Vánoční dečka Moonlight

1.12.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme vánoční dečku z příze Vlna Hep Moonlight.

Vlna Hep Moonlight je klubíčko 100g/550 metrů, 100% mercerovaná bavlna. Příze má mírný lesk, krásnou barevnou škálu a mám ji oblíbenou na háčkování vánočních a velikonočních dekorací, ubrusů a deček. Moonlight můžete použít i na háčkování letních větších projektů jako jsou šaty či rozevláté sukně.

Rozbalování balíčku s klubíčky na vánoční tvoření přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde. Určitě do článku mrkněte na další tipy na video návody z příze Vlna Hep Moonlight.

Co se týče dečky, budeme háčkovat ze středu filetovou technikou. Můžete si vybrat, zda-li budete mít šev v rohu (končíme polodlouhým sloupkem v jedné řadě a pevným okem v druhé řadě) nebo ve středu jednoho ze vzorů (končíme pevným okem v každé řadě). Dečka má šest opakujících se motivů srdíček. Dečku háčkujeme nejdříve jako kruh, který ukončíme v předposlední řadě vzoru. Dále háčkujeme každý jednotlivý cíp zvlášť. Tíme vznikne tvar hvězdy.  Nakonec celou dečku obháčkujeme.

Co se týče vzoru, háčkujeme prázdné filetové čtverečky, tj. dlouhý sloupek a dvě řetízková očka. Motiv srdíčka tvoří i plné filetové čtverečky, tj. dlouhý sloupek do dlouhého sloupku a dva dlouhé sloupky pod řetízková očka. Pokud se nám vnitřní cípy dečky vlní, háčkujeme v rohu méně řetízkových ok (případně žádná) NEBO na plné řady vezmeme menší háček! Pokud se dečka stáčí do misky, přidáváme v rozích více řetízkových ok. Mírné vlnění nevadí, dečku budeme lemovat, vypínat a škrobit, takže se drobné nerovnosti srovnají.

Z dečky mám ohromnou radost.  Určitě půjde vypnout i do kruhu a můžete si vyrobit lapač snů nebo dekoraci na stěnu. No a my se pustíme do háčkování. Dečka je naprosto jednoduchá, věřím, že s trochou trpělivosti ji zvládne i začátečník. Hotovými dečkami Moonlight se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše fotečky prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #deckamoonlight.

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se vánoční dečky podaří a dělají Vám doma radost.

Dečka Moonlight
Příze: Vlna Hep Moonlight červená č. 8008, klubíčko pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: necelé jedno klubíčko na dečku
Háček: 2 mm
Rozměry: nejdelší cípy 55 cm, nejkratší místo 35 cm
Jehla s velkým ouškem, 6x označovač, škrob, zdravotnické jehly, podložka s potravinovou folií
Časový rozpočet: cca 8 hodin
Pro mírně pokročilé začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
MK – magický kroužek
PDS – polodlouhý sloupek

Dečku háčkujeme od magického kroužku. Řada začíná náhradou „N“, tj. 2-3 ŘO místo prvního DS. Řada končí PO.

Dečka Moonlight, háček 2 mm
1. řada: Do magického kroužku háčkujeme 2 ŘO, 2 ŘO do vzoru. Dále 5x DS, 2 ŘO. Řadu končíme PO. (6 DS)
2. řada: Náhrada za +DS, tj. 3 ŘO, dále 2 ŘO do vzoru, DS pod ŘO a 2 ŘO, končíme DS do DS+ Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. (12 DS)
Pozn.  Od třetí řady začínáme háčkovat rohy dečky. Na začátku řady háčkujeme jen polovinu rohu. Roh dokončíme na konci řady doháčkováním buď polodlouhého sloupku nebo pevného oka. Tímto způsobem budeme mít spoj dečky v rohu a nebude rušit vzor. Pokud budeme řadu končit pouze pevným okem, bude nám spoj postupně ubíhat a zasahovat do vzoru. V případě, že se bude dečka vlnit, budeme v rozích háčkovat 1-2 ŘO. Zjistíme-li, že dečka tzv. táhne a kraje se stáčí nahoru do misky, budeme v rohu háčkovat 2-3 ŘO. Závisí na utahování.

3. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru, DS do DS, 2 ŘO. Roh: DS-2ŘO-DS do DS. Pod ŘO vložíme označovač. Dále háčkujeme 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO a roh. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme DS do očka k náhradě a PDS, přičemž háček vedeme do třetího očka náhrady této řady. Zůstaneme ve středu obloučku rohu.

4. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru. Háček vedeme do třetího očka náhrady z předchozí řady a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2 ŘO, DS, 2 ŘO DS, 2 ŘO. Roh: DS háčkujeme do DS v rohu z předchozí řady, 2 ŘO, DS pod ŘO (máme tam označovač, ten přesuneme do tohoto DS), 2 ŘO a DS do DS v rohu z předchozí řady. Dále háčkujeme prázdné filetové čtverečky k dalšímu rohu a postup zopakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme DS do DS v rohu z předchozí řady, 2 ŘO a PO do třetího očka náhrady této řady.

5. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru. Háčkujeme DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Roh: DS-2ŘO-DS. Pokračujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme DS do očka k náhradě a PDS, přičemž háček vedeme do třetího očka náhrady této řady. Zůstaneme ve středu obloučku rohu.

6. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru. Háček vedeme do třetího očka náhrady z předchozí řady a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2 ŘO, DS, 2 ŘO DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Roh: DS háčkujeme do DS v rohu z předchozí řady, 2 ŘO, DS pod ŘO (máme tam označovač, ten přesuneme do tohoto DS), 2 ŘO a DS do DS v rohu z předchozí řady. Dále háčkujeme prázdné filetové čtverečky k dalšímu rohu a postup zopakujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme DS do DS v rohu z předchozí řady, 2 ŘO a PO do třetího očka náhrady této řady.

Začátek vzoru srdce, háček 2 mm
7. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru. DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, 2 DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Roh: DS-2ŘO-DS. Pokračujeme do konce řady. Mezi jednotlivými rohy ve středu výseče máme dva DS, tj. to je spodní střed vzoru srdíčka, který dále následuje. Na konci řady háčkujeme DS do očka k náhradě a PDS, přičemž háček vedeme do třetího očka náhrady této řady. Zůstaneme ve středu obloučku rohu.

8. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru. Háček vedeme do třetího očka náhrady z předchozí řady a uháčkujeme DS. Dále háčkujeme 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS. Motiv srdíčka – první plný filetový čtvereček, tj. 2 DS mezi dva DS z předchozí řady, DS do DS. Dále  2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Roh: DS háčkujeme do DS v rohu z předchozí řady, 2 ŘO, DS pod ŘO (máme tam označovač, ten přesuneme do tohoto DS), 2 ŘO a DS do DS v rohu z předchozí řady. Dále opakujeme schéma do konce řady.

9. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru. DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Motiv srdíčka – tři plné filetové čtverečky. 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO, DS do DS, 2 ŘO. Roh: DS-2ŘO-DS. Pokračujeme do konce řady. Na konci řady háčkujeme DS do očka k náhradě a PDS, přičemž háček vedeme do třetího očka náhrady této řady. Zůstaneme ve středu obloučku rohu.

10. – 16. řada: Náhrada za DS, tj. 3 ŘO, 2 ŘO do vzoru. Střídáme vzhled rohu dečky podle řady 7 a 8. V poslední řadě roh nerozšiřujeme, tj. mezi vzory máme 5 prázdných filetových čtverečků. Dále háčkujeme vzor srdíčka podle schématu. V poslední řadě přízi neukončíme, ale uháčkujeme jeden z šesti cípů. Pro další cípy navážeme přízi vždy v prostředním z pěti prázdných filetových čtverečků, které máme mezi vzory.

Cíp dečky, háček 2 mm (opakujeme 6x)
17. řada: Začátek řady tvoří 4 ŘO místo prvního sloupku a jeden filetový čtvereček přeskočíme. Uháčkujeme DS, 2 ŘO, DS 2 ŘO. Tři plné filetové čtverečky, tři prázdné filetové čtverečky, tři plné filetové čtverečky (dokončili jsme motiv srdce). Dále háčkujeme jeden prázdný filetový čtvereček, 2 ŘO. Poslední DS háčkujeme jen do poloviny, dále 2x nahodíme a háček vedeme do následujícího filetového čtverečku pod ŘO. Uháčkujeme 2 nahazovaný DS a při posledním nahození sháčkujeme s posledním nedokončeným DS. Otočíme.

18. – 22. řada: Začátek řady tvoří 4 ŘO. Přeskočíme jeden filetový čtvereček a háčkujeme prázdné filetové čtverečky. Na konci řady háčkujeme polovinu DS, 2xnahazovaný DS a při posledním nahození sháčkujeme 2xnahzovaný DS a DS do jednoho očka, otočíme.
23. řada: háčkujeme 6 ŘO a končíme PO, přízi ukončíme.

Lem dečky, háček 2 mm
1. řada: přízi navážeme ve středu mezi jednotlivými cípy v prodloužení rohu dečky. Uháčkujeme ŘO místo KS, dále KS pod ŘO. Dále háčkujeme 4 KS pod ŘO. Ve špičce dečky háčkujeme 3KS-DS-3KS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2 KS pod ŘO a PO.
2. řada: 2 ŘO místo DS, DS do druhého sloupku, sháčkujeme do jednoho očka. Dále háčkujeme 3 ŘO a DS do čtvrtého KS. Ve špičce háčkujeme 3 ŘO-DS do DS – 3 ŘO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme DS a PO do sháčkované náhrady a prvního DS na začátku řady.

3. řada: Pomocí PO se přesuneme pod ŘO. Uháčkujeme 3 ŘO a dále sháčkujeme 3 DS do jednoho očka, 4 ŘO. Dále háčkujeme 4 sháčkované DS do jednoho očka a 4 ŘO. Ve špičce háčkujeme 4 sháčkované DS – 3 ŘO a 4 sháčkované DS do jednoho DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme 4 sháčkované DS a PO do očka náhrady.
4. řada: Pomocí PO se přesuneme pod ŘO. Háčkujeme 3 KS pod ŘO a KS do sháčkovaného DS. Ve špičce háčkujeme KS do sháčkovaného DS, KS pod ŘO, 3 ŘO, KS pod ŘO a KS do sháčkovaného DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Dokončení a vypínání dečky
Zapošijeme volné konce. Nachystáme si podložku na vypínání, obalíme potravinovou fólií. Dečku namočíme ve škrobu zředěného kapkou vody. Dečku vyždímáme a rozložíme na podložku. Zajistíme střed dečky. Vypneme špičky dečky a zkontrolujeme, že nám žádný cíp neubíhá do strany. Přebytečný škrob odsajeme ručníkem nebo houbičkou. Necháme zaschnout cca 24 hodin.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 1.12.2022 at 7:48

    […] den adventního kalendáře patří háčkované dečce na stůl. Video návod na DEČKU MOONLIGHT naleznete zde. a dečku jsem použila přízi Vlna Hep Moonlight, kterou pořídíte v pestré […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..