“Chemo Hats”. A to je co?

21.2.2017

“Chemo hats”. Pod tímto názvem můžete na zahraničních webech či Pinterestu naleznout spoustu návodů či nápadů na čepičkoy, kloboučky, či hučky.

Jedná se čepičky, které jsou určeny ženám po chemoterapiích. Jsou nošeny v podstatě denně a pomáhají ženám překlenout období “bez vlásků”, případně při řídnutí vlásků po náročné léčbě. Čepičky mohou být různé. Některé mají dokonce i naznačeny vlásky, mohou být více, či méně dírkované, což záleží od “odvahy” či nálady každé dotyčné. Jedno mají ale společné a to je příjemný nekousavý materiál. Čepičky lze využít nejen po chemoterapiích, ale i pro lepší pocit po operacích hlavy.

Tuto čepičku jsem vyráběla na zakázku. Nejdříve vznikla barevná (Alize Diva Batik) a poté, jelikož jsem si říkala “Co kdyby to bylo pro paní moc strakaté,” vznikla čepička fialková. Podmínkou bylo “něco do fialova” a kytičku pro lepší náladu. A tak dnes přináším tento poměrně snadný a rychlý návod, kdyby někdo měl kamarádku či kohokoliv dalšího, koho může tato čepule potěšit.

Jdeme na to.

Čepička pro lepší …. (doplňte, co se Vám zrovna honí hlavou) :-), obvod 54-56 cm.
Příze: zde použita KARTOPU Lemon (Akryl, 100g/250m), koupíte zde. Můžete nahradit o něco dražší skoro se stejným návinem Himalaya Mercan nebo Himalaya Mercan Batik (Akryl, 100g/260m), zakoupíte zde. Zbytek bílé příze. Já použila bambusovou Pandu.
Háček: 5 a 4.5
Knoflíček Handmade nebo obyčejný dřevěný
Jehla a nit
Označovač plastový nebo kousek příze
Časový rozpočet: 2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní KS (háčkuje se stejně jako jakýkoliv jiný reliéfní)
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
Vějířek je tvořen 7 dlouhými sloupky.

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO pro KS, 1 volnější ŘO pro PDS a 2 ŘO pro DS. Končíme PO pouze v prvních dvou řadách, poté háčkujeme dokola. V návodu dále neuvádím.

Fialková příze,  háček 5
1. řada: 10 DS do MK
2. řada: 2 DS do každého DS z předchozí řady (20 DS)
3. řada: háčkovací schéma 2-1, tj. 2 DS do MEZERY mezi DS z předchozí řady a následuje 1 DS do mezery mezi DS z předchozí řady. Opakujeme. Neukončujeme PO, ale odtud háčkujeme dokola a DS do MEZER! (30 DS)
4. řada: háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS. Opakujeme
5. řada: háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS. Opakujeme
6. řada: háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS. Opakujeme (60 DS)
7. řada – 10. řada: DS do mezer. (60 DS)
11. řada: začínáme vějířkem (7 DS do jednoho místa). Píchneme do 3 mezery od háčku a uděláme vějířek. Vynecháme jedno OČKO a do následujících třech uháčkujeme KS. Tj. háčkovací schéma je 1 mezeru vynechat, do druhé uháčkovat vějířek, vynechat jedno očko a do následujících třech udělat po jednom KS (tj. 3 KS). V první řadě byste měli mít 10 vějířků. Neukončujeme a háčkujeme dokola.
12. – 19. řada: Končíme vějířkem. Do 3 a 4 a 5 DS ve vějířku z předchozí řady uháčkujeme po jednom KS (tj budeme mít vějířek a na jeho vrcholu tři KS). Další vějířek pícháme do prostředního KS z předchozí řady. (Jukněte na obrázek). A takto opakujeme.

Bílá příze, háček 4.5
20. řada: dokola celé čepičky uháčkujeme ZRKS. Vystoupí nám do popředí fialová příze a bílá udělá ozdobný olem.

KYTIČKA
Bílá příze, háček 4.5
1. řada: 12 DS do MK
2. řada: do každého druhého DS uháčkujeme lísteček. Ten se skládá z PO, 3 DS, PO do jednoho místa. Poté uděláme 1 ŘO a přejdeme ob jedno očko do dalšího, kam uháčkujeme stejný lístek. Budeme mít 6 okvětních lístků.
3. řada: uháčkujeme 3 ŘO a pevným okem přichytíme do ŘO z předchozí řady. Řetízek vedeme za okvětními lístky.

Fialková příze, háček 4.5
4. řada: Do každého obloučku z řetízkových oček uháčkujeme lísteček. Ten se skládá z PO, 4 DS, PO do jednoho místa. Poté uděláme 1ŘO a přejdeme do dalšího obloučku, kam uháčkujeme stejný lístek. Budeme mít 6 okvětních lístků.
5. řada: Uháčkujeme 4 ŘO a pevným okem přichytíme do ŘO z předchozí řady. Řetízek vedeme za okvětními lístky.

Bílá příze, háček 4.5
6 řada: Do každého obloučku z řetízkových oček uháčkujeme lísteček. Ten se skládá z PO, 5 DS, PO do jednoho místa. Poté uděláme 1 ŘO a přejdeme do dalšího obloučku, kam uháčkujeme stejný lístek. Budeme mít 6 okvětních lístků.

Fialková příze, háček 4.5.
7. řada: Celou kytičku obháčkujeme ZRKS. Vystoupí nám do popředí bílá příze a udělá ozdobný lem.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Přišijeme knoflíček na kytičku a kytičku přišijeme na čepičku.

A to je celé. Čepička je jednoduchá, měkká a vzdušná díky většímu háčku. Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.