Vánoční šaty Star

1.12.2021

Vánoční šaty na focení nebo ke štědrovečerní tabuli pro malé slečny. Na tento model jsem použila speciální edici Mool Star Krampolinka.

Mool Star je duhové klubíčko, čtyřnitka, kde je jedna nitka s lurexem. Jedná se o 50% akryl a 50% bavlnu a díky čtyřem nitkám jsou přechody krásně plynulé. Duhovku si můžete nechat umotat v jakékoliv kombinaci. Pokud nehovíte duhovkám, nebo si chcete vyrobit například svetřík a nechcete odmotávat barvičky na rukávy, můžete zvolit druhou variantu Mool Star Mix. Toto klubíčko je také čtyřnitka, ale jedná se o melír. Obě duhovky jsou krásné, v nádherných barvičkách a unosíme je ideálně od podzimu do jara.

Mool Star a Mool Star Mix zakoupíte u HrackyLuma.cz. Rozbalování balíčku můžete zkouknout zde a článek s básničkou přečíst zde.

Co se týče vánočních šatiček, existuje k nim přesně nachystaná sada. Návod na šaty je zpracován pro velikost 122-128, 5-7 let. Sadu Mool Star Krampolinka zakoupíte zde. Jedná se o duhovku 850 m a k tomu dvě malá jednobarevná klubíčka 250 m na rukávy a prodloužení délky sukýnky. A protože mi pro tuto velikost šatiček zůstalo téměř celé zelené klubíčko, vytvořila jsem pro Vás i návod na šátek s podobným vzorem. Návod bude následovat. Z celé sady pro velikost 122-128 vyrobíte šaty i šátek, video návod zde.

Pokud potřebujete velikost 128-134, stačí přidat na délce sukýnky. Vyrobíte tedy šatičky a část jednobarevného zeleného klubíčka použijete na prodloužení sukýnky. Pro velikost 134 stačí přidat řady sedla a délku sukýnky. To potom spotřebujete celou sadu Krampolinka na šaty a na šátek Vám nezůstane.

Šaty jsem háčkovala od sedla, na které navazuje tělo šatiček, sukýnka a spodní olem. Šaty mají 3/4 rukáv s volánkovým olemem. Stejný volánkový olem je i na olemu sedla. Všechny vzorky jsou naprosto jednoduché. Na sukýnce se opakují dvě řady vzoru. Věřím, že šikovný a motivovaný začátečník šaty zvládne. Jediný moment, kde opravdu doporučuji všem mrknout na video, je volánkový olem. Pokud budete háčkovat ze třínitky, docílíte krapet menší velikost.

Vaše háčkované šaty Star pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Do příspěvku prosím uvádějte přízi, velikost výrobku, úpravu velikosti a spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními. Na velikost 104 Vám vystačí klubíčko YarnArt Flowers Rosegarden. Na velikost 122/128 potřebujete YarnArt Flowers Rosegarden 1+kousek ze druhého klubka.

No a my se pustíme do práce. Na dveře nám klepou nejkrásnější svátky roku.

Šaty Star
Příze: Mool Star Krampolinka, zakoupíte na HrackyLuma.cz
Spotřeba: 1350 m
Háček: 3 mm, 2 mm
Velikost: 122-128, 5-7 let
Rozměry:  šířka podpaždí 32 cm, 3/4 rukáv měřeno od podpaždí 24 cm, přední délka dle postavy dítěte
Cenový rozpočet: 490 Kč
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: 30 hodin
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhé sloupky
DS – dlouhé sloupky
DSZN – dlouhý sloupek za zadní nitku
KS – krátký sloupek

Šaty jsou háčkované od sedla po řadách. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO místo prvního DS. Řada končí ve středu obloučku v rohu sedla. Tělo šatiček je háčkované tzv. dokola bez ukončení řad. Sukýnka je háčkovaná po řadách. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO místo prvního DS a končí PO. Náhrada je součástí počtu vzoru. Rukávy jsou háčkované tzv. dokola bez ukončení řad. Lem a volánek je háčkovaný po řadách. Řada začíná náhradou, tj. 2 ŘO místo DS a 1 ŘO místo KS. Řada končí PO.

Šaty – sedlo, háček 3 mm
1. řada: Pružný řetízek 80 ok +2 ŘO na otočení (tvoří první polovinu rohu sedla) + 2 ŘO do vzoru.

2. řada: Háčkujeme filetové čtverečky. Háček vedeme do druhého očka pružného řetízku a uháčkujeme DS. Dále 2 ŘO, očko přeskočíme a do následujícího uháčkujeme DS. V rozích háčkujeme 3 ŘO a DS do stejného očka, jako končí filetový čtvereček. Na konci řady narovnáme pruh tak, abychom ho neměli překroucený. Háčkujeme DS do posledního očka pružného řetízku, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 7 čtverečků (rukáv) + roh + 13 čtverečků (přední díl) + roh + 7 čtverečků (rukáv) + roh + 13 čtverečků (zadní díl) + roh. Pod ŘO v rohu doporučuji umístit označovač.

3. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS pod DS, DS do druhého očka náhrady z předchozí řady. 2 DS pod ŘO, DS do DS. Před rohem sedla háčkujeme DS do DS. V rohu sedla háčkujeme 2 DS pod ŘO-2 ŘO-2 DS pod ŘO. První dlouhý sloupek po rohu sedla háčkujeme do DS. Na konci řady háčkujeme DS do DS, 2 DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 26 DS – roh – 44 DS – roh – 26 DS – roh – 44 DS – roh.

4. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady. Dále DS-2ŘO-DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady, DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 28 DS – roh – 46 DS – roh – 24 DS – roh – 46 DS – roh.

5. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS pod DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady. Dále 2 DS-2ŘO-2DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady, 2 DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 32 DS – roh – 50 DS – roh – 32 DS – roh – 50 DS – roh.

6. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady. Dále DS-2ŘO-DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady, DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 34 DS – roh – 52 DS – roh – 34 DS – roh – 52 DS – roh.

7. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS pod DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady. Dále 2 DS-2ŘO-2DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady, 2 DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 38 DS – roh – 56 DS – roh – 38 DS – roh – 56 DS – roh.

8. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady. Dále DS-2ŘO-DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady, DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 40 DS – roh – 58 DS – roh – 40 DS – roh – 58 DS – roh.

9. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS pod DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady. Dále 2 DS-2ŘO-2DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady, 2 DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 44 DS – roh – 62 DS – roh – 44 DS – roh – 62 DS – roh.

10. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady. Dále DS-2ŘO-DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady, DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 46 DS – roh – 64 DS – roh – 46 DS – roh – 64 DS – roh.

11. řada: 2 ŘO místo prvního DS, DS pod DS, DS do druhého očka náhrady. Od následujícího sloupku háčkujeme DSZN. V rohu háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady. Dále 2 DS-2ŘO-2DS pod ŘO v rohu. Na konci řady háčkujeme DSZN do DS z předchozí řady, 2 DS pod ŘO, ŘO a DS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
Rozdělení sedla 50 DS – roh – 68 DS – roh – 50 DS – roh – 68 DS – roh.

Pozn. Pro větší velikost pokračujeme v háčkování sedla v podobném schématu. Liché řady 2 DS-2ŘO-2DS v rohu sedla a sudé řady DS-2ŘO-DS v rohu sedla.

Spojení sedla, háček 3 mm
12. řada: 2 ŘO místo DS, ŘO+2ŘO pružného řetízku, dále háčkujeme DS pod ŘO v rohu na předním díle. Tímto spojíme zadní a přední díl. Háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady. Dále DSZN do každého sloupku. Na konci řady předního dílu háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady, DS pod ŘO v rohu, ŘO+2ŘO pružného řetízku a pomocí DS pod ŘO v rohu se spojíme se zadním dílem. Pokračujeme DSZN do obou DS z předchozí řady, dále DSZN do každého sloupku. Na konci řady zadního dílu háčkujeme DSZN do obou DS z předchozí řady. Pro háčkování tzv. dokola, tj. beze švu, háček vedeme do prvního ŘO před pružným řetízkem a uháčkujeme krátký sloupek za zadní nitku. Vložíme sem označovač. 

13. řada: háčkujeme 2 DS do oček pružného řetízku v podpaždí, dále háčkujeme DSZN na předním díle. Na konci řady předního dílu háčkujeme DS do řetízkového očka, 2 DS do oček pružného řetízku a pokračujeme DSZN na zadním díle. Do další řady přejdeme vzorem, tj. DSZN do krátkého sloupku.  (144)
14. – 33. řada: háčkujeme DSZN. V poslední řadě čtyři očka před koncem řady háčkujeme 2 PDS za zadní nitku, 2 KS za zadní nitku a PO za zadní nitku. (144)

Pozn. Počet řad závisí na výšce dítěte. V poslední řadě potřebujeme počet ok dělitelný osmi.

Šaty – sukýnka, háček 3 mm
34. řada:  2ŘO místo DS, DS do následujícího očka. Vzor +ŘO, dvě očka přeskočit, vějířek 3 DS do následujícího očka, ŘO, vějířek  3 DS do následujícího očka, ŘO, dvě očka přeskočit, DS, DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO. Máme základ pro 18 sloupců vzoru.
35. řada: 2 ŘO místo DS, DS do DS. Vzor +2ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO,  vějířek 3 DS pod ŘO, 2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, DS do DS, DS do DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.

36. řada: 2 ŘO místo DS, DS do DS. Vzor +3 DS sháčkujeme, 2 ŘO, vějířek 3 DS do prvního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, vějířek 3 DS do posledního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS sháčkujeme, DS do DS, DS do DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
37. řada: 2 ŘO místo DS, DS do DS. Vzor +2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, vějířek 3 DS po ŘO, 2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, DS do DS, DS do DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
38. – 39. řada: stejné jako řada 36 a 37

40. řada: 2 ŘO místo DS, DS k náhradě, DS do DS. Vzor +3 DS sháčkujeme, 2 ŘO, vějířek 3 DS do prvního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, vějířek 3 DS do posledního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS sháčkujeme, 2 ŘO, DS do DS, 2 DS do jednoho DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
41. řada: 2 ŘO místo DS, DS do DS, DS do DS. Vzor +2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, vějířek 3 DS po ŘO, 2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, DS do DS, DS do DS, DS do DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.

42. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do jednoho DS, DS do DS. Vzor +3 DS sháčkujeme, 2 ŘO, vějířek 3 DS do prvního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, vějířek 3 DS do posledního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS sháčkujeme, 2 ŘO, DS do DS, 2 DS do jednoho DS, DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
43. řada: 2 ŘO místo DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS. Vzor +2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, vějířek 3 DS po ŘO, 2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, DS do DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
44. – 45. řada: stejná jako řada 36 a 37. Sloupec tvoří 4 DS.

46. řada: 2 ŘO místo DS, 2 DS do jednoho DS, DS do DS, DS do DS. Vzor +3 DS sháčkujeme, 2 ŘO, vějířek 3 DS do prvního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, vějířek 3 DS do posledního DS z vějířku z předchozí řady, 2 ŘO, 3 DS sháčkujeme, 2 ŘO, DS do DS, 2 DS do jednoho DS, DS, DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
47. řada: 2 ŘO místo DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS. Vzor +2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, vějířek 3 DS po ŘO, 2 ŘO, 3 DS do vějířku, 2 ŘO, DS do DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
48. – 55. řada: stejná jako řada 36 a 37. Sloupec tvoří 5 DS.

Pozn. Počet řad sukýnky přizpůsobíme výšce dítěte. Pokud chceme širší sukýnku, rozšíříme sloupec na 6 DS a více.

Šaty – lem sukýnky, háček 3 mm
56. řada: 2 ŘO místo DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS, DS do DS. Vzor +2 DS pod ŘO, 3 DS do vějířku, 2 DS pod ŘO, 3 DS do vějířku, 2 DS pod ŘO, 3 DS do vějířku, 2 DS pod ŘO, 5 DS+ Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.
57. řada: ŘO místo KS. Vzor+ KS, KS, KS, KS-2ŘO-KS do jednoho očka+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.

Pozn. Na poslední řadu jsem načala malé zelené klubíčko.

Šaty – volánek kolem krku, růžové klubíčko, háček 3 mm
1. řada: Začínáme v místě rozparku. Háček vedeme čtverečkem směrem nahoru za spodní stranu pružného řetízku (mrkněte na video). 2 ŘO místo prvního DS, do stejného místa háčkujeme druhý DS. Dále DS za nitku, ve které máme uháčkovaný DS ze druhé řady. Do stejného místa další DS. Za spodní okraj řetízkového oka vedu háček a uháčkujeme 2 DS, dále 2 DS do očka, kde je sloupek ze druhé řady. Opakujeme do konce řady. Na konci řady háček vedeme přes dvě očka, spojíme jakoby roh sedla a uháčkujeme DS a ještě jeden. Řadu končíme PO.

2. řada: ŘO místo KS. Vzor+ KS, KS, KS, KS-2ŘO-KS do jednoho očka+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO.

Šaty – lem kolem krku, růžové klubíčko, háček 3/2 mm
1. řada: háček vedeme do očka, kde je suk. ŘO místo KS. Do dalšího očka uháčkujeme KS-2ŘO-KS, do následujícího očka KS. Toto schéma střídáme do konce řady. Řadu končíme PO.

Pozn. Háček volíme podle obvodu hlavy dítěte. Já jsem nakonec tuto řadu háčkovala háčkem č. 2 mm.

Šaty – 3/4 rukáv, růžové klubíčko, háček 3 mm
1. řada: klubíčko jsem rozmotala a pomocí navíječe vytvořila dvě cca 32g velká klubíčka. Navážeme přízi v zadní části podpaždí. ŘO místo prvního sloupku. Dále dva DS do oček pružného řetízku, dále dva DS za vodorovný sloupek, DS do rohu sedla a po obvodu rukávu háčkujeme DSZN. Na konci řady řady háčkujeme DS do rohu sedla, DS za vodorovný sloupek a háček vedeme mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme DS. Vzniklý otvor zašijeme volným koncem. Vložíme sem označovač. Budeme dále háčkovat tzv. dokola bez ukončení řady, tj. beze švu.

2. – 23. řada: háčkujeme DSZN. Dva sloupky do konce řady háčkujeme PDS, KS a končíme PO za obě nitky.

Pozn. Na dlouhý rukáv potřebujeme 31-32. řad. Z klubíčka však uháčkujeme pouze 28 řad, tj. muselo by se nastavit zeleným klubíčkem. Zkoušela jsem to a opticky to nebylo ono, proto jsem zvolila 3/4 rukáv.

Šaty – rukáv volánek, růžové klubíčko, háček 2 mm
1. řada: POZOR budeme měnit směr háčkování (mrkněte na video). 2 ŘO místo DS, háčkujeme DS k náhradě. Dále dva DSZN do jednoho očka. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS. Vzor+ KS, KS, KS, KS-2ŘO-KS do jednoho očka+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Šaty – rukáv lem, růžové klubíčko, háček 2 mm
1. řada: ŘO místo KS, háček vedeme do očka. Háčkujeme KS do každého očka a dbáme na to, abychom háčkovali skrz celé očko, nikoliv jen za nitku. Tímto způsobem se lem zpevní. Řadu končíme PO.
2. řada: ŘO místo KS. Vzor+ KS, KS, KS, KS-2ŘO-KS do jednoho očka+. Vzor mezi znaménkem plus opakujeme. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Šaty můžeme dozdobit štítkem. Šaty jsem nevypínala.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

3 Comments

  • Reply Lucie Nezvalová 26.8.2023 at 14:25

    Dobry den, muzete mi poradit jak upravit navod na velikost 92-98? Dekuji

  • Reply Klubíčka MOOL Funny - www.krampolinka.cz 9.10.2023 at 14:26

    […] VÁNOČNÍ dětské šaty STAR, video návod zde  […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..