Šaty Alpaca

5.3.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduché šaty z příze YarnArt Flowers Alpaca.

YarnArt Flowers Alpaca je klubíčko duhovkového typu. Klubíčko má 940 m a 250 g. Jedná se o kombinaci 80% akrylu a 20% alpaky. Prodává se v krásné škále barev a výrobek je díky složení hřejivý a současně lehoučký. Flowers Alpaca se hodí od podzimu do chladného jara na plédy, šátky, šály, ponča, svetříky, kardigany či svetrošaty. Z materiálu vykukuje jakoby chloupek. Mne Alpaca neškrábe a materiál mi přijde příjemný i na holém těle, ale pokud si nejste jistí složením, zkuste nejdříve někde osahat.

Klubíčka Flowers Alpaca jsme si rozbalili v Povídání u klubíčka zde, článek zde. Děkuji za zaslání BezvaPleteni.cz, výhradnímu dovozci YarnArt do České republiky. Klubíčka zakoupíte na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk.

Co se týče šatů, potřebujeme dvě stejná klubíčka. Spotřeba na svetrošaty je totiž 380 g a se dvěma klubky je háčkování co do navazování barev jednodušší. Budeme háčkovat od pružného řetízku do kruhového sedla a háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Vzorek je velice jednoduchý. Jedná se o krátký sloupek, který háčkujeme do krátkého sloupku a jedno řetízkové očko. V průběhu háčkování sedla rozšiřujeme postupně ve vzoru podle potřeby.

Pro začátek si z prvního klubíčka odmotáme první barevný přechod, který v závěru použijeme na obháčkování výstřihu. Začneme druhým klubíčkem a vyháčkujeme dva barevné přechody. Po druhém barevném přechodu (na vlákně je drobný uzlík) opět navážeme první klubíčko, abychom z něj spotřebovali stejnou barvu. Jakmile máme dostatečnou výšku a šířku sedla (přiměřujeme buď podle šatů, které máme doma, nebo podle svetříků, nebo zkoušíme na postavě), sháčkujeme v podpaždí pomocí pružného řetízku a doháčkujeme barevný přechod z jednoho klubíčka.

V tomto momentě je potřeba srovnat barvy na obou klubíčcích, takže pokud nám jedna barva v jednom klubku zůstala, tak ji odmotáme a touto barvou začneme háčkovat oba rukávy najednou (vlákno táhneme ze středu a vně klubíčka). Tím se opět srovnají barevné přechody v klubíčcích a můžeme dále pokračovat v háčkování rukávů, každý ze samostatného klubíčka. Rukávy jsem nezužovala, pouze jsem použila menší háček. Sháčkování proběhne až těsně před háčkováním patentu.

Jakmile máme rukávy, nejdříve obháčkujeme lem kolem krku první barvou, kterou jsme si předeme odmotali z klubíčka. Dále budeme háčkovat tělo šatů s tím, že navazujeme barevné přechody a střídáme jedno či druhé klubíčko. Tělo šatů tvarujeme na vlastní postavu (přiměřujeme, zkoušíme). Pokud potřebujeme zjistit, na kolik oček rozšířit přes boky, tak se nejprve přes boky změříme, poté změříme, kolik sloupců vzorku na šatech se nám vejde do deseti centimetrů a podle toho zjistíme, o kolik sloupců potřebujeme přidat/ubrat oproti návodu. Rozšiřování aplikujeme postupně od cca spodní strany žeber.

Délku šatů a délku rukávů upravujeme podle vlastní výšky postavy. Pozor – tím, že háčkujeme tzv. dokola, se vzorek stáčí a je zešikma. Pokud bychom trvali na “rovném vzorku” museli bychom po každé řadě otáčet a vznikl by na šatech šev. Šaty tak, jak jsou popsány v tomto návodu, šev nemají.

Návod je zpracován na mé utahování, uvedený materiál a použité háčky. Svetr odpovídá velikosti 42.  Rady a tipy ohledně úpravy velikosti a fotečky hotových výrobků prosím přidávejte do tohoto konkrétního vlákna v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti, a že si radíte navzájem.

Šaty Alpaca
Materiál: YarnArt Flowers Alpaca, barva 436, zakoupíte Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk
Spotřeba: 2 klubíčka stejné barvy
Háček: 5 mm, 4.5 mm a 4 mm
Rozměry: 47 šířka v podpaždí, 83 cm přední délka, rukáv 48 cm (měřeno od podpaždí)
Velikost: dámská 42, výška 168 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhé sloupky
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPRDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PO – pevné oko

Postup:
Uháčkujeme pružný řetízek + 2 očka na otočení. Sedlo, rukávy i tělo šatů háčkujeme tzv. dokola tj. beze švu. Pro lemy začínáme náhradou “N”, která tvoří 2 ŘO místo PDS/DS a řada končí PO.

Svetr – sedlo, háček 4 mm
1. řada: 70 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme.
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme 2 PDS do každého očka pružného řetízku. Do další řady přejdeme vzorem. (140)

3. řada: háček vedeme do druhého očka náhrady a uháčkujeme KS, ŘO. Do následujícího očka KS, ŘO. Očko přeskočíme. Schéma v této řadě je, KS-ŘO, KS-ŘO, očko přeskočit. Opakujeme do konce řady. Na konci řady přeskočíme jedno očko a uháčkujeme KS a ŘO. Máme základ pro 93 sloupců vzoru.
4. – 5. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (93 sloupců)

Svetr – sedlo – vzor, háček 4,5 mm
6. – 9. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (93 sloupců)

Pozn. Velikost a výměnu háčku uzpůsobíme vlastnímu utahování.

Svetr – sedlo – vzor, háček 5 mm
10. – 11. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (93 sloupců)
12. řada: rozšiřujeme každý desátý sloupec, tj. háčkujeme do jednoho sloupku KS-ŘO-KS-ŘO, dále KS do KS a ŘO. Opakujeme schéma. Rozšíříme 9x, tj. 102 sloupců vzoru.

11. – 14. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (102 sloupců)
15. řada:  rozšiřujeme každý desátý sloupec, tj. háčkujeme do jednoho sloupku KS-ŘO-KS-ŘO, dále KS do KS a ŘO. Opakujeme schéma. Rozšíříme 10x, tj. 112 sloupců vzoru.
16. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (112 sloupců)

17. řada: rozšiřujeme každý desátý sloupec, tj. háčkujeme do jednoho sloupku KS-ŘO-KS-ŘO, dále KS do KS a ŘO. Opakujeme schéma. Rozšíříme 11x, tj. 123 sloupců vzoru.
18. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (123 sloupců)
19. řada: rozšiřujeme každý desátý sloupec, tj. háčkujeme do jednoho sloupku KS-ŘO-KS-ŘO, dále KS do KS a ŘO. Opakujeme schéma. Rozšíříme 12x, tj. 135 sloupců vzoru.

20. – 23. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (135 sloupců)
24. řada: rozšiřujeme každý desátý sloupec, tj. háčkujeme do jednoho sloupku KS-ŘO-KS-ŘO, dále KS do KS a ŘO. Opakujeme schéma. Rozšíříme 13x, tj. 148 sloupců vzoru.
25. – 28. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (148 sloupců)
29. řada: rozšíříme dvakrát tak, aby sedlo mělo 150 sloupců vzoru.

Spojení sedla, háček 5 mm
30. řada: v této řadě si rozdělíme sedlo na 30 sloupců pro rukáv – 45 sloupců přední díl – 30 sloupců pro rukáv – 45 sloupců zadní díl. Háčkujeme 45 sloupců vzoru KS do KS, ŘO. Pomocí 3 ŘO pružného řetízku spojíme přední a zadní díl (rukávovou část již neháčkujeme) a pokračujeme v háčkování 45 sloupců vzoru KS do KS, ŘO. Pomocí 3 ŘO pružného řetízku spojíme zadní a přední díl (rrukávovou část již neháčkujeme). V této řadě máme 90 sloupců vzoru.

Pozn. Počet řad sedla a počet sloupců vzoru a počet ok pružného řetízku v podpaždí přizpůsobíme vlastní postavě a obvodu hrudníku.

Tělo šatů, háček 5 mm
Háčkujeme pouze do dokončení barvy z jednoho klubíčka. Stejnou barvu z druhého klubíčka odmotáme a rozdělíme na poloviny. Rukávy začneme háčkovat touto zbylou barvou. Po vypotřebování barvy a sjednocení barev na obou klubcích pokračujeme v háčkování rukávu – každý rukáv z jednoho samostatného klubka. Až po dokončení rukávů pokračujeme v háčkování těla šatů a opět používáme obě klubíčka, aby se zachoval sled barev. 

31. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. V podpaždí háčkujeme KS-ŘO do každého očka pružného řetízku, tj. počet sloupců se rozšíří na 96 sloupců vzoru.
32. – 64. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (96 sloupců)

65. řada: rozšíříme každý desátý sloupec, tj. háčkujeme do jednoho sloupku KS-ŘO-KS-ŘO, dále KS do KS a ŘO. Opakujeme schéma. Rozšíříme 9x, tj. 105 sloupců vzoru.
66. – 79. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (105 sloupců)

80. řada: rozšíříme každý patnáctý sloupec, tj. háčkujeme do jednoho sloupku KS-ŘO-KS-ŘO, dále KS do KS a ŘO. Opakujeme schéma. Rozšíříme 7x, tj. 112 sloupců vzoru.
81. – 130. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. (112 sloupců) V poslední řadě v oblasti boku místo posledního KS v řadě háčkujeme PO.

Šaty spodní lem, háček 5 mm
131. řada: 2 ŘO místo prvního DS, ŘO. V této řadě háčkujeme DS do KS a ŘO. Řadu končíme PO.
132. řada: 2 ŘO místo prvního DS. ŘO. Háčkujeme PRDS, ŘO a ZRDS, ŘO. Řadu končíme ŘO, PO.
133. řada: 2 ŘO místo prvního DS. ŘO. Háčkujeme PRDS do PRDS, ŘO. ZRDS do ZRDS, ŘO. Řadu končíme ŘO a PO. přízi ukončíme.

Rukáv, háček 5 mm – rukávy háčkujeme dříve než tělo šatů, jinak rukáv nebude barevně navazovat na sedlo šatů!
1. řada: háček vedeme do očka pružného řetízku a uháčkujeme ŘO místo prvního KS a ŘO do vzoru. Háčkujeme KS – ŘO do oček pružného řetízku, dále KS do KS a ŘO v oblasti sedla. Do další řady přejdeme vzorem, tj. háčkujeme KS do očka náhrady, ŘO. (37 sloupců vzoru)
2. – 40. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO.

Rukáv, háček 4.5 mm
41. – 73. řada: háčkujeme KS do KS, ŘO. V poslední řadě v oblasti průramku místo posledního KS v řadě háčkujeme PO.

Rukáv – lem, háček 4.5 mm
74. řada: 2 ŘO místo PDS. Dále háčkujeme PDS do KS. Rukáv se mírně stáhne. Řadu končíme PO. (37)

Rukáv – lem, háček 4 mm
75. řada: 2 ŘO místo PDS. Střídáme PRPDS a ZRPDS, přičemž každý třetí reliéfní sloupek vedeme kolem dvou PDS z předchozí řady. (28)
76. – 83. řada: 2 ŘO místo PDS. Háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO. (28) V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Střídání háčku 5 mm na 4.5 mm provedeme v závislosti na tom, jak úzký-široký chceme rukáv. Pro úzký rukáv vyměníme háček za menší hned ve třetí řadě rukávu.

Lem kolem krku, háček 4.5 mm
1. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku. 2 ŘO místo prvního PDS. Překročíme pružný řetízek a háčkujeme první PRPDS kolem jednoho PRPDS, ale dále háčkujeme ZRPDS a PRPDS kolem obou PDS. Řadu končíme PO.
2. – 7. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO.

Pozn. Velikost háčku a počet řad přizpůsobíme vlastnímu obvodu hlavy.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme knoflíky a štítek.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Unboxing Yarnart s Pletemesi.cz - www.krampolinka.cz 26.10.2022 at 13:52

  […] Třeba svetrošaty Alpaca, video návod zde. […]

 • Reply Pavlína 10.11.2022 at 14:25

  Mohla bych poprosit, jak si vše upravit na velikost 34? Nějak jsem v návodu nenašla jak na to.

  Děkuji za pomoc

  • Reply Krampolinka 10.11.2022 at 19:06

   Dobrý den, já dělám návody na velikosti, které mám vyzkoušené a zpravidla jen na jednu velikost. Zkuste skupinku, jestli někdo tuto velikost neháčkoval.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.