Svetr Merino

15.3.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý svetřík pro začátečníky. Budeme háčkovat z novinky Schachenmayr Merino Extrafine 120.

Schachenmayr Merino Extrafine 120 je klubíčko 50g s návinem 120 g jemného merina. Příze je krásně seskaná a barevné přímotky vytváří krásný jakoby twídový efekt. Klubíčko má dvě pásky. Jedna je klasická  adjustační s popisem. Druhá má výřez, ve kterém je zaháklý středový konec příze. To je ideální věc pro začátečníky. Stačí vytáhnout a začít háčkovat – zkrátka super vychytávka, kterou jsem zatím jinde neviděla než u Schachenmayr.

Přízi Merino Extrafine 120 jsme si představili v Podcastu povídání u klubíčka zde a článek si můžete přečíst zde. Klubíčka koupíte v oblíbeném e-shopu a podle místa bydliště můžete klubíčka vyhledat zde pro ČR a zde pro SR. Výběr barev Merino Extrafine 120 má velkoobchod MezShop pestrý. Navíc, pokud sháníte silnější nebo slabší merino, tak si určitě vyberete.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetru, tento návod je určen začátečníkům. Háčkujeme totiž dva stejné pruhy s vybráním v podpaždí. Díly svetříku sháčkujeme v zadní části a tím vznikne tělo svetru s výstřihem do “véčka” a předním zapínáním. Poté stačí naháčkovat rukávy, lem a patent a svetřík je hotový.
  • Co se týče vzoru, zvolila jsem jednoduchý vzor, který rychle přibývá. Vzor je vzdušný, ale merino Vás zahřeje, takže se svetřík parádně hodí od podzimu do jara a v létě na chladné večery jen na nátělníček. Budeme střídat dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek a buď jednu nebo dvě řady krátkých sloupků a řetízkových ok. Vzor neskutečně rychle přibývá.
  • Co se týče úpravy velikosti, délka základního řetízku tvoří přední a zadní délku svetru. Počet řad vzoru tvoří jednu polovinu šířky svetru. Například pokud máte v pase 100 cm, potřebujete mít pruhy 25 cm široké. Pro větší velikost stačí buď více řad základního řetízku nebo více řad vzoru. Základní řetízek háčkujeme na sudý počet ok +3 řetízková oka na otočení jako náhrada za první sloupek.

TIPY PRO VÁS:
Pruhy svetříku doporučuji přiměřovat k oblečení, které máte doma.

Ať se Vám svetřík Merino podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou svetříku Merino? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetrmerino.

SVETŘÍK MERINO
Příze: Schachenmayr Merino Extra Fine 120, pořídte v oblíbeném e-shopu. Inspiraci na barvy naleznete zde.
Spotřeba: 9 klubíček, barva 00141
Velikost: 40-42, výška postavy 168 cm
Rozměry: 54 cm šířka, 50 cm přední délka, rukáv od podpaždí 45 cm
Háček: 6 mm a 5 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač
Časový rozpočet: cca 20 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

KSRK – krátký sloupek rybí kost, tj. nabereme nitku předchozího sloupku, háček vedeme do zadní nitky následujícího očka, protáhneme přízi očkem na háčku a doháčkujeme krátký sloupek

První a druhá polovina těla svetříku, háček 5 mm
1. řada: háčkujeme řetízek v délce 140 ok pružného řetízku. Otočíme.
2. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do prvního očka řetízku, ŘO, oko vynechat. Háčkujeme schéma 2NDS, ŘO, očko vynechat. Na konci řady háčkujeme 2NDS a ještě jeden 2NDS, otočíme.
3. řada: ŘO místo KS, KS do druhého 2NDS. Dále háčkujeme 2 ŘO, KS do 2NDS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS do 2NDS a KS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.
4. řada: ŘO místo KS, KS do druhého KS. Dále háčkujeme 2 ŘO a KS do KS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

5. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do druhého KS. Dále háčkujeme ŘO a 2NDS do KS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
6. řada: ŘO místo KS, KS do druhého 2NDS. Dále háčkujeme 2 ŘO, KS do 2NDS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS do 2NDS a KS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.
7. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do druhého KS. Dále háčkujeme ŘO a 2NDS do KS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
8. – 24. řada:opakujeme řady 3 – 7. Končíme dvěma řadami KS nad sebou. Přízi neukončíme.

Průramek, háček 5 mm
Odpočítáme dvacet okének vzoru z každé strany. Označíme označovačem.
25. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do druhého KS. Dále háčkujeme ŘO a 2NDS do KS. Opakujeme nad dvaceti okénky vzoru a háčkujeme k označovači. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS pod ŘO. Otočíme.
26. řada: ŘO místo KS, KS do druhého 2NDS. 2 ŘO a KS do 2NDS. Na konci řady háčkujeme KS do 2NDS a KS do třetího očka náhrady. Přízi ukončíme.

Pro druhé vybrání navážeme přízi v podpaždí, tj. v místě druhého označovače.
25. řada: 3 ŘO místo 2NDS háčkovaný pod ŘO a 2NDS do KS. Dále ŘO a 2NDS do KS. Opakujeme nad dvaceti okénky vzoru a háčkujeme ke spodnímu okraji. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2 NDS do očka náhrady. Otočíme.
26. řada: ŘO místo KS, KS do druhého 2NDS. 2 ŘO a KS do 2NDS. Na konci řady háčkujeme KS do 2NDS a KS do třetího očka náhrady. Přízi ukončíme.
Na půlku dílu jsem spotřebovala dvě klubíčka.

Rukáv, háček 5 mm
1. řada: Navážeme v rohu průramku. Sháčkujeme 3 x 2NDS do jednoho očka. Dále háčkujeme ŘO a 2NDS do KS nad 27 sloupci vzoru. Na konci řady sháčkujeme 3 x 2NDS do jednoho očka. Otočíme.
2. řada: ŘO místo KS. Sháčkujeme 2 KS do jednoho očka, ŘO a KS do KS. Dále háčkujeme 2 ŘO a KS do 2NDS nad 25 sloupci vzoru. Na konci řady háčkujeme ŘO a sháčkujeme 2 KS do jednoho očka. Otočíme.
3. řada: ŘO místo KS, KS do KS. Dále 2 ŘO a KS do KS nad 25 sloupci vzoru.  Na konci řady háčkujeme KS do sháčkovaného KS a KS do očka náhrady. Otočíme.

4. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do KS.  ŘO a 2NDS do KS nad 25 sloupci vzoru. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: ŘO místo KS a KS do 2NDS. 2 ŘO a KS do KS nad 25 sloupci vzoru. Na konci řady háčkujeme KS do 2NDS a KS do třetího očka náhrady. Otočíme.
6. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do KS. ŘO a 2NDS do KS nad 25 sloupci vzoru. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
7. – 21. řada: Opakujeme řady 3 až 7 – stejně, jako jsme háčkovali tělo svetříku.

22. řada: ŘO místo KS, sháčkujeme dva KS do jednoho očka, tj. ujmeme jedno okénko vzoru. Dále 2 ŘO a KS do 2NDS. Na konci řady sháčkujeme dva KS do jednoho očka, tj. ujmeme jedno okénko vzoru, dále KS do očka náhrady. Otočíme.
23. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do KS. ŘO a 2NDS do KS nad 23 sloupci vzoru. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
24. řada: ŘO místo KS, KS do 2NDS. Dále háčkujeme 2 ŘO, KS do 2NDS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS do 2NDS a KS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

25. řada: ŘO místo KS, KS do druhého KS. Dále háčkujeme 2 ŘO a KS do KS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.
26. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do KS. ŘO a 2NDS do KS nad 23 sloupci vzoru. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
27. řada: ŘO místo KS, sháčkujeme dva KS do jednoho očka, tj. ujmeme jedno okénko vzoru. Dále 2 ŘO a KS do 2NDS. Na konci řady sháčkujeme dva KS do jednoho očka, tj. ujmeme jedno okénko vzoru, dále KS do očka náhrady. Otočíme.

28. řada: 3 ŘO místo 2NDS, 2NDS do KS. ŘO a 2NDS do KS nad 21 sloupci vzoru. Na konci řady háčkujeme 2NDS do KS a 2NDS do očka náhrady. Otočíme.
29. řada: ŘO místo KS, KS do 2NDS. Dále háčkujeme 2 ŘO, KS do 2NDS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS do 2NDS a KS do třetího očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.
30. řada: ŘO místo KS, KS do druhého KS. Dále háčkujeme 2 ŘO a KS do KS. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme KS do KS a KS do očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

31. – 41. řada: Opakujeme řady 3 až 7 – stejně, jako jsme háčkovali tělo svetříku.

Obháčkování a sháčkování dílů, háček 5 a 6 mm
V poslední řadě přízi neukončíme. Rukáv a tělo svetříku obháčkujeme pomocí krátkých sloupků háčkem 5 mm. V oblasti rukávu háčkujeme schéma 3 KS (řada 2NDS) – 1 KS (řada KS) – 2 KS (řada 2NDS) – 2 KS (dvě řady KS). Na těle svetříku háčkujeme KS do KS a KS pod ŘO. Na spodní části přízi ukončíme a navážeme v protilehlé části a pomocí KS obháčkujeme druhou polovinu dílu. Jakmile doháčkujeme do oblasti patentu rukávu, v rubové části sháčkujeme oba díly pomocí pevných ok háčkem 6 mm.

Dlouhou středovou část předního a zadního dílu obháčkujeme vzorem KSRK háčkem 5 mm. Při obháčkování druhého dílu přízi neukončíme a v LÍCOVÉ STRANĚ háčkem 6 mm sháčkujeme oba díly pevnými oky do výšky 24-25 filetových okének.

Švy přežehlíme, a to tak, že na svetr nejdříve dáme ručník a poté přes ručník rozžehlíme švy.

Rukáv patent, háček 5 mm
1. řada: Navážeme přízi v oblasti švu. ŘO místo KS a dále háčkujeme KS do KS, KS pod ŘO. Do další řady přecházíme vzorem.
2. – 9. řada: háčkujeme KSRK (viz video návod). V poslední řadě háčkujeme tři oka jako pevná oka. Přízi ukončíme.

Spodní lem, háček 5 mm
1. řada: Přízi navážeme ve spodním rohu. Háčkujeme stejné schéma jako na rukávech, ale vzorem rybí kost, tj. 3 KSRK (řada 2NDS) – 1 KSRK (řada KS) – 2 KSRK (řada 2NDS) – 2 KSRK (dvě řady KS). Otočíme.
2. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme řadu KS. POZOR! Ve videu háčkuji KSRK za přední nitku, ale klasické KS jsou lepší. Otočíme.
3. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme KSRK. Otočíme.

4. řada: ŘO místo KS. Háčkujeme KS do KS. Otočíme.
5. – 6. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4.
7. – 8. řada: Háčkujeme PRKS a ZRKS. Otočíme. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme předním lemem.

Lem výstřihu svetříku, háček 5 mm
1. řada: Pokud háčkujeme v rubové části, háčkujeme ŘO a dále KS do KS. Pokud háčkujeme v lícové straně, háčkujeme KSRK. Otočíme.
2. – 3. řada: háčkujeme jako řadu 3 a 4 spodního patentu.

4. řada: Pro knoflíkovou dírku v dolní části svetru háčkujeme ŘO, 4 KSRK, 3 ŘO, 3 očka přeskočit a dále 4 KSRK, 3 ŘO, 3 očka přeskočit a dále pokračujeme KSRK. Otočíme.
5. řada: ŘO místo KS. Dále střídáme PRKS a ZRKS. U knoflíkové dírky háčkujeme 3 KS pod řetízková očka. Na konci řady otočíme.
6. řada: ŘO místo KS. Dále háčkujeme PRKS a ZRKS. Na konci řady přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek a dva knoflíky.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..