Věnec Podzim

17.8.2024

Dekorativní věnce zkrášlují vstup do naší domácnosti. Dnes si uháčkujeme věnec, který je tvořen z háčkovaných dýní.

Tentokrá si uháčkujeme věnec z novinkových barev Vlna Hep Tulip, což je klubíčko 100% antipillingový akryl v návinu 100g/170m. Dále budeme na stopky dýní potřebovat Vlna Hep Camilla. Klubíčko má 50g a 125m a jedná se o 100% mercerovanou bavlnu. Na věnec potřebujeme šest kusů dýní. Můžete použít třeba dýni Tulip nebo dýní Podzim nebo dýni Xena. Důležité je, aby dýně měly průměr 10 cm. Pokud budeme mít menší průměr, musíme upravit velikost korpusu nebo uháčkovat dýní více.

Nové barvy Vlna Hep jsme si ukázaly v podcastu Povídání u klubíčka #90. Článek o novinkové barevnici si můžete přečíst zde.

VIDEO NÁVOD PREMIÉRA 20. srpna 2024 v 18:00 hodin

  • Co se týče dýně, nejdříve si uháčkujeme základní řetízek, který spojíme pevným okem. Budeme háčkovat krátké sloupky rybí kost, které vytváří zajímavý vzorek. Tento vzor nejlépe funguje, pokud je háčkovaný dokola. Háčkujeme tedy tunýlek do potřebné výšky. Poté stáhneme spodní část a dýni vyplníme dutým vláknem. Ponecháme dostatečně dlouhý volný konec, cca 80 cm a stáhneme nejen vrchní část, ale volným koncem příze dýni středem prošijeme a postupně ji “krájíme” jako dort. Takto háčkovaná dýně získá typický dýňovitý tvar. Na stopku jsem použila zbytek bavlněné příze typu Camilla a háček 3 mm.
  • Co se týče korpusu, s použitím kružítka jsem vytvořila kruh o průměru 20 cm. Vnitřní průměr je 11 cm. Korpus jsem vystřihla z kartonu. Nemusí být úplně tiptop. Korpus totiž budeme omotávat přízí Tulip.
  • Co se týče kompletace, uháčkujeme si dýně a poskládáme je na korpus. Pomocí velké dlouhé jehly dýně prošijeme ve spodní polovině vždy přes tři “bochánky”. Poslední dýni prošijeme dle potřeb, aby nám vznikl z dýní kruh. Přízi neukončíme a věneček přišijeme na korpus. Lze lepit i tavnou pistolí. Stopky dýní jsem ozdobila režným provázkem a třemi knoflíky. Na zavěšení jsem použila širokou stuhu cca 1 m.

TIPY PRO VÁS:
Místo háčkované stopky můžete použít klacík nebo skořici. Pro větší věnec háčkujeme více dýní a upravíme velikost korpusu. Postupujeme tak, že si nejdříve uháčkované dýně poskládáme do kruhu, změříme průměr a poté vykroužíme velikost do kartonu.

Ať se Vám věnec Podzim podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním věnce Podzim? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #venecpodzim.

VĚNEC PODZIM
Příze: Vlna Hep Tulip barva č.  41175 nebo 41176 na dýni, barva č. 41307 na korpus, dále zbytek bavlněné příze Vlna Hep Camila č. 8166
Spotřeba: z jednoho klubíčka cca 4 dýně
Háček: 5 mm na dýni, 3 mm na stopku
Rozměry: průměr dýně cca 10 cm
Dlouhá jehla s velkým ouškem, duté vlákno, karton, nůžky, kružítko, lepidlo/tavná pistole, knoflíky, režný provázek, široká stuha cca 1 m
Časový rozpočet: cca 8 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KSRK – krátký sloupek rybí kost – nabereme nitku předchozího sloupku a zadní nitku sloupku z předchozí řady, nabereme přízi a protáhneme, s nahozením uháčkujeme krátký sloupek

Dýně, háček 5 mm, oranžová Tulip
1. řada: necháme si dostatečně dlouhý volný konec na stažení spodní části dýně a dále háčkujeme 35-40 ok, spojíme PO
2. řada: ŘO místo prvního KS, dále háčkujeme KSRK za nitku základního řetízku. Do další řady přejdeme vzorem.
3. – 17. řada: háčkujeme KSRK za zadní nitku sloupků z předchozí řady. V poslední řadě končíme PO. Přízi ukončíme cca po 80-ti cm od posledního oka.

Tvarování dýně
Volným koncem sešijeme spodní část dýně. Dýni vycpeme dutým vláknem. Stejným způsobem zašijeme protilehlý otvor. Tvarování provádíme stejně jako se krájí dort, tj. nejdříve rozdělíme dýni na čtvrtiny, pak na osminy. Stahováním volného konce vzniknou “bochánky” typické pro dýni. Nakonec volný konec zapošijeme.

Stopka dýně, háček 3 mm, zelenkavá nebo hnědá Camilla
1. řada: Ve středu dýně nabíráme zadní nitky a háčkujeme KS, cca 2-3 KS/bochánek dýně (14-18 KS).
2. – 5. řada: háčkujeme KS do KS. Řadu neukončujeme.
6. řada: vytvarujeme tři strany dýně a v místech spoje uháčkujeme pevné oko, dále dotvarujeme volným koncem, přízi ukončíme a zapošijeme.

Korpus pro věnec
Vystřihneme kruh potřebné velikosti, např. průměr 20 cm, vnitřní 11 cm. Korpus omotáváme volným koncem zelenkavé příze TULIP. Pokud nám příze dojde, stačí nastavit a volné konce svázat uzlíkem. Po omotání navlečeme volný konec do jehly a zapošijeme.

Dokončení
Dýně poskládáme do kruhu. Ustřihneme si dlouhý konec v barvě dýní, navlečeme do jehly a zavážeme volné konce na suk. Prošíváme dýne ve spodní polovině přes tři bochánky, které směřují dovnitř kruhu. Šestou dýni prošijeme tak, aby nám z dýní vznikl kruh. Volný konec sešijeme s místě suku a pokračujeme s přišíváním dýně na korpus. Dýně můžeme připevnit i tavnou pistolí. Věneček dozdobíme knoflíky. Dýně dozdobíme lýkem nebo jutovým provázkem. Připevníme stuhu a uvážeme mašli.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.