Svetřík Maldivas

1.1.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme svetřík na rozepínání pro miminko 0-6 měsíců. Budeme háčkovat z příze Katia Maldivas.

Katia Maldivas je klubíčko 150 gramů s návinem 435 metrů. Co do složení je to směsová příze 60% bavlna a 40% akryl. Maldivas je měkoučká melírovaná příze, která se hodí na jaře a na podzim na oblečení, tj. čepičky, svetříky, deky do kočárku, případně celoročně na hračky. Pokud ji použijete na pletení, příze bude vytvářet zajímavý efekt.

Přízi Katia Maldivas nám zaslal e-shop PrimaPrize.cz, moc děkuji. Video z rozbalování balíčku můžete shlédnout zde a článek si přečíst zde.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat od čtvercového sedla a budeme háčkovat obyčejné polodlouhé sloupky do mezer. Na Maldivas jsem vzala háček 5 mm na tělo svetříku a na rukávy 4 mm. Sami můžete posoudit rozdíl v měkkosti, případně přizpůsobíte háček vlastnímu utahování. Změnou háčku můžete také změnit velikost svetříku. Video návod na svetřík s kapsou je zpracovaný pro velikost 68. Pokud utahujete jinak než já, nebo zvolíte menší háček, dosáhnete velikosti 62.

Největší úskalí u tohoto svetříku je udržet rovné přední díly. Toho dosáhneme tak, že jednu řadu začínáme náhradou a hned do mezery k náhradě háčkujeme první sloupek. Na konci řady háčkujeme sloupek do poslední mezery a sloupek do očka náhrady. V následující řadě háčkujeme náhradu a první mezeru přeskočíme. To stejné platí na konci řady, tj. přeskočíme poslední mezeru a háčkujeme až do očka náhrady. Střídáním těchto dvou řad udržíme rovný lem. Pomáhá i počítání sloupků na předních dílech. Věnujte pozornost háčkování sloupků v rozích sedla. V jedné řadě háčkujeme PDS-ŘO-PDS a v následující 2PDS-ŘO-2PDS. Pomůže použití označovačů pod ŘO v rozích sedla.

Lemy svetříku tvoří přední a zadní polodlouhé reliéfní sloupky. Stejný vzor je i na dvou kapsách, které se budou hodit buď na kapesníček nebo na dudlík. Věřím, že svetřík zvládne motivovaný začátečník levou zadní.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se háčkovaným svetříkem pro miminko podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Svetřík Maldivas
Příze: Katia Maldivas č. 88, zakoupíte na Primaprize.cz Místo Maldivas můžete použít Himalaya Perlina
Spotřeba: jedno klubíčko 150 g
Háček: 5 mm a 4 mm
Rozměry: 28 cm šířka, 25 cm přední délka, 16 cm délka rukáv od podpaždí
Velikost: 62-68, 0-6 měsíců
Jehla s velkým ouškem, nůžky, označovače, knoflíky
Časový rozpočet: 4-6 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek, polodlouhý sloupek do mezer
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek

Háčkujeme od pružného řetízku do čtvercového sedla po řadách tam a zpět. Na začátku řady háčkujeme náhradu N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS a řadu končíme PDS do druhého očka náhrady. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Do druhé řady přejdeme pomocí KS. Lemy háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS a řadu končíme PO.

Svetřík – sedlo, háček 4 mm
1. řada: 37 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO místo prvního PDS
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do oček takto: N+6 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 7 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 14 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 7 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 7 PDS (přední díl). Otočíme. Pod ŘO vložíme označovače!

Svetřík – sedlo, háček 5 mm
3. řada: N za PDS, hned do první mezery háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+7 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 8 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 15 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 8 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 8 PDS (přední díl).  Otočíme.

4. řada: N za PDS, mezeru přeskočíme. Od následující háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+8 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 11 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 18 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 11 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 9 PDS (přední díl).  Otočíme.

5. řada: N za PDS, hned do první mezery háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+9 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 12 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 19 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 12 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 10 PDS (přední díl).  Otočíme.

6. řada: N za PDS, mezeru přeskočíme. Od následující háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+10 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 15 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 22 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 15 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 11 PDS (přední díl).  Otočíme.

7. řada: N za PDS, hned do první mezery háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+11 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 16 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 23 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 16 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 12 PDS (přední díl).  Otočíme.

8. řada: N za PDS, mezeru přeskočíme. Od následující háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+12 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 19 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 26 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 19 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 13 PDS (přední díl).  Otočíme.

9. řada: N za PDS, hned do první mezery háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+13 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 20 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 27 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 20 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 14 PDS (přední díl).  Otočíme.

10. řada: N za PDS, mezeru přeskočíme. Od následující háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+14 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 23 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 30 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 23 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 15 PDS (přední díl).  Otočíme.

11. řada: N za PDS, hned do první mezery háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+15 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 24 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 31 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 24 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 16 PDS (přední díl).  Otočíme.

12. řada: N za PDS, mezeru přeskočíme. Od následující háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+16 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 27 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 34 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 27 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 17 PDS (přední díl).  Otočíme.

13. řada: N za PDS, hned do první mezery háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO a vložíme sem označovač. Poslední PDS v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. V této řadě máme N+17 PDS (přední díl) – ŘO (roh) – 28 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 35 PDS (zadní díl) – ŘO (roh) – 28 PDS (rukáv) – ŘO (roh) – 18 PDS (přední díl).  Otočíme.

Svetřík – spojení sedla, háček 5 mm
14. řada: N za PDS, mezeru přeskočíme. Od následující háčkujeme PDS do mezer. V rohu háčkujeme PDS pod ŘO, dále 2 ŘO pružného řetízku a spojíme přední díl se zadním dílem pomocí PDS v rohu sedla. Pokračujeme v háčkování PDS do mezer na zadním díle. Na konci řady háčkujeme PDS v rohu sedla, 2 ŘO pružného řetízku a spojíme zadní díl s předním dílem pomocí PDS v rohu sedla a pokračujeme v háčkování do konce řady. Na konci řady přeskočíme poslední mezeru a háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme.

Svetřík – tělo, háček 5 mm
15. řada: N za PDS, hned do první mezery háčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do mezer. V podpaždí háčkujeme PDS do oček pružného řetízku. Do konce řady pokračujeme vzorem. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Na konci řady háčkujeme PDS do poslední mezery a PDS do druhého očka náhrady. Otočíme.
16. – 30. řada: N za PDS. Háčkujeme PDS do mezer. V sudých řadách přeskakujeme mezeru na začátku a konci řady. V lichých řadách háčkujeme N+PDS do první mezery. Na konci řady háčkujeme PDS do mezery a PDS do druhého očka náhrady.

Svetřík – spodní lem, háček 4 mm
31. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme.
32. – 36. řada: N za PDS. Háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. V rubové části jak se vzor jeví. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetřík – rukáv, háček 4 mm
1. řada: navážeme přízi v prvním očku pružného řetízku v podpaždí. N za PDS, PDS do oček pružného řetízku. PDS za spojovací PDS, PDS do rohu sedla a přejdeme v háčkování PDS do mezer na rukávové části sedla. Na konci řady háčkujeme PDS do rohu sedla, PDS za spojovací PDS. Do druhé řady přejdeme pomocí KS, tj. háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS. Dále háčkujeme bez ukončení řady.
2. – 20. řada: háčkujeme PDS do mezer.

Svetřík – patent rukáv, háček 4 mm
21. řada: v místě pomyslného švu sháčkujeme první dva PDS do jednoho sloupku. V této řadě postupně zužujeme a sháčkujeme každý čtvrtý a pátý PDS do jednoho sloupku. Na konci řady dvě očka do konce háčkujeme KS a PO.
22. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PO.
23. – 26. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Svetřík – lem kolem krku, háček 4 mm
1. řada: navážeme přízi v prvním očku pružného řetízku. N za PDS. Překračujeme pružný řetízek a střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme.
2. – 3. řada: N za PDS. Háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. V rubové části jak se vzor jeví. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetřík – lem zapínání, háček 5 mm
1. řada: Navážeme přízi ve spodní části svetříku. Háčkujeme PDS do každé vodorovné řady. Na konci řady otočíme.

Svetřík – lem zapínání, háček 4 mm
2. řada: N za PDS, střídáme PRPDS a ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme. Pro knoflíkové dírky rozpočítáme počet sloupků rovnoměrně a v místech, kde chceme umístit knoflík háčkujeme PRPDS – ŘO, jeden sloupek přeskočíme a pokračujeme PRPDS.
3. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Pod ŘO v místech knoflíkové dírky uháčkujeme PDS. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme.
4 -5. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Na konci řady háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně, kde háčkujeme celkem 6 řad.

Pozn. Knoflíkové dírky háčkujeme podle toho, zda-li je svetřík určený pro holčičku či pro chlapečka.

Kapsa, háček 4 mm, háčkujeme tvar trojúhelníku
1. řada: 20 ŘO + 2 ŘO na otočení.
2. řada: háček vedeme do třetího očka a uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme PDS do oček. Na konci řady otočíme. (21)
3. – 4. řada: N za PDS, háček vedeme hned do první mezery a háčkujeme PDS do mezer. Počítáme. Poslední mezeru na konci řady přeskočíme a háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme. (21)

5. řada: N za PDS, na začátku sháčkujeme dva PDS do jednoho očka (háček vedeme do první a druhé mezery). Dále pokračujeme v háčkování PDS do mezer. Poslední mezeru na konci řady přeskočíme a háčkujeme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme.
6. řada: N za PDS, háček vedeme hned do první mezery a háčkujeme PDS do mezer. Na konci řady sháčkujeme dva PDS do jednoho očka, tj. háček vedeme do poslední mezery a do sháčkovaného sloupku. Otočíme.
7. – 15. řada: opakujeme řady 5 a 6. V poslední řadě si necháme dostatečně dlouhý volný konec na zapošití.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Našijeme kapsu, našijeme knoflíky, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..