Svetřík Candy

4.8.2020

Obdélníkové svetříky teď doma a na háčku vedou. Jednak mě baví vymýšlet a upravovat vzory do obdélníku, a pak – svetříků není nikdy dost. Tentokrát mám pro Vás stromečkový vzorek, na který se bezvadně hodilo klubíčko bulharského výrobce Stenli Candy.

Stenli Candy je typově rádoby duhovka, tj. několik nitek, ve kterých se průběžně míchají barvičky do vzhledu ombré. Candy je 100% bavlna ve 280 gramovém klubíčku s návinem 900 metrů. Nitky nejsou zcela seskané do vlákna, takže musíte být opatrní při háčkování, abyste podebrali všechny nitky. Překvapila mě barevná škála, vyberete pro sebe i pro dítko. Klubíčko se hodí na deky, plédy, šátky, přehozy, svetříky, halenky či šatovky, od jara do teplého podzimu.

Klubíčko věnoval slovenský e-shop www.belalano.com, který se zaměřuje na prodej klubíček přírodního rázu. Holky z Česka nezoufejte – Belalano doručuje zásilkovnou i k nám. Navíc děvčata z Jižní Moravy z Hodonínska si mohou odskočit kousek za hranice do Senice, kde má Belalano výdejní sklad. Není nad spojení výletu s nákupem klubíček. Rozbalování balíčku od e-shopu Belalano.com můžete shlédnout zde, a článek s rozhovorem naleznete zde.

POZOR SLEVOVKA! Až do 16. srpna 2020 můžete nakoupit Stenli Candy na www.belalano.com s 10% SLEVOU!

Co se týče vzorečku, háčkujeme kolem základního řetízku po řadách čtverkou háčkem pro Candi, případně trojkou háčkem pro Flowers. Volba velikosti háčku je ale na Vás, zvoleném materiálu (Flowers mám vyzkoušeno jen na pár řadách) a především na Vašem utahování. Já kupodivu vzala na Candy čtverku. Výsledek mi přišel nadýchanější. Vzoreček připomíná stromečky a opakují se pouze tři řady. Pokud se Vám obdélník příliš vlní, vezměte menší háček nebo uberete pár řetízkových oček ve vzoru. Pokud obdélník spíše táhne, vezměte větší háček nebo přidejte řetízkové očka ve vzoru (v oblasti rohu například). Pro začátečníky doporučuji čtyři označovače k označení rožků. Pro větší velikost svetříku budete potřebovat klubíčka dvě.

Co se týče svetříku, původně jsem měla pocit, že z klubíčka vybude jen na bolérko. Díky většímu háčku jsem však docílila super velikosti 40-42, přičemž základní obdélník je menší než u svetříku Floxy či Flowers. Tentokrát mi stačila velikost obdélníku 62 cm x 56 cm. Pokud utahujete jinak nebo budete používat jiný materiál/háček, bez ohledu na počet řad v návodu, háčkujete na tuto velikost. Obdélník se poté přeloží napůl a protilehlé rohy se sháčkují a vznikne vnitřní olem svetříku. Použila jsem obyčejné dlouhé sloupky, a díky tomu na lemu krásně vynikl ombré efekt příze. Rukávy jsem háčkovala trojkou háčkem a pokračovala jsem ve vzoru. Docílila jsem délky tříčtvrtečních rukávů, což mi udělalo velkou radost.

Jak na stejnobarevné rukávy a lem? Poslední čtyři barvičky (tmavě hnědá, melír s hořčivovou, hořčicová a melír s hnědou) jsem odmotala po barvách. Pokud utahujete stejně jako já, tak Vám vystačí jedno klubíčko na pět řad rukávu a tři a půl řady lemu dlouhými sloupky. Poslední hnědou barvičku jsem použila na sháčkování rukávů, tj. vznikne jakoby patent a obloučkový lem. Na olemu svetříku mi hnědá vystačila na dvě řady dlouhých sloupků a obloučkový lem. Na odmotání barev jsem použila klubkovač, který mi dorazil z Číny, ale např. Floxy jsem odmotávala klasicky, a také to šlo.

No tak ať se neprokecáme do podzimu, jdeme na něj.

Svetřík Candy
Příze: Stenli Candy, barva č. 810, zakoupíte na www.belalano.com
Spotřeba: 1 klubíčko na tuto velikost
Velikost: 40-42, obdélník 62 x 56 cm, vnitřní olem svetříku 15 cm
Háček: 4 mm a 3 mm
Jehla s velkým ouškem, cedulka/knoflík
Časový rozpočet: 10 hodin včetně úprav

S videem pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
DS2 – dva sháčkované DS do jednoho  očka

Háčkujeme od základního řetízku. Háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou “N”, tj. 2/3 ŘO za první DS, 1 ŘO za první KS. Řada končí PO. Náhrada NENÍ součástí vzoru! Při háčkování vnitřního olemu dbáme na rovnost švu, tj. pro první sloupek háček vedeme jednou do očka k náhradě a končíme o očko dříve, v následující řadě háčkujeme od sousedního očka od náhrady a končíme do očka k náhradě.

Svetřík Stenli, háček 4 mm
1. řada: 17 ŘO, háček vedeme do třetího očka od náhrady a uháčkujeme DS a ŘO. Do stejného očka dále háčkujeme DS, ŘO, DS, ŘO, DS. Dále háčkujeme 2 ŘO, očko řetízku přeskočíme a uháčkujeme 9 DS do následujících devíti oček, 2 ŘO, očko přeskočíme a do posledního ŘO (je tam suk) háčkujeme DS, ŘO, DS, ŘO, DS, ŘO, DS, ŘO, DS. Dále háčkujeme 2 ŘO, očko řetízku přeskočíme a háčkujeme 9 DS do následujících devíti oček (do stejných oček, kde již DS máme). Na konci řady očko přeskočíme, 2 ŘO a PO.

2. řada: začínáme roh – N za DS, pod ŘO mezi náhradu a první DS z předchozí řady háčkujeme DS2-3ŘO-DS2, dále 3 ŘO, do prostředního DS z předchozí řady háčkujeme 3 DS, 3 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 3 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, 4 ŘO, tři očka DS přeskočíme a do čtvrtého háčkujeme KS, dále 4 ŘO a do posledního DS háčkujeme 3 DS, 3 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 3 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, 4 ŘO, tři očka DS přeskočíme a do čtvrtého háčkujeme KS, dále 4 ŘO a do posledního DS háčkujeme 3 DS, 3 ŘO, končíme PO.

Pozn. Do rohů umístíme označovače.

3. řada: začínáme roh – pomocí PO přejdeme pod ŘO mezi DS2, zde háčkujeme N za DS, DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, dále DS do DS, dále 3 DS, končíme 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, dále DS do DS, dále 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, dále DS do DS, dále 3 DS, končíme 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, dále DS do DS, dále 3 DS, končíme 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, dále DS do DS, dále 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, do prvního DS háčkujeme 3 DS, dále DS do DS, dále 3 DS, končíme 2 ŘO a PO.

4. řada: začínáme roh – pomocí PO přejdeme pod ŘO mezi DS2, zde háčkujeme N za DS, DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS do prvního DS, dále 5 DS do následujících DS, 3 DS do posledního DS, 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS do prvního DS, dále 5 DS do následujících DS, 3 DS do posledního DS, ŘO mezi sloupci nad DS z předchozí řady. Pokračujeme vzorem 3 DS do prvního DS, dále 5 DS do následujících DS, 3 DS do posledního DS, 2 ŘO.

Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS do prvního DS, dále 5 DS do následujících DS, 3 DS do posledního DS, 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS do prvního DS, dále 5 DS do následujících DS, 3 DS do posledního DS, ŘO mezi sloupci nad DS z předchozí řady. Pokračujeme vzorem 3 DS do prvního DS, dále 5 DS do následujících DS, 3 DS do posledního DS, 2 ŘO a PO.

5. řada: začínáme roh – pomocí PO přejdeme pod ŘO mezi DS2, zde háčkujeme N za DS, DS2-3ŘO-DS2. 3 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady (začátek dalšího sloupce vzoru), 4 ŘO, KS do šestého DS, 4 ŘO, 3 DS pod ŘO, 3 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 3 ŘO, 3 DS pod ŘO, 4 ŘO, KS do šestého DS, 4 ŘO, 3 DS pod ŘO mezi sloupci, 4 ŘO, KS do šestého DS, 4 ŘO, 3 DS pod ŘO, 3 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. 3 ŘO, 3 DS pod ŘO z předchozí řady (začátek dalšího sloupce vzoru), 4 ŘO, KS do šestého DS, 4 ŘO, 3 DS pod ŘO, 3 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 3 ŘO, 3 DS pod ŘO, 4 ŘO, KS do šestého DS, 4 ŘO, 3 DS pod ŘO mezi sloupci, 4 ŘO, KS do šestého DS, 4 ŘO, 3 DS pod ŘO, 3 ŘO a PO.

6. řada: začínáme roh – pomocí PO přejdeme pod ŘO mezi DS2, zde háčkujeme N za DS, DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 2 ŘO a končíme PO.

7. řada: začínáme roh – pomocí PO přejdeme pod ŘO mezi DS2, zde háčkujeme N za DS, DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO nad DS mezi sloupci, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO nad DS mezi sloupci, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO nad DS mezi sloupci, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, 2 ŘO.

Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO nad DS mezi sloupci, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, 2 ŘO. Roh – DS2-3ŘO-DS2. Dále 2 ŘO, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO nad DS mezi sloupci, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO nad DS mezi sloupci, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, 2 ŘO a PO.

8. – 25. řada: Opakujeme řady 5, 6 a 7. Obdélník ideálně končíme řadou sedm.

Svetřík vnitřní olem, háček 4 mm
Pozn. Barvou, kterou máme rozháčkovanou, pokračujeme na olemu. S novou barvou začínáme háčkovat nejdříve vzor na rukávech, pak ze zbytku pokračujeme olemem svetříku.

Obdélník rozložíme před sebou, rubem nahoru. Přeložíme krátké strany k sobě tak, aby se nám potkaly rohy. Pomocí PO spojíme protilehlé rohy k sobě.

1. řada: N za DS, dále DS pod ŘO v rohu, DS do očka DS2, Dále DS pod ŘO a háčkujeme DS do DS. V protilehlém rohu háčkujeme DS do očka DS2, dále přiložíme rohy na sebe a háček vedeme skrz oba rohy a uháčkujeme DS, dále pod ŘO v rohu DS, DS do očka DS2, DS pod ŘO a pokračujeme DS do DS. Řadu končíme DS do spojovacího očka DS2 a PO do náhrady.

Střídáme jednotlivé barvy. Vychází to cca 5 řad rukávu a tři a půl řady na olemu. 

2. – 14. řada: N za DS, dále DS do DS, řadu končíme PO.
15. řada: N za KS, KS k náhradě, +očko vynechat, 5 DS do jednoho očka, očko vynechat, KS+, vzor opakujeme do konce řady, přízi ukončíme.

Svetřík rukávy, háček 3 mm
Novou barvu napojíme pod ŘO. Pomocí PO spojíme protilehlé konce dohromady.

1. řada: N za DS, DS pod ŘO, DS pod ŘO, +4 ŘO, KS do šestého DS, 4 ŘO, 3 DS pod ŘO+, vzor opakujeme, řadu končíme DS a PO.
2. řada: N za DS, DS k náhradě, 3 DS, +3 ŘO, DS do KS, 3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS+, vzor opakujeme, řadu končíme 3 DS a PO.
3. řada: N za DS, DS k náhradě, DS, DS, 3 DS, +ŘO, 3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS+, vzor opakujeme, řadu končíme 3 DS, DS, DS a PO.
4. řada: N za KS, KS k náhradě, +4 ŘO, 3 DS pod ŘO, 4 ŘO, KS do šestého DS+, vzor opakujeme, řadu končíme 4 ŘO a PO.

5. řada: N za DS, DS k náhradě, +3 ŘO, 3 DS, DS, 3 DS, 3 ŘO, DS do KS+, vzor opakujeme, řadu končíme 3 ŘO a PO. Přízi ukončíme. Novou napojíme v prvním DS.
6. řada: N za DS, 3 DS k náhradě, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO, +3 DS, DS, DS, DS, DS, DS, 3 DS, ŘO+, vzor opakujeme, pozor řadu končíme KS.
7. řada: N za DS, 3 DS pod KS, 4 ŘO, KS do šestého DS, +4 ŘO, 3 DS pod ŘO, 4 ŘO, KS do šestého DS+, vzor opakujeme, řadu končíme 4 ŘO a PO.

Opakujeme řady vzorku až do patnácté řady. Ideálně končíme řadou šest.

16. řada: N za DS, vždy sháčkujeme dva DS do jednoho DS. Končíme PO.
17. řada: N za DS, DS do DS, končíme PO.
18. řada: N za KS, KS k náhradě, +očko vynechat, 5 DS do jednoho očka, očko vynechat, KS+, vzor opakujeme do konce řady, přízi ukončíme.
Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme například štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Jednoduchý háčkovaný svetr pro začátečníky - www.krampolinka.cz 23.9.2022 at 6:10

    […] jsem si zamilovala už vloni. Vyrobili jsme si svetřík Floxy nebo svetřík Candy. Svetřík Allegro je zas o poznání vylepšený. Tak se do něj […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.