Čepička Mimi Batik

24.3.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jarní či podzimní čepičku pro miminko 0-6 měsíců. Budeme háčkovat z novinkové Elian Mimi Batik.

Elian Mimi Batik je klubíčko 100 gramů s návinem 370 metrů. Co do složení je to jemný prémiový 100% akryl melírového vzhledu.  Klubíčko vzoruje do pruhů a Mimi Batik seženete ve 12-ti barevných odstínech. Hodí se na jarní čepičky, svetříky, deky do kočárku, bačkůrky, kardigany či ponča. Mimi Batik lze kombinovat s přízí Elian Mimi, 100% jemný akryl s atestem TZÚ, která se prodává v jednobarevném provedení v 50g a návinem 165 metrů.

Balíček s klubíčky Elian Mimi a Elian Mimi Batik jsme si rozbalili v Povídání u klubíčka, záznam videa zde. Více se můžete dočíst v článku zde. Moc děkuji výrobci VSV za možnost klubíčka vyzkoušet. Z Elian Mimi Batik jsme si již uháčkovali svetřík na rozepínání, video návod zde, nebo šatičky pro miminko, video návod bude následovat.

Co se týče čepičky, spotřebovala jsem na ni zbytek příze Elian Mimi Batik, co mi zůstala z šatiček a svetříku. Budeme háčkovat stejným vzorem, tj. krátké sloupky a řetízková očka. Začínáme od magického kroužku a postupně rozšiřujeme. Pokud potřebujete větší čepici, stačí přidávat ob řadu v základní placce do potřebného průměru (postup, jak na to zde). Pokud se Vám základní placka vlní, máte moc sloupků, tj. při háčkování prokládáme řadami, kde se nepřidává. Může se také stát, že utahujete jinak než já a musíte si vzít menší háček.

Zajímavostí této čepičky je vykrojení na zátylku. Háčkujeme téměř do konce čepičky a cca pět řad háčkujeme jen po řadách tam a zpět. Díky tomu si čepička sedne hezky na zátylek, nekrčí se, netlačí a ještě vzniknou klapičky na ouška, na které můžeme přidat praktické zavazování.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se čepičkou pro miminko podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Čepička Mimi Batik
Příze: Elian Mimi Batik č. 32431 zakoupíte na Elian.eu
Spotřeba: 1/4 klubíčko Mimi Batik
Háček: 4.5 mm a  4 mm
Rozměry: výška 12 cm, 17 cm šířka
Velikost: 35-37 cm, 0-3 měsíce
Jehla s velkým ouškem, nůžky, 2 označovače
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Háčkujeme od magického kroužku. Od třetí řady háčkujeme tzv. dokola, tj. řadu neukončujeme pevným okem, ale pokračujeme vzorem. Toto místo si označíme označovačem. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Řada začíná náhradou N, tj. ŘO místo prvního KS, 2 ŘO místo prvního PDS a řadu končíme PO.

Čepička, batik, 4.5 mm
1. řada: 6 KS do MK, PO.
2. řada: N za KS, KS k náhradě. Dále zdvojíme každé očko. Řadu končíme PO. (12)
3. řada: N za KS, ŘO. Dále háčkujeme KS do KS a ŘO. Do další řady přejdeme pomocí vzoru. Máme základ pro 12 sloupců vzoru.

4. řada: Od této řady dále háčkujeme vzor KS do KS a ŘO nad ŘO. Rozšiřujeme ve schématu 2-1, tj. KS-ŘO-KS-ŘO do jednoho KS a KS-ŘO do následujícího. Opakujeme do konce řady. Na konci máme 18 sloupců vzoru.
5. řada: Háčkujeme vzor, tj. KS do KS, ŘO nad ŘO.
6. řada: Rozšiřujeme ve schématu 2-1-1. Opakujeme do konce řady. Na konci máme 24 sloupců vzoru.

7. řada: Háčkujeme vzor, tj. KS do KS, ŘO nad ŘO.
8. řada: Rozšiřujeme ve schématu 2-1-1-1. Opakujeme do konce řady. Na konci máme 30 sloupců vzoru.
9. řada: Háčkujeme vzor, tj. KS do KS, ŘO nad ŘO.

10. řada: Rozšiřujeme ve schématu 2-1-1-1-1. Opakujeme do konce řady. Na konci máme 36 sloupců vzoru.
11. řada: Háčkujeme vzor, tj. KS do KS, ŘO nad ŘO.
12. řada: Rozšiřujeme pouze 4x, tj. každý devátý sloupec, tak abychom měli 40 sloupců vzoru.
13. – 22. řada: Háčkujeme vzor, tj. KS do KS, ŘO nad ŘO. (40 sloupců) V poslední řadě místo posledního KS háčkujeme PO.

Čepička lem, batik, háček 4 mm
24. řada: Od pevného oka odpočítáme osm sloupců a do devátého vložíme označovat. Od této řady budeme háčkovat po řadách k označovači a zpět do místa, kde budeme začínat náhradou. Začínáme ŘO místo prvního KS, ŘO do vzoru, dále háčkujeme KS do KS a ŘO nad ŘO, 32 sloupců. Na konci řady háčkujeme KS do KS, otočíme.

25. – 28. řada: ŘO místo KS, ŘO do vzoru. Háčkujeme opět KS do KS a ŘO nad ŘO, 32 sloupců. Na konci řady háčkukujeme KS do KS, otočíme.
29. řada: ŘO místo KS, ŘO do vzoru. Háčkujeme PRKS, ŘO. Pokud máme jiný počet řad a skončíme v lícové straně, háčkujeme ZRKS. Cílem je, aby se lem jakoby stáhl a díky reliéfním sloupkům čepička lépe přilne k hlavičce. Jakmile doháčkujeme na konec řady, pomocí KS olemujeme boční část vykrojení a obháčkujeme vykrojení na zátylku a druhý bok klapičky pomocí KS. Přzi ukončíme cca v 40 cm vzdálenosti.

Šňůrky
6×150 cm dlouhá šňůrka. Přeložíme napůl a pomocí liščí smyčky připevníme do rohu klapičky. Zapleteme do copánku. Volný konec nezapomeneme také protáhnout a zaplést do copánku (nemusíme zapošívat)

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.