Šátko nákrčník Šestka

16.12.2021

V dnešním video návodu si uháčkujeme šátko nákrčník s tunýlkem na stažení. Vše z novinkové šesti nitkové duhovky Design Yarn.

Nová řada šesti nitek Design Yarn jsou duhovky, ve kterých se prolíná šest nitek. Jedná se o směsovou přízi 50% akryl a 50% bavlna a šestinitka se hodí na čepice, šály, tunely, ponča, plédy či svetříky. Díky této síle s hezky hodí na jaro a podzim, případně na mírnou městskou zimu. Klasická duhovka má tři nitky, zesílená čtyři nitky a tato šestinitková edice navržená přímo na zimní sezónu je k dostání jedině na Hravá Klubka u paní Ivanky.

Duhovky Design Yarn zimní a podzimní edici jsme si rozbalili v Povídání u Klubíčka zde, článek si můžete přečíst zde. Přehled duhovek mám v krátkém storíčku zde. Věřím, že jak podzimní tak zimní kolekce Vás dostane. A co teprve Vánoční kolekce (s tou doporučuji nečekat, je v prodeji jen do 24.12.2021)! Paní Ivanka má totiž skvělý cit pro barvy a její klubíčka jsou nesmírně inspirativní. Navíc si můžete nechat umotat jakoukoliv xy-nitku na přání. Barvičky si můžete vybírat na této široké barevné paletě. A věřte. Klubíčka jsou umotána ručně, za každým je spousta práce, takže se vyplatí počkat si na designovou záležitost!

Co se týče šátko nákrčníku, háčkovala jsem ze šestinitky Podzimní Krampolinka. Z klubíčka cca 300 g vyrobíte dospěláckou homelesku, kulich a kulíšek a k tomu tento šátko nákrčník. Budeme háčkovat od spodního cípu rovnou s bočním olemem, čímž zachováme barevnost. Z tohoto důvodu doporučuji uháčkovat nejdříve čepice a poté začít vně klubka a háčkovat směrem nahoru. Tím docílíte efektu, že barvy z kraje čepice budou pokračovat na horním lemu šátko nákrčníku.

Střihově je šátko nákrčník naprosto jednoduchý. Háčkujeme od spodního cípu směrem nahoru tvar trojůhelníku. Jakmile máme horní část tak dlouhou, že odpovídá obvodu hlavy, spojíme cípy k sobě a od tohoto momentu háčkujeme pouze dokola do potřebné výšky. Nezapomeneme přidat cca 5 cm na tunýlek. Ten vznikne tak, že přehneme horní krajovou část dovnitř a okraj přišijeme. Pozor – jen tak, abychom zachytávaly nitky a neprošili skrz do přední části šátku. Vzniklým tunýlkem provlečeme například šňůru 5 mm, dovybavíme brzdičkou.

Co se týče vzoru, budeme háčkovat stejný vzorek jako je na homelesce/kulichu a kulíšu. Jedná se o sháčkovaný rozšířený krátký sloupek s krátkým sloupkem a řetízkové očko. Vznikl plastický vzor, který perfektně vynikne na silnějších přízích. Vzorek bych ráda vyzkoušela i na svetříku, jelikož mám doma tuto melírovanou duhovou šestinitku.

No a my se pustíme do práce, ať můžeme se šátko nákrčníkem vyrazit do víru velkoměsta.

Vaše háčkované sety Šestka pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Do příspěvku prosím uvádějte přízi, velikost výrobku, úpravu velikosti a spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Šátko nákrčník Šestka
Příze: duhová šestinitka, zakoupíte na HravaKlubka.cz 
Spotřeba: 300 g duhovka šesti nitka na celý set (homeleska+kulich+šátkonákrčník + kulíšek pro miminko)
Háček: 6 mm, 5 mm
Velikost: pro obvod hlavy 56-58 cm
Rozměry:  celková přední délka po cíp je 45 cm, šířka 26 cm
Cenový rozpočet: cca 490 Kč celý set
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek, šňůrka 3-5mm, brzdička
Časový rozpočet: 5 hodin
Pro začátečníky s videem

PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
RKS – rozšířený krátký sloupek
ŘO – řetízkové oko
MK – magický kroužek

Šátko nákrčník je háčkovaný od spodního cípu. Začínáme do magického kroužku a háčkujeme rovnou i krajový lem. Pro začátečníky pomohou označovače. Ty doporučuji určitě vložit do středových oček krajových lemů, a dále třeba pod ŘO ve vzoru, než vzorek vyzkoušíte a nakoukáte.

Šátko nákrčník, háček 6 mm
1. řada: ŘO, KS, 2 ŘO (označovač), 2 KS, 2 ŘO (označovač), 2 KS do magického kroužku. Otočíme.
2. řada: ŘO na začátku řady, PO do KS, PO pod ŘO. Okraj N za KS, KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Přesuneme označovač pod nová ŘO. Pro šátkovou část háčkujeme ŘO nad dvěma středovými KS. Okraj 2 KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Přesuneme označovač pod nová ŘO. Otočíme.

3. řada: ŘO na začátku řady, PO do KS, PO pod ŘO. Okraj N za KS, KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Šátková část ŘO, RKS a KS pod ŘO, ŘO. Okraj 2 KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Přesuneme označovač pod nová ŘO. Otočíme.
4. řada: ŘO na začátku řady, PO do KS, PO pod ŘO. Okraj N za KS, KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Šátková část ŘO, RKS a KS pod ŘO, ŘO. RKS a KS pod ŘO, ŘO. Okraj 2 KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Přesuneme označovač pod nová ŘO. Otočíme.

5. řada: ŘO na začátku řady, PO do KS, PO pod ŘO. Okraj N za KS, KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Šátková část ŘO, RKS a KS pod ŘO, ŘO. RKS a KS pod ŘO, ŘO. RKS a KS pod ŘO, ŘO. Okraj 2 KS-2ŘO-2KS pod ŘO k označovači. Přesuneme označovač pod nová ŘO. Otočíme.
6. – 41. řada: opakujeme vzor jako v řadě 5. Šátková část se rozrůstá v každé řadě o jeden sloupec vzoru. Háčkujeme do výšky cca 25 cm.

Jakmile dosáhneme na potřebnou délku horní části šátku, tj. délka je cca o 5 cm větší než obvod hlavy, spojíme cípy k sobě a od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady pouze vzor RKS a KS pod ŘO, ŘO.

42. řada: jakmile doháčkujeme 41. řadu, přiložíme horní cípy šátku k sobě. Na začátku řady uháčkujeme ŘO a háček vedeme pod ŘO protilehlého cípu, kde pokračujeme vzorem RKS a KS pod ŘO, ŘO. Na konci řady háčkujeme vzor RKS a KS pod krajová ŘO, ŘO a dále vzor RKS a KS pod spojovací ŘO. Bez ukončení řady pokračujeme vzorem a háčkujeme další řady, tj. háčkujeme beze švu.

Šátko nákrčník, háček 5 mm
43. – 69. řada: háčkujeme vzor RKS a KS pod ŘO, ŘO. Háčkujeme do výšky cca 15 cm od spoje cípů.

70. řada: v této řadě vytvoříme otvor pro šňůrky. Rozložíme si nákrčník před sebe. Od spodní špičky směrem nahoru vedeme pomyslnou středovou čáru. Před a za pomyslným středem háčkujeme RKS a KS pod ŘO, 3 ŘO. RKS a KS pod ŘO, 3 ŘO. Jinak v celé řadě háčkujeme vzor RKS a KS pod ŘO, ŘO.

71. řada: háčkujeme vzor RKS a KS pod ŘO, ŘO, a to i v místech, kde máme 3 ŘO z předchozí řady. Vzniknou dva větší otvory.
72 – 76. řada: háčkujeme vzor RKS a KS pod ŘO, ŘO. Háčkujeme do výšky cca 20 cm od spoje cípů. Dvě očka do pomyslného konce řady háčkujeme jako KS pod ŘO, ŘO, pod další PO pod ŘO, PO do KS. Necháme si dostatečně dlouhý volný konec.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme třeba štítkem. Založíme horní kraj šátko nákrčníku v šesté řadě od lemu, a to tak, aby nám kraj překrýval otvor pro šňůrky. Přišpendlíme a přišijeme horní lem za nitku předním stehem v rubové části. Otvory provlečeme šňůrku a připevníme brzdičku na konce šňůrky.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Čepice Šestka z duhového klubka - www.krampolinka.cz 16.12.2021 at 20:28

  […] Krampolinka. Z klubíčka cca 300 g vyrobíte dospěláckou homelesku, kulich a kulíšek a k tomu šátko nákrčník. V dnešním návodu naleznete vlastně návody […]

 • Reply Kardigan Pálava - www.krampolinka.cz 23.6.2022 at 12:01

  […] Šátko nákrčník Šestka […]

 • Reply Půlkruhový šátek Lopesan - www.krampolinka.cz 3.9.2022 at 15:11

  […] Šátko nákrčník Šestka […]

 • Reply Dětský svetřík Melír - www.krampolinka.cz 6.9.2022 at 8:48

  […] Šátko nákrčník Šestka […]

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.