Top Rainbow Spago

20.8.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme krajkový topík z duhového klubíčka Rainbow Spago Yarn. Topík ze čtyřnitky můžeme nosit po celý rok jako tuniku na plavky, plážové šaty nebo vestu.

Rainbow Spago Yarn je duhovka čtyřnitka, vlákna nejsou seskaná, takže je klubíčko hezky nadýchané. Co do složení se jedná o směsovou přízi 55% bavlna a 45% akryl. Klubíčko má 250g a 1000 metrů. Z jednoho klubíčka vyrobíte topík pod zadek velikost 40-42 na výšku 168 cm, ze dvou klubíček pak tuniku případně šaty ve stejné velikosti. Duhovka se prodává v krásné a hlavně neobvyklé barevné škále. Já mám barvu č. 10. Můžeme si uháčkovat svetřík, šátek, pléd, pončo, tričko, bolerko či deku do kočárku.

Klubíčko Rainbow Spago Yarn zakoupíte na Vlnika.cz. Rozhovor s paní majitelkou Vlniky si můžete přečíst zde a video z rozbalování balíčku si můžete prohlédnout zde.

Co se týče topíku, budeme háčkovat od obdélníkového sedla hned vzorkem po řadách tam a zpět. Ve přední části vznikne hluboký výstřih.  Vzorek je jednoduchý, opakují se dvě řady. Rozšiřujeme vzorem přímo v rohu sedla. Chvilku mi trvalo, než jsem vše vychytala. Pokud se Vám práce vlní nebo naopak tzv. táhne (sedlo neleží rovnoměrně), je potřeba zvolit buď menší háček nebo upravit počet ŘO/sloupků v rohu sedla případně mezi sloupci vzoru.

Pro větší nebo menší velikost háčkujeme buď více nebo méně řad sedla. Pro úplné zmenšení bychom museli postupovat poměrem a změnit počet ok základního řetízku. Například dva vzory na předním díle, roh, 2 vzory na rukávu, roh, 5 vzorů na zádovém díle, roh, 2 vzory na rukávu, roh, 2 vzory na předním díle. Pro větší velikost bychom museli mít například čtyři vzory na předním díle, roh, 4 vzory na rukávu, roh, 9 vzorů na zádovém díle, roh, 4 vzory na rukávu, roh, 4 vzory na předním díle. Abychom nemuseli vyloženě počítat očka pružného řetízku, uděláme si řetízek delší a nevyužitá očka vypářeme (jde to hůře než u obyčejných oček).

Pro podobnou barevnou kombinaci lemu kolem krku a rukávů spojíme nejdříve sedlo, doháčkujeme k barevnému přechodu (uzlík), ustříhneme a pokračujeme lemováním výstřihu a rukávů. Dále navážeme přízi a pokračujeme v háčkování těla topíku. Pokud chceme kontrastní barvu na lemu výstřihu a rukávu, háčkujeme topík bez přerušení do posledního barevného přechodu. Teprve poté odstřihneme a z poslední barvy nejdříve olemujeme výstřih a rukávy a posledním zbytkem olemujeme spodní část topíku.

Vaše háčkované topíky/tuniky Rainbow Spago pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. No a my se pustíme do práce. Krajkových topíků není nikdy dost!

Top Rainbow Spago
Příze: Rainbow Spago Yarn č. 10
Spotřeba: klubíčko Rainbow Spago Yarn
Háček: 3 mm (podle utahování)
Velikost: 40-42, výška 168
Rozměry: 46 cm šířka, 69 cm přední délka
Jehla s velkým ouškem, 4xoznačovače, štítek
Časový rozpočet:
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Top háčkujeme od sedla od pružného řetízku po řadách tam a zpět. Řada začíná náhradou N, tj. 3 ŘO místo prvního DS a řada končí DS do očka náhrady. Věnujeme pozornost rohům sedla. Počet oček v rohu sedla a mezi sloupci vzoru přizpůsobíme vlastnímu utahování. Po spojení sedla háčkujeme tělo topu opět po řadách tam a zpět, tj. po každé řadě otočíme, abychom zachovali stejný vzhled vzoru jako máme na sedle. Lem háčkujeme po řadách, řada začíná N, tj. ŘO místo KS a končí PO.

Top – sedlo, háček 3 mm
1. řada: pro sedlo háčkujeme 117 řetízkových ok pružného řetízku + 3 ŘO (N za první DS) a 2 ŘO do vzoru, otočíme.
2. řada: háček vedeme do pátého očka pružného řetízku a háčkujeme vzor, tj. do jednoho očka háčkujeme 2DS-ŘO-2DS, dále 2 ŘO a do pátého očka opakujeme vzor. V rohu háčkujeme 2DS-3ŘO-2DS. Pro přední díl máme 3 sloupce vzoru, roh, pro rukáv máme 3 sloupce vzoru, roh, pro zadní díl máme 7 sloupců vzoru, roh, pro rukáv máme 3 sloupce vzoru, roh, pro přední díl máme 3 sloupce vzoru. Řadu končíme 2 ŘO a do posledního očka háčkujeme DS. Otočíme.

Pozn. Pod ŘO v rohu sedla doporučuji vložit označovače pro lepší orientaci.

3. řada: 3 ŘO místo DS. Háčkujeme vzor, tj. 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Pod ŘO mezi DS z předchozí řady háčkujeme 2DS-ŘO-2DS. Schéma opakujeme do konce řady. V rohu háčkujeme 4DS-ŘO-4DS. Řadu končíme 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
4. řada: 3 ŘO místo DS, 2 ŘO. Dále háčkujeme vzor, tj. 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS z předchozí řady a mezi sloupci háčkujeme ŘO. V rohu háčkujeme 2DS-ŘO-2DS do mezery mezi druhý a třetí DS, dále 3ŘO a 2DS-ŘO-2DS do mezery mezi druhý a třetí DS. Takto založíme další sloupec vzoru a postupně rozšíříme. Na konci řady háčkujeme 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady.

5. řada: 3 ŘO místo DS. Háčkujeme vzor, tj. 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Pod ŘO mezi DS z předchozí řady háčkujeme 2DS-ŘO-2DS. Schéma opakujeme do konce řady. V rohu háčkujeme 2 ŘO, KS pod ŘO, ŘO, KS pod ŘO a 2 ŘO. Řadu končíme 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady. Otočíme.
6. řada: 3 ŘO místo DS, 2 ŘO. Dále háčkujeme vzor, tj. 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS z předchozí řady a mezi sloupci háčkujeme ŘO. V rohu háčkujeme 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi KS. Na konci řady háčkujeme 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady.
7. – 20. řada: Opakujeme řady vzoru 3 a 4. Co se týče rozšiřování v rohu, háčkujeme podle řad 3 až 5. Končíme řadou, ve které háčkujeme ŘO mezi sloupci.

Pozn. Dostatečnou délku sedla zjistíme tak, že v podpaždí spojíme pomocí malého spínacího špendlíku přední a zadní díl a vyzkoušíme. Pokud práce táhne, pokračujeme v háčkování dalších řad. Pokud máme sedlo akorát, pokračujeme ve spojení sedla.

Spojení sedla, háček 3 mm
21. řada: 3 ŘO místo DS, 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO. Pokračujeme vzorem. V rohu sedla háčkujeme 2 ŘO a KS pod ŘO. Přední a zadní díl spojíme pomocí 4 ŘO pružného řetízku. Končíme KS pod ŘO v následujícím rohu sedla a uháčkujeme 2 ŘO. Háčkujeme vzor na zádovém díle. Na konci řady háčkujeme 2 ŘO a KS pod ŘO v rohu, 4 očka pružného řetízku, Končíme KS pod ŘO v rohu sedla a 2 ŘO. Tím spojíme zadní díl s předním. Doháčkujeme vzor. Na konci řady háčkujeme 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a DS do třetího očka náhrady. Spojíme pomocí PO. Pokud máme vyzkoušeno, že je sedlo dostatečně dlouhé a pohodlné, přízi ukončíme.

Pozn. V podpaždí háčkujeme 4-6 ŘO pružného řetízku podle toho, jakou potřebujeme vůli. Více oček raději nahradíme další řadou sedla.

Tělo topíku a rozšíření ve vzoru, háček 3 mm
22. řada: Přízi navážeme ve středovém očku v podpaždí. Uháčkujeme 2 ŘO, DS do jednoho očka a ŘO mezi sloupci. Pokračujeme v háčkování vzoru 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS a ŘO mezi sloupci. V následujícím podpaždí háčkujeme 2DS-ŘO-2DS do středového očka pružného řetízku. V přední části ve spojení výstřihu háčkujeme vzor 2 DS-ŘO-2DS do pevného očka. Na konci řady háčkujeme 2 DS do středového očka, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Tímto způsobem zůstaneme “ve středu” obloučku mezi DS. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.

23. řada: 2 ŘO, DS pod ŘO. Vzor 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
24. řada: 2 ŘO, DS pod ŘO. Vzor ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
25. – 43. řada: Opakujeme řady 23 a 24 jak se vzor jeví. Po každé řadě nezapomeneme práci otočit a háčkovat v protisměru.

44. řada: 2 ŘO, DS pod ŘO. Rozšíření provedeme na začátku řady a v protilehlém boku cca ve středu podpaždí takto: 2 ŘO, KS-ŘO-KS pod ŘO mezi sloupci a 2 ŘO, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Dále háčkujeme klasický vzor tj. 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
45. řada: Pod ŘO mezi KS háčkujeme nový sloupec vzoru, tj. 2DS-ŘO-2DS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
46. – 53. řada: Opakujeme řady 23 a 24 jak se vzor jeví. Po každé řadě nezapomeneme práci otočit a háčkovat v protisměru.

54. řada: 2 ŘO, DS pod ŘO. Rozšíření provedeme na začátku řady a v protilehlém boku cca ve středu podpaždí takto: 2 ŘO, KS-ŘO-KS pod ŘO mezi sloupci a 2 ŘO, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Dále háčkujeme klasický vzor tj. 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
55. řada: Pod ŘO mezi KS háčkujeme nový sloupec vzoru, tj. 2DS-ŘO-2DS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
56. – 59. řada: Opakujeme řady 23 a 24 jak se vzor jeví. Po každé řadě nezapomeneme práci otočit a háčkovat v protisměru.

60. řada: 2 ŘO, DS pod ŘO. Rozšíření provedeme na začátku řady a v protilehlém boku cca ve středu podpaždí takto: 2 ŘO, KS-ŘO-KS pod ŘO mezi sloupci a 2 ŘO, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Dále háčkujeme klasický vzor tj. 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
61. řada: Pod ŘO mezi KS háčkujeme nový sloupec vzoru, tj. 2DS-ŘO-2DS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
62. – 63. řada: Opakujeme řady 23 a 24 jak se vzor jeví. Po každé řadě nezapomeneme práci otočit a háčkovat v protisměru.

64. řada: 2 ŘO, DS pod ŘO. Rozšíření provedeme na začátku řady a v protilehlém boku cca ve středu podpaždí takto: 2 ŘO, KS-ŘO-KS pod ŘO mezi sloupci a 2 ŘO, 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Dále háčkujeme klasický vzor tj. 2 ŘO, KS pod ŘO, 2 ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
65. řada: Pod ŘO mezi KS háčkujeme nový sloupec vzoru, tj. 2DS-ŘO-2DS, ŘO. Dále pokračujeme vzorem ŘO a 2DS-ŘO-2DS pod ŘO mezi DS. Řadu končíme 2 DS pod ŘO, ŘO a KS do druhého očka náhrady. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru.
66. – 69. řada: Opakujeme řady 23 a 24 jak se vzor jeví. Po každé řadě nezapomeneme práci otočit a háčkovat v protisměru.

Pozn. Pro menší velikost nebo jiný obvod boků buď poslední rozšiřování neprovedeme nebo naopak pokrčujeme v rozšiřování. Po každé řadě otáčíme práci. Poslední řadu topíku-tuniky-šatů háčkujeme tu, kde máme pouze ŘO mezi sloupci. Jakmile doháčkujeme k poslední barvě, přízi ukončíme a poslední barevný přechod použijeme na lemování. Více řad = delší přední délka.

Lemování rukávu, háček 3 mm
1. řada: přízi navážeme ve středovém očku pružného řetízku v podpaždí. N za KS, háčkujeme 3 KS pod pružný řetízek a dále 3 KS pod ŘO mezi sloupci a 2 KS pod ŘO mezi DS. Opakujeme do konce řady. Končíme PO. Práci neotáčíme.
2. řada: N za KS. Háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO.

Lem výstřihu topu, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme v očku v zadní části rohu sedla. N za KS, háčkujeme KS do oček pružného řetízku. Na konci řady háčkujeme 3 KS do jednoho očka a v oblasti výstřihu háčkujeme schéma 2 KS a KS na vodorovnou řadu. Ve spodní části výstřihu sháčkujeme 3 KS do jednoho očka a pokračujeme v háčkování na protější straně výstřihu zrcadlově. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS. Háčkujeme ZRKS. Ve spodní části výstřihu háčkujeme 3 zadní reliéfní pevná oka. Řadu končíme PO.

Spodní lem topu, háček 3 mm
1. řada: N za KS, háčkujeme 2 KS pod ŘO mezi DS a 4 KS pod ŘO. Řadu končíme PO.
2. řada: N za KS. Háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Topík dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.