Ušanka Tulip

6.12.2020

Ušanka je parádní čepice. Jednak dobře sedí na hlavě a navíc lze dozdobit jednou nebo dvěma bambulkami. Sluší holkám i chlapcům. Tato je uháčkovaná z příze Tulip.

VlnaHep Tulip se prodává ve 100 gramovém klubíčku s návinem 170 metrů. Tulip je 100% akryl s antipillingovou úpravou a hodí se na projekty od podzimu do chladného jara. Pokud Tulip zdvojíme, tak můžeme vytvořit dvoubarevné čepice i na zimu. Tulip má český atest TZÚ a hodí se i na výrobky pro miminka do tří let. Z Tulipu naleznete na webu spoustu návodů na čepice, třeba véčková nebo ombre, případně čelenku, ale lze použít i na svetříky, deky, šály, tunely či vesty. Tato čepice má poměrně hutný vzor, takže se hodí do teplot kolem nuly.

Přízi Tulip nám pro projekt věnoval výrobce VlnaHep, moc děkuji. Video z rozbalování balíčku naleznete zde.

Co se týče ušanky použila jsem ledovou růžovou a novinkovou barvičku mint. Ladila jsem totiž barvy k bundě. A jelikož máme bundy dvě (i do školky), druhou ušanku jsem ladila k jiné bundě a použila jsem antracit a Tulip Color v melíru. Ušanka je pro velikost hlavy 50-51 cm. Nebudu nic nalhávat. Tato ušanka není úplně určená pro začátečníky. Jednak vzorek je krapet náročnější a jednak technicky zachovat vzorek i na klapkách není také jednoduché. Věřím, že s videem to zvládnete.

Co se týče vzoru jedná se o kombinaci předních reliéfních dlouhých sloupků, křížených dlouhých sloupků, krátkých sloupků a předních reliéfních dvakrát nahazovaných sloupků. Jestli jste se ještě nezamotali, tak to mám radost. Pro rozšiřování je důležitá čtvrtá řada, ve které – pokud uháčkujete méně reliéfních sloupců docílíte menší velikosti. Naopak pro větší velikost musíte v této řadě vyměnit křížené dlouhé sloupky za obyčejný dlouhý sloupek a rovnoměrně „vmáčknout“ ještě jeden, maximálně dva sloupce. Čepice by se totiž následně mohla vlnit, což nechceme.

No a my se pustíme do práce ať ladíme.

Ušanka Tulip
Příze: Vlna-Hep Tulip růžová 4409, mint č. 4436, antracitová 4236, Color 5601, zakoupíte na MojeGalanterka.cz
Spotřeba: jedno klubíčko od barvy
Háček: 5 mm a 6 mm
Rozměry: obvod 50 – 51 cm, šířka 24 cm, výška 17 cm
Jehla s velkým ouškem, nůžky, bambule Mia HandMade Design
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro pokročilé

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
PR2NDS – přední reliéfní dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek

Háčkujeme od magického kroužku. Jak na magický kroužek si ukážeme ve videu zde. Pokračujeme háčkování po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 3 ŘO místo prvního PR2NDS, 2 ŘO místo prvního DS, ŘO místo prvního KS a řada končí PO. Náhrada není součástí součtu. Klapky háčkujeme po řadách tam a zpět.

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
1. řada: do MK háčkujeme N za DS, 9 DS, PO.
2. řada: N za DS, do každého očka háčkujeme dva DS. Opakujeme. Končíme PO. (18)
3. řada: N za KS, do každého očka háčkujeme dva KS. Opakujeme. Končíme PO. (36)

4. řada: N, kolem KS háčkujeme dva PRDS, očko vynecháme do následujícího vedeme háček a uháčkujeme DS č. 1, nahodíme a háček vedeme zezadu do očka, které jsme vynechali a uháčkujeme DS č.2. Kolem KS, ve kterém začíná DS č. 1 vedeme háček a uháčkujeme 2 PRDS, očko vynecháme a do následujícího háčkujeme DS č. 1, nahodíme a háček vedeme zezadu do očka, které jsme vynechali a uháčkujeme DS č. 2. Opakujeme ještě třikrát. Dále háčkujeme 2PRDS kolem KS, následuje „rozšíření“, kdy háčkujeme jen 1 DS (nebudeme háčkovat křížení) a pokračujeme 2PRDS, křížený DS, 2 PRDS, křížený DS, 2 PRDS, křížený DS, 2 PRDS, křížený DS, 2 PRDS, DS (nebudeme háčkovat křížení), 2PRDS, křížení, 2PRDS, křížení. Máme základ pro 13 reliéfních sloupců.

Ušanka, Tulip color, háček 6 mm
5. řada: N za KS, háčkujeme KS do každého očka. Tam, kde stojí samostatný DS háčkujeme dva KS do jednoho očka. Končíme PO. (54)

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
6. řada: N za DS, háček vedeme do řady číslo 4 a háčkujeme PRDS kolem PRDS, PRDS kolem PRDS, háček vedeme ob očko a uháčkujeme DS, ŘO, nahodíme a háček vedeme zezadu do vynechaného očka a uháčkujeme DS. To stejné platí v místech „rozšíření“ (tam, kde jsme háčkovali dva KS nad samostatně stojícím DS). Opakujeme. Končíme PO.

Ušanka, Tulip color, háček 6 mm
7. řada: N za KS, háčkujeme KS do každého očka, tj. KS do PRDS, KS do PRDS, KS do DS, KS pod ŘO, KS do DS, opakujeme, Končíme PO. (65)

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
8. řada: N za PR2NDS, háček vedeme kolem reliéfních sloupků v řadě šest a háčkujeme PR2NDS, PR2NDS, dvě očka vynecháme, háček vedeme do třetího očka a háčkujeme DS, ŘO, háček vedeme do prvního přeskočeného očka zezadu a uháčkujeme DS. Opakujeme. Končíme PO.

Ušanka, Tulip color, háček 6 mm
9. řada: stejná jako řada 7

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
10. řada: stejná jako řada 8

Ušanka, Tulip color, háček 6 mm
11. řada: stejná jako řada 7

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
12. řada: stejná jako řada 8

Ušanka, Tulip color, háček 6 mm
13. řada: stejná jako řada 7

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
14. řada: stejná jako řada 8

Ušanka, Tulip color, háček 6 mm
15. řada: stejná jako řada 7

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
16. řada: stejná jako řada 8

Ušanka, Tulip color, háček 6 mm
17. řada: stejná jako řada 7

Ušanka, Tulip antracit, háček 6 mm
18. řada: stejná jako řada 8, přízi ukončíme ve vzdálenosti cca 80 cm

Ušanka, Tulip color, háček 5 mm
19. řada: stejná jako řada 7, přízi ukončíme ve vzdálenosti cca 80 cm

Rozdělení ušanky
13 oček klapka, 27 oček přední část, 13 oček klapka, 12 oček zátylek

Ušanka klapka, Tulip antracit, háček 5 mm
1. řada: přízi navážeme tak, že máme 80 cm dlouhý konec a háček vedeme do očka před reliéfním sloupkem. Háčkujeme ve stejném směru jako doposud. Začínáme 2 ŘO, háčkujeme vzor PR2NDS, PR2NDS, křížení, PR2NDS, PR2NDS, křížení, PR2NDS, PR2NDS, KS do čepice, přízi ustříhneme v délce cca 80 cm. Otočíme.

Klapka, Tulip color, háček 5 mm
2. řada: 80 cm dlouhý volný konec, přízi navážeme v prvním očku PR2NDS a uháčkujeme N za KS, dále KS do každého očka, na konci ustříhneme přízi v délce cca 80 cm. Otočíme. (12)

Klapka, Tulip antracit, háček 5 mm
3. řada: 80 cm dlouhý volný konec, přízi navážeme v prvním očku PR2NDS a dále háčkujeme vzor PR2NDS, křížení, PR2NDS, PR2NDS, křížení, PR2NDS. Přízi ukončíme v délce 80 cm. Otočíme.

Klapka, Tulip color, háček 5 mm
4. řada: 80 cm dlouhý volný konec, přízi navážeme v prvním očku PR2NDS a uháčkujeme N za KS, dále KS do každého očka, na konci ustříhneme přízi v délce cca 80 cm. Otočíme. (10)

Klapka, Tulip antracit, háček 5 mm
5. řada: 80 cm dlouhý volný konec, přízi navážeme v prvním očku PR2NDS a dále háčkujeme vzor křížení, PR2NDS, PR2NDS, křížení. Přízi ukončíme v délce 80 cm.

Od klapky odpočítáme 27 oček (obličejová část) a pro druhou klapku navážeme přízi před reliéfním sloupkem. Postup zopakujeme.

Olem ušanky, antracit, háček 5 mm
1. řada: 80 cm dlouhý volný konec, a přízi navážeme do stejného očka jako začíná první klapka. Háčkujeme KS po boku klapky, v horní části háčkujeme KS do DS, KS pod ŘO, KS do DS, PRKS kolem reliéfu, PRKS kolem reliéfu, KS do DS, KS pod ŘO, KS do DS a pokračujeme v bočním olemu klapky. V hlavní části čepice háčkujeme KS do KS. Postup zopakujeme u druhé klapky. Řadu končíme PO.

2. – 4. řada: N za KS, háčkujeme KS do KS. Řadu končíme PO. V poslední řadě si necháme 80 cm dlouhý konec.

Pozn. Druhou řadu KS můžeme háčkovat kontrastní barvičkou.

Dokončení
Volné konce přemístíme s pomocí jehly s velkým ouškem do středu nejbližší klapky. Snažíme se neprošít barvu do přední části čepice. Ustříhneme 20 volných konců příze (od každé barvy deset). Přepůlíme a pomocí liščí smyčky protáhneme středem klapky. Do očka protáhneme i volné konce, které jsme sem přemístily pomocí jehly. Zapleteme do copánku. Postup zopakujeme na protilehlé straně. Srovnáme délku copánků, utáhneme spodní suk a zastřihneme. Zapošijeme volný středový konec. Našijeme bambulku a štítek.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..