Svetřík Le Chic

12.5.2023

Příze Le Chic od Fibra Natura mne zaujala na první dotek. A protože svetrů, topů, vestiček a triček není nikdy dost, pustila jsem se do háčkování.

Fibra Natura Le Chic je klubíčko 50g/120m a jedná se o směs 36% merino superwash, 28% bavlna, 18% len a 18% bambus. Příze má po své délce různou tloušťku i různé seskání. Vzhledově připomíná recyklované vlákno, které je omotáno jednou zpevňující nitkou. Pokud jste zkoušeli Nako Vals nebo Vlna Hep Waltz, tak Vás různá síla příze při háčkování nepřekvapí. Na tomto druhu materiálu vyniknou naprosto obyčejné a jednoduché sloupky. Spíše jde o střih svetříku, topu či trička a funkčnost materiálu, což Le Chic má. Hodí se na jarní nebo letně – podzimní projekty, tj. oblečení, které by mělo dýchat a nemělo by Vás přehřívat.

Fibra Natura Le Chic jsme si rozbalili v balíčku od e-shopu PrimaPrize.cz. Moc děkuji. Více se dozvíte v Povídání u klubíčka #51 video záznam zde, článek si můžete přečíst zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče svetříku, jedná se o jednoduchý střih i provedení, které zvládne každý začátečník.  Háčkujeme od spodní části směrem nahoru, a to v jednom kuse. Jakmile doháčkujeme do potřebné výšky cca 36-37 cm, rozdělíme si práci na přední a zadní díl, které dále háčkujeme samostatně do výše průramku, tj. 18-20 cm podle síly paží. Poté sháčkujeme díly na ramenou, naháčkujeme spodní lem a můžeme se vrhnout na rukávy. Pokud nosíte spíše top či vestu, bude Vám stačit 7 klubíček na velikost 40-42. Pokud chcete svetřík s 3/4 rukávem, spotřebujete klubíček deset.
  • Co se týče vzoru, začínáme pružným řetízkem, na který háčkujeme po řadách tam a zpět jednoduchý vzor, který se opakuje ve dvou řadách. Po každé řadě obracíme práci, čímž docílíme rovnějšího švu na boku těla svetříku. V průběhu háčkování jsem ve vzoru neujímala ani nepřidávála. Jedná se tedy o rovný střih. Na rukávech háčkujeme do výše loktu bez změny ve vzoru. Pokud potřebujeme ujímat, buď ubereme očka ve vzoru nebo dva vzory sháčkujeme do jednoho očka.
  • Co se týče úpravy velikosti, čím více ok pružného řetízku, tím širší tělo svetříku bude. Velikost také ovlivní menší velikost háčku. Překvapivě jsem používala háček 3 mm, a to vzhledem ke složení materiálu (bambus i bavlna zpravidla povolí). Co se týče opakování vzoru, potřebujeme počet ok dělitelný dvěma plus 2 oka na otočení. Při údržbě svetříku dodržujte pokyny na adjustační pásce.

TIPY PRO VÁS:
Práci postupně zkoušejte a přiměřujte. Celkově vzhled topíku, sveříku či vesty působí spíše menším dojmem. Pokud utahujete jinak než já, budete používat jiný materiál nebo jiný háček, je potřeba si nejdříve zpracovat kontrolní vzorek 10×10 cm, podle kterého si spočítáte počet ok dle vlastních proporcí.

Ať se Vám vesta, top či svetřík Le Chic podaří.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním této vesty, topu či svetříku Le Chic? Pro fotečky, rady, tipy a triky skočte do FB skupinky do chlubícího vlákna Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #vestalechic #svetrlechic #toplechic

Svetr Le Chic
Příze: Fibra Natura Le Chic, barva 15-203, pořídíte na PrimaPrize.cz
Spotřeba: 10 klubíček
Háček: 3 mm
Rozměry: 42 cm šířka v podpaždí, 62 cm přední délka, 47 cm spodní šířka, 37 cm délka 3/4 rukávu
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 20 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
2SDS – dva sháčkované dlouhé sloupky
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
N – náhrada za první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO místo DS

Základ svetru, háček 3 mm
1. řada:  142 ok pružného řetízku, otočíme.
2. řada: 2 ŘO místo prvního DS. Dále háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku. (143) Pruh narovnáme a sháčkujeme pomocí PO. Háčkujeme do protisměru.
3. řada: N za DS, ŘO, 2SDS, ŘO, očko přeskočit. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO. Otočíme. (71 sloupců vzoru).

4. řada: N za DS, DS do ŘO, DS do očka 2SDS. Řadu končíme PO. Přepočítáme sloupky (143). Otočíme.
5. řada: N za DS, ŘO, 2SDS, ŘO, sloupek přeskočit. Na konci řady háčkujeme ŘO a PO. Otočíme. (71 sloupců vzoru).
6. – 34. řada: opakujeme řady 4 a 5. Končíme řadou DS.

Rozpočítáme si svetr. 10 sloupků – rukáv, 63 sloupků – zadní díl, 10 sloupků – rukáv, 61 sloupků – přední díl. (143)

Zadní díl, háček 3 mm
35. řada: N za DS, ŘO, 2SDS do očka, ŘO a sloupek přeskočit. Háčkujeme 31 sloupců vzoru. Řadu končíme DS pod ŘO mezi sloupce. Otočíme.
36. – 47. řada: N za DS, ŘO, 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme 31 sloupců vzoru. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

Výstřih zadní díl, háček 3 mm
48. – 49. řada: N za DS, ŘO, 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme POUZE  7 sloupců vzoru. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady. Otočíme a v poslední řadě přízi ukončíme.

Navážeme na protilehlé straně v mezeře před 7 sloupcem vzoru do konce řady. N za DS, ŘO, 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme POUZE  7 sloupců vzoru. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady. Otočíme a v poslední řadě přízi ukončíme.

Přední díl, háček 3 mm
35. řada: Přízi navážeme v desátém očku (máme tam označovač). N za DS, ŘO, 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme 30 sloupců vzoru. Řadu končíme DS pod ŘO mezi sloupce.  Otočíme.

36. – 41. řada: N za DS, ŘO, 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme 30 sloupců vzoru. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady. Otočíme.

Výstřih přední díl, háček 3 mm
42. -49. řada: N za DS, ŘO, 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme POUZE  7 sloupců vzoru. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady. Otočíme a v poslední řadě přízi ukončíme.

Navážeme na protilehlé straně v mezeře před 7 sloupcem vzoru do konce řady. N za DS, ŘO, 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme POUZE  7 sloupců vzoru. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady. Otočíme a v poslední řadě přízi ukončíme.

Spodní lem svetříku a rozparek, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme v prvním očku pružného řetízku. N za DS, ŘO, 2SDS, sloupek vynechat. Háčkujeme vzor do konce řady. Řadu končíme 2SDS a DS do posledního očka pružného řetízku. OTOČÍME.
2. řada: N za DS, ŘO. 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady, otočíme.

3. řada: N za DS, ŘO. 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO a 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, 2 ŘO. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady, otočíme.
4. řada: N za DS, ŘO. 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, 2 ŘO. Řadu končíme 2SDS a DS do druhého očka náhrady. Pokračujeme ve směru háčkování.
5. řada: Začínáme vějířkem 7 DS, pokračujeme po krátké straně rozparku, KS do následující řady, 5 DS do následující řady, KS do následující řady, KS do spoje rozparku, KS do následující řady, 5 DS do následující řady, KS do následující řady, 7 DS do spodního rohu rozparku a pokračujeme po dlouhé spodní straně, přičemž střídáme 5 DS do očka 2SDS z předchozí řady a KS do očka 2SDS z předchozí řady. Řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Výstřih lem, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme v zadní části výstřihu. ŘO místo KS, dále háčkujeme 5 DS do očka 2SDS z předchozí řady a KS do očka 2SDS z předchozí řady. Řadu končíme PO, přízi ukončíme.

Pozn. Pokud nám stačí TOP/VESTA, olemujeme rukávovou část stejně jako výstřih nebo spodní lem svetříku.

3/4 rukáv, háček 3 mm
1. řada: Přízi navážeme ve středu podpaždí. Háčkujeme N za DS, ŘO, 2SDS, ŘO, očko vynechat. Na rukávové části háčkujeme co řada to 2SDS, ŘO. Na konci řady pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady. Do další řady přejdeme pomocí sháčkovaného KS a PDS do jednoho očka. (35 sloupců vzoru)
2. – 15. řada: Háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme stále dokola.
16. řada: v oblasti podpaždí sháčkujeme dva sloupce 2SDS do jednoho očka, ŘO. Dále háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO.

17. – 18. řada: Háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme stále dokola.
19. řada: v oblasti podpaždí sháčkujeme dva sloupce 2SDS do jednoho očka, ŘO. Dále háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO.
20. – 21. řada: Háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme stále dokola.
22. řada: v oblasti podpaždí sháčkujeme dva sloupce 2SDS do jednoho očka, ŘO. Dále háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO.

23. – 24. řada: Háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme stále dokola.
25. řada: v oblasti podpaždí sháčkujeme dva sloupce 2SDS do jednoho očka, ŘO. Dále háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO.
26. – 27. řada: Háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. Háčkujeme stále dokola.

28. řada: v oblasti podpaždí sháčkujeme dva sloupce 2SDS do jednoho očka, ŘO. Dále háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO.
29. – 31. řada: Háčkujeme 2SDS do očka 2SDS z předchozí řady, ŘO. V poslení řadě před koncem řady háčkujeme KS a PDS do jednoho očka, ŘO a PO do následujícího 2SDS.

Lem rukáv, háček 3 mm
32. řada: N za KS. Vzor 5 DS do očka 2SDS, KS do následujícího očka 2SDS. Vzor opakujeme do konce řady, řadu končíme PO. Přízi ukončíme a postup zopakujeme na protilehlé straně.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetr dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.