Kulišanka Joyfull pro dospěláky

“Výlov bude za …45 dnů….35 dnů….5 dnů.” Šílím. Nespím, nejím, háčkuju. Klubíčka všude, bambule všude a do toho mi moje drahé dítě schovává knoflíky do různých skrýší (nevěřila bych, co se jich vleze medvědovi pod tričko).

Kalendář mi neúprosně odpočítává dny do tradičního výlovu tovačovského rybníka, kde budeme mít letos premiérový prodejní stánek. Když říkám my, myslím tím tandem Krampolínku a MojeGalanterka. Vloni byl u nás v průjezdu “zkušební” stánek, tak nějak mimo hlavní dění, ale výsledek byl prima, takže letos jsme se s Verunkou rozhodly, že se vrhneme do “kotle”. Což ovšem vyžaduje velké množství všeho. Tak nějak pro jistotu. A jak se říká, pod stresem člověk pracuje nejintenzivněji, což u mne asi platí, jelikož tvořím a vymýšlím jak na běžícím páse. A tak vznikla i tato kulišanka Joyfull pro dospěláka. Zkombinovala jsem dvě barvy, spíše pro efekt, každopádně na tuto velikost budete potřebovat rozhodně dvě klubíčka.

Pro nezasvěcené – kulišanka je kombinace kulíška a ušanky. Háčkuje se tradičně od placky avšak cca někde u hrany uší už neháčkujeme dokola, ale tam a zpět s tím, že máme na zátylku vykrojení. To proto, aby čepička hezky sedla, současně kryla uši a nepadala do očí. Většinou u klasických kulichů, pokud chcete mít zakryté uši, musíte čepičku hodně narazit do čela a většinou na zátylku už se lehce krabatí. S tímto typem čepule jste tak říkajíc v suchu, tedy v teple :).

Čepička je velice jednoduchá. Je háčkována z PDS do mezer a lem je háčkovaný v kombinaci s PDS a KS. Pokud nevíte, jak na PDS do mezer, jukněte na video zde (kulíšek Joyfull).

Kulišanku jsem do tvořila háčkovanou bambulí z příze Vlnika Furie. Jak na háčkovanou bambulku se dozvíte ve videu zde.

Tak jdeme na to, ať ji do zimy stihneme.

Kulišanka Joyfull, obvod 55-57 cm, hloubka 20 cm
Příze: Himalaya Joyfull Colors (80202 a 80208), na bambuli Vlnika Furie zakoupíte zde 
Háček: číslo 8 mm, 7 mm na poslední řadu
Označovač nebo kousek příze
Háčkovaná bambule různých typů, zde na stránce v záložce “Bambule”, knoflík nebo cedulka
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 volné ŘO = PDS pokud končíme PO. Doporučuji háčkovat čepičku dokola. Lem je háčkovaný tam a zpět. Zde začínáme vždy náhradou.

Kulišanka Joyfull, háček 8 mm
1. řada: 9 PDS do MK
2. řada: zdvojíme PDS, tj. 18 PDS, PO
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, tj. 27 PDS, PDS do MEZER!, háčkujeme dokola, do další řady přejdeme KS, který počítáme do konečného součtu v další řadě
4. řada: háčkujeme PDS do mezer (27 PDS)
5. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, háčkujeme do mezer (36 PDS)
6. řada: háčkujeme PDS do mezer (36PDS)
7. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, háčkujeme do mezer (48 PDS)
8. – 15. řada: PDS do mezer (48 PDS)
16. řada: PDS do mezer, končíme KS do mezery a PO

LEM
17. řada: volné ŘO (náhrada za první PDS), dále háčkujeme 5 PDS do mezer, pokračujeme 29 KS, dále 6 PDS, OTOČÍME (kontrola – mezi jedním a druhým koncem musíme mít osm oček, které nebudeme háčkovat)
18. řada: náhrada za první PDS, dále háčkujeme 5 PDS do mezer, pokračujeme 29 KS, dále 6 PDS, OTOČÍME
19. řada: náhrada za první PDS, dále háčkujeme 5 PDS do mezer, pokračujeme 29 KS, dále 6 PDS, OTOČÍME
20. řada: háček 7, háčkujeme pouze KS, POZOR! kolem celé čepičky, tj. olemujeme i zátylek. U uší (hrana, kde budeme provlékat šňůrky), děláme tři KS do jednoho očka. Přízi ukončíme

Ukončíme a zapošijeme volné konce. Šňůrky vytvoříme tak, že ustříhneme 6 stejně dlouhých provázků, přepůlíme, provlečeme rohem kulišanky (jakoby špička klapky u uší) a upleteme pletýnku. A můžeme se vrhnout na háčkovanou bambulku.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona a upřímně bych nerada, aby někdo profitoval na mých nápadech :-)). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka