Svetr Barva Vánoc

3.2.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme dámský svetřík z duhového klubíčka s názvem Barva Vánoc.

Duhové klubíčko Barva Vánoc je duhové klubíčko čtyřnitka s lurexovým vláknem a prodává se v návinu od 200-400g. Co do složení se jedná o tři nitky směs bavlna a akryl a čtvrtou nitku tvoří akryl, polyamid a alpaka. Díky alpace má klubíčko mírný chloupek. Duhové klubíčko s alpakou se hodí na šály, šátky, svetříky, tuniky či šatovky. I při použití krajkového vzoru výrobek krásně hřeje.  Klubíčko má postupné přechody tón v tónu a rozhodla jsem se, že si uháčkujeme svetřík s ranglánem a se vzdušným vzorem. Na svetřík jsme měla klubíčko 300g, cca 1000m a vystačilo mi na velikost 40-42, svetřík do pasu s 3/4 rukávem. Háčkovala jsem háčkem 4 mm. Pokud bych volila hustší vzor typu mech nebo skoromech, zvolila bych háček 5 mm. Pokud na svetřík zvolíte tenčí přízi, musíte přidat počet ok základního řetízku a přepočítat ranglán.

Duhové klubíčko Design Yarn Barva Vánoc pořídíte v e-shopu Hravá klubka. Balíček s klubíčkem jsme si představilo v podcastu Povídání u klubíčka #80 a dále v článku zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetříku, háčkujeme skoro čtvercový ranglán od krku směrem k pasu. Díky pozvolným přechodům jsem nejdříve uháčkovala celé tělo svetříku a teprvé poté jsem háčkovala rukávy. Zajímavostí tohoto svetříku je, že si uháčkujeme nejdříve základní řetízek, pak lem kolem krku, takže nemusíme odmotávat barvu, a teprve poté háčkujeme ranglán. Proto je velmi důležité několikrát přepočítat základní řetízek kvůli správnému počtu ok. Druhou zajímavostí je, že při háčkování rukávů jsem rozmotala klubíčko po barevných přechodech. Každý barevný přechod jsem zvážila na digitální váze a háčkovala jsem tzv. na váhu, tj. háčkovala jsem po barvách vždy do poloviny váhy rozmotaného klubíčka. Jakmile jsem dokončila jeden rukáv, uháčkovala jsem druhý.
  • Co se týče vzoru, budeme opakovat dvě řady, takže tento svetřík řadím do kategorie pro začátečníky. Po každé řadě otáčíme, aby nám šev ranglánu neubíhal. Pozornost věnujte vždy dokončení řady v rohu sedla a začátku řady při otočení. V těchto místech se můžete přehlédnout a omylem neuháčkovat jeden sloupec vzoru. Doporučuji počítat sloupce vzoru na každé straně ranglánového sedla po každé řadě. Lemy svetru tvoří přední a zadní reliéfní sloupek.
  • Co se týče úpravy velikosti, potřebujeme počet ok dělitelný čtyřmi. Pro tuto velikost jsem začala pružným řetízkem v délce 100 ok s rozpočtem 26 ok zadní díl, 24 ok rukáv, 26 ok přední díl a 24 ok rukáv. Pro větší velikost 108 ok s rozpočtem 28 – 26 – 28 – 26. Pro tenčí příze doporučuji začít na 124 ok s rozpočtem 32-30-32-30. Obecně platí pravidlo – uháčkujte tak velký základní řetízek, aby po uháčkování lemu svetru a jeho spojení jste otvorem prostrčili hlavu. Čím více ok, tím volnější výstřih a tím méně řad sedla ranglánu.

TIPY PRO VÁS:
Přiměřujte a zkoušejte. Každá postava chce jiný počet řad ranglánového sedla. Po spojení v podpaždí Vám musí být sedlo pohodlné. Pro spojení sedla v podpaždí doporučuji max tři-čtyři oka. Čím více ok, tím širší rukáv a tím více budete muset rukáv zúžit.

Ať se Vám svetřík Barva Vánoc podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou svetříku Barva Vánoc? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #svetrbarvavanoc.

SVETR BARVA VÁNOC
Příze: Duhové klubíčko Desing Yarn Barva Vánoc 4+1 nitka od Hravá klubka (případně si můžete nechat namotat vlastní barvu)
Spotřeba:  1 klubíčko 300g
Rozměry: šířka 45 cm, délka 51 cm, délka rukáv od podpaždí 33 cm
Háček: 4 mm a 3 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač, štítek
Časový rozpočet: cca 35 hodin
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Lem výstřih, háček 4 mm
1. řada: 100 ok pružného řetízku, důkladně přepočítejte.
2. řada: 2 ŘO místo DS, háček vedeme do druhého oka řetízku. Háčkujeme DS do každého očka. Na konci řady otočíme.

Lem výstřih, háček 3 mm
3. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, střídáme PRDS a ZRDS. Otočíme.
4. řada: náhrada 2 ŘO místo DS, střídáme PRDS a ZRDS a háčkujeme, jak se vzor jeví, tj. do vystouplého sloupku dopředu háčkujeme přední reliéfní dlouhý sloupek, do vystouplého sloupku vzadu háčkujeme zadní reliéfní dlouhý sloupek. Na konci řady přiložíme volné konce k sobě a pomocí pevných ok sháčkujeme krátké konce lemu dohromady směrem k pružnému řetízku.

Pozn.: Vyzkoušejte kolem krku.

Ranglánové sedlo, háček 4 mm
1. řada: ŘO místo KS a KS do prvního očka pružného řetízku. Dále háčkujeme zadní díl, tj. 2 ŘO, oko přeskočíme a háčkujeme KS, 2 ŘO, oko přeskočit, KS (12x), roh KS-3ŘO-KS do jednoho očka, označíme označovačem. Pro rukáv 2 ŘO, oko přeskočit, KS (11x), roh KS-3ŘO-KS do jednoho očka, označíme označovačem. Dále háčkujeme přední díl. 2 ŘO, oko přeskočit, KS (12x), roh KS-3ŘO-KS do jednoho očka, označíme označovačem. Pro rukáv 2 ŘO, oko přeskočit, KS (11x). Končíme v rohu sedla, tj. KS do očka náhrady, 3 ŘO a PO do prvního KS v řadě. V této řadě práci ještě neotočíme a háčkujeme ve stejném směru.

2. řada: 2 ŘO místo DS, ŘO do vzoru a DS do stejného místa. Dále háčkujeme zadní díl, tj. do KS uháčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS. Dále do každého KS háčkujeme véčko DS-ŘO-DS, a to včetně KS v rozích sedla. V každém ze tří rohů háčkujeme DS pod ŘO a označíme je označovačem. Na konci řady háčkujeme véčko do KS v rohu sedla, DS pod ŘO a řadu končíme PO do druhého očka náhrady. Máme 14-13-14-13 loupců vzoru pro zadní díl – rukáv – přední díl – rukáv. Práci otočíme.

3. řada: ŘO místo KS. Do stejného očka háčkujeme roh sedla KS-3ŘO-KS. Označíme označovačem. Dále háčkujeme KS pod ŘO ve véčku, 2 ŘO. V rohu sedla (v DS je označovač) háčkujeme KS-3ŘO-KS a roh si označíme opět označovačem. Máme 16-15-16-15 sloupců vzoru pro zadní díl – rukáv – přední díl – rukáv. Práci otočíme.

4. řada: pomocí PO přejdeme do rohu sedla. Uháčkujeme 2 ŘO místo DS a označíme ho označovačem. Dále háčkujeme DS véčko do KS v rohu sedla a pokračujeme DS véčka do KS, včetně rohů sedla. Pod ŘO v rozích háčkujeme DS, které označíme označovačem. Na konci řady háčkujeme DS véčko, PO. Práci otočíme.

5. – 18. řada: Opakujeme řady 3 a 4. V poslední řadě práci neotočíme a budeme háčkovat v lícové straně. Máme 30-29-30-29 sloupců vzoru.

Spojení sedla, háček 4 mm
19. řada: ŘO místo KS, KS do stejného místa. Pokračujeme vzorem 2 ŘO, KS pod ŘO ve véčku po celém zadním díle. Jakmile doháčkujeme do podpaždí, háčkujeme KS do DS v rohu (označen označovačem). Uháčkujeme 2 oka pružného řetízku a spojíme zadní díl s předním dílem pomocí KS do DS v rohu (označen označovačem). Dále háčkujeme vzor 2 ŘO a KS pod ŘO ve véčku na předním díle svetříku. Jakmile doháčkujeme do podpaždí, háčkujeme KS do DS (označen označovačem) a uháčkujeme 2 oka pružného řetízku a spojíme se pomocí vzoru (viz řada 20) se zadním dílem. Do dalších řad přejdeme vzorem a dále háčkujeme jen po lícové straně.

Tělo svetříku, háček 4 mm
20. řada: do další řady přejdeme upraveným vzorem tj. KS, ŘO, DS do prvního KS. Dále háčkujeme vzor DS-ŘO-DS do KS. V podpaždí svetr rozšíříme, tj. háčkujeme DS-ŘO-DS do pomocného očka pružného řetízku, dále DS-ŘO-DS do každého očka pružného řetízku. Doporučuji shlédnout video. Pokračujeme vzorem. Na konci řady uháčkujeme jedno pomocné ŘO při přechodu do další řady.

21. řada: háčkujeme KS pod ŘO ve véčku a 2 ŘO. Na konci řady háčkujeme pouze 1 ŘO a do prvního KS háčkujeme véčko.
22. řada: háčkujeme DS-ŘO-DS do KS. Na konci řady háčkujeme 1 pomocné ŘO při přechodu do další řady.
23. – 38. řada: opakujeme řady 21 a 22 (68 sloupců vzoru)
39. řada: pro rozšíření v oblasti boků uháčkujeme KS-ŘO-KS pod ŘO ve véčku. jinak háčkujeme řadu stejně jako řadu 21.
40. – 53. řada: opakujeme řady 21 a 22 (70 sloupců vzoru).

54. řada: v poslední řadě háčkujeme pouze 2 DS do KS a neháčkujeme ŘO. Na konci řady háčkujeme místo dvou DS pouze dva KS, řad končíme PO do prvního DS.

Spodní lem, háček 4mm/3mm
1. řada: 2 ŘO místo DS. Dále střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.
2. – 4. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO.

Rukáv, háček 4 mm
1. řada: navážeme přízi v podpaždí v krajním oku (původně roh sedla). ŘO místo KS, 2 ŘO a KS pod ŘO ve véčku. Háčkujeme do konce řady. V podpaždí háčkujeme do prvního oka pružného řetízku a do následujícího oka, tj. máme pouze dva sloupce vzoru. Řadu končíme 2 ŘO a PO. Pevným okem končíme pouze v této řadě.
2. řada: 2 ŘO místo DS, ŘO, do stejného místa DS. Dále do každého KS háčkujeme DS-ŘO-DS. Na konci řady háčkujeme pod řetízkové očko prvního véčka KS a do další řady přejdeme vzorem. Dále háčkujeme 2 ŘO a KS pod ŘO ve véčku. Na konci řady háčkujeme 1 pomocné očko a přejdeme do další řady vzorem.

3. řada: KS pod ŘO ve véčku, 2 ŘO po obvodu rukávu. Před koncem řady háčkujeme 1 ŘO.
4. řada: v této řadě budeme sháčkovávat na dvou místech rukávu – na začátku a těsně před podpaždím, a to tak, aby nám v podpaždí zůstaly dva sloupce vzoru. Doporučuji shlédnout video. Pro zužování háček vedeme do KS, uháčkujeme polovinu DS, nahodíme a háček vedeme do následujícího KS, uháčkujeme polovinu DS, s nahozením sháčkujeme oka na háčku. Pokračujeme vzorem DS-ŘO-DS do KS. Před koncem řady provedeme sháčkování a zůstanou nám dva sloupce do konce řady. Na konci řady háčkujeme pomocné ŘO.

5. řada: háčkujeme KS do sháčkovaného DS z předchozí řady, 2 ŘO. Dále pokračujeme vzorem KS pod ŘO ve véčku a 2 ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do sháčkovaného DS, 2 ŘO a dále dva sloupce vzoru KS pod ŘO ve véčku a 2 ŘO. Před přechodem do další řady uháčkujeme 1 ŘO.
6. řada: v této řadě budeme sháčkovávat na dvou místech rukávu – na začátku a těsně před podpaždím, a to tak, aby nám vždy mezi sháčkováním zůstaly dva sloupce vzoru. Pro zužování háček vedeme do KS, uháčkujeme polovinu DS, nahodíme a háček vedeme do následujícího KS, uháčkujeme polovinu DS, s nahozením sháčkujeme oka na háčku. Pokračujeme vzorem DS-ŘO-DS do KS. Před koncem řady provedeme sháčkování a zůstanou nám dva sloupce do konce řady. Na konci řady háčkujeme pomocné ŘO.

7. řada: háčkujeme KS do sháčkovaného DS z předchozí řady, 2 ŘO. Dále pokračujeme vzorem KS pod ŘO ve véčku a 2 ŘO. Na konci řady háčkujeme KS do sháčkovaného DS, 2 ŘO a dále dva sloupce vzoru KS pod ŘO ve véčku a 2 ŘO. Před přechodem do další řady uháčkujeme 1 ŘO.
8. řada: v této řadě budeme sháčkovávat na dvou místech rukávu – na začátku a těsně před podpaždím, a to tak, aby nám vždy mezi sháčkováním zůstaly dva sloupce vzoru. Pro zužování háček vedeme do KS, uháčkujeme polovinu DS, nahodíme a háček vedeme do následujícího KS, uháčkujeme polovinu DS, s nahozením sháčkujeme oka na háčku. Pokračujeme vzorem DS-ŘO-DS do KS. Před koncem řady provedeme sháčkování a zůstanou nám dva sloupce do konce řady. Na konci řady háčkujeme pomocné ŘO.

9. – 34. řada: háčkujeme jako řadu 2 a 3.
35. řada: v této řadě háčkujeme KS a pouze 1 ŘO.
36. řada: v této řadě háčkujeme DS do KS a DS pod ŘO. Na konci řady háčkujeme KS pod ŘO a řadu končíme PO.

Lem rukáv, háček 3 mm
1. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.
2. – 4. řada: 2 ŘO místo DS. Dále háčkujeme PRDS kolem PRDS a ZRDS kolem ZRDS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.