N za DS, DS do stejného očka, DS do následujícího očka. Háčkujeme schéma 2DS – DS. (66DS) Pruh spojíme pomocí krátkého sloupku vedeného do druhého očka náhrady. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady
3. řada: PropDS (66)
4. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (73)

5. řada: PropDS (73)
6. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (80)
7. řada: PropDS (80)

8. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (88)
9. řada: PropDS (88)
10. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (96)

11. řada: PropDS (96)
12. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (105)
13. řada: PropDS (105)
14. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (115)

15. řada: PropDS (115)
16. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (126)
17. řada: PropDS (126)
18. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme každý desátý sloupek (138)

19. řada: 2 PropDS do prvního očka, dále rozšíříme 35-tý, 70-tý a 105-tý sloupek (142)
20. – 21. řada: PropDS (142)

Pozn. Rozšiřujeme každý desátý sloupek. Rozšiřování přizpůsobíme vlastnímu utahování. Poslední rozšiřování v řadě 19 je volitelné.

Sháčkování sedla, háček 6 mm
Celkový počet ok si vydělíme číslem 5, tj. 142 : 5 = 28 ok, což je počet ok k vynechání rukávu. Na moji velikost mi stačilo 27 ok pro rukáv, proto jsem si sedlo svetru rozdělila následovně: 27 ok pro rukáv, 46 ok přední díl, 27 ok pro rukáv a 42 ok pro zadní díl. Rozdílný počet ok předního a zadního dílu je kvůli tvarování hrudníku.

22. řada: Háčkujeme stále dokola. Jakmile doháčkujeme na začátek řady, provedeme si rozdělení sedla viz výše. Na začátku řady háčkujeme ŘO a 1 očko pružného řetízku. Nahodíme na DS a propichovaným DS sháčkujeme přední a zadní díl. Dále háčkujeme 42 PropDS v zádové části. Uháčkujeme ŘO a 1 očko pružného řetízku. Nahodíme na DS a propichovaným DS sháčkujeme zadní a přední díl. Doháčkujeme 46 PropDS na předním díle. Bez ukončení řady pokračujeme v háčkování těla svetříku.

Tělo svetříku, háček 7 mm
23. řada: Do prvního očka ŘO háčkujeme DS, do očka pružného řetízku háčkujeme DS, dále háčkujeme 42 PropDS na zadním díle. Do ŘO háčkujeme DS, do očka pružného řetízku háčkujeme DS a pokračujeme 46 PropDS na předním díle. (92 PropDS)

24. – 55. řada: PropDS (92) V poslední řadě čtyři oka do konce řady háčkujeme 2 PDS, 2 KS a řadu končíme PO. Tím jsme zarovnali háčkování tzv. dokola.

Pozn. Pokud bude potřeba rozšiřovat v těle svetříku doporučuji cca 27-30 řadu. Počet ok na rozšiřování závisí na tom, o kolik je potřeba svetr rozšířit vzhledem k vlastním mírám postavy, viz měření popsáno v úvodu.

Spodní lem svetříku, háček 7 mm
56. řada: N za DS, PRDS, ZRDS. Řada musí končit PRDS, aby pěkně zanikl šev patentu. Řadu končíme PO.
57. – 60. řada: N za DS, háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řada končí PO.

Spodní lem svetříku, háček 6 mm
61. řada: N za DS, háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řada končí PO.

Rukáv, háček 6 mm
1. řada: Přízi navážeme v oblasti podpaždí do prvního řetízkového očka. Uháčkujeme ŘO, dále DS do očka pružného řetízku a navážeme vzorem PropDS. Řadu končíme krátkým sloupkem do ŘO a pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončování řady.
2. – 23. řada: PropDS (33)

24. řada: sháčkujeme dva PropDS do jednoho očka v oblasti spodní části rukávu. V následující řadě háčkujeme DS mezi dva sháčkované sloupky.
25. -29. řada: PropDS (32)

30. řada: sháčkujeme dva PropDS do jednoho očka v oblasti spodní části rukávu. V následující řadě háčkujeme DS mezi dva sháčkované sloupky.
31. – 35. řada: PropDS (31)

36. řada: sháčkujeme dva PropDS do jednoho očka v oblasti spodní části rukávu. V následující řadě háčkujeme DS mezi dva sháčkované sloupky.
37. -41. řada: PropDS (30)

42. řada: sháčkujeme dva PropDS do jednoho očka v oblasti spodní části rukávu. V následující řadě háčkujeme DS mezi dva sháčkované sloupky.
43. – 46. řada: PropDS (29) V poslední řadě čtyři oka do konce řady háčkujeme jako PDS, PDS, KS, KS, PO. Tímto způsobem zarovnáme háčkování tzv. dokola.

Pozn. Počet řad uzpůsobíme požadované délce rukávu.

Patent rukávu, háček 6 mm
47. řada: N za DS, PRDS, ZRDS. Řada musí končit PRDS, aby pěkně zanikl šev patentu. Pokud máme lichý počet ok, sháčkujeme dva sloupky jako přední reliéfní DS. Řadu končíme PO. (28)
48. – 53. řada: N za DS, háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řada končí PO. (28)

Lem kolem krku, háček 7 mm
1. řada: Přízi navážeme v místě rozparku. Háčkujeme KS do oček pružného řetízku. Řadu končíme PO. Rozparek zašijeme volnými konci. Pokud potřebujeme více stáhnout otvor kolem krku, háčkujeme druhou řadu KS.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Top 5 VIDEÍ Krampolinka únor 2023 - www.krampolinka.cz 2.3.2023 at 7:10

  […] Svetr Brigita, video návod zde […]

 • Reply Novinky Vlnika nejen na podzim - www.krampolinka.cz 20.8.2023 at 13:55

  […] Svetr Brigita, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..