Slepička Patty

25.2.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme velikonoční slepičku. Použila jsem Vlna Hep Patty s lurexovou nitkou.

Vlna Hep PATTY je klubíčko 100g a 185 metrů složení 98% akryl a 2% lurexové nitky. Jedná se o jemnou přízi, která se běžně hodí na oblečení od podzimu do jara. Nosím celou zimu homelesku vyrobenou z příze Patty a čepice i já zvládneme klasickou městkou „mrazivou“ zimu. Výhodou příze je jemná lurexová nitka, která dodává výrobkům šmrnc a má pěkný výběr v decentních moderních barvách. Tentokrát Patty použijeme na háčkování velikonoční dekorace a uháčkujeme si veselou slepičku.

VIDEO NÁVOD

 • Co se týče slepičky, budeme háčkovat malý tunel, který na jednom konci stáhneme a necháme si delší volný konec. Jakmile máme dostatečnou výšku tunelu, slepičku mírně vycpeme dutým vláknem a sháčkujeme horní část tunelu dohromady. Volným středovým koncem doprotisměru vytvarujeme tělo slepičky. Poté stačí kontrastní přízí typu Jeans nebo Camilla naháčkovat na jeden sháčkovaný roh hřebínek, dále zobáček a volátko. Slepičce uháčkujeme dvě nožky a vyšijeme křidélka. Pak stačí našít dvě černá očka a velikonoční dekorace je na světe.
 • Co se týče vzoru, budeme háčkovat propichovaný krátký sloupek. Doporučuji špičatější háček a volnou ruku, aby šly sloupky hezky propíchnout. Tělo slepičky jsem háčkovala 6 mm háčkem, hřebínek, zobáček a nožky jsem háčkovala 4 mm háčkem.
 • Co se týče úpravy velikosti, moje slepička začínala na 30 ok a háčkovala jsem 20 řad. Pro menší slepičku zkuste 20 ok a 15 řad.

TIPY PRO VÁS:
Slepičku vycpeme spíše méně. Nebojte se vyšít jakýkoliv veselý vzor, třeba kytičky nebo kolečka.

A co jsme si ještě uháčkovali z příze Vlna Hep Patty?

 • Homeleska Patty, která vypadá jako pletená, video návod zde
 • Vánoční věnec Patty, video návod zde
 • Maxi šála Patty, video návod zde
 • Dětské bezprstové rukavice, video návod zde
 • Bezprstové rukavice Patty pro dospělé, video návod zde
 • Křížená čelenka pro miminko, video návod zde
 • Ušanka Patty s překrásným vzorem, video návod zde
 • Vánoční ozdoba Patty, video návod zde
 • Vánoční koule Patty Kreativ, video návod zde
 • Vánoční koule Patty, video návod zde

Ať se Vám slepička Patty podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou slepičky Patty? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #slepickapatty.

SLEPIČKA PATTY
Příze: Vlna Hep Patty a Vlna Hep Jeans nebo Camilla, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: 1 klubíčko Patty barva bílá č. 4002, Jeans nebo Camilla fialková nebo červená
Rozměr: šírka 10 cm, výška 12 cm
Háček: 3 a 6 mm
Jehla s velkým očkem, jehla s malým očkem a dvě malá černá očka, duté vlákno
Časový rozpočet: cca 90 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
PKS – propichovaný krátký sloupek, tj. háček vedeme do středu sloupku z předchozí řady, přízi nabíráme zespodu a sloupek dokončíme s nahozením zespodu
KS – krátký sloupek, přičemž přízi nabíráme zespodu a sloupek dokončíme s nahozením zespodu

Slepička Patty, háček 6 mm
1. řada: necháme si dlouhý volný konec a uháčkujeme řetízek 30 ŘO, konce spojíme PO.
2. řada: za nitku řetízku háčkujeme zespodu nabírané krátké sloupky, do další řady přejdeme vzorem.
3. – 20. řada: háčkujeme PKS.

Dokončení: navlečeme dlouhý volný konec do jehly a stáhneme spodní část tunelu, prošijeme v rubové části. Volný konec vytáhneme vně a slepičku vycpeme dutým vláknem. Přeložíme horní část slepičky na plocho a sháčkujeme oba konce slepičky pomocí pevných ok, tj. uháčkujeme 10 pevných ok (5 ok zůstane), protáhneme středový konec a doháčkujeme pevnými oky (5). Volný konec přišijeme k horní hraně slepičky a vytvarujeme tělo.

Hřebínek, háček 3 mm
V přední části v horním rohu navážeme přízi a háčkujeme 6 ŘO, PO, 7 ŘO, PO, 8 ŘO, PO, 8ŘO, PO a 8 ŘO, PO. Přízi ukončíme a zapošijeme.

Zobáček, háček 3 mm, háčkujeme ze dvou pramenů příze
Přízi navlečeme asi do třetí řady od horní hrany a uháčkujeme 4 ŘO, PO. Necháme si volný konec, který rozpojíme a vytvoříme volátko. Přízi ukončíme a zapošijeme.

Nohy, háček 3 mm, háčkujeme ze dvou pramenů příze
V prodloužené linii zobáčku začneme háčkovat nožičky. Uháčkujeme 15 ŘO + 3 ŘO, otočíme a háčkujeme 3 PO. Dále uháčkujeme 3 ŘO, otočíme a háčkujeme 3 PO. Nakonec uháčkujeme 3 ŘO, otočíme a háčkujeme 3 PO a jedno PO do následujího oka řetízku nožičky. Přízi ukončíme. Pro druhou nožičku postup zopakujeme.

Dokončení
Slepičce našijeme drobná černá očka. Vyšijeme křídla nebo jinou dekoraci.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..