Svetr Milano

7.2.2021

Když mi doputovala novinka YarnArt Milano, byla jsem rozhodnutá, že si vytvořím něco pro sebe. No a jelikož jedu stále na vlně svetříků a jsou stále v kurzu véčka, tak jsem uháčkovala dámský svetr z véček.

YarnArt Milano se prodává v 50g klubíčku s návinem 130 metrů. Co do složení je to mix 8% alpaky,  20% vlny, 8% viskózy, 64% akrylu. Příze se tváří jednobarevně, ale pokud ji podrobíte zkoumání, má v sobě několik odstínů tón v tónu, vypadá to jako mini melír. Vlákno je pěkně zatočené a mírný chloupek nevadí ani při párání. Příze je měkoučká, parádně hřejivá a Milano má pěknou škálu barev. Za mne velká spokojenost. Milano se hodí na sezónu podzim, zima a jaro na svetříky, deky, vesty, ponča, tunely, čepice, plédy a teplejší šátky.

YarnArt Milano nám věnoval dovozce BezvaPleteni.cz, moc děkuji a klubíčka zakoupíte na PletemeSi.cz nebo Pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek zde.

Co se týče svetru, háčkovala jsem od sedla pro velikost 40-42 po řadách. Řada začíná náhradou a končí pevným okem. Na sedlo navazuje tělo svetříku, které jsem již háčkovala bez ukončování řad tzv. dokola, abych se vyhnula švu.

Co se týče vzorečku, použila jsem véčka z polodlouhých sloupků, tj. dva sháčkované polodlouhé sloupky a řetízkové očko. Tento vzoreček je poměrně hutný, hřejivý, ale také si “vezme” dost příze, takže jsem na svetřík spotřebovala celý balík (10x50g) příze Milano. Co se týče patentů, můžete buď použít menší háček nebo změnit vzorek na KS véčka, tj. dva krátké sloupky sháčkované dohromady a řetízkové očko.

Často se ptáte, jak zmenšit – zvětšit svetr, případně, jak si vzorek – velikost přepočíst na jinou přízi. Zde Vám bohužel nikdy nejsem schopna poradit. Nerada střílím od boku a pro jiné velikosti/jinou přízi bych to musela vyzkoušet. Navíc, každá utahujeme jinak a u jiné příze budou samozřejmě značné rozdíly. Mohu jen doporučit háčkovat první dvě tři řady buď s větším počtem řetízkových oček nebo přidat pár řad sedla a vždy přiměřovat k oblečení, které nosíte.

Co se týče výpočtu sedla, potřebujete mít počet základního řetízku dělitelný třemi a s tím, že v ideálním případě jedna třetina je dále dělitelná dvěma. Ke konečnému počtu potřebujete připočíst čtyři očka pro háčkování rohů. Upřímně, často sedím s tužkou a papírem a kalkuluju a počítám. Například 36 oček vydělíme třemi, tj. 12 oček. Přední a zadní díl bude mít 12 oček (24 celkem) a těch posledních dvanáct rozdělíme na polovinu, tj. šest oček, což je počet pro jeden a druhý rukáv. K číslu 36 dále připočteme čtyři očka pro rohy. Rozpočet sedla tedy bude 1 očko roh, 6 oček rukáv, 1 očko roh, 12 oček zadní díl, 1 očko roh, 6 oček rukáv, 1 očko roh, 12 oček přední díl.

Někdy poměr samozřejmě nevychází. Potom je potřeba se rozhodnout, jak veliký mám hrudník nebo silné paže, tj. jestli uberu v přední části (menší poprsí) a přidám očka do oblasti rukávu, tj. chci širší rukáv. Snad Vám matematika pomohla. No a my se pustíme do práce.

Svetřík Milano
Příze: YarnArt Milano šeříková č. 861, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 10x50g na uvedenou velikost
Háček: 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm
Rozměry: velikost 40-42, přední délka 64 cm, 48 cm šířka v podpaždí
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, označovače
Časový rozpočet: 12 hodin
Pro mírně pokročilé s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS véčko – dva KS sháčkované do jednoho očka a ŘO

PDS véčko – dva PDS sháčkované do jednoho očka a ŘO
PO véčko – dvě PO sháčkované do jednoho očka a ŘO

Svetřík háčkujeme od sedla po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS. Tělo svetříku háčkujeme tzv. dokola, tj. bez ukončení řad. Poslední očka v řadách před ukončením příze tvoří véčka ze dvou sháčkovaných pevných ok. Náhrada není součástí součtu ok. Jak na pružný řetízek kolem krku a v podpaždí naleznete zde.

Svetřík, sedlo, šeříková, háček 4 mm
1. řada: 88 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, 14 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, 28 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme druhý rukáv: ŘO, 14 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme zadní díl ŘO, 28 PDS, ŘO, PO.

Svetřík, sedlo, šeříková, háček 6 mm
3. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 7 PDS véčka (nahodíme, háček vedeme do mezery mezi sloupky, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, háček vedeme ob mezeru, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO; na začátku první véčko začíná pod ŘO a na konci poslední véčko končí pod ŘO). Na konci háčkujeme 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO.

Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 14 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 7 PDS véčka a 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 14 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO a PO.

4. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 7 PDS véčka (nahodíme, háček vedeme pod ŘO před véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, háček vedeme pod ŘO za véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, s nahozením sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO), na konci řady háčkujeme PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 14 PDS véček, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO.

Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 7 PDS véčka, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 14 PDS véčka, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO a PO.

Pozn. Abychom mohli v sedle vytvořit další véčko, potřebujeme mít na začátku řady PDS pod ŘO a PDS do PDS+ŘO. Díky tomu si v další řadě vytvoříme na začátku a konci řady po jednom novém PDS véčku. Všeobecné pravidlo – na začátku řady po PDS, po kterém následuje PDS véčko, háčkujeme vždy ŘO. Toto ŘO využijeme v následující řadě pro začátek véčka.

Svetřík, sedlo, šeříková, háček 7 mm
5. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 9 PDS véček (první PDS véčko začínáme pod ŘO a končíme pod ŘO, tj. jakoby překročíme dva samostatné PDS z předchozí řady. Stejně postupujeme na konci řady.), na konci řady háčkujeme PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 16 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rukáv: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 9 PDS véček, PDS pod ŘO a ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 16 PDS véčka, PDS pod ŘO a ŘO a PO.

6. řada: stejná jako řada 4
7. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 11 PDS véček, na předním/zadním díle 18 PDS véček
8. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 11 PDS véček, na předním/zadním díle 18 PDS véček

9. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 13 PDS véček, na předním/zadním díle 20 PDS véček
10. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 13 PDS véček, na předním/zadním díle 20 PDS véček

11. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 15 PDS véček, na předním/zadním díle 22 PDS véček
12. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 15 PDS véček, na předním/zadním díle 22 PDS véček
13. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 17 PDS véček, na předním/zadním díle 24 PDS véček

14. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 17 PDS véček, na předním/zadním díle 24 PDS véček
15. řada: stejná jako řada 5, máme na rukávu 19 PDS véček, na předním/zadním díle 26 PDS véček
16. řada: stejná jako řada 4, máme na rukávu 19 PDS véček, na předním/zadním díle 26 PDS véček (na začátku a konci řady máme dva PDS)

Svetřík, spojení sedla, háček 7 mm
17. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS. V rohu háčkujeme PDS pod ŘO, dále 10 ŘO pružného řetízku a pomocí PDS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem (už neháčkujeme oblast rukávů, ale přemostíme se pomocí řetízku ze zadního dílu na přední). Dále háčkujeme PDS do PDS v rohu, PDS pod ŘO, ŘO, PDS véčko do dvou PDS z předchozí řady, dále PDS véčka na předním díle, PDS véčko do dvou PDS z předchozí řady (28 véček). Na konci řady předního dílu háčkujeme PDS pod ŘO, poté PDS do PDS v rohu, PDS pod ŘO, pružný řetízek 10 ŘO a pomocí PDS pod ŘO do rohu sedla se spojíme s protilehlým rohem. Zde háčkujeme PDS do PDS v rohu, PDS pod ŘO, ŘO a PDS véčka na zadním díle (28 véček).

Na konci řady háčkujeme PDS pod ŘO, PDS do PDS (pozor, jde to hůř, je zde PO) a řadu končíme PO.

18. řada: náhrada za PDS, PDS do PDS. Dále háčkujeme 10 PDS do deseti oček pružného řetízku. Dále háčkujeme v rohu PDS do PDS, PDS do PDS, na předním díle PDS do PDS, ŘO a pokračujeme PDS véčky na předním díle (celkem 30 véček). Končíme PDS do PDS a v rohu háčkujeme PDS do PDS, PDS do PDS a pokračujeme 10 PDS do deseti oček pružného řetízku.

V rohu háčkujeme PDS do PDS, PDS do PDS, a na zadním díle pokračujeme PDS do PDS, ŘO, háčkujeme PDS véčka na zadním díle (celkem 30 véček), na konci řady háčkujeme PDS do PDS a v rohu PDS do PDS. Pro háčkování tzv. dokola háček vedeme do prostoru mezi náhradu a první PDS, vytáhneme přízi, háček vedeme ob mezeru, vytáhneme přízi a s nahozením sháčkuji všechna očka na háčku, ŘO (KS véčko). Od tohoto místa háčkujeme bez ukončení řad PDS véčka. Nezapomeneme sem vložit označovač.

19. řada: v podpaždí háčkujeme PDS véčko přes dva PDS z předchozí řady (5), PDS véčko do dvou PDS z předchozí řady a pokračujeme vzorem. Na konci předního dílu háčkujeme PDS véčko do dvou PDS z předchozí řady a pokračujeme PDS véčka v podpaždí (5). Dále pokračujeme vzorem PDS véčka (74 véček).

Pozn. V podpaždí bychom měli mít jedno véčko před pružným řetízkem, celkem 5 véček do PDS v pružném řetízku a jedno véčko po pružném řetízku, tj. 7 v každém podpaždí.

Svetřík, tělo, háček 7 mm
20. – 48. řada: háčkujeme PDS véčka dokola svetříku.

Svetřík, spodní lem, háček 6 mm
49 . řada: háčkujeme PDS véčka.
50. – 53. řada: háčkujeme KS véčka.

Svetřík, spodní lem, háček 5 mm
54. řada: háčkujeme KS véčka. Dvě véčka před koncem poslední řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Svetřík, rukáv, háček 7 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetru. Provlečeme přízi, uděláme 2 ŘO. Zrcadlíme PDS véčka v sedle tak, aby nám vzorek opticky navazoval (19 véček + 1 véčko na začátku a 1 véčko na konci). V podpaždí háčkujeme PDS véčko jakoby v rohu sedla, dále háčkujeme PDS véčka tak, že jakoby překračujeme pružný řetízek až do řady PDS (to jsou sloupky, které jsme háčkovali v osmnácté řadě) (5 véček) a na konci řady máme jedno véčko v rohu, tj. rukáv celkem 28 véček.

Pozn. Může vyjít i 29 véček, podle toho, jak budeme začínat a končit řadu, případně jak zpracujeme volně stojící PDS.

2. řada: do další řady přejdeme pomocí KS véčka, tj. háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme PDS véčko. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.
3. – 39. řada: háčkujeme 28/29 PDS véček.

Svetřík, rukáv, háček 5 mm
40. řada: v této řadě budeme háčkovat schéma KS véčko, KS véčko a jedno véčko jakoby přeskočíme, tj. pro nové véčko začínáme pod následujícím ŘO nikoliv pod ŘO, kde končí předešlé véčko. Tímto způsobem redukujeme počet véček na 21/22. Pro redukci véček mrkněte na video návod pod textem!
41. – 49. řada: háčkujeme KS véčka, dvě véčka před koncem poslední řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Druhý rukáv uháčkujeme stejně. Hlídáme si, abychom měli stejný počet véček.

Svetřík, lem u krku, háček 6 mm
1. řada: začínáme v zadní části svetříku (je tam rozparek). Háčkujeme PDS véčka a překračujeme pružný řetízek. Navazujeme opticky na véčka dle sedla svetříku. Do další řady přejdeme pomocí KS véčka, tj. háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek a uháčkujeme KS véčko. Od tohoto místa háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.

Svetřík, lem u krku, háček 6 mm/5 mm podle toho, jak moc potřebujeme stáhnout výstřih ke krku
2. – 6. řada: háčkujeme KS véčka, dvě véčka před koncem poslední řady háčkujeme jako dva sháčkované PO, ŘO, dále dva sháčkované PO, PO a PO. Přízi ukončíme.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Katka 16.2.2021 at 15:22

  Dobrý den, moc hezký návod, jen v čísle odstínů máte chybu. Barva se kterou pracujete, je č. 861 tak, jak říkáte ve videu. To jsem si pustila až teď, když už mám klubíčka č. 869 na cestě. Snad to nebude moc ošklivá barva 🤔

 • Reply Domi 28.2.2021 at 22:39

  Podla tohto navodu som urobila sveteik sebe aj dcerke z 3nitky duhovky. Je dokonaly. Dala by som aj foto ale asi to nejde 🙂

 • Reply Domi 28.2.2021 at 22:45

  Podla tohto navodu som urobila svetrik sebe aj dcerke z 3nitky duhovky. Je dokonaly. Dala by som aj foto ale asi to nejde 🙂

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.