Top Cotton Queen

22.7.2021

V dnešním video návodu si spolu uháčkujeme multifunkční top z příze Cotton Queen od Performance.

Performance Cotton Queen je klubíčko 100% česané mercerizované bavlny, 50g/125m, která se vyrábí v krásné škále barev. Klubíčko pochází z bulharské firmy Performance, která se primárně zaměřuje na výrobu přízí přírodního rázu. Cotton Queen lze využít celoročně. Buď na oblečení, čepičky, svetříky, deky do kočárku, tak na hračky či homedekor. Je velice jemná a příjemná, krásně klouže po háčku.

Klubíčka Performance nám zaslal e-shop Elian.eu, moc děkuji za možnost vyzkoušet. Na článek o bavlněných klubíčcích Performance se můžete mrknout sem a na video z rozbalování balíčku sem.

Co se týče topíku, je háčkovaný od sedla a navíc má výstřih. Návod je variabilní. Můžete si uháčkovat top na zapínání, nebo ho ukončit tak jako mám já – překroucením. Není to nic složitého, nemusíte se bát. Háčkujeme od sedla po řadách tam a zpět a kombinujeme vzorek na předním a zadním díle s plnými sloupky na rukávech. Zkoušela jsem doháčkovat rukávy v kombinaci se vzorem, ale nebylo to ono. Pro top s rukávy doporučuji háčkovat dírkovaný vzor na rukávech hned od sedla. Pokud máte větší poprsí, přidejte si více oček na předním díle rovnou od sedla. Rozšiřujeme vždy o sudý počet ok. Po spojení sedla háčkujeme opět po řadách tam a zpět. Jakmile dosáhneme na oblast bříška/boků, kde potřebujeme top rozšířit, naháčkujeme si potřebný počet oček hned na začátku řady a vznikne delší spodní díl.

Na naháčkování filetových sloupků na začátku řady a způsob překroucení mrkněte na video. Díky spojení do překroucení se spodní část nejen rozšíří, ale případně i zamaskuje to, co nemá. Spodní díl na překřížení doporučuji háčkovat tmavou barvou.

Top jsem doplnila jednou šňůrkou v oblasti podprsenky. Pokud doplníte šňůrky dvě/tři, lze top nosit na spodním prádle, případně na plavkách. Další výhodou je, že top lze nosit jako vestičku například na tričku s dlouhým rukávem nebo na košili, mrkněte do galerie. Zkrátka je to univerzální kousek oblečení, které využijete od jara do zimy.  Dobrá zpráva je, že je Cotton Performance příjemně „silná“ oproti duhovkám, takže budete mít topík za chvilku hotový. No a my se do něj pustíme, ať stihneme letošní sezónu léto-podzim.

Inspirace na topík Cotton Queen od Vás
Pokud se Vám šatičky podaří, můžete se pochlubit v příspěvku na FB zde. Vaše výrobky, rady, tipy a zkušenosti určitě pomohou a věřím, že inspirují další tvořilky.

Top Cotton Queen
Příze: Performance Cotton Queen olivová č. 01520, bílá 0101, zakoupíte na www.elian.eu
Spotřeba: 6x50g, 3 x zelená a 3 x bílá
Háček: 3 mm, 4 mm, 2 mm na šňůrku
Velikost: 40-42
Rozměry: přední délka 56 cm, šířka podpaždí 42 cm, výška průramku 20 cm
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: 8 hodin
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
3DS – třikrát nahazovaný dlouhý sloupek

Top háčkujeme od sedla od pružného řetízku, po řadách tam a zpět. Začínáme a končíme v předním výstřihu, proto je potřeba si hlídat rovnost stran.  Začátek řady tvoří náhrada N, tj. 2 ŘO místo prvního DS a poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady. V rozích háčkujeme 3-4-5 ŘO podle vlastního utahování.  Jakmile máme dostatečně vysoký průramek, sháčkujeme přední a zadní díl v oblasti podpaždí – zde si hlídáme, aby nám navazovalo opakování vzoru. Poté háčkujeme opět po řadách tam a zpět. Při změně barvy naháčkujeme širší spodní díl, který pak bude tvořit překroucení. Při olemu používáme krátké sloupky. Náhrada za první sloupek v řadě je 1 volnější ŘO. Řadu končíme PO.

Top, sedlo, bílá barva, háček 3 mm
1. řada: pro sedlo háčkujeme  1/2 předního dílu – rukáv – zadní díl – rukáv – 2/2 předního dílu = 103 oček pružného řetízku + 2 řetízková očka na otočení (N) + 2 očka do vzoru.

Top , háček 4 mm, sedlo
2. řada: do třetího očka pružného řetízku háčkujeme DS, 2 ŘO, očko přeskočíme. Opakujeme filetové čtverečky, tj. 2ŘO, očko přeskočit, DS. Máme 6 filetových čtverečků (1/2 předního dílu). Pokračujeme roh, tj. 4 ŘO, DS do stejného očka, jako končí šestý filetový čtvereček. Pokračujeme 13 filetových čtverečků (rukáv), háčkujeme roh, tj. 4 ŘO a DS do stejného očka, jako končí třináctý čtvereček. Háčkujeme 13 filetových čtverečků (zadní díl),  háčkujeme roh, tj. 4 ŘO a DS do stejného očka, jako končí třináctý čtvereček. Háčkujeme 13 filetových čtverečků (rukáv), háčkujeme roh, tj. 4 ŘO a DS do stejného očka, jako končí třináctý čtvereček. Háčkujeme 6 filetových čtverečků (2/2 předního dílu). Otočíme.

Pozn. Pozor zadní díl má 13 filetových čtverečků a přední 6+6. Počítala jsem s olemem. Pokud máte větší poprsí než já, přidáme na předním díle 4 očka, tj. budete mít 7+7 filetových čtverečků, případně 8 oček a budete mít 8+8 filetových čtverečků. Pozor pak při opakování vzoru. U lichého počtu čtverečků začínáme ve vzoru prázdným čtverečkem, nikoliv plným.

3. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS do DS, 2 ŘO a přeskočíme filetový čtvereček. Od následujícího háčkujeme +DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, 2 ŘO, přeskočíme filetový čtvereček+, opakujeme vzor na 1/2 předního dílu. V rohu háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS a dále háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS (žádný filetový čtvereček nepřeskakujeme). Rukáv tvoří plná řada DS. V rohu háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS a pokračujeme dírkovým vzorem, tj. 2 ŘO, přeskočíme filetový čtvereček, dále DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS. V rohu háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS a dále háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS ((žádný filetový čtvereček nepřeskakujeme).

Rukáv tvoří plná řada DS. V rohu háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS a pokračujeme dírkovým vzorem, tj. 2 ŘO, přeskočíme filetový čtvereček, dále DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

Pozn.  Včetně rohu máme na předním díle 4 plné čtverečky a 3 prázdné. Na zadním díle máme 8 plných čtverečků a sedm prázdných. Na rukávech máme včetně rohů 31 dlouhých sloupků.

4. řada: N za DS, 2 ŘO, DS přeskočit. Od následujícího háčkujeme na předním a zadním díle vzor +DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS přeskočit+ V rozích háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS. Na rukávech háčkujeme DS do DS. Poslední sloupek v řadě na předním díle háčkujeme DS do druhého očka náhrady, otočíme.

Pozn. Na rukávech se nám počet DS rozšiřuje v každé řadě o čtyři očka.

5. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS do DS. Od následujícího háčkujeme na předním a zadním díle vzor +DS přeskočit, 2 ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS+ V rozích háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 4 ŘO, 2 DS pod ŘO, DS do DS. Na rukávech háčkujeme DS do DS. Poslední sloupek v řadě na předním díle háčkujeme DS do druhého očka náhrady, otočíme.

6. – 12. řada: opakujeme řady 4 a 5

Top, spojení sedla, bílá barva, háček 4 mm
13. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS přeskočit. Pokračujeme vzorem DS přeskočit, 2 ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS+. V rohu háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 2 očka pružného řetízku a spojíme se ze zadním dílem. Zde háčkujeme 2 DS pod ŘO v rohu, DS do DS a pokračujeme vzorem +DS přeskočit, 2 ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS+ V protilehlém rohu háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, 2 očka pružného řetízku a spojíme se s předním dílem. Zde háčkujeme 2 DS pod ŘO, DS do DS a pokračujeme vzorem +DS přeskočit, 2 ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS+ Poslední DS háčkujeme do druhého očka náhrady.

Pozn. Od tohoto místa háčkujeme pouze vzor. Pružný řetízek v podpaždí můžeme háčkovat 3 mm háčkem.

14. řada: N za DS, DS přeskočit, 2 ŘO. Pokračujeme vzorem +DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS přeskočit+ V podpaždí háčkujeme DS do DS, 2 ŘO nad DS a dále háčkujeme 2 DS do dvou oček pružného řetízku. Pokračujeme 2 ŘO a DS do DS. Vzor by měl navazovat na zadním díle. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Celkem máme v řadě 35 plných čtverečků.

15. – 30. řada: opakujeme vzor +DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS přeskočit+ a vzor +DS přeskočit, 2 ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS+ Přízi ukončíme.

Top, olem rukávů, 3 mm, olivová
1. řada: Navážeme přízi v zadní části průramku. Celý rukáv obháčkujeme KS. Řadu začínáme N za KS, končíme PO.
2. řada: N za KS, KS do KS, PO. Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Pozn. Olem rukávů jsem provedla předem z toho důvodu, abych věděla, kolik příze mohu rozpočítat na spodní část a olem výstřihu.

Top, nastavení spodního dílu, olivová, háček 4 mm
31. řada: navážeme novou přízi, 5 ŘO + 2 ŘO místo prvního DS, do čtvrtého očka od háčku háčkujeme DS, do následujícího DS, 2 ŘO a další DS uháčkujeme do místa, kde jsme navázali přízi. Vytvořili jsme si dvě okénka vzoru. Dále pokračujeme jak se vzor jeví. Na konci řady budeme nastavovat čtverečky „ve vzduchoprázdnu“. Mrkněte na video, jak na to.  Utahujeme. Uháčkujeme 2 ŘO, nahodíme třikrát přízi na háček, háček vedeme do očka, kde nám končí poslední DS v topu, protáhneme přízi, na háčku máme 5 nitek a postupně je zpracujeme do sloupků. Nahodíme a sháčkujeme dvě očka, nahodíme, sháčkujeme dvě očka, atd.

Takto vytvoříme první prázdný čtvereček ve vzoru. Pro další plný čtvereček nahodíme dvakrát. Háček vedeme do středu dlouhého sloupku, který tvoří boční a spodní část prázdného předchozího filetového čtverečku. Protáhneme přízi, nahodíme a zpracujeme první dvě nitky, nahodíme, zpracujeme další dvě nitky, nahodíme a zpracujeme poslední dvě nitky. Vznikl druhý sloupek plného čtverečku. Postup zopakujeme a právě jsme vytvořili jeden prázdný a jeden plný čtvereček vzoru. Počet plných čtverečků se zvýší na 37.

Pozn. Počet čtverečku vzoru na začátku řady, tj. počet ŘO upravíme podle vlastní šíře břicha/boků. Pokud nám vzor vychází na konci řady naopak, nejdříve háčkujeme plné čtverečky a poté končíme prázdným čtverečkem (3xnahozený sloupek).

32. – 47. řada: opakujeme vzor +DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS přeskočit+ a vzor +DS přeskočit, 2 ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS+ V poslední řadě přízi ukončíme, necháme si dostatečně dlouhý volný konec, který provlečeme do jehly. Konec použijeme k prošití překřížení.

Spojení spodní části překřížením
Mrkněte na video! Přetočíme top do rubové části. Vezmeme si první část, která přesahuje a tu přeložíme dovnitř na půl, rohy přiložíme k sobě, to stejné zopakujeme na protilehlé straně. Překlad do sebe zaklesneme, viz video. Skrz všechny čtyři vrstvy prošíváme jehlou a nití tam a zpět. Volný konec zapošijeme a ustříhneme. Top převrátíme na lícovou stranu.

Top, spodní olem, 4 mm, olivová
1. řada: navážeme přízi vevnitř suku, do prostředního DS ze tří háčkujeme 2ŘO, 4 DS ,  pod ŘO háčkujeme KS. Opakujeme vzor + 5 DS do prostředního DS, KS pod ŘO+. Na konci řady přízi ukončíme.

Top, olem výstřih, 3 mm, olivová
1. řada: pro začátek nabíráme přízi pod bílou barvou první i druhé půlky předního dílu (zde vznikne spoj) a háčkujeme krátké sloupky. Do každého rámečku háčkujeme 2 KS. V horním rohu při přechodu na olem kolem krku háčkujeme 3 KS, dále KS do oček pružného řetízku. Na protilehlé straně háčkujeme 3 KS do rohu a přecházíme na obháčkování předního dílu. Na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.

Pozn. Na olem upravíme velikost háčku podle svého utahování, tj. 3 mm nebo 4 mm.

2. řada: N za DS, háčkujeme DS do KS. V rohu vynecháme jeden KS, do prostředního KS ze tří háčkujeme 5 DS, očko přeskočíme, kolem krku háčkujeme KS. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Na konci řady háčkujeme poslední sloupek PDS, dále KS pod spoj, končíme PO (zahladíme přechod z DS) a otočíme.

3. řada: v této řadě střídáme KS, očko vynechat, vějířek 5 DS do jednoho očka, očko vynechat. V rohu háčkujeme ŘO, očko vynechat, 5-6 DS do prostředního DS z předchozí řady, ŘO, očko vynechat a pokračujeme s olemem kolem krku. Zde háčkujeme KS, dvě očka vynechat, vějířek 5 DS do jednoho očka, očko vynechat. Postup háčkování v rohu a olemu druhé strany zopakujeme. Na konci řady háčkujeme KS a PO, přízi ukončíme.

Šňůrka, olivová, 2 mm
Odpočítáme si od horního okraje 7 oblouček, kde navážeme dvojmo přízi pomocí liščí smyčky. Háčkujeme tedy dvě vlákna najednou, 2 mm háčkem a háčkujeme řetízek v délce 50 ŘO (délku upravíme podle sebe). Přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Háčkovaný crop top Cotton Queen - www.krampolinka.cz 25.6.2023 at 16:49

    […] použít. Po vyprání materiál ještě krásně změkne. Ze stejné příze jsme si vyrobili TOP COTTON QUEEN v dospělácké velikosti, který lze nosit i jako vestičku, takže se jedná o celoroční […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..