Háčkujeme online: vzor 42

10.2.2022

Další vzoreček do série, který jsme si společně vyzkoušeli online. Jedná se o vzor č. 42 z knížky z roku 1971. Pojďte mrknout.

Publikaci Pleteme a háčkujeme na zimu i na léto od paní Ludmily Peškové jsem pořídila nedávno v antikvariátu. Kniha byla vydána v roce 1971 a obsahuje čtyři části. Každá část se věnuje vzorům pletení a háčkování (i tuniské) na danou sezónu, tj. jaro, léto, podzim a zima. Vzory mají psaný text a černobílou fotografii výsledku. U pletení nákresy jsou, avšak u háčkování nikoliv. Rozhodla jsem se, že  ke psaným vzorům, které mě zaujmou, zpracuji grafické nákresy a především ukončování a začátky řad. Vzory si společně uháčkujeme online v dalších vysíláních, a pak je zpětně doplním v lepší video kvalitě.

V Povídání u klubíčka 28 jsme si uháčkovali vzoreček č. 42 z uvedené knihy a dnes si vyzkoušíme jeden vzorek pro mírně pokročilé. Vyzkoušela jsem Alize Baby Best a háček č. 5 (pořídíte na MojeGalanterka.cz), YarnArt Dancing Baby, háček 6 (pořídíte na Pletemesi.cz) a dále Himalaya Himagurumi a háček č. 3 (pořídíte na PrimaPrize.cz). Vzoreček mi přišel podle psaného textu náročný. Jakmile jsem ho překreslila na papír a vymyslela ukončování řady, přijde mi jednodušší a zajímavý. Hodí se na jarní svetříky, čepičky, deky, plédy, šátky, šály či ponča. Pro začátek vzoru potřebujeme počet ok dělitelný 4+1  očko na otočení.

Zvolíme přízi a k ní vhodný háček podle vlastního utahování. Nákres naleznete pod textem.

Použité sloupky:
ŘO – řetízkové očko
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko

VZOR č. 42
1. řada: 16 řetízkových oček + 1 očko na otočení. Pokud budete začínat klasický projekt, doporučuji pružný řetízek.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme +KS, 2 ŘO, 2 očka přeskočíme. Do následujícího očka háčkujeme KS, oblouček 3 ŘO, KS do sousedního očka+. Vzoreček opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2 ŘO, 2 očka přeskočíme a KS do posledního očka. Otočíme.

3. řada: 2 ŘO jako náhrada místo prvního KS, 2 ŘO do vzoru. +PO pod oblouček z ŘO, 4 ŘO, 2NDS, 2NDS, 4 ŘO, PO – vše pod oblouček z ŘO z předchozí řady. Mezi sloupci háčkujeme 2 ŘO a přejdeme k následujícímu obloučku z ŘO z předchozí řady.+ Opakujeme vzor do konce řady. Vznikne základ pro tři sloupce. Řadu končíme 2 ŘO a KS do ŘO z předchozí řady.  Otočíme.
4. řada: 3 ŘO jako náhrada místo prvního 2NDS, 2 ŘO do vzoru. +KS do prvního 2NDS, oblouček 3 ŘO, KS do druhého 2NDS, 2 ŘO mezi sloupci+. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2 ŘO mezi sloupci a 2NDS do druhého očka náhrady z předchozí řady. Otočíme.

5. řada: opakujeme řadu 3
6. řada: opakujeme řadu 4

Ať se vzoreček podaří.

Pohodový den všem

Katka

Háčkujeme vzor č. 42 VIDEO POSTUP

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.