Homeleska Funny Batik

11.2.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme jarní veselou homelesku. Použila jsem novinku Vlna Hep Funny Batik.

Vlna Hep FUNNY BATIK je klubíčko typu cake (dort) 100g a 246 metrů. Jedná se o směs 50% bavlna a 50% akryl a tento typ příze se krásně hodí na sezónu podzim až jaro na svetříky, kardigany, šály, šátky, plédy, ale i jarní čepice, homelesky nebo nákrčníky. Funny Batik je melírovaná příze se zajímavými barevnými přechody a bude vypadak jinak na krajkovém vzdušném vzoru a jinak při použití reliéfních sloupků nebo jiného hutného vzoru typu mech a skoro mech. Díky podobnému návinu můžete vyzkoušet i jiné návody, třeba šátek Viking nebo svetr Baby Lux. 

Dnes si uháčkujeme jarní háčkovanou homelesku bez výrazného lemu. Pro dospělou velikost spotřebujeme necelé klubíčko. Z jednoho klubíčka Funny Batik uháčkujeme dospěláckou homelesku a jednu čepici pro děti velikost 51-54 cm.

Přízi Vlna Hep Funny Batik koupíte v oblíbeném e-shopu. Klubíčka a celou barevnou škálu jsme si představili v podcastu Povídání u klubíčka #82 zde a dále v článku zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče homelesky, budeme háčkovat od základní placky a hned od třetí řady založíme vzor vějířků. Háčkujeme 5 m háčkem a na posledních pár řad vzoru vezmeme menší háček 3,5 mm. Lem háčkujeme spíše pevnější, materiál nošením povolí. Homelesku můžeme ozdobit knoflíky nebo háčkovanou kytičkou. Co se týče kratší varianty čepice, háčkujeme pouze méně řad vzoru a více řad lemu.
  • Co se týče úplného vzoru, střídáme přední reliéfní dlouhý slupek a vějířek, který tvoří dva dlouhé sloupky, řetízkové oko a dva dlouhé sloupky, háčkováno pod řetízkové očko z předchozí řady. Na spodním lemu použíjeme jednu řadu krátkých sloupků rybí kost.
  • Co se týče úpravy velikosti, háčkujeme na velikost základní placky. Na dospělou velikost založíme 13 sloupců vzoru, na velikost 51-52 cm 12 sloupců vzoru. Jak spočítat velikost základní placky naleznete v tomto článku. Doporučuji háčkovat spíše menší základní placku. Základní placka se stáčí směrem nahoru – to je v pořádku. Po ukončení přidávání se okraje stočí správným směrem.

TIPY PRO VÁS:
Vějířkové vzory této přízi vyloženě sluší.

Ať se Vám homeleska Funny Batik podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou homelesky Funny Batik? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #homeleskafunnybatik 

HOMELESKA FUNNY BATIK
Příze: Vlna Hep Extra č. 9822, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: 1 klubíčko na dospělou velikost
Velikost: 55-56 cm dospělá velikost (oba návody)
Rozměry: šířka 22-23 cm, výška 25 cm pro homelesku, šířka 22-23, výška 17.5 pro čepici v dospělé velikosti
Háček: 5 mm a 3,5 mm
Jehla a nit v barvě příze, 
Časový rozpočet: cca 120 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
KSRK – krátký sloupek rybí kost – nabereme nitku předchozího sloupku, protáhneme háček zadní nitkou následujícího sloupku, protáhneme přízi přes dvě nitky, s nahozením dokončíme krátký sloupek
PRDS – přední reliéfní krátký sloupek
MK – magický kroužek
Vějířek – dva dlouhé sloupky, řetízkové očko, dva dlouhé sloupky vše pod řetízkové očko z předchozí řady

Homeleska, háček 5 mm
1. řada: do MK háčkujeme 2 ŘO místo DS, dále 6 DS, PO. (7)
2. řada: 2 ŘO místo DS, DS do očka k náhradě. Dále do každého očka dva DS. Řadu končíme PO. (14)
3. řada: 2 ŘO místo DS. Do následujícího očka háčkujeme 2 DS a PRDS kolem DS. Řadu končíme PRDS a PO. Máme základ pro 13 sloupců vzoru.

4. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého DS háčkujeme 3 DS, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.
5. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého (prostředního) DS háčkujeme 3 DS, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.
6. – 20. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého (prostředního) DS háčkujeme vějířek, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.

Homeleska pevnější vzor, háček 3.5 mm
21. – 24. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého (prostředního) DS háčkujeme vějířek, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.

Lem homelesky, háček 5 mm
25. řada: ŘO místo prvního KS, nabereme nitku z ŘO a háčkujeme KSRK. Háčkujeme KSRK do PRDS, KSRK do DS, KSRK pod ŘO, KSRK do DS, KSRK do DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO a přízi ukončíme.

 

Čepice, háček 5 mm
1. řada: do MK háčkujeme 2 ŘO místo DS, dále 6 DS, PO. (7)
2. řada: 2 ŘO místo DS, DS do očka k náhradě. Dále do každého očka dva DS. Řadu končíme PO. (14)
3. řada: 2 ŘO místo DS. Do následujícího očka háčkujeme 2 DS a PRDS kolem DS. Řadu končíme PRDS a PO. Máme základ pro 13 sloupců vzoru.

4. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého DS háčkujeme 3 DS, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.
5. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého (prostředního) DS háčkujeme 3 DS, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.
6. – 12. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého (prostředního) DS háčkujeme vějířek, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.

Čepice pevnější vzor, háček 3.5 mm
13. – 15. řada: 2 ŘO místo DS. Do druhého (prostředního) DS háčkujeme vějířek, kolem PRDS háčkujeme PRDS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PRDS a PO.

Lem čepice, háček 5 mm
25. řada: ŘO místo prvního KS, nabereme nitku z ŘO a háčkujeme KSRK. Háčkujeme KSRK do PRDS, KSRK do DS, KSRK pod ŘO, KSRK do DS, KSRK do DS. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
26. – 27. řada: ŘO místo prvního KS, nabereme nitku z ŘO a háčkujeme KSRK. Háčkujeme KSRK do každého očka. Řadu končíme PO. Přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek nebo uháčkujeme kytičku.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..