CropTop Bikini

27.7.2019

Himalaya Bikini  má vodě-odolné vlastnosti a báječně se hodí na bikiny. Já jsem ale tentokrát vyzkoušela topík na plavky.

Žádné velké umění. V podstatě se jedná o přední díl, který sahá až ke krku. Zde je jedno praktické zavazování právě za krkem, druhé je pak v oblasti hrudníku. Tento typ oděvu je známý jako CropTop nebo festivalový top. Já mu říkám plavkový, protože můj záměr byl nosit ho na plavky. Zkoušela jsem i na holé tělo, ale se svými decentními rozměry dám přednost nošení na zmíněných plavkách.  Návod nemá video, ale věřím, že háčkování zvládnete.

Himalaya Bikini je jemná příze, 100% polyamid o návinu 50 gramů/165 metrů. Když říkám jemná, tak na práci je potřeba mít naprosto hladké ruce a háček, abyste nezachytávali. Pokud máte oboje, práce jde jako po másle. Příze má tendenci pružit a jak výrobce Himalaya deklaruje, měla by být vodě-odolná. To v praxi znamená – rychleschnoucí. Proto je vhodná buď na bikini jako taková (u dospěláků doporučuji vypodložit košíčky a dodržet velikost háčku 2.25 mm nebo méně) nebo na cokoliv na plavky, takže tuniky, plédy, parea, šaty nebo právě topíky tohoto typu. Když nasákne výrobek vodu, po vyždímání by měl poměrně rychle uschnout, tj. nebudete v mokrém.

Top se skládá ze dvou částí. První je neprůhledný pruh, který si uzpůsobíte podle svého hrudníku, tj. změříme si obvod přes prsa a vydělíme dvěma (krapet ubereme, příze pruží). Výška „plného“ dílu je také přizpůsobena poprsí, takže měříme cca od půlky žeber po výstřih. Průhledná část je pak zbylý rozměr od výstřihu po klíční kost a jak jste si všimli, je to právě ta část, u které se zprava i zleva po řadách ujímá, takže se nám top hezky tvaruje do ranglánu. Poslední třešničkou je olemování (tím se zpevní průhledná část) a obloučkový okraj. Poté stačí přiháčkovat šňůrky a máme hotovo. Vzhledem k tomu, že tento top je rozměrově na mou maličkost, předpokládám, že se Vaše míry budou lišit. Vzorek je rozpočítaný na počet ok dělitelný 3 plus 1 sloupek na otočení (uvádím pro případ, že budete měnit velikost).

Himalaya Bikini pro tento projekt věnovala www.primaprize.cz. Moc děkuji za možnost přízi vyzkoušet. Mrkla jsem do e-shopu a příze je k dostání za příjemnou cenu. Náklady na top bez poštovného jsou cca 80 Kč. Neváhejte se pochlubit v naší FB skupince nebo na Instagramu. Pro označení prosím používejte #croptopbikini.

CropTop Bikini, velikost 36-38
Příze: Himalaya Bikini, 2 klubíčka (hořčicová 80603 a hnědavá 80611), zakoupíte na www.primaprize.cz
Rozměry: top měřený na volno položený – 38 šíře předního dílu, 14 cm výška neprůhledného vzoru, celková výška 24 cm, POZOR příze pruží, celé je to stretch, takže pružné, přední díl se na šířku natáhne až na 45 cm a na délku na 27 cm.
Háček: 3,5 mm
Štítek nebo cedulka na dozdobení, označovač
Hodinový rozpočet: cca 4-5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

Top je háčkovaný po řadách tam a zpět. Náhrada N za KS je jedno volné ŘO, za DS je v tomto případě 3 volná ŘO.

Bikini, hořčicová, kytičková neprůhledná část, háček 3.5 mm
1. řada: pružný řetízek, 81 oček plus 3 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme DS, dále DS do každého očka. Celkem včetně N máme 82 DS.

3. řada: řada kytiček (viz nákres kytičky v galerii), N za DS, do třetího očka dáme označovač, dále 3 ŘO, nahodíme na DS, háček vedeme do očka s označovačem, vytáhneme přízi a s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do prvního očka náhrady, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do stejného očka, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme přízi, háček vedeme do třetího očka od náhrady, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme přízi, háček vedeme do stejného místa, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS (máme šest oček na háčku), s nahozením stáhneme všechna očka na háčku = první kytička v řadě.

Pro následující kytičku začínáme háčkovat 3 ŘO a s nahozením vedeme háček do očka, kterým jsme stáhli předchozí kytičku, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme k okvětnímu lístku předchozí kytičky, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do stejného očka, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme přízi, háček vedeme do třetího očka od předchozí kytičky, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS, nahodíme přízi, háček vedeme do stejného místa, vytáhneme přízi, s nahozením zpracujeme půlku DS (máme šest oček na háčku), s nahozením stáhneme všechna očka na háčku. Opakujeme. V řadě máme 27 kytiček.

4. řada: řada DS, N za DS, dále 2 DS pod náhradu z předchozí řady (první tři očka kytičky), 1 DS do spojovacího očka, opakujeme. Na konci řady přepočítáme, že máme 82 DS.
5. – 14. řada: opakujeme řady 3 a 4.

Bikini, hořčicová, obloučková průhledná část, háček 3.5 mm
15. řada: 7 ŘO, pět oček vynechat, do šestého očka uháčkujeme KS, +dále 7 ŘO, čtyři očka vynechat, do pátého uháčkujeme KS+, vzor mezi znamínkem plus opakujeme do konce řady, poslední oblouček se skládá ze 3 ŘO a 1 DS, který vedeme do posledního očka předchozí řady. Tím se dostaneme do středu obloučku a odtud započínáme další řadu.
16. řada: 7 ŘO, háček vedeme po následující oblouček a zde uděláme KS, opakujeme do konce řady, pro poslední oblouček háčkujeme 3 ŘO a DS a končíme o jeden oblouček dříve než končila předchozí řada (ubíráme).
17. – 22. řada: opakujeme řadu 16 a postupně ubíráme, přízi neukončíme a pokračujeme s olemem

Bikini, hořčicová, olem, háček 3.5 mm
23. řada: top olemujeme pomocí KS. Na horní průhledné části háčkujeme 4 KS a pátý KS do očka, na boční průhledné části střídáme 4 KS a pátý KS do očka pro větší oblouček a 2 KS a KS do očka pro menší oblouček. Na boční kytičkové části háčkujeme 3 KS pod DS nebo pod náhradu, spodní kytičkovou část olemujeme pomocí KS, které háčkujeme do očka.

Bikini, hnědá, olem, háček 3.5 mm
24. – 25. řada: top olemujeme KS do KS dokola.
26. řada: top olemujeme pomocí obloučků, kdy háčkujeme vějířek ze 7 DS do rohů topu, dvě očka vynechat, KS, dvě očka vynechat a dále háčkujeme vějířek 5 DS, dvě očka vynechat, KS, dvě očka vynechat.

Šňůrky, hnědá, háček 3.5 mm
Pro šňůrky kolem krku si odmotáme cca 3.2 metrů příze, přepůlíme, přepůlenou část protáhneme očkem v horním rohu topu, do očka provlečeme háček a začneme háčkovat řetízek v délce 90 ŘO. Zopakujeme na druhé straně.

Pro šňůrky kolem hrudníku si odmotáme cca 3.6 metrů příze, přepůlíme, přepůlenou část protáhneme očkem v bočním rohu topu, do očka provlečeme háček a začneme háčkovat řetízek v délce 110 ŘO. Zopakujeme na druhé straně.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..