Botičky Tulip

3.7.2018

„Neměla byste zájem o spolupráci?“ Ano, občas mi do mejlíku přiletí zpráva podobného znění a jelikož mám ráda výzvy, zpravidla nabídku přijímám.

Tentokrát se jednalo o spolupráci s multi tvořícím webem s názvem www.mini-kurzy.cz. S paní redaktorkou Maruškou Füsselovou jsme se dokonce pustily do malého rozhovoru na téma háčkování a mé kreativní začátky. Rozhovor si můžete přečíst zde a já musím konstatovat, že za tuto spolupráci jsem velmi ráda, jelikož se mohu zařadit se svými návody a tvorbou do tak širokého portfolia kreativních lidiček, kteří již s webem spolupracují.

Speciálně pro www.mini-kurzy.cz jsem vytvořila videonávod na botičky z příze českého výrobce VlnaHep s názvem TULIP. Jedná se o 100% akrylovou přízi vhodnou v jednoduchém provedení na podzim a jaro, ve dvojitém i na zimu. Příze je antipillingová, tj. má úpravu proti žmolkování a má atest od zkušebního ústavu, tj. je to příze vhodná pro děti do tří let. Návod na botičky je zpracován pro velikost 9 cm. Zvláštností těchto botiček je, že mají podrážku háčkovanou z dvojité příze, kdy po uháčkování podrážky se jedna příze odstřihne a dále se háčkuje už jen jedním vláknem. Současně má botička praktický pásek na utažení, aby miminkům nepadala z nožek. Uvidíte, jak se s tímto novým typem poperete. Já si ho velmi oblíbila, ale mám odzkoušené, že systém háčkované dvojité podrážky funguje zpravidla u menších velikostí cca do 10 cm, poté je potřeba udělat návod kompletně nový. Ale vy jste holky šikovné a určitě si poradíte. Nejdříve však společně zkusíme tu menší velikost a nové vychytávky.

Botičky Tulip
Velikost: 9 cm, cca 0-3 měsíce miminko
Příze: VlnaHep Tulip, tři barvy, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: číslo 5 mm na celou botičku
Dva knoflíčky, jehla a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
KS za třetí/zadní nitku
PDS za třetí/zadní nitku
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek

Začínáme tzv. náhradou „N“, tj. 1 ŘO = KS/1 volné ŘO = PDS a končíme PO, doporučuji háčkovat dokola, případně si průběžně psát počet oček, ať máte druhou botičku stejnou. Návod je psán sloupcovitě.

DOPORUČUJI NÁVOD VYTISKNOUT A HÁČKOVAT PODLE VIDEA! Počet oček nebude vycházet, pokud budete řady ukončovat pevnými očky.

Háček číslo 5, dvojitá příze, barva č. 1
PODRÁŽKA, šíře 5 cm
11 ŘO
1. řada:
PDS do 2 ŘO od háčku musí nám zůstat 8 oček
PDS do ŘO (7x)
5xPDS do posledního ŘO (zde špička)
PDS do ŘO (7x)
2xPDS do posledního očka (tam kde jsme píchli úplně první PDS)
PO

2. řada:
N+PDS do jednoho očka
2xPDS do PDS z předchozí řady
PDS do PDS (7x)
5x2PDS (rozšíříme špičku botičky)
PDS do PDS (7x)
2xPDS do PDS
2xPDS do PDS
1xPDS
PO (33 oček celkem)

Háček číslo 5, JEDNODUCHÁ příze, tj. jedno vlákno odstříhneme
TĚLO BOTIČKY
3. řada:
Podíváme se na podrážku a najdeme ve špičce její střed. Odtud si odpočítáme šest oček nalevo, sem dáme označovač, dále šest oček napravo, sem dáme označovač. A začneme háčkovat. Od paty k prvnímu označovači háčkujeme KS za třetí/zadní nitku. Mezi označovači háčkujeme PDS (12x) za třetí/zadní nitku. Od označovače k patě opět háčkujeme KS za třetí/zadní nitku. Ideálně neukončujeme PO, ale háčkujeme dokola.

4. řada:
KS do KS
PDS do PDS

Barva č. 2
5. řada:
KS do KS
PDS do PDS

6. řada:
2 KS spojit
KS  do KS
6×2 PDS spojit ve špičce
KS do KS
2 KS spojit na konci řady

7. řada:
KS do KS
POZOR budeme sháčkovávat 4×2 PDS ve špičce (zde se neděste, bude se sháčkovávat poslední KS a první sháčkovaný PDS z předchozí řady)
KS do KS

Barva č. 3
8. řada:
KS do KS
2x2PDS spojit
KS do KS

9. řada: 
KS dokola botičky

10. řada:
Najdeme opět střed botičky ve špičce. Sem budeme háčkovat falešný „jazyk“ botičky ve tvaru vějířku, který se skládá ze 7mi DS. Očko před a po vějířku nebudeme háčkovat (moc by se to vepředu krabatilo). Takže v této řadě háčkujeme KS do KS, očko před „jazykem“ vynecháme, do středu špičky botičky uháčkujeme vějířek ze 7 DS, očko vynechat a do paty háčkovat KS do KS.

11. řada
Háčkujeme KS do KS a „jazyk“ rozšíříme schématem 2 PDS – 1 PDS – 2 PDS – 1 PDS – 2 PDS – 1 PDS – 2 PDS – 1 PDS
Dále háčkujeme KS do KS až do paty.

12. řada:
V patě uháčkujeme řetízek z 19 ŘO, tj. „pásek“. Do druhého očka řetízku uděláme DS, dále DS do každého očka až k patě. ZDE POZOR. Je potřeba píchnout DS do paty botičky a pokračovat. Jednou budete dělat DS napravo a u druhé botičky nalevo od začátku „pásku“, každopádně háčkujeme DS do botičky jen tři očka od „jazyka“. Budeme totiž končit PDS, KS a PO, ať nemáme odskok. Tam kde máme DS háčkované do botičky je vnější strana boty, pásek vede vnitřní stranou a překříží vepředu jazyk a končí na straně, kde jsou DS. Druhá botička bude zrcadlová. Určitě se podívejte na video, tato část může být záludná.

Dokončení
Podrážku botičky obháčkujeme pevnými očky. Zapravíme přízi. Přišijeme knoflíky a máme hotovo.

Líbí se Vám návod zdarma? Můžete mne až do 3.9.2018 podpořit hlasem v soutěži Maminka-blogerka roku 2018 zdeHlasovat lze každý den od 5 – 24 hodin každou hodinu 

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..