Svetřík Melír pro děti

20.7.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme dětský svetřík do pasu z melírové třínitky Design Yarn.

Design Yarn Melír je klubíčko třínitka, 50% akryl a 50% bavlna. Klubíčko si můžete nechat navinout v různých návinech 100 g/500 m, 200 g/1000 m, 250 g/1250 m, 300 g/1500 m, 400 g/2000 m nebo 500 g/2500 m. To moje mělo 1000 metrů a uháčkovala jsem z něj crop svetřík nebo-li svetřík do pasu pro šesti-sedmiletou holčičku. Nádherný, jemný a decentní melírek zakoupíte na Hravá klubka a navíc si můžete nechat namíchat tříbarevnou kombinaci podle vlastní nálady.  Z třínitky si můžete vyrobit kromě šátku, plédu či topíku, také třeba lehkou deku do kočárku, dětské šatičky či trojnitku zdvojit a vytvořit parádních šest nitek na podzimně-zimně jarní tvoření.

Klubíčka podle vlastního nápadu nebo již předchystaná zakoupíte na HravaKlubka.cz. Ukázku klubíček v rozbalování můžete shlédnout zde a článek o paní majitelce e-shopu si můžete přečíst zde. Jak Design Yarn vypadají ve výrobku se můžete podívat na tyto video návody:

Co se týče svetříku, vzor je jednoduchý a ano, začátek je stejný jako u kardiganu Pálava, jen v menší velikosti. Můžete si vybrat, zda-li budete háčkovat svetřík na rozepínání nebo svetřík s výstřihem, šňůrkami a střapci. Použila jsem háčky 3 a 2.5mm, záleží na tom, jak utahujete. Díky melíru nemusíme řešit navazování barviček. Pokud byste ale měli duhovku Design Yarn, doporučuji odmotat část první barvičky, aby Vám zůstalo na pár řad lemu kolem krku. Po spojení sedla doháčkujeme barevný přechod a dále klubíčko rozmotáme po barvičkách a uháčkujeme z jedné barvy oba rukávy najednou. Poté se napojíme na tělo svetříku a doháčkujeme potřebnou délku.

Háčkujeme od obdélníkového sedla po řadách tam a zpět. Věnujeme pozornost schématu rozšiřování v rozích sedla, doporučuji pod ŘO používat označovače. Po spojení sedla přízi ukončíme a naháčkujeme začátek řady v oblasti podpaždí. Pokud budete opakovat vzor peciček, doporučuji po každé řadě otočit a háčkovat v protisměru. Tím udržíme lem a vzor relativně rovný. Pokud budete vzor peciček postupně ukončovat a vynechávat jako já, můžeme háčkovat tzv. dokola, tj. nebudeme mít vůbec žádný lem, ale vzor mírně „poletí“ na jednu stranu. Ve videu si ukážeme oba způsoby.

Jakmile máme část těla svetříku, doháčkujeme rukávy, kde opět háčkujeme na pevné oko a otáčíme po každé řadě, nebo háčkujeme tzv. dokola. Návod na svetřík je zpracovaný na dětskou velikost 122-128. Pokud potřebujete větší velikost, stačí přidat řady sedla. Pokud máte chuť si uháčkovat tento svetřík v dospělácké velikosti 40-42, stačí háčkovat sedlo podle návodu na kardigan Pálava a po spojení sedla postupovat jako na svetříku Melír.

No a my se pustíme do práce, svetřík bude parádní na chladné letní dny nebo teplý podzim či jaro. Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se svetříkem Melír podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Svetřík Melír
Materiál: melír Design Yarn
Spotřeba: 1000 metrů třínitka na tuto velikost
Háček: 3 mm, 2.5 mm
Rozměry: v podpaždí 38 cm, směrem k pasu 32 cm, délka rukávu od podpaždí 31 cm, přední délka 32 cm
Velikost: 122-128, 6-8 let
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
PRDS – přední reliéfní dlouhé sloupky
ZRDS – zadní reliéfní dlouhé sloupky
PO – pevné oko
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
KS – krátký sloupek
3NPDS – 3xnahazovaný PDS sháčkovaný do jednoho očka
Véčko 3NPDS – 3xnahazovaný PDS sháčkovaný do jednoho očka-ŘO-3xnahazovaný PDS sháčkovaný do jednoho očka

Postup:
Háčkujeme od pružného řetízku obdélníkové sedlo po řadách tam a zpět. Řada začíná náhradou N, tj. 2/3 ŘO místo DS. Řada končí DS do druhého očka náhrady. Véčko 3NPDS háčkujeme pod ŘO z předchozí řady. Patent na rukávu a lemy na svetru háčkujeme reliéfními sloupky. Náhrada tvoří 2 ŘO místo prvního sloupku. V případě lemu rukávu řada končí PO.

Svetřík – sedlo, háček 2.5 mm
1. řada: pružný řetízek v délce 78 ok (13 (1/2 přední díl) – 1 roh – 9 (rukáv) – 1 roh – 29 (záda) – 1 roh – 9 (rukáv) – 1 roh – 13 (2/2 přední díl) – 1 krajové).  Otočíme a háčkujeme za větší oka pružného řetízku.
2. řada: 3 ŘO náhrada za DS, 2 ŘO, očko přeskočit. V rohu do jednoho očka háčkujeme DS-2ŘO-DS. Háčkujeme filetové čtverečky, tj. 7 (1/2) přední díl – roh – 5 (rukáv) – roh – 15 (záda) – roh – 5 (rukáv) – roh – 7 čtverečků.

3. řada: N za DS, 3NPDS-ŘO-3NPDS do prvního filetového čtverečku pod ŘO, 2 DS do následujícího filetového čtverečku pod ŘO. V rohu háčkujeme DS-2ŘO-DS pod ŘO. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.

Svetřík – sedlo, háček 3 mm
4. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme DS do DS v rohu, DS-2ŘO-DS pod ŘO a DS do DS v rohu. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme DS do DS, DS do DS v rohu, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS v rohu , DS do DS. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.

6. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme 3NPDS do 3NPDS v rohu, véčko 3NPDS pod ŘO, 3NPDS do 3 NPDS v rohu. Před a za rohem háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS, DS do DS. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.
7. řada: N za DS, véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme DS-2ŘO-DS pod ŘO. Před a za rohem háčkujeme jak se vzor jeví, tj. véčko 3NPDS pod ŘO. Řada končí do očka náhrady. Otočíme.
8. -18. řada: N za DS, háčkujeme vzor véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. Rozšiřování v rohu opakujeme podle řad 4-7.

Svetřík – spojení sedla, háček 3 mm
19. řada: N za DS, háčkujeme vzor véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. V rohu háčkujeme 3NPDS do očka, 3NPDS pod ŘO v rohu, 2 očka pružného řetízku a pomocí 3NPDS pod ŘO v následujícím rohu spojíme přední a zadní díl, pokračujeme 3NPDS do očka. V zádové části opakujeme vzor. Na konci řady zádového dílu háčkujeme 3NPDS do očka, 3NPDS pod ŘO v rohu, 2 očka pružného řetízku a pomocí 3NPDS pod ŘO v následujícím rohu spojíme zadní díl a přední díl, 3NPDS do očka. Na předním díle doháčkujeme vzor, včetně DS do očka náhrady na konci řady. Končíme pevným okem do očka náhrady na začátku řady a spojíme přední výstřihovou část. Svetřík přiměříme nebo vyzkoušíme na postavě dítěte. Teprve poté ustřihneme konec a navážeme v podpaždí v prvním očku pružného řetízku.

Svetřík – tělová část, háček 2.5/3 mm podle utahování, svetr se mírně stáhne kolem hrudníku
20. řada: navážeme 2 ŘO v podpaždí do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme DS do druhého očka pružného řetízku, poté pokračujeme vzorem, tj.  véčko 3NPDS pod ŘO, DS do DS, DS do DS. Postup zopakujeme na protilehlé části v podpaždí. V přední části pod výstřihem háčkujeme DS do DS a DS do DS (nebo 2 DS pod pevné oko), čímž zabezpečíme opakování vzoru. Řadu končíme buď PO pro háčkování stejného vzoru po celé délce svetříku nebo do další řady přejdeme pomocí KS do očka náhrady, tj. budeme postupně vynechávat véčkový vzor peciček, který postupně nahradíme dlouhými sloupky.

Tělo svetříku, háček 2.5/3 mm podle utahování a potřebného vzhledu
Pozn. Pokud potřebujeme svetřík spíše na tělo, háčkujeme háčkem 2.5 mm a do středu véčka háčkujeme 2 DS. Pokud potřebujeme spíše rovnější střih nebo mírně rozšířený, háčkujeme háčkem 3 mm a do středu véčka háčkujeme dva nebo tři DS. V poslední řadě při vynechání posledního véčkového vzoru háčkujeme VŽDY tři DS! 

21. řada: Pokud jsme končili řadu PO, otočíme práci a háčkujeme v protisměru, tj. 2 ŘO místo DS a pokračujeme jak se vzor jeví. Pokud budeme háčkovat tzv. dokola, pokračujeme DS do DS a dále jak se vzor jeví. POZOR – pokud budeme háčkovat tzv. dokola bez ukončení řady, tak nám vzor véček bude ubíhat mírně na stranu. Na předním i zadním díle máme 16 sloupců véčkového vzoru (včetně vzorů v rohu sedla v podpaždí), tj. celkem 32 sloupců véček.  Já jsem v této řadě vynechala 1, 3, 6, 11, 14, 16, 17, 19, 22, 27, 30 a 32 sloupec. Pro vynechání véčkového sloupce háčkujeme pod ŘO ve středu véčka 2/3 DS. Tímto způsobem sloupce postupně zaniknou.

22. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.
23. – 24. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO.
25. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 2, 15, 18, 31, kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme 2/3 DS.

26. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.
27. – 31. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO.
32. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 5, 12, 21, 23, 26, 28, kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme 2/3 DS.

33. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.
34. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 4, 8,9,13, 20, 29, kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme 2/3 DS.
35. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.

36. – 38. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.
39. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 7, 10, 24, 25, kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme POZOR! 3 DS.
40. – 45. řada: Háčkujeme DS do DS. V poslední řadě tři sloupky do konce háčkujeme PDS, PDS, KS a řadu končíme PO.

Svetřík – spodní lem, háček 3 mm
46. – 52. řada: N za DS, háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Svetřík – rukávy, háček 2.5/3 mm podle utahování
1. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme 2 ŘO místo prvního DS, dále DS do DS. Pod pecičku háčkujeme 3NPDS, ŘO do vzoru a další část véčka háčkujeme v rohu pod ŘO, kde uháčkujeme 3 NPDS. Dále pokračujeme vzorem jak se jeví. Na konci řady postup zopakujeme, tj. pecičku 3NPDS pod ŘO v rohu sedla, ŘO a 3NPDS pod pecičku, která je naležato. Řadu končíme buď PO pro háčkování stejného vzoru po celé délce rukávu, otočíme a háčkujeme v protisměru. Můžeme pokračovat stejným způsobem jako když jsme háčkovali tělo svetříku, tzv. dokola bez ukončení řady a do další řady přejdeme pomocí KS do očka náhrady. Na rukávu máme celkem 11 sloupců véček.

2. – 5. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO.
6. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 1, 3, 9, 11, kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme POZOR! 3 DS.

7. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.
8. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 5, 7, kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme POZOR! 3 DS.
9. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.

10. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 4, 8,  kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme POZOR! 3 DS.
11. – 12. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.
13. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupce 2, 10,  kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme POZOR! 3 DS.

14. – 15. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. V místě vynechaných sloupců háčkujeme DS do DS.
16. řada: Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. DS do DS a véčko tj. 3NPDS pod ŘO. Vynecháme sloupec 6,  kdy pod ŘO ve středu véčka háčkujeme POZOR! 3 DS.
17. – 32. řada: Háčkujeme DS do DS. V poslední řadě tři sloupky do konce háčkujeme PDS, PDS, KS a řadu končíme PO.

Svetřík – rukáv lem, háček 3 mm nebo 2.5 mm podle toho, jak potřebujeme lem stáhnout
33. řada: N za DS, v této řadě sháčkujeme 5 a 6 sloupek do jednoho DS. Opakujeme schéma do konce řady. Řadu končíme PO.
34. řada: N za DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. POZOR, háček vedeme kolem obou sháčkovaných sloupků, abychom je omylem opět nerozháčkovali.
35. – 41. řada: N za DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Svetřík – lem výstřih, háček 3 mm (případně 2.5 mm podle utahování)
1. řada: navážeme přízi v ramenní části, 2 ŘO místo DS. Háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. V rohu u výstřihu háčkujeme 3 DS do jednoho očka. Dále háčkujeme schéma 2 DS – 1 DS na jednu vodorovnou řadu. Ve spodní části výstřihu sháčkujeme 2 DS na jedné a 2 DS na druhé straně a pokračujeme schématem 2-1 DS. V horním rohu háčkujeme 3 DS a pokračujeme DS do očka pružného řetízku. Řadu končíme PO.

2. řada: 2 ŘO místo DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Stejně postupujeme i v rohu, kde máme 3 DS z předchozí řady. Ve spodní části výstřihu sháčkujeme dva sloupky jako PRDS a pokračujeme v háčkování na protější straně. Řadu končíme PO a přízi ukončíme.

Šňůrka a střapec
Ustřihneme 4.5 metru příze, kterou přeložíme na polovinu. Přízi přiháčkujeme pomocí liščí smyčky za přední reliéfní sloupek do horní části výstřihu a uháčkujeme 40 řetízkových oček zdvojenou přízí háčkem 3 mm. Poslední očko nedotáhneme a tímto prostorem provlečeme liščí smyčkou střapec. Pro střapec omotáme obal od mobilu nebo velkou krabičku od zápalek cca 20x. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, svetr dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..