Svetr Baby Lux

29.3.2022

Z novinkové příze Etrofil Baby Lux jsem se pustila do dámského svetříku.

Etrofil Baby Lux je měkoučké směsové klubíčko 60% bambus a 40% polyamid. Klubíčko má 100g a návin 250 metrů. Díky složení i síle příze se hodí vyloženě na jarní či podzimní čepice, nákrčníky, šátky a plédy. A protože svetřík unosíme skoro celoročně, pustila jsem se do háčkování krátkého svetříku dopasu. Klubíčka Etrofil Baby Lux nám poskytl e-shop MojeGalanterka.cz. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek si můžete přečíst zde.

Co se týče svetříku, budeme háčkovat od kruhového sedla po řadách tam a zpět výrazným vzorem, který připomíná květinové lístky. Ve vzoru budeme postupně rozšiřovat i měnit háčky. Kruhová sedla mají většinou větší hloubku, než klasická obdélníková sedla. Navíc je potřeba zohlednit velikost poprsí. Já mám obvod hrudníku cca 96 cm, takže pokud máte stejně, měl by Vám návod co do hloubky sedla stačit. Pokud máte větší obvod, musíte přidat více řad a případně i rozšířit počet sloupců vzoru. Upozorňuji, že výstřih je hodně hluboký a na větším poprsí se může rozevírat. Doporučuji zvážit buď přidání šňůrek i do středu výstřihu, uháčkovat řetízkové očko na zapínání na knoflík nebo část výstřihu sháčkovat a nechat si pouze menší výstřih.

Vzor okvětních lístků dále kopírujeme na rukávech. Zužování provádíme buď vynecháváním řetízkových ok nebo háčkováním menším háčkem. Sám o sobě mi ale rukáv přijde akorát. Barevnost a sled barev nechám na Vás. Kruhové sedlo v tělové části svetříku spojíme a háčkujeme obyčejné dlouhé sloupky. Přechodovou řadu dlouhých sloupků doporučuji háčkovat ve stejné barvě, jako je sedlo svetříku. Řady jsem neukončovala a háčkovala jsem tzv. dokola, abych na svetru neměla zbytečný šev. Lemy jsou háčkované předními a zadními reliéfními sloupky. Pokud nosíte svetříky spíše na rozepínání, i tělo svetříku můžete háčkovat po řadách tam a zpět a přední zapínací část vyřešit stejně jako v návodu na svetr Elenev nebo svetr Woolinen. V tomto případě počítejte s větší spotřebou díky reliéfnímu olemu předních dílů.

Návod je zpracován na mé utahování, uvedený materiál a použité háčky. Svetřík odpovídá velikost 40-42, má 3/4 rukáv a spotřebovala jsem celkem 3 klubíčka růžové a 2 klubíčka šedomodré.  Pro dlouhý rukáv potřebujete 4 klubíčka růžové a pro delší svetr potřebujete 3 klubíčka šedomodré.

Pokud máte chuť se podělit o fotečku výrobku, sdílet rady a úpravy oproti návodu, prosím využijte tento příspěvek v naší FB skupince. Děkuji, že si pomáháte a radíte navzájem. No a jelikož se jedná o velice jednoduchý návod, pustíme se do práce.

Svetřík Baby Lux
Materiál: Etrofil Baby Lux, barva 70365 pudrová a 70441 2xšedomodrá, zakoupíte na MojeGalanterka.cz
Spotřeba: 4-5x pudorvá, 2xšedomodrá
Háček: 4 mm, 4.5 mm a 5 mm
Rozměry: 46 cm šířka svetru, 33 cm délka 3/4 rukáv, 62 cm přední délka
Velikost: 40-42, výška 168 cm, obvod hrudník 96 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, označovače, kovovou sponu

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
3DS – tři sháčkované dlouhé sloupky do jednoho očka
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Postup:
Háčkujeme od kruhového sedla. Pružný řetízek háčkujeme menším háčkem. Náhrada za KS je 1 ŘO, náhrada za DS jsou 2 ŘO. Sedlo háčkujeme po řadách tam a zpět a postupně měníme háčky a rozšiřujeme ve vzoru. Rukávy háčkujeme tzv. dokola uvedeným vzorem. Tělo svetříku háčkujeme tzv. dokola dlouhými sloupky. Lemy háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO a končí PO.

Svetřík sedlo, háček 4 mm, růžová
1. řada: Háčkujeme pružný řetízek v délce 70 ŘO.
2. řada: N za DS a DS do prvního očka pružného řetízku, DS do následujícího očka. Schéma 2 DS – 1 DS opakujeme do konce řady. (105 DS) Otočíme.

3. řada: N za DS, do třetího očka od začátku řady háčkujeme vzorek 3DS-2ŘO-3DS, dvě očka přeskočíme. Schéma opakujeme do konce řady. Máme základ pro 34 sloupců vzorku. Řadu končíme DS do posledního očka. Otočíme.

Svetřík sedlo, háček 4.5 mm, růžová
4. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 2 ŘO a KS pod ŘO, 2 ŘO a KS do mezery mezi sloupce vzoru. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2 DS do očka náhrady. Otočíme.
5. řada: N za DS. Do každého KS, který jsme háčkovali pod ŘO, háčkujeme vzor 3DS-2ŘO-3DS. Opakujeme do konce řady. Otočíme. (34)

6. řada: N za DS, DS do očka k náhradě. 2 ŘO a KS pod ŘO, 2 ŘO a KS do mezery mezi sloupce vzoru. Schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2 DS do očka náhrady. Otočíme.

Svetřík sedlo, háček 5 mm, růžová
7. – 10. řada: háčkujeme stejně jako řadu 5 a 6. Máme 34 sloupců vzoru.
11. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. K rozšíření využijeme KS, který háčkujeme mezi sloupce vzoru. Háčkujeme schéma 5 x 3DS-2ŘO-3DS do KS, který je pod ŘO a 1 x 3DS-2ŘO-3DS do KS, který je mezi sloupci. Opakujeme do konce řady. Celkem máme 40 sloupců vzoru.

12. – 14. řada: háčkujeme stejně jako řadu 5 a 6. Máme 40 sloupců vzoru.
15. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. K rozšíření využijeme KS, který háčkujeme mezi sloupce vzoru. Háčkujeme schéma 6 x 3DS-2ŘO-3DS do KS, který je pod ŘO a 1 x 3DS-2ŘO-3DS do KS, který je mezi sloupci. Opakujeme do konce řady. Celkem máme 46 sloupců vzoru.

16. – 18. řada: háčkujeme stejně jako řadu 5 a 6. Máme 46 sloupců vzoru.
19. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. K rozšíření využijeme KS, který háčkujeme mezi sloupce vzoru. Háčkujeme schéma 7 x 3DS-2ŘO-3DS do KS, který je pod ŘO a 1 x 3DS-2ŘO-3DS do KS, který je mezi sloupci. Opakujeme do konce řady. Celkem máme 52 sloupců vzoru.
20. – 21. řada: háčkujeme stejně jako řadu 5 a 6. Máme 52 sloupců vzoru.

Pozn. Pokud potřebujeme širší sedlo (máme větší obvod než 96 cm), provedeme ještě jedno rozšíření, případně háčkujeme jen řady tam a zpět a tím získáme na hloubce sedla. Pro rozdělení sedla s jiným počtem sloupců přiměříme k oblíbenému svetříku.

Spojení sedla svetříku, háček 5 mm, růžová
Spojení provádíme v té řadě, kdy háčkujeme ŘO a KS.

22. řada: Sedlo si rozdělíme na 7 sloupců (1/2 přední díl) – 11 sloupců (rukáv) – 16 sloupců (zadní díl) – 11 sloupců (rukáv) – 7 sloupců (2/2 přední díl). Háčkujeme N za DS, DS do očka k náhradě. 2 ŘO a KS pod ŘO, 2 ŘO a KS do mezery mezi sloupce vzoru. Po sedmém sloupci provedeme sháčkování předního a zadního dílu a uháčkujeme 4 očka pružného řetízku v podpaždí. Spojíme se pomocí KS a pokračujeme v háčkování vzoru 2 ŘO a KS pod ŘO, 2 ŘO a KS do mezery mezi sloupce vzoru. Po šestnáctém sloupci provedeme sháčkování zadního a předního dílu a uháčkujeme 4 očka pružného řetízku v podpaždí. Spojíme se pomocí KS a pokračujeme v háčkování vzoru 2 ŘO a KS pod ŘO, 2 ŘO a KS do mezery mezi sloupce vzoru až do konce řady. Řadu končíme 2 DS do očka náhrady. Otočíme.

23. řada: N za DS, 2 DS pod ŘO. V podpaždí háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. Na konci řady končíme PO do náhrady a přízi ukončíme. Novou barvou začneme háčkovat v podpaždí.

Tělo svetříku, háček 5 mm, šedozelená
24. řada: N za KS, do dalšího očka háčkujeme PDS a od dalšího pokračujeme v háčkování DS do očka. Do další řady přejdeme vzorem, tj. řadu neukončujeme, ale pokračujeme v háčkování tzv. dokola.
25. – 29. řada: Háček vedeme mezi náhradu  a první sloupek a uháčkujeme KS, dále háčkujeme DS do DS. U výstřihu si povolíme pevné oko z růžové barvy a do očka uháčkujeme jeden DS. Dále pokračujeme v háčkování DS do DS.

30. řada: V této řadě rozšiřujeme. Do každého dvacátého očka háčkujeme dva DS do jednoho očka. Rozšíříme podle potřeb a podle tvaru postavy. Rozšířila jsem celkem 7x. Dále háčkujeme DS do DS.
31. – 53. řada: Háčkujeme DS do DS. V poslední řadě v podpaždí háčkujeme dvě očka do konce řady jako PDS, dvě očka jako KS. Řadu ukončíme PO.

Spodní lem svetříku, háček 4,5 mm, šedozelená
1. řada: N za DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.
2. – 3. řada: N za DS. Háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řadu končíme PO.

Rukáv svetříku, háček 5 mm, růžová
1. řada: Přízi navážeme v zadní části průramku. N za KS, 2 očka do vzoru. Háček vedeme do třetího očka pružného řetízku v podpaždí a uháčkujeme KS, 2 ŘO. Dále pokračujeme vzorem v rukávové části, tj. KS pod ŘO, 2 ŘO a KS mezi sloupce, 2 ŘO. Řadu končíme 2 ŘO.
2. řada:  Háček vedeme do KS v pružném řetízku a uháčkujeme vzor lístku, tj. 3DS-2ŘO-3DS. Vzorem pokračujeme na rukávové části. Celkem máme 12 sloupců vzoru. Řadu končíme ŘO.

3. řada: Háček vedeme pod ŘO ve vzoru a uháčkujeme KS, 2 ŘO. Dále KS mezi sloupce, 2 ŘO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2 ŘO.
4. – 29. řada: Háčkujeme řady 2 a 3. Končíme řadou KS a ŘO. V poslední řadě háčkujeme 2 ŘO a PO do KS.

Pozn. Pokud je rukáv příliš úzký, v první řadě v podpaždí vytvoříme základ pro dva sloupce vzoru. Pokud potřebujeme rukáv zúžit, od předloktí háčkujeme ve vzoru 3DS-ŘO-3DS. Počet řad si upravíme podle toho, zda-li chceme klasické rukávy nebo 3/4 rukávy.

Lem rukávu, háček 4,5/4 mm
1. řada: Lem naháčkujeme do řady, která končila KS a ŘO. N za DS. Háčkujeme 2 DS pod ŘO. Řadu končíme PO.
2. řada: N za DS. Střídáme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PO.
3. řada: N za DS. Háčkujeme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Řadu končíme PO.

Lem kolem krku, háček 4/4.5 mm, růžová
1. řada: N za DS, překračujeme pružný řetízek a háčkujeme PRDS kolem prvního DS, ZRDS kolem druhého DS a dále PRDS kolem dvou DS a ZRDS kolem jednoho DS. Na konci řady háčkujeme DS do prvního očka pružného řetízku. Otočíme.
2. – 3. řada: N za DS. Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. PRDS a ZRDS. Na konci řady háčkujeme DS do očka náhrady. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v lemování výstřihu.

Výstřih, háček 4 mm, růžová
1. řada: N za KS, KS. Dále háčkujeme 2 KS na jednu vodorovnou řadu. Ve spodní části výstřihu háčkujeme pouze po jednom KS na vodorovnou řadu. Na konci řady otočíme.
2. řada: N za KS. Dále háčkujeme ZRKS kolem celého výstřihu.

Šňůrka, háček 5 mm, růžová
Ustřihneme 6 metrů příze, kterou přeložíme napůl a ještě jednou napůl. Provlečeme očkem na výstřihu a uháčkujeme 40 oček řetízku. Poslední očko nedotáhneme a do očka provlečeme střapec. Střapec tvoří cca 20 pramenů 20 cm dlouhých stejné příze, jako je šňůrka. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Sepneme sponou nebo uháčkujeme šňůrky na zavazování (50-70 ŘO). Dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Hitparáda TOP 5 návodů duben - www.krampolinka.cz 12.5.2023 at 17:49

    […] Svetřík Baby Lux, video návod zde […]

  • Reply Háčkovaná homeleska Funny Batik - www.krampolinka.cz 16.2.2024 at 22:28

    […] Vlna Hep FUNNY BATIK je klubíčko typu cake (dort) 100g a 246 metrů. Jedná se o směs 50% bavlna a 50% akryl a tento typ příze se krásně hodí na sezónu podzim až jaro na svetříky, kardigany, šály, šátky, plédy, ale i jarní čepice, homelesky nebo nákrčníky. Funny Batik je melírovaná příze se zajímavými barevnými přechody a bude vypadak jinak na krajkovém vzdušném vzoru a jinak při použití reliéfních sloupků nebo jiného hutného vzoru typu mech a skoro mech. Díky podobnému návinu můžete vyzkoušet i jiné návody, třeba šátek Viking nebo svetr Baby Lux.  […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.