Sukně Viking hladká

18.10.2021

Háčkovaná sukně s jednoduchým hladkým vzorem, na kterém krásně vynikne samovzorovací příze Himalaya Everyday Viking. Budeme opět háčkovat do gumy.

Himalaya Everyday Viking je samovzorovací klubíčko 100g v návinu 250 metrů. Jedná se o 100% antipillingový akryl, tj. příze nežmolkuje. Samovzorovací znamená, že při háčkování nebo pletení různých vzorů vytváří opakující se sekvence. Čím hladší háčkovaný vzor, tím více připomíná norské pletené vzory. Příze se hodí od podzimu do jara od čepic, dek, homedkoru až po oblečení jako jsou svetříky, sukně, šatovky či ponča.  Video návod na sukýnku pro velikost  42+ háčkovanou reliéfními vzory naleznete zde

Co se týče sukýnky, střihem je velice jednoduchá. Háčkujeme do pevné gumy od pasu směrem dolů. Délka sukýnky závisí na postavě a také na tom, na jakou délku sukýnky jsme zvyklé. Pokud potřebujete delší, stačí opakovat řady před olemem.  Hladký vzor dá vyniknout vzoru a spotřeba jsou dvě klubíčka tiptop. Pokud budete háčkovat delší sukýnku než je v návodu (dle vlastní výšky), je potřeba přikoupit přízi. Sukýnka se hodí od podzimu do jara, ale pokud chcete teplejší, tak doporučuji háčkovat sukýnku Viking reliéfy. U této sukýnky ve vzoru nerozšiřujeme a  pozor – vzor příliš nepruží, takže je potřeba buď přiměřovat podle oblíbené sukýnky nebo často zkoušet.

Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se sukýnkami podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem. No a my se pustíme do práce, ať nám jde sukýnka rychle od háčku.

Pokud si budete chtít uháčkovat celý set s tímto hladkým vzorem, tj. tato sukýnka, šátek a baret, budete potřebovat pět klubíček celkem. Návody na šátek a baret budou následovat.

Sukně Viking – hladká
Příze: Himalaya Everyday Viking, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 2 klubíčka, barva 70528 (spotřeba závisí na výšce a typu postavy a požadované délce sukýnky!)
Háček: 5 mm
Rozměry:  celková délka 43 cm, šířka přes boky 48 cm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, příp. štítek na ozdobení, PLETENÁ GUMA 5 cm výška, délka cca 1 m (ne tutu pásek!), zakoupíte na www.bubulakovo.cz
Časový rozpočet: cca  10-15 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
ŘO – řetízkové oko

Sukni háčkujeme od gumy, viz nákres pod textem.  Do další řady přejdeme pomocí vzoru a dále háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Velikost sukně závisí od délky ustřižené gumy. Guma musí mírně pružit, ale nesmí být napnutá. Příliš napnutá guma = menší velikost sukně. V poslední řadě vzoru končíme PO. Řadu olemu začínáme náhradou N, tj. ŘO místo prvního KS a končíme PO.

Sukně, háček 5 mm
1. řada: na svou postavu a velikost jsem si ustřihla gumu cca 82 cm dlouhou, přičemž jsem přízi navázala tak, aby mi na okraji zůstalo cca 1-1,5 cm (zde budeme gumu zapošívat). Háček vedeme do obloučku, N za KS, dva obloučky gumy vynecháme, ŘO a KS do třetího obloučku. Opakujeme vzor, tj. KS, ŘO a vynechat dva obloučky gumy. Opakujeme do konce řady.
2. řada: gumu narovnáme, ŘO a háček vedeme pod ŘO po náhradě. Pokračujeme vzorem KS pod ŘO, ŘO nad KS. Na konci řady háčkujeme KS pod spoj a opět zkontrolujeme, zda-li guma není přetočená.

Pozn. Vzor z řady 2 klidně opakujeme i v řadě tři a čtyři – záleží na tom, jak se nám začátek tzv. vlní nebo jak dlouhou jsme si ustříhli gumu.

3. řada: střídáme vzor a postupně rozšiřujeme, tj. KS pod ŘO, ŘO a KS pod ŘO, 2 ŘO
4. – 67. řada: háčkujeme vzor (takto háčkujeme celou sukýnku), tj. KS pod ŘO, 2 ŘO. Háčkujeme do délky 36 cm od spodního okraje gumy. V poslední řadě místo posledního KS háčkujeme PO.

Pozn. Počet řad přizpůsobíme vlastní výšce, požadované délce sukýnky případně utahování.

Sukně – lem, háček 5 mm
68. řada: N za KS, KS pod ŘO, 2 ŘO, 2 KS pod ŘO, jeden oblouček vynecháme. Háčkujeme vzor, tj. 2KS-2ŘO-2KS pod ŘO, oblouček vynecháme. Řadu končíme PO do očka náhrady.

Šev na gumě a dokončení
Převrátíme sukni do rubové části. V linii rozparku na sukni sešijeme gumu jehlou a černou nití zadním stehem. Zakrátíme roztřepený okraj gumy a použijeme ruční tzv. entlovací steh. Nit zapošijeme. Pokud máme šicí stroj, gumu sešijeme a zapravíme na šicím stroji. Volným koncem příze sešijeme malý rozparek hned v první řadě a zapošijeme volný konec. Dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Renata Podzimková 22.11.2023 at 11:02

  Zdravím paní Kateřino 🙂 mohu mít dotaz ohledně sukně, kamarádka chce uháčkovat velikost 38 a trošku občas neodhadnu velikost, nemáte návod na velikost 38 nebo radu, o kolik to mám zmenšit 🙂
  mooc děkuji a mějte krásné dny
  rp

  • Reply Krampolinka 26.11.2023 at 18:20

   Pokud háčkujete do gumy rovnou, tak guma musí dobře sedět v pase a stačí jet podle návodu, tj. Kdy rozšiřovat. Na očka v návodu nehleďte a půjčte si sukýnku od kamarádky a příměřujte. Ať se povede.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.