Vesta Color Fluid

22.4.2023

Přízi Performance Color Fluid jsme si rozbalili přímo od výrobce Performance Yarn. Příze se hodí na svetříky či vesty z granny čtverců od jara do podzimu.

Performance Color Fluid je klubíčko 50g/130m a jedná se o směs 50% bavlna a 50% akryl. Příze je krásně seskaná a přesto zůstává měkoučká. Na háčkování jsem zvolila háček 5 mm, který výrobek ještě změkčil. Color Fluid se vyrábí v parádní barevné škále a hodí se na svetříky, vestičky, hračky, deky do kočárku i homedekor. Co se týče sezóny, tak směs bavlna-akryl je super na jaro a podzim.

Performance Color Fluid jsme si rozbalili v balíčku přímo od bulharského výrobce Performance Yarn. Video z rozbalování si můžete prohlédnout zde a článek s užitečnými informacemi, jak objednat na PerformanceYarn.com si můžete přečíst zde.

VIDEO NÁVOD

Pozn. Víte, že si můžete rychlost videa přizpůsobit? Pokud je pro Vás video rychlé, stačí kliknout na video na YT a rychlost upravit!

  • Co se týče vestičky, jedná se o jednoduchý střih i provedení, které zvládne každý začátečník.  Háčkujeme zvlášť zadní díl a dále háčkované čtverce a dva háčkované trojúhelníky pro přední díl. Čtverce sháčkujeme pomocí pevných ok háčkem o číslo nebo dvě větším k sobě. Vzniknou dva přední díly vesty. Sháčkujeme ramenní část a boční části a vznikne tvar vesty. Ten obháčkujeme a tím doplníme chybějící šíři předního dílu. Na velikost 40-42 je spotřeba 6,5 klubíček příze Performance Color Fluid.
  • Co se týče vzoru, zadní díl začínáme pružným řetízkem. Nejdříve však uháčkujeme oba přední díly, abychom mohli zadní díl přiměřovat. Zadní díl by měl být stejně široký nebo krapet větší než oba přední díly. Pření díl tvoří 7 háčkovaných čtverců a jeden trojúhelník. Pro vypínání čtverců doporučuji desku s otvory. Tu svou jsem koupila na JOOM zde. Můj čtvereček měl rozměr cca 10x10cm.
  • Co se týče úpravy velikosti, můžete uháčkovat o řadu menší nebo o řadu větší čtverce, čímž si rozšíříte velikost předního dílu. Podle šířky předního dílu si upravíte počet ok pružného řetízku a rozšíříte si zadní díl. K vestě si můžete doháčkovat i rukávy. Spotřebu na celý svetřík odhaduji na 12 klubíček. Ale nebojte, o svetřík z granny čtverců nepřijdete.

TIPY PRO VÁS:
Práci postupně zkoušejte a přiměřujte. Čtverce doporučuji uháčkovat v co nejkratší době po sobě. Při různém utahování v různém časovém období se může lišit velikost čtverců. Určitě nedoporučuji tuto vestu prokládat například háčkováním hraček nebo práci se šňůrami a špagáty. Různý způsob utahování a práce s materiály povede k rozdílné velikosti čtverců.

Ve spolupráci s paní Adélou Černou (fotečky pod textem) vznikla i další varianta vesty Fluid. Paní Adélka háčkovala 9 čtverců na jeden přední díl a jeden trojúhelník a další 4 čtverce na zádovou část, takže vestu krásně prodloužila a v zádové části krásně ozdobila. Moc děkuji za úžasnou spolupráci.

Ve spolupráci s paní Veronikou Sottnerovou vznikla ještě druhá varianta vestičky. Paní Verunka háčkovala ze stejné příze Performance Yarn Color Fluid 3010 a přesně podle návodu, jen spodní lem je o dvě řady delší. Paní Verunka vestičku doplnila o dva dřevěné knoflíčky, takže jde vestu krásně zapínat. Moc děkuji za úžasnou spolupráci.

Ať se Vám vesta podaří. Tentokrát máte dokonce tři varianty, kterými se můžete nechat inspirovat.  Máte chuť také ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním této vesty Color Fulid? Pro fotečky, rady, tipy a triky skočte do FB skupinky do chlubícího vlákna Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vestacolorfluid

Vesta Color Fluid
Příze: Performance Color Fluid, barva 3018, pořídíte na PerformanceYarn.com
Spotřeba: 7 klubíček
Háček: 5 mm
Rozměry: 53 cm šířka, 49 cm přední délka (vesta je kratší)
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení a SPONA na vestu
Časový rozpočet: cca 15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
2SDS – dva sháčkované dlouhé sloupky
2NDS – dvakrát nahazovaný DS, sháčkovaný ve dvou krocích
MK – magický kroužek
N – náhrada za první sloupek v řadě, tj. 2/3 ŘO místo DS a ŘO místo KS
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Háčkovaný čtverec, háček 5 mm
1. řada: 3 ŘO místo DS, dále 15 DS do MK, PO.
2. řada: 3 ŘO místo prvního DS a DS do očka k náhradě. 2SDS, ŘO, 2SDS, 2SDS. Roh 3 ŘO. 2SDS, 2SDS, ŘO, 2SDS, 2SDS. Roh 3 ŘO. 2SDS, 2SDS, ŘO, 2SDS, 2SDS. Roh 3 ŘO. 2SDS, 2SDS, ŘO, 2SDS, 2SDS. Řadu končíme DS do třetího očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.
3. řada: 3 ŘO, 3DS pod DS v rohu. Dále háčkujeme ŘO, 4 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO. Roh 4DS-3ŘO-4DS pod ŘO v rohu. Dále háčkujeme ŘO, 4 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO. Roh 4DS-3ŘO-4DS pod ŘO v rohu. Dále háčkujeme ŘO, 4 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO. Roh 4DS-3ŘO-4DS pod ŘO v rohu. Dále háčkujeme ŘO, 4 DS pod ŘO z předchozí řady, ŘO a v rohu doháčkujeme 4 DS a DS do třetího očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme ve středu obloučku.

4. řada: 3 ŘO, 3DS pod DS v rohu. Dále háčkujeme 4 DS pod ŘO z předchozí řady, 4 DS pod ŘO z předchozí řady. Roh 4DS-3ŘO-4DS pod ŘO v rohu. Dále háčkujeme 4 DS pod ŘO z předchozí řady, 4 DS pod ŘO z předchozí řady. Roh 4DS-3ŘO-4DS pod ŘO v rohu. Dále háčkujeme 4 DS pod ŘO z předchozí řady, 4 DS pod ŘO z předchozí řady. Roh 4DS-3ŘO-4DS pod ŘO v rohu. Dále háčkujeme 4 DS pod ŘO z předchozí řady, 4 DS pod ŘO z předchozí řady. V rohu doháčkujeme 4 DS, 3 ŘO a PO do třetího očka náhrady.

Háčkujeme 7 x čtverec pro levý přední díl a 7 x čtverec pro pravý přední díl. Z jednoho klubíčka uháčkujeme 1 díl.

Háčkový trojúhelník, háček 5 mm
1. řada: 3 ŘO místo DS, dále 7 DS do MK, PO. Otočíme.
2. řada: 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO. 2SDS do očka k náhradě, 2SDS, ŘO, 2SDS, 2SDS. Roh 3 ŘO. 2SDS , 2SDS, ŘO, 2SDS, 2SDS, 2 ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady. Otočíme.
3. řada: 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO. 4 DS pod ŘO na začátku řady, ŘO, 4 DS pod ŘO mezi sloupce, ŘO. Roh 4 DS-3ŘO-4DS pod ŘO. ŘO, 4 DS pod ŘO mezi sloupce a 4 DS pod ŘO na konci řady. 2 ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady. Otočíme.

4. řada: 3 ŘO místo prvního DS, 2 ŘO. 4 DS pod ŘO na začátku řady, 4 DS pod ŘO mezi sloupce, 4 DS pod ŘO mezi sloupce. Roh 4DS-3ŘO-4DS pod ŘO. 4 DS pod ŘO mezi sloupce, 4 DS pod ŘO mezi sloupce a 4 DS pod ŘO na konci řady. 2 ŘO a 2NDS do třetího očka náhrady. Přízi ukončíme.

Háčkujeme 2 x trojúhelník. Jeden pro přední levý a druhý pro přední pravý díl.

Zadní díl, háček 5 mm
1. řada: 70 ok pružného řetízku.
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. (71) Otočíme
3. – 34. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. Dále háčkujeme DS do DS. Počítáme sloupky. Na konci řady sloupek vynecháme a háčkujeme poslední DS do druhého očka náhrady. (71) Otočíme.

35. řada: N za DS, háčkujeme 21 DS do oček, otočíme.
36. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. Háčkujeme 21 DS do oček.

Postup zopakujeme na protilehlé straně, tj. odpočítáme 22 oček od kraje, navážeme přízi ve výstřihové části a háčkujeme druhou polovinu zádového výstřihu.

Sháčkování dílů, háček 5-6 mm podle utahování, spíš větší háček
Nejdříve sháčkujeme 7 čtverců a 1 trojúhelník. Poskládáme si tvar předního dílu a sháčkujeme nejdříve všechny části středem předního dílu – vertikálně. Čtverce sháčkujeme pomocí PO. Háčkem nabíráme zadní nit oka prvního čtverce a přední nit oka druhého čtverce. Ve středu čtverců háček vedeme středem řetízkových ok. Jakmile sháčkujeme vše dohromady, pokračujeme horizontálně a sháčkujeme vždy dva a dva čtverce dohromady. Postupujeme stejným způsobem, tj. nabíráme zadní nit oka prvního čtverce a přední nit oka druhého čtverce. Ve středu uháčkujeme jedno volnější oko.

Jakmile vytvoříme dva přední díly, pomocí pevných ok v rubové části sháčkujeme vestu na ramenou. Dále sháčkujeme boční část vesty a vytvoříme průramek. Výšku průramku si přizpůsobíme podle síly paží nebo podle toho, na čem budeme vestičku nosit. Já jsem háčkovala do začátku třetího čtverce, do výše 20té řady na zádovém díle.

Lem rukáv, háček 5 mm
1. řada: protáhneme přízi z rubu do lícové strany v místě podpaždí – švu. Obháčkujeme lem rukávu pomocí KS. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS, dále háčkujeme ZRKS po celém obvodu rukávu. Řadu končíme PO, přízi ukončíme a postup zopakujeme na protilehlé straně.

Spodní lem vesty, háček 5 mm
1. řada: přízi navážeme ve spodním rohu. 2 ŘO místo prvního sloupku. Dále háčkujeme DS do oček pružného řetízku. Končíme DS do očka, otočíme.
2. – 7. řada: 2 ŘO místo prvního DS, dále střídáme PRDS a ZRDS. V poslední řadě přízi NEUKONČÍME a pokračujeme v obháčkování předního dílu.

Přední lem, háček 5 mm
1. řada: 2 ŘO místo prvního DS, dále v místě patentu ob řadu háčkujeme 4 DS, 4 DS a dále první 4 DS do rohu čtverce. Dále pokračujeme 4 DS mezi sloupce. U švu háčkujeme 2 DS a 2 DS do následujícího čtverce a pokračujeme 4 DS. U trojúhelníku ve švu háčkujeme 4 DS a 4 DS a dále ob řadu 4 DS. V zádové části háčkujeme 4 DS do každého čtvrtého sloupku. Na protilehlém díle pokračujeme zrcadlově. Řadu končíme DS do očka. Otočíme.
2. řada: 2 ŘO místo DS a DS mezi sloupce. Dále 4 DS mezi sloupce po celém obvodu předního dílu. Řadu končíme DS mezi sloupce a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

3. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Mezi prvního dva sloupce 4 DS a dále 4 DS mezi sloupce po celém obvodu předního dílu. Řadu končíme 4 DS a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.
4. – 5. řada: háčkujeme jako řadu 2 a 3. V poslední řadě přízi ukončíme.
6. řada: ŘO místo KS a navážeme se v prvním očku náhrady u lemu z reliéfních sloupků. Háčkujeme 2 KS na vodorovnou řadu a dále KS do DS po celém obvodu předního dílu. Končíme PO až u začátku reliéfního lemu na protilehlé straně. Otočíme.
7. řada: ŘO místo KS a od dalšího slouku háčkujeme PRKS po celém obvodu předního dílu. Na konci řady háčkujeme PO a přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Vestu dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Hitparáda TOP 5 návodů duben - www.krampolinka.cz 12.5.2023 at 17:49

    […] Vesta Color Fluid, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..